Jump to content

Driversız Sistem Klonlama

Lord_Ares
 Share

Recommended Posts

Merhaba, 

Elimde başka bir pc de kurulmuş içinde windows xp yüklü IDE Disk var. Bu sistemin içindeki programı bulma şansım yok ve ben bu sistemi farklı çipsetli bir anakart ve sata diskte çalıştırmam gerekiyor. Ne ve nasıl yapabilirim ?  

Denediklerim

1) IDE harddiski Sata diske ( Acronis ve Aio ile )  klonladım. Açmaya kalktığımda, sistem başlarken dos ekranında fixed disk yazdığını gördüm ve Sistem not found hatası aldım, windows logosunu dahi göremedim. Sanırım sorun IDE bir diski sata diske klonlarken sata direvların sistemde olmamasından kaynaklandı.

2) IDE Diskin aronis, aio gibi programlarla imajını aldım. Imaj içinden donanım sürücülerini kaldırmayı denedim ama nasıl yapılacağını bulamadım.  Acronis kullanarak, imajı alınmış bir sistemi başka bir diske driversız yüklenebildiğini okudum. Fakat nasıl yapılır hakkında bilgi bulamadım.

3) Windows 7 kurulu sistemde VmWare gibi sanal programda almış olduğum imajı takıp açılışta direk wmvare tam ekran ile çalıştırayım dedim. Malesef oda bir çok probleme neden oldu.. ( açılış uzadı vs.. )

Yapmayı Düşündüklerim

Aslında bu imajı winpe gibi usb den çalıştırabilsem farklı anakart gibi sorunlar ortadan kalkar, her istedim yerde kullanabilirim. Ama bu imajı o hale nasıl çevirir çalıştırırım bilmiyorum.  Bu konuda fikriniz olursa paylaşırsanız sevinirim

Konu hakkında bilgi ve fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Edited by Lord_Ares

Merhabalar;
Acronis universal image ile yapılıyor senin dediğin bildiğim kadarıyla , nasıl yaparsın kısmını bilmiyorum acronis kullanmıyorum.

Macrium Reflect var onda şu şekilde oluyor driver olayı,

İmaj ını alıyosun windows un daha sonra live dan açılan bootable bi  Macrium reflect yapıyosun kendine , sonra imajı hangi pc ye yüklemek istiyosan yüklüyosun işletim sistemini açmaya çalışmadan  elindeki live macrium la başlatıyosun re deploy var sol menülerde ona tıklayıp sistemin kurulu olduğu diski seçip ileri ileri diyosun bitti.

Boot etmede sorun çıkarırsa nadirde olsa oluyor boot fix var yine live da aynı yerde  onu tıklayıp sistemin kurulu olduğu diski seçip ileri ileri diyosun.

Genelde diski kendi seçiyo redeploy ve bootfix te seçmeme ihtimaline karşı yazdım ayrıntılı.

Umarım işinize yarar.

Edited by neskali
  • Thanks 2

Lord_Ares, 27 dakika önce yazdı:

Teşekkürler , easy Sysprep malesef eksik yüklemeler yaptı olmadı. Donanımları farklı olmayan bilgisayar için kullanılabilir ama bende donanım farklı.

Easy Sysprep'te doğru alternatifler seçildiği zaman yedeği alınan sistemdeki sürücüleri kaldırarak alıyor görüntüyü; farklı onlarca bilgisayara kurdum. Ayarlarını hatırlasam gösterirdim ama maalesef senelerdir ne EasySysprep kullanıyorum ne de XP'den imaj alıyorum. Kolay gele o zaman.

• Thanks 1

Dediklerinizi de deneyip sonuçları gözlemleyeceğim umarım olur. Aklıma gelen diğer yöntem aldığım imajı vhd dosyasına dönüştürüp vmware gibi sanal pc de açıp driverlerı kaldırıp sonra tekrar imajını alıp gerçekte denemek. Belki sanal pc de sistemi o şekilde kandırabilirim.

Acronis Universal Backup  & recovery önce bu sistemi Multiboot sistem olarak Yap (usbden caliştir 10 sürümünü )

sonra bu ekranda backup (sadece C diskini )

d dosyasına kaydet yedeği 

sonra o imajı tasınabılır bi hdd at 

diğer pcyi acronis ile caliştir  sonra hdd biçimlendir sonra recovery yap  aldiğin yedeği göster işlem tamam 

yaklasık 10 12 yildir bilgisayarlara böyle format atiyoruz hiçbir sorun olmadan kendi cihazlarımızı bile 

• Like 2

• 2 hafta sonra ...

Normal bir sistemde evet, fakat anakartı değişmiş bir bilgisayara aldığınız bu imajı atarsanız işler biraz karışıyor. Universal restore da tam çözüm olamayabiliyor. Mesela bende şuan Yeni sistemin anakart sürücüleri  kullandığımız imaj içerisinde olmadığı için sistem sürekli reset atıyor.

• Like 1

• 4 hafta sonra ...

bana en kolayı easy syspreb eski versiyonu ile yaptıgım imajı bu zaman kadar kullanıyordum ama artık sorun vermeye basladı yeni indireyim dedim  ne yazıkki cince versiyondan baska yok  ben 4.2 yi buldum direk kullanıcı adı sormadan universal acıyor hazır sistem acılıyor  esp nin yeni versiyonu ingilizce bulabilecek bi arkadaş varmıydı 

• Like 1

• 1 yıl yıl...
helehoyni, 14.01.2021 - 13:53 yazdı:

Easy Sysprep'te doğru alternatifler seçildiği zaman yedeği alınan sistemdeki sürücüleri kaldırarak alıyor görüntüyü; farklı onlarca bilgisayara kurdum. Ayarlarını hatırlasam gösterirdim ama maalesef senelerdir ne EasySysprep kullanıyorum ne de XP'den imaj alıyorum. Kolay gele o zaman.

Eskilerden :)

Please register to see this content.

• Like 2