Jump to content

Signal Messenger (ücretsiz Ve En Mükemmel Whatsapp Alternatifi)


 Share

Recommended Posts

 • selokan changed the title to Signal Messenger (whatsapp Alternatifi - ücretsiz Ve En Mükemmeli)
ayhankorkmaz, 11.01.2021 - 22:44 yazdı:

O kadar araştırma , derleme , bilgi paylaşımına cevap tek kelime ; Bence )))

Muhteşem !

 

:D Dikkatiniz güzel. :D

 

Yine de,

 

Herkesin şahsi görüşüdür,

Herkes dilediğini kullanır,

Herkes dilediğine iyi der,

Lakin ki öyle değildir,

Bir şey diyemem..

😄

Edited by selokan
Youtube Linki Eklendi.
 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Bence de Signal.

Github da kaynak kodlarını bulabilirsiniz:

Buda  kendi sitesi:

Please register to see this content.

Arkasında ticari bir oluşumun olmadığı bir gurup gönüllü tarafından geliştirilen bir program.

Ben signal kurdum. 8 Şubata kadar whatsapp ta duracak. Bakalım 8 şubatta ne olacak?

Signali kurduktan sonra varsayılan SMS programı olarak ayarlarsanız, Signalden attığınız mesajlar, karşı tarafta signal yoksa, SMS olarak gidiyor bilginize.

Link to comment
Share on other sites

Whattsapp' ın geri vites v.s yaptığı yok. AB ülkeleri keyfine göre kalanlar seve seve kabul edecek diyorlar. Arkadaşın mesajındaki metni de okudum. Sadece ileri tarihe kadar unutturma süresi veriyoruz diyorlar. Ve gizli mesajlar konusunda hala yalan söylemeye devam ediyorlar. Sözleşmenin tam metninde, facebook veya whattsapp' tan para karşılığı bilgi satın alacak şirketler özel mesajları görme yetkisine sahip oluyorlar. Whattsapp olayıyla birçok yazılımcının iştahının kabarması, alternatiflerin artması ve bir anda ilk sıralardan aşağılara düşmesi, birçok ülkenin, AB' nin bu konu da yeni şeyler düşünmesi nedeniyle her zamanki unutturma taktiğini kullanıyorlar. Son sözleşme de bir değişiklik yok diyor, o zaman demezler mi madem değişiklik yok neden yeni sözleşme imzalatıyorsun diye. Bana göre Whattsapp bir alışkanlık oldu. İnsanlar whattsapp varken diğer alternatiflere bakmadılar. Facebook' ta şunu biliyor ki, insanlar telegramdı, signaldi alışmaya başladıklarında geri kazanması zor olacak. Çünkü insanlar alışmaya başladığı zaman diğerleriyle ilgilenmiyorlar. Alternatifsiz sanıyorlar. Çevrem de % 90 oranında insanlar sildiler. Sözleşmenin diğer konularını geçtim. Facebook' un yok olan popülaritesini whattsapp üzerinden geri kazandırmaya çalışması bana çok komik geliyor. Çoğu alanda tutturamadıkları için tekrar insanları facebook kullanmaya sözleşmeyle zorlamaya çalışıyorlar. Twitch' e rakip olsun diye facebook gaming açtılar. Ülkemizden de birçok twitch yayıncısını çılgın paralarla çekmeye çalıştılar. Twitch' te hemen hemen hiç kayma olmadı. Sözleşmesi biten twitch' e geri döndü. Şimdi saçtıkları paraları toplamak için yapmadıkları şey kalmadı. Facebook dolandırıcıların cirit attığı bir yer haline geldi...

 • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Bugün youtube de gezerken whattsapp konusuyla alakalı yaptığı iş gereği Barış Özcan' ın videosunu gördüm. Aslında anlatmak istediklerimin çok büyük çoğunluğunu anlatması sebebiyle ilgilenen arkadaşlar için ekliyorum. Daha önce açtığım konular yada açılan konular da facebook mesajlarım sebebiyle terör örgütleri tarafından aranmamı komik bulan, senaryo olarak gören arkadaşlara ithafen de ekliyorum. Aslında videonun belli kısımlarında benim burada anlatmak istediklerimi doğruluyor.

Spoiler

 

Ve şu belgeseli özellikle facebook ve twitter kısımlarını dikkate alarak izleyin. Başta facebook ve twitter' ın ABD' de yapılan araştırmalar da % 500 lere kadar bile intihar oranlarını nasıl sıçrattığının görülmesi açısından izleyin. Normal de Netflix' i de kimseye tavsiye etmiyorum. Ancak doğru işler olduğunda da takdir etmeyi bilmek gerekiyor. Kimsenin tercihlerini manipüle etmek gibi bir amacım yok. Ancak bazı konularda derin düşünerek karar vermekte fayda var. Ve Aşağıdaki belgesel düşünmeniz gereken ne kadar fazla detay olduğunu hatırlatacak. Facebook, twitter gibi kurumlar da üst düzey görev almış insanların belli dönemlerden sonra nasıl vicdanen rahatsız olduklarına dikkat edin. Ve Whattsapp' ın son sözleşmesiyle ABD' de intihar oranlarını patlatan Facebook v.b amiyane tabirle yatak odamıza kadar soktuğumuzu ve tehlikenin hiç farkında olmadığımızı görün.

Belgeselin Adı:

Sosyal İkilem

Please register to see this content.

 • Like 2
Link to comment
Share on other sites

— WhatsApp kesinlikle geri vites yapmadı. Arkadaşlar şu laf ağzımıza pelesenk oldu..

─ Ne görmek istiyorsak onu görüyoruz. Lütfen Hakikati görün;

— WhatsApp Türkiye sorumlusu bizzat "Türkiye pazarında oldukça büyük bir veri madeni var, asla başka uygulamalara kaptırılmamalı" demişti. Yine Facebook OrtaDoğu koordinatörü Türkiye için "Oradaki big data havuzumuz hayallerin ötesinde denecek şekilde fazla ve Türk halkı açısından gizlilik dert yapılmaması nedeniyle reklam ilişkilerimiz reklam verenlerin rağbeti sayesinde oldukça kâr getirmekte" demişti.. Bunlar ne ara unutuldu yahu!!

─ Diyecek söz bulamıyorum...

— WhatsApp sadce 8 Şubatta yapacağı işlemin tarihini biraz daha öteledi.. Okuma yazması var herkesin, lütfen iki satır da olsa şu resmi yazıyı okuyun ve WhatsApp ne yapmış öğrenin..

─ Cahile laf anlatana kadar deveye bale yapmayı öğretiyoruz..

— WhatsApp kısaca (af buyurun) bu kadar veriyi kaptırmamak için halkımızın iyi niyetinden faydalanmakta. Biz de her şeyi iyiye yorduğumuz için (örnekleri heryerde... geri vites ne la...) resmen milleti kerizleme yoluna gitmiş Facebook.. NOKTA

Edited by selokan
 • Like 3
 • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

What'sapp hariç artık, diğer adı geçen uygulamalar (kaynak kodlarını paylaşanlar özellikle github/gitlab vb.mecralarda) daha güvenilir oldukları anlaşılmakta. Telefonum'dan "what'sapp'ı" kaldırıp, telegrama geçiş yaptım kendimde.

Signal veya Bip durumları nedir bilmiyorum ancak genel tablo itibarıyla aldığım izlenim daha çok telegram ve signal uygulamalarına geçişlerin whatsapp trajedisinden sonra,  daha yaygın olduğu yönünde. Her ne kadar aktif bir kullanıcı olmasamda, öyle zannediyorumki what'sapp'a geçmem artık zor bu olaydan sonra. :) 

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Herkese merhabalar, gelenekselleşmiş olan

Günlük BİP'leten haberlere devam ediyoruz..

Signal (veya Telegram'ı da katalım) kullanmam diyip de,

BİP'lenmek isteyenlere,

BİP'siz yapamam diyenlere,

Gelin güzelce BİP'lenelim diyenlere;

Güzel BİP haberleri vermeye devam ediyoruz.

Daha önceki onlarca BİP'leten haberden sonra,

Bugünün BİP'lettiren haberi aşağıda:

Please register to see this content.

Güzel BİP'ler dileriz..

Edited by selokan
 • Thanks 1
 • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

 • selokan changed the title to Signal Messenger (ücretsiz Ve En Mükemmel Whatsapp Alternatifi)

Her fırsatta sağa sola BİP' diyenlere;

Hadi sen de katıl gel beni  BİP'le diyenlere;

BİP'lenmeden rahat etmeyenlere;

BİP'lenmeye doyamayanlara;

Gelin yine beni BİP'leyin diyenlere;

Güzel bir BİP haberimiz daha var,

Okusun da nasıl BİP'lendiğini fark etsin diye;

Gizlisi saklısı olmadan uçtan uca herşeyiniz bir BİP kadar yakında...

BİP sen nelere kadirmişsin...

 

Please register to see this content.

Güzel BİP'ler dileriz..

Edited by selokan
 • Thanks 1
 • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

Signal ve Bazı Mesajlaşma Uygulamalarında Ciddi Tehlikeler Olduğu Açıklandı

Birçok kullanıcının WhatsApp'ı terk ederek geçiş yaptığı bazı mesajlaşma uygulamalarında ciddi tehlikeler bulunduğu açıklandı. Bu uygulamaların arasında bakın hangileri var...

Please register to see this content.

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

HARBİKIZ, 1 saat önce yazdı:

Signal ve Bazı Mesajlaşma Uygulamalarında Ciddi Tehlikeler Olduğu Açıklandı

Birçok kullanıcının WhatsApp'ı terk ederek geçiş yaptığı bazı mesajlaşma uygulamalarında ciddi tehlikeler bulunduğu açıklandı. Bu uygulamaların arasında bakın hangileri var...

Signal'de şu durum var ki, hızlı şekilde açıklar kapatılıyor. Çünkü açık kaynak ve herkes katkıda bulunuyor. Tam imece usulü çalışılıyor. Herkes güvenlik için katkı sağlıyor. İnanın dünya üzerinde benzer mahiyette başka bir uygulama yok ki bu kadar hızlı açık kapatılsın. Söz konusu açık da oldukça kısa sürede kapanacaktır.

 

Esas mesele kapalı kaynak yazılımlarda.. ne olduğu bilinmiyor içlerinde... Mesela BİP, DEDİ veya WhatsApp gibi..

Hadi bir de WhatApp haberi verelim. Hani bu aralar WhatsApp verileriniz güvende, uçtan uca dinliyoruz (?) diyor ya...

 

Please register to see this content.

 

 • Like 3
 • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Similar Content

  • By qxqx
   Telegram Desktop PC v4.2.0 Multilingual

   Telegram Desktop PC v4.2.0 Multilingual
   Telegram Desktop Portable is a powerful, cross-platform messenger app that enables you to get in touch with other users without worrying about data interception and stealing. Focusing on security, it encrypts all conversations and shared files and stores them in the cloud, allowing fast synchronizations and quick access to the message database from anywhere in the world.
   A more secure alternative to other messaging apps
   Deploying versions for all major mobile platforms like Android, iOS (known as Telegram Messenger) and Windows Phone, but also desktop operating systems (Windows, Mac OSX and Linux), Telegram Desktop becomes a good alternative to other more popular messaging programs, such as WhatsApp, currently available exclusively on mobile platforms.
   As mentioned above, the plus it brings is improved security, putting privacy above everything else. Messages you send via Telegram Desktop are automatically encrypted before they are stored online.
   Send broadcasts and share files
   Telegram Desktop features an intuitive interface that encases a list of your contacts and displays the conversation with each. In order to create your account, you will be prompted to enter your name and provide a valid mobile phone number, which is used for generating a security code.
   Users can create groups comprising up to 200 contacts and broadcast messages to a maximum of 100 people that are using Telegram, regardless of the platform of their choice.
   The application features desktop notifications for incoming messages and supports file and photo sending, ensuring compatibility with any format, be it documents, archives, music files or pictures. And like in any messaging application out there, conversations can be enriched using various funny emoticons.
   A secure and user-friendly messaging app
   Relying on the advanced security protocols, Telegram Desktop delivers a messaging application that is worth trying, at least.
   Not only that your messages are protected at all times, but you can easily access them from any mobile or desktop device, no matter where you are.
   What’s NEW:
   – Keep the screen on while watching a video or participating in a video chat.
   – Save experimental settings between relaunches.
   – Use a new type of detailed stickers with smooth animations.
   – Create new sets by sending .webm videos to @stickers.
   – Bring your custom animated stickers from other apps.
   – See smaller, compact animations when reacting to messages.
   – See real-time animations in chat when a user reacts to your message.
   – React with additional emoji expressing love, appreciation, anger or surprise.
   – Tap the new button in chats to jump to your messages that have unseen reactions.
   – Watch the animations for unseen reactions play when you hit the button.
   – The app will warn you before closing if you are uploading photos or files to a chat.
   – Enjoy better screencast quality in video chats.
   – Bug fixes and other minor improvements.
   TEAM-Full
   Telegram Desktop PC v4.2.0 Multilingual TEAM-Full.exe (65.88 MB)
   https://www.mirrored.to/files/RQXEN3CZ/Telegram_Desktop_PC_v4.2.0_Multilingual_TEAM-Full.exe_links
   https://mirrorace.org/m/38Ob3
    
  • By qxqx
   WhatsApp v9.40F (Antiban WAMod v2.22.17.76) Multilingual MOD

   WhatsApp v9.40F (Antiban WAMod v2.22.17.76) Multilingual MOD
   Price: Paid
   Requires Android: 4.1+
   Developer: FMWhatsApp
   FMWhatsApp/FouadWhatsApp / Description
   FOUAD Whatsapp is a Remod of YoWhatsApp With some more bubbles, Tick Styles & Mods. As YoWhatsApp has been discontinued, Fouad Makdad is continuing the Yowa Mod Legacy By Updating whatsapp Base & Adding New Mods.

   Mod Features-
   Ban proof.
   Supports calls.
   Emojis Changer!
   Zoom for profiles footage.
   Privacy modsHide the “Last seen”.
   Themes mods and Theme Server ( to download/apply themes ).
   Amendment ticks/bubbles vogue Mod.
   Counter statistics for group.
   Media preview without loading.
   Show Online/last Seen in Main Screen.
   Increase video size sending from 16 MB to 30 MB.
   Image sending increases from 10 pictures to 90.
   Increase status words from 139 characters to 250.
   Ability to proceed links on chat screen while not saving sender variety or cluster admin variety.
   Ability to press in links on your friends status without effort.
   The chance of identifying between traditional and broadcast messages.
   Hide the name and the date while copying to another chat user.
   Copy and Paste status.
   Added more docs file support pdf, xls, txt, doc, ppt, vcard, xlsx, txt, rtf, docx, pptx ,and zip
   FMWhatsApp/FouadWhatsApp / What's New in v9.40F (Antiban WAMod v2.22.17.76) (com.gbwa)
   FMWhatsApp/FouadWhatsApp / What's New in v9.40F (Antiban WAMod v2.22.17.76) (com.yowa)
   FMWhatsApp/FouadWhatsApp / What's New in v9.40F (Antiban WAMod v2.22.17.76) (com.fmwa)
   FMWhatsApp/FouadWhatsApp / What's New in v9.40F (Antiban WAMod v2.22.17.76) (com.wa)
   APK - Hash
   Full MOD
   https://www.mirrored.to/files/0MPIOAUZ/FMWhatsApp_FouadWhatsApp_v9.40F_(Antiban_WAMod_v2.22.17.76)_(com.fmwa).apk_links
   https://mirrorace.org/m/3OGmi
   https://www.mirrored.to/files/0FDPXNAU/FMWhatsApp_FouadWhatsApp_v9.40F_(Antiban_WAMod_v2.22.17.76)_(com.gbwa).apk_links
   https://mirrorace.org/m/5aBhf
   https://www.mirrored.to/files/XEOTWZHM/FMWhatsApp_FouadWhatsApp_v9.40F_(Antiban_WAMod_v2.22.17.76)_(com.wa).apk_links
   https://mirrorace.org/m/5aBhk
   https://www.mirrored.to/files/1GXLVJPQ/FMWhatsApp_FouadWhatsApp_v9.40F_(Antiban_WAMod_v2.22.17.76)_(com.yowa).apk_links
   https://mirrorace.org/m/3OGmN
    
  • By artae
   File size: 18 MB (x64)

   Copy Android/iPhone WhatsApp Messages to PC or another Android/iPhone. If you have two Android/iPhone devices or one Android and one iPhone, it's always wise to find a tool to help you manage WhatsApp Chat History for your Android/iPhone devices or to transfer WhatsApp Messages between Android and iPhone.

   Backuptrans Android iPhone WhatsApp Transfer + is the best all-in-one WhatsApp Messages manager package which lets you copy & share WhatsApp Chat Mesages for Android/iPhone on computer directly. No Root/Jailbreak required.
   Backup WhatsApp Chat History from Android/iPhone to PC
   Restore WhatsApp Chat History from Computer to Android/iPhone
   Transfer WhatsApp Messages between Android and iPhone
   Recover WhatsApp Messages from iTunes Backup to Android/iPhone
   Export WhatsApp Messages to document file(Txt, Csv, Doc, Html, PDF)
   Print out WhatsApp Messages in conversations on PC
   Extract WhatsApp pictures videos audios etc attachments on PC
   Support iPhone, Samsung, HTC, Motorola, Sony Ericsson, LG, Huawei and More
   All-in-one WhatsApp Chat Messages copy & share program for Android and iPhone
   Own both an Android phone and an iPhone? How to manage your WhatsApp Chat History among Android, iPhone and computer? Nowadays, more and more people own more than one mobile phones. If you are one of them, either one Android phone and one iPhone or two Android phones/iPhones, Backuptrans Android iPhone WhatsApp Transfer + must be the best software for managing WhatsApp Chat History smoothly on Computer. It provides all needed solutions, including Android WhatsApp to iPhone transfer, iPhone WhatsApp to Android transfer, Android/iPhone WhatsApp to computer transfer, restoring WhatsApp from computer to Android/iPhone, and extracting attached files in WhatsApp Messages onto your computer.
   Backup and Restore WhatsApp Chat History for Android/iPhone on computer - With Backuptrans Android iPhone WhatsApp Transfer +, you can easily backup & restore WhatsApp Messages including video, photo etc attached files on computer. No data loss worry.
   Directly Transfer WhatsApp Messages between Android and iPhone - Backuptrans Android iPhone WhatsApp Transfer + is designed to transfer WhatsApp Messages between Android and iPhone directly on computer. Just connect both your iPhone and Android phone to computer and click the "Transfer" button, and you will get it done in a few seconds. All WhatsApp Messages will be merged perfectly.
   Copy WhatsApp Messages from iTunes Backup to Android/iPhone - Lost your iPhone and now want to transfer WhatsApp Chat History from an old iPhone backup to a new iPhone or to an Android phone? As long as you once backed up your iPhone with your iTunes on computer, Backuptrans Android iPhone WhatsApp Transfer + will extract and copy WhatsApp messages from your iTunes backup to your Android/iPhone smoothly even without your old iPhone.
   More - Backuptrans Android iPhone WhatsApp Transfer + provides a great way to view, export or print WhatsApp Messages on computer. Users can export and save WhatsApp Messages as a file onto computer with a few clicks. File format includes TXT, CSV, Word, HTML and PDF. Cleverly, Backuptrans Android iPhone WhatsApp Transfer + also lets users print out WhatsApp Messages from Android/iPhone in threading conversations. If you want to extract the attached files in WhatsApp Messages, simply click "Extract Attachment" button, and it will automatically extract all pictures, videos, audios attachments onto computer.
   Whats New
   Updates: official site does not provide any info about changes in this version.

   HomePage:
   http://www.backuptrans.com
   DOWNLOAD
   (Buy premium account for maximum speed and resuming ability)


   https://nitroflare.com/view/62DA71977B4796D/vuchm.BackupTrans.Android.iPhone.WhatsApp.Transfer.Plus.3.2.173.rar   https://rapidgator.net/file/4b1c211969696abe7f0aa030b97ff8fc/vuchm.BackupTrans.Android.iPhone.WhatsApp.Transfer.Plus.3.2.173.rar


  • By artae
   File Size : 247 Mb

   WhatsApp is currently one of the most popular messengers on the mobile platform.

   The mobile applications for different operating systems allow group chats, sharing locations and sending photos and videos among others. With the introduction of WhatsApp for Windows, you can now enjoy using your favorite messenger from your desktop. The free desktop app is compatible with Windows 8 and later operating systems.
   Nowadays, keeping in touch with your friends and family can be attained in a wide variety of ways, given the ever growing interest in communication solutions.
   WhatsApp is a lightweight application that can help you connect with your contacts in a quick, efficient manner by providing you with a vast selection of relevant functions.
   Please note that in order to benefit from this program's full capabilities you need a WhatsApp account. More so, both your computer and mobile device need to be connected to the Internet.
   Smooth design
   This application comes with a minimalistic, stylish user interface that encompasses a broad spectrum of straightforward functions. Therefore, numerous users can operate its controls without significant efforts, regardless of their PC skills or previous experience with similar apps.
   When you first launch the program, you need to scan a QR code with your phone, in order for your devices to synchronize and grant you access to your account. Furthermore, you can choose to be kept signed in or automatically logged off after a certain idle period.
   Send text messages, recordings or pictures
   WhatsApp can help you stay in touch with your contacts by providing you with multiple ways of doing so. You can choose between sending text messages, audio or video recordings, images and also various other documents. It is possible to snap pictures with your webcam and send them instantly or select files from your computer.
   More so, the chat window offers you an outstanding amount of emoticons that you can include in your messages by clicking the dedicated button and choosing your preferred one from the lists.
   Group chat support
   You can create group chats by choosing the New Group option from the context menu, selecting a group icon by taking or uploading a photo and setting a group subject. After you adjust the necessary settings, you can add participants by selecting them and clicking the tick symbol.
   In case you no longer want to display a certain conversation in the main window, you can quickly remove it by either deleting it entirely or archiving it. Doing so is possible by either right-clicking the desired item and choosing the corresponding options or by using the functions under the dedicated Chat menu.
   Reliable instant messaging application with several handy features
   All things considered, WhatsApp is a lightweight, yet efficient application that can help you keep in touch with your mobile contacts by providing you with numerous handy features. It comes with a stylish design that encompasses various intuitive functions, thus proving itself to be highly accessible even for novices.
   Whats New
   Updates: official site does not provide any info about changes in this version
   DOWNLOAD
   (Buy premium account for maximum speed and resuming ability)


   https://nitroflare.com/view/93F6C7C240995D3/66ihk.WhatsApp.for.Windows.2.2202.12.Multilingual.rar   https://rapidgator.net/file/8157c8b9a4b2e58fbe892ddfd4a1b924/66ihk.WhatsApp.for.Windows.2.2202.12.Multilingual.rar


  • By artae
   File Size : 30.7 Mb

   Telegram Desktop is a powerful, cross-platform messenger app that enables you to get in touch with other users without worrying about data interception and stealing.

   Focusing on security, it encrypts all conversations and shared files and stores them in the cloud, allowing fast synchronizations and quick access to the message database from anywhere in the world.
   A more secure alternative to other messaging apps
   Deploying versions for all major mobile platforms like Android, iOS (known as Telegram Messenger) and Windows Phone, but also desktop operating systems (Windows, Mac OSX and Linux), Telegram Desktop becomes a good alternative to other more popular messaging programs, such as WhatsApp, currently available exclusively on mobile platforms.
   As mentioned above, the plus it brings is improved security, putting privacy above everything else. Messages you send via Telegram Desktop are automatically encrypted before they are stored online.
   Send broadcasts and share files
   Telegram Desktop features an intuitive interface that encases a list of your contacts and displays the conversation with each. In order to create your account, you will be prompted to enter your name and provide a valid mobile phone number, which is used for generating a security code.
   Users can create groups comprising up to 200 contacts and broadcast messages to a maximum of 100 people that are using Telegram, regardless of the platform of their choice.
   The application features desktop notifications for incoming messages and supports file and photo sending, ensuring compatibility with any format, be it documents, archives, music files or pictures. And like in any messaging application out there, conversations can be enriched using various funny emoticons.
   A secure and user-friendly messaging app
   Relying on the advanced security protocols, Telegram Desktop delivers a messaging application that is worth trying, at least.
   Not only that your messages are protected at all s, but you can easily access them from any mobile or desktop device, no matter where you are.
   DOWNLOAD
   (Buy premium account for maximum speed and resuming ability)


   https://nitroflare.com/view/7583AC81FD59BC0/f5643.Telegram.Desktop.3.5.1.rar   https://rapidgator.net/file/9dcb7700dbf87d3c054559a22dbfe757/f5643.Telegram.Desktop.3.5.1.rar


 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

×
×
 • Create New...