Jump to content

forjest
 Share

Recommended Posts

SSD harddiskler üzerine, kullandığınız model seçimleri hakkında?

Giriş: SSD harddisk alırken nerelere dikkat edilmeli veya etmeliyiz.Markaların önemi yazma okuma uyumluluk kriterleri ince ayrıntıları vb. SSD hardiskler hakkında fikir ve görüşlerinizi bu sayfa altından belirtirseniz eğer, alacak olanlara ya da sonradan almayı düşünenler için yararlı bir kaynak olacağı düşünülerek konu açılmıştır.

Ben kendimden örnek verecek olursam eğer?,  bana sorulduğunda tavsiye istenildiğinde, "denir ya hani bildiğinden şaşma diye." Önerdiğim marka genellikle Sandisk SSD disk markası olmakta. Buna mukabil olarak bir dünya internet mağaza sayfalarında bir çok marka model SSD disk markalarıda görmekteyim. Türkiye sınırları içerisinde aralarından hangilerini önerir, ve kullanım için tavsiyelerde bulunursunuz? uzman olan değerli üye Arkadaşlarımız konuya hakim olanlar fikir ve düşüncelerini bizlerle paylaşırlarsa eğer oldukça yararlı olacaktır.

Şimdi söz sizde!  & Saygılarımla:)

Hk8yQP.png

• Like 4
  • Thanks 1

Merhabalar,

Konu başlığını görünce aklıma SSHD ler geldi. Çünkü bilindiği üzere SSD ile Hard disk (HDD) kavramları farklıdır.

Ben SSD alırken öncelikle anakartımın hangi türleri, ne kadar desteklediğine bakarım. Alacağım kapasiteyi belirledikten (bütçe dahil) sonra da okuma ve yazma hızlarına bakarım. En sonunda da markalarının performans karşılaştırmalarına bakarım. İlla X bir markanın ürünü alacağınız türde sizi memnun etmeyebilir onun için performans karşılaştırması bu konuda size yol gösterecektir. 

Ben ilk SSD'mi 2013'te 120GB Kingston HyperX (Okuma: 555 mb/s - Yazma: 510 mb/s) almıştım. 2020 sonuna doğru sistemden çıkardım. En son %95 civarında kullanım ömrü kalmıştı. İşletim sistemi kurulum ve açılış süreleri HDD'ye göre inanılmaz şekilde azalmıştı. Özellikle eski pc'ler için SSD'ler adeta can suyu gibidir.

Şu an X570 anakart* kullandığım için M2 formatında 1 TB Corsair Force MP600 (Okuma: 4950 mb/s - Yazma: 4250 mb/s) kullanıyorum.

M2 yi almayı düşündüğümde ilk Seagate Firecuda aynı hızlarda çıkarmıştı ama piyasa da zor bulunuyordu. Sonra Corsair de aynı çipsetli ve aynı hızlarda çıkarınca karşılaştırmalar sonucunda bütçeme uygun olduğu için Corsair'i tercih ettim.

SATA III türünde olan klasik SSD alacaklara okuma ve yazma hızları en az 500 mb/s olanları tavsiye ederim.

M2 türünde alacak olanlara ise anakartınızın desteklediği formatta bütçenize göre en fazla okuma ve yazma hızlı olanı almanızı tavsiye ederim. Tabii bir de M2'ler için anakartınızda veya M2'iniz de pasif soğutucu bulunmuyorsa (sıcaklığın durumuna göre) ekstra pasif soğutucu alırsanız çok daha iyi olur. 

Lütfen unutmayın elektronik ürünler biraz şans işidir. X bir marka sizi memnun eder ama bir başkasını memnun etmeyebilir ya da X markadan şaşmam devam edeyim dersiniz aldığınız başka ürünü sizi uğraştırır durur. Teknolojik ürünleri devamlı yenilenen ürünlerdir onun için çabuk eskirler. Aynı kategorideki ürünler üç aşağı beş yukarı benzer özelliklerde olduklarından önemli olan alacağınız zaman o an ki bütçenize ve ihtiyacınızı karşılayıp karşılamayacağına bakmanızı tavsiye ederim.

Sağlıklı Dolu İyi Forumlar Dilerim

*= Anakartım M2 yi PCI 4.0 desteklediği için belirtilen hızları alabilmekteyim. Aynı M2'yi PCI 3.0 destekli anakarta taktığınızda çok daha düşük hızlarda kullanacaksınız. Kısacası yanlış seçim para ve zaman kaybınız demek.

• Like 2

https://www.vatanbilgisayar.com/kingston-500gb-a2000-serisi-nvme-m-2-ssd-okuma-2200mb-yazma-2000mb-.html

Fazlasıyla işimi görüyor ustad..  Anakart M2 yi PCI 3.0 veya 4.0 arasında desteklediği varsa ona göre alınız ..kafamıza göre m2 alınmaz

• Like 1

IOPS değeri ( Saniye başına gerçekleşen girdi/çıktı veya kısaca IOPS (input/output operation per second), en temel tanımı ile depolama biriminin hız performans ölçümü için kullanılan bir parametredir.)

IOPS değeri ne kadar fazla ise o kadar hızlıdır. bu parametreyi de göz önünde bulundurun.

• Like 3
  • Thanks 1

Bence Ssd alıcak olsam ;

1- Samsung

2- Kingston

Samsung biraz daha pahalı diğerlerinden lakin hak ediyor bence aradaki farkı kullanım ömrü stabilitesi olsun.

A-data bi ssd almıştım geçen yıl 6 ayda ömrü %4 e düştü açılırken biton hata veriyodu , aldığım firmaya gönderdim Gigabyte 0 ıyla değiştirdiler sağolsunlar Laptopta gigabyte 240 gb kullanıyorum aylardır , ömrü %98 e düştü gayette stabil çalışıyor o gün bugündür.

Masaüstü ana sistemimdede Kingston A400 SSDNow 480GB var , onuda hunharca veri yazılmasına rağmen yaklaşık 2 yıldır %94 ömrü gayette stabil çalışıyor.

3-5 üsütünü verebilirim benim için sıkıntı olmaz diyen kullanıcılar için kesinlikle Samsung u tek geçerim .

• Thanks 1

• Moderator

SSD konusunda özellikle işletim sistemi kuracaksanız DRAM modelli olanlara bakım.

Please register to see this content.
hepsini görebilirsiniz. SSD konusunda Samsung bana göre de en öndedir.  Pro serisi render ile uğraşanlara tavsiyemdir. Yalnız Samsung'un sıkıntıları da mevcuttur. (Gerçi bu daha çok sistemlerin sıkıntısı) Örneğin IOPS değerleri çok iyi ama teste tabi tuttuğunuzda istenilen seviyede olmadığını görebiliyoruz. Bilgisayarınızda AHCI modunun BIOS’dan aktif olup olmadığını kesinlikle kontrol edin. Bazı sistemlerde Intel Rapid Storage Teknolojisi ile IOPS değerleri yükselirken bazıların varsayılan Microsoft AHCI driver ile yükselmekte. Bunu kaldırıp-kurarak test edeceksiniz artık. Bilgisayarınızın işletim sistemi desteği özellikle hızlarda çok etkili. Bazı yerlerde okudum ne kadar doğrudur bilmiyorum ama Windows 10'un son sürümlerinde SSD'nin hızını yavaşlatan güncellemeler olduğuna dair. (Bunu da eski Windows 10 kurarak test edenler söylüyor.) NAND yapılandırması bir başka konudur. QLC-TLC yongalı olanlar genelde şu an performans ve dayanıklılık konusunda tavsiye edilenler arasında. (3D NAND olayına da dikkat ediniz.)

• Like 7
  • Thanks 2

samsung en iyisi diyolar dram konusunda samsung 850 evo ssd vardı önceki laptopumdan kalma ondan çok memnundum d sürücüsü olarak kullanıyorum hala taş gibi ssd, nvme ssdlerini kullanmadığım için bilemeyeceğim elimde adata xpg 8200pro ssd var vaad ettiği hızları yakalıyor şuana kadar hiçbir sorun çıkarmadı gayet sorunsuz ve stabil zamanında 512 gb 450 tl gibi şuan komik gelen rakama almıştım iyi ki almışım 

• Thanks 1

ByKayseriLi, 2 dakika önce yazdı:

Samsung en iyisi şuan da. Kingston da iyi ama genelde ürünlerinde çakallık yapıyor söylediği değerleri vermiyor dandik malzeme kullanıyor. Çoğu markanın SSD'si şuan da kronik sorunlu. Adata'dan tutun da toshiba ssdlere kadar bir çoğu sorunlu.

samsung en iyisi ama kazzzık fiyat ..benim aldigim kingston m2 ssd 500gb 600 tl ydi..samsung da 970 tl arasında büyük fiyat aralıgı var ..haa okuma yazma hızı 2gb olmuş haa samsungda 3gb olmuş 350 tl için de samsung alınmaz .arada fiyat aralıgı olmasaydı samsung alınırdı..sonuç olarak ikiside iş görüyor

arkadaşlar hangi ssd yi alırsanız alın şuna dikkat edin mutlaka ssd için applikasyonu var mı diye. çünkü o aplikasyondan ssd sağlığını kontrol edebilirsin trim ayarları vs. kontrol edebilirsin. Ben aşşağı yukarı 4 aydır wd blue ssd(m.2 sata) kullanıyorum ve wd blue nin ssd driverini kurdum. ssdye tam anlamıyla hakimim ve sağlık durumunu istediğim zaman kontrol edebiliyorum

• Like 1

bozart, 2 saat önce yazdı:

samsung en iyisi ama kazzzık fiyat ..benim aldigim kingston m2 ssd 500gb 600 tl ydi..samsung da 970 tl arasında büyük fiyat aralıgı var ..haa okuma yazma hızı 2gb olmuş haa samsungda 3gb olmuş 350 tl için de samsung alınmaz .arada fiyat aralıgı olmasaydı samsung alınırdı..sonuç olarak ikiside iş görüyor

Olaya sadece hız yönünden bakmanız yanlış. Kalite farkı var. Mesela atıyorum kingston 3 sene de bozuluyorsa samsung 5 sene gidiyor. Zaten samsung'un testi var bir forum test etmişti okuma yazma olarak bayağı tb dosya yazdırdılar.

FerhatHoney, 1 saat önce yazdı:

arkadaşlar hangi ssd yi alırsanız alın şuna dikkat edin mutlaka ssd için applikasyonu var mı diye. çünkü o aplikasyondan ssd sağlığını kontrol edebilirsin trim ayarları vs. kontrol edebilirsin. Ben aşşağı yukarı 4 aydır wd blue ssd(m.2 sata) kullanıyorum ve wd blue nin ssd driverini kurdum. ssdye tam anlamıyla hakimim ve sağlık durumunu istediğim zaman kontrol edebiliyorum

Pek önemli değil o bir çok yazılım ile görebiliyorsunuz zaten.

• Like 1