Jump to content

Tüm Bilgisayarlara Acronis Ile Tek Tuşla Format

bilirsinya
 Share

Recommended Posts

UZUNLAR, 11 dakika önce yazdı:

Üstad, bende Linux komutlarından anlmam aslında tek sorun  tibx  uzantılı imajımı 4GB lık bölümlere bölememek. Elimde  _full_b1_s1_v1.tib   uzantılı imaj yok  videonuz da yanlış anlamadı isem siz bölüyosunuz..... Siizin paylaştığınız  AcronisOneClick.iso   dosyasını Ultra ISO ile  açıp  bif dosyasını çıkarttım. bif dosyasının içinden de  ATI nin Linux dosyalarını alarak yeniden ISO oluşturup  AIOBOOT ile entegresini  gerçekleştirip boot ettirdim  fakat içinde  IMAJ dosyamı bölüp koyamıyorum.  :D 

hocam videoda bahsettim İlk önce usb belleğinizi fat32 olarak biçimlendirin. Sonra Acronis ile flash belleğe yedek alın bölecektir.

Edited by bilirsinya
  • Like 1

bilirsinya, 18 dakika önce yazdı:

hocam videoda bahsettim İlk önce usb belleğinizi fat32 olarak biçimlendirin. Sonra Acronis ile flash belleğe yedek alın bölecektir.

Üstad, sık sık  Siteden düşüyorum bu sebepten  yazacaklarım gecikmeli oluyor.    USB HDD m Fat32

.1. Sistem Imajımızı ATI ile bu FAT32 alana mı almak gerekiyor. ? 

2. Hangi Versiyon ATI   _full_b1_s1_v1.tib   uzantılı imaj alıyor. 2021 ile FAT32 ALANA alır isem de bölerek mi alıyor?  biliyorsun 2021 tibx  uzantılı alıyor.

Anlatım bozukluğu yapmış olabilirim :)  deneme yanılma metodunu uygulayarak  sonuca elbette gidecem  

UZUNLAR, 2 dakika önce yazdı:

Üstad, sık sık  Siteden düşüyorum bu sebepten  yazacaklarım gecikmeli oluyor.    USB HDD m Fat32

.1. Sistem Imajımızı ATI ile bu FAT32 alana mı almak gerekiyor. ? 

2. Hangi Versiyon ATI   _full_b1_s1_v1.tib   uzantılı imaj alıyor. 2021 ile FAT32 ALANA alır isem de bölerek mi alıyor?  biliyorsun 2021 tibx  uzantılı alıyor.

Anlatım bozukluğu yapmış olabilirim :) deneme yanılma metodunu uygulayarak  sonuca elbette gidecem  

Hocam herhangi bir acronis içeren pe ile sistem imajını alırken kaydedilecek yeri Fat32 ile biçimlendirilmiş flash belleği gösterin. yani yeni imaj alın. Elimizdeki imajı biz bölerek atmıyoruz.Acronis fat32 ye imaj alırken otomatik bölümlüyor onları.

bilirsinya, 19 dakika önce yazdı:

Hocam herhangi bir acronis içeren pe ile sistem imajını alırken kaydedilecek yeri Fat32 ile biçimlendirilmiş flash belleği gösterin. yani yeni imaj alın. Elimizdeki imajı biz bölerek atmıyoruz.Acronis fat32 ye imaj alırken otomatik bölümlüyor onları.

Üstad.  aynen dediğin gibi .... :)  kara DOS dahil 30 yıllık Bilgisayar kullanıcısıyım ve ATI nin icadının ilk gününden bu güne kadar  FAT32 yapısına imaj almamışım.  

Şu an bölümlenmiş hali ile entegresini yapıyorum, biraz sonra  nihai sonuca ulaşmış olacam  :) 

derbeder58, 3 dakika önce yazdı:

@bilirsinyahocam 2 tane sorum var

1. sorum bu aldığımız yedeği farklı özellikteki bir bilgisayara atabiliyormuyuz driver çakışması olurmu?

2.sorum: aldığımız yedeği geri yüklerken diski komple siliyormu? yani bütün bir disk var elimizde c ve d diye ayrılmışsa bunu seçtiğimizde d yide siliyormu? 

Hocam

1. Sorunun cevabı için bu sadece bir Acronis. (universal restore özelliği yok) Sürücüleri devre dışı bırakmaz. Ben windows sysprep imajı yapıp Acronisle yedek aldığım için tüm makinalarda sürücü sorunu olmuyor.

2. Sorunun cevabı disk imajı alsanda partition imajı alsanda, aldığın imajı atarken tüm verileri siliyor. 

• Thanks 1

Bende bu tarz sistemleri kullandiğim için yazmak istedim ama ben                  acronis Backup&recovery  kullanıyorum

Yaklaşık 2009 dan beri tam forumun aktif zamanlarindan beri 

C diski yedekliyorum driver kurmadan sonra istediğin pcye bunu kuruyorum 

MBR sistemi ayrı ( ahci- raid )

Gtps sistemi ayrı 

2 şekilde de kuruyorum 

Multiboot dan çalıştırıp Hallediyorum siz farklı bi tarz yapmışsınız benim bahsettiğim sistem daha kolay ve basit 

derbeder58, Bir saat önce yazdı:

2.sorum: aldığımız yedeği geri yüklerken diski komple siliyormu? yani bütün bir disk var elimizde c ve d diye ayrılmışsa bunu seçtiğimizde d yide siliyormu? 

Harika bir soru, iyiki sormuşsun  FDD de ya da MultiBoot'ta yapmayı becerememiştim zaten. :)   ISO kalıbından  QEMU da çalıştı.  

Tam bir BARUT FIÇISI desene !  ....  günümüzde tek part olarak PC  kullananın olduğunu düşünemiyorum. " D " partitionda ki tüm çalışmaları ya yedekleyip imajı geri atacaksın  ya da üstüne bir bardak soğuk su içeceksin. :)  

Edited by UZUNLAR
imla hatası
  • Like 1

HakanAlbayrak, 53 dakika önce yazdı:

Bende bu tarz sistemleri kullandiğim için yazmak istedim ama ben                  acronis Backup&recovery  kullanıyorum

Yaklaşık 2009 dan beri tam forumun aktif zamanlarindan beri 

C diski yedekliyorum driver kurmadan sonra istediğin pcye bunu kuruyorum 

MBR sistemi ayrı ( ahci- raid )

Gtps sistemi ayrı 

2 şekilde de kuruyorum 

Multiboot dan çalıştırıp Hallediyorum siz farklı bi tarz yapmışsınız benim bahsettiğim sistem daha kolay ve basit 

Hocam amacımız Acronisle yada başka programlarla yedek alıp atmak değil. Tek tuşla bu işi yapmak. Ayrıca bahsettiğiniz tarzda atılan tüm bilgisayarlar aynı SİD İD no ile çalışır bu da kurduğunuz tüm makinaların clone olarak görülmesine sebep olur. Sysprep yapılmadan alınan yedekler atıldıkları makinaların bir tanesinde yaşanan engelleme sorunu, kurulan tüm makinalarda aynı SID ID no sebebi ile erişim sorunları çıkaracaktır.

bilirsinya, 12 dakika önce yazdı:

Hocam amacımız Acronisle yada başka programlarla yedek alıp atmak değil. Tek tuşla bu işi yapmak. Ayrıca bahsettiğiniz tarzda atılan tüm bilgisayarlar aynı SİD İD no ile çalışır bu da kurduğunuz tüm makinaların clone olarak görülmesine sebep olur. Sysprep yapılmadan alınan yedekler atıldıkları makinaların bir tanesinde yaşanan engelleme sorunu, kurulan tüm makinalarda aynı SID ID no sebebi ile erişim sorunları çıkaracaktır.

Sizi anlıyorum üstad, bildiğim hususlar.   ben farklı bir senaryo için anlattım. Bu metodun ne amaçlı, hangi koşullarda, hangi makinalarda olacağını  elbette biliyorum. Teknik servis elemanı değilim ama bir müşterinin C ve D partları var iken ve D partta  benim gibi 400 GB veri var ise   ne yapıyorsun cevaplarsanız  bizde öğrenmiş oluruz. 

UZUNLAR, 1 dakika önce yazdı:

Sizi anlıyorum üstad, bildiğim hususlar.   ben farklı bir senaryo için anlattım. Bu metodun ne amaçlı, hangi koşullarda, hangi makinalarda olacağını  elbette biliyorum. Teknik servis elemanı değilim ama bir müşterinin C ve D partları var iken ve D partta  benim gibi 400 GB veri var ise   ne yapıyorsun cevaplarsanız  bizde öğrenmiş oluruz. 

Hocam yaklaşık 2 senedir veri almıyorum müşterilerin %90 ı önemli verim var diyor o zaman verilerinizi alıp öyle getirin diyorum. Zaten önemli verim yoktu diyor :) veri alırken de Windows'un içinde falan yerde resim vardı neden almıyorsunuz diyor:) . Yaklaşık 3 senedir müşterilerin %70 i de 120-240 SSD disk kullanıyor verilerini başka bir dahili yada harici diskte tutuyor o yüzden çok sorun olmuyor. İlla yapmam gereken bir iş olursa acronis yedeğini normal Acronis iso ile part seçerek atıyorum.

2 aydır hiç uğraşmıyorum sokaktan geçen adamın bile atabileceği başka bir yöntem kullanıyorum. Sadece etherneti yada flash belleği takıyorsun çıkardığında sistem bitmiş oluyor. Yakında müsait olursam onun videosunu da çekerim.

bilirsinya, 5 dakika önce yazdı:

Hocam yaklaşık 2 senedir veri almıyorum müşterilerin %90 ı önemli verim var diyor o zaman verilerinizi alıp öyle getirin diyorum. Zaten önemli verim yoktu diyor :) veri alırken de Windows'un içinde falan yerde resim vardı neden almıyorsunuz diyor:) . Yaklaşık 3 senedir müşterilerin %70 i de 120-240 SSD disk kullanıyor verilerini başka bir dahili yada harici diskte tutuyor o yüzden çok sorun olmuyor. İlla yapmam gereken bir iş olursa acronis yedeğini normal Acronis iso ile part seçerek atıyorum.

Evet evet dediklerine aynen katılıyorum...  :)  Zaten bilniçli kullanıcı yerleşik HDD sini küçük tutar,  benim gibi 6 tane 500GB  ile 1 TB arasında değişen USB HDD ile  çalışır,  FDD ler de cabası,  çalışma odamda yerlerde sürünüyorlar.   :D   

• Editor
bilirsinya, 2 saat önce yazdı:

Hocam

1. Sorunun cevabı için bu sadece bir Acronis. (universal restore özelliği yok) Sürücüleri devre dışı bırakmaz. Ben windows sysprep imajı yapıp Acronisle yedek aldığım için tüm makinalarda sürücü sorunu olmuyor.

1. madde için şunu belirtmem gerek:

Acronis ile alınan Windows imajlarını universal restore olmadan da sorunsuz bir şekilde geri yükleme yapabilirsiniz.  Tecrübeyle sabittir.

Universal Restore özelliği olmadan geri yüklenen Windows yeni makinada açıldığında eski makinasına ait sürücüler (örneğin ekran kartı) devreye girmez...

Acronis'in Universal Restore özelliği bana göre gereksiz bir özellik ki, artık son sürüm Acronis sürümlerinde bu özellik dahili olarak gelmiyor.

bilirsinya, 48 dakika önce yazdı:

Sysprep yapılmadan alınan yedekler atıldıkları makinaların bir tanesinde yaşanan engelleme sorunu, kurulan tüm makinalarda aynı SID ID no sebebi ile erişim sorunları çıkaracaktır.

SID meselesi sadece ve sadece Server işletim sistemlerinde sorun çıkarır ve genelde bu sorunlar da server a kurulan programlardan kaynaklanır.

Client işletim sistemlerinde SID'in zerre zararı yoktur. Bu da tecrübe ile sabittir :D 

Edited by mephistooo2
  • Like 2

mephistooo2, 3 dakika önce yazdı:

Tecrübeyle sabittir.

Evet üstadım, bu dediğinizi 2 gün önce çok üstad bir Teknik Servis sahibi arkadaşım aynısını söyledi, biraz tuhafıma gitmişti ama siz de aynısını söylüyorsunuz. Bu bile güzel bir bilgi paylaşımı.   

mephistooo2, 34 dakika önce yazdı:

Acronis ile alınan Windows imajlarını universal restore olmadan da sorunsuz bir şekilde geri yükleme yapabilirsiniz.  Tecrübeyle sabittir.

Universal Restore özelliği olmadan geri yüklenen Windows yeni makinada açıldığında eski makinasına ait sürücüler (örneğin ekran kartı) devreye girmez...

Acronis'in Universal Restore özelliği bana göre gereksiz bir özellik ki, artık son sürüm Acronis sürümlerinde bu özellik dahili olarak gelmiyor.

SID meselesi sadece ve sadece Server işletim sistemlerinde sorun çıkarır ve genelde bu sorunlar da server a kurulan programlardan kaynaklanır.

Client işletim sistemlerinde SID'in zerre zararı yoktur. Bu da tecrübe ile sabittir :D 

Zoom yüklü clone makinalarla zoom a aynı anda girin hocam mesela bakalım önemli oluyor mu :)

Acronis yedekleri onlarca kez çalışmamış universal restore ile açan biri olarak söylüyorum. Acronis universal restorenin asıl amacı sata-raid-ahcı sürücülerinden sebeb açılmayan makinaların sürücülerini devredışı bırakmak yada eklemek içindir. Yoksa uyumsuz ekran kartlarını yada diğer sürücüleri devredışı bırakmak için değildir. Şöyle bir deneme yapın göreceksiniz. Makinanızı biostan ahcı sürücülerini kapatıp kurunuz sonra ahcıyı açınız sisteminiz açılmayacakır. Acronis ile restore edin yada eksikse ahcı sürücülerini ekleyin açılacaktır.

Edited by bilirsinya

• Editor
bilirsinya, Bir saat önce yazdı:

Zoom yüklü clone makinalarla zoom a aynı anda girin hocam mesela bakalım önemli oluyor mu :)

Acronis yedekleri onlarca kez çalışmamış universal restore ile açan biri olarak söylüyorum. Acronis universal restorenin asıl amacı sata-raid-ahcı sürücülerinden sebeb açılmayan makinaların sürücülerini devredışı bırakmak yada eklemek içindir. Yoksa uyumsuz ekran kartlarını yada diğer sürücüleri devredışı bırakmak için değildir. Şöyle bir deneme yapın göreceksiniz. Makinanızı biostan ahcı sürücülerini kapatıp kurunuz sonra ahcıyı açınız sisteminiz açılmayacakır. Acronis ile restore edin yada eksikse ahcı sürücülerini ekleyin açılacaktır.

Zaten bir bilgisayar açılmıyorsa ilk bakacağım yerlerden biri bios ahci-ide-raid ayarıdır :)  Sadece bu ayardan dolayı illa sid i temizlemek gerekmez bence. Bios tan ayarı değiştirmek daha kolay.

Bizim ufaklığın eba için kullandığı bilgisayarda zoom a giriş yapabiliyor, bu bilgisayara yüklenen imajın alındığı makinada da zoom a giriş yapılıyordu. Yani ben hiç sorun yaşamadım. İşyerinde Hocaların kullandığı bilgisayarların çoğu elimde geçmiştir, hepsini de aynı imajdan yükledim, yıllardır birisi de gelip şu program açılmıyor demedi :) 

Neyse, her yiğidin yoğurt yiyişi farklıdır :D 

Edited by mephistooo2

mephistooo2, 3 dakika önce yazdı:

Zaten bir bilgisayar açılmıyorsa ilk bakacağım yerlerden biri bios ahci-ide-raid ayarıdır :)  Sadece bu ayardan dolayı illa sid i temizlemek gerekmez bence. Bios tan ayarı değiştirmek daha kolay.

Bizim ufaklığın eba için kullandığı bilgisayarda zoom a giriş yapabiliyor, bu bilgisayara yüklenen imajın alındığı makinada da zoom a giriş yapılıyordu. Yani ben hiç sorun yaşamadım. İşyerinde Hocaların kullandığın bilgisayarların çoğu elimde geçmiştir, hepsini de aynı imajdan yükledim, yıllardır birisi de gelip şu program açılmıyor demedi :) 

Neyse, her yiğidin yoğurt yiyişi farklıdır :D 

Hocam örneğin şirketin bir bilgisayarı var ve üzerinde de ayarların değişmemesi gereken bir program var ancak sata sürücüleri yeni makinaya uyumlu değil ve açmıyor Acronis, macrium vs. burada devreye giriyor. Sata raid sürücülerini gösterip sistemi restore ediyorsunuz eski diski format atmadan kullanıyorsunuz.

Program açmıyor konusu ise, aynı okulda aynı imajı yada aynı işyerinde aynı imajları attığınızda bu sorun çıkıyor. Dış ip nonuz ortak sid nolarınız aynı olduğu için sizi aynı makina olarak görüyor. Alpemix , teamvieverdede yaşayabilirsiniz bu sorunu. Ayrıca internet servis sağlayıcıları 1 hattı bazen 1000 kişiye satabiliyor başka şirketlerdeki aynı clone imaja sahip kişilerde yaşayabiliyor.

Yoğurdu sevmek ortak payda için yeterli hocam hayırlı akşamlar.

• Editor
bilirsinya, 12 dakika önce yazdı:

Program açmıyor konusu ise, aynı okulda aynı imajı yada aynı işyerinde aynı imajları attığınızda bu sorun çıkıyor. Dış ip nonuz ortak sid nolarınız aynı olduğu için sizi aynı makina olarak görüyor. Alpemix , teamvieverdede yaşayabilirsiniz bu sorunu. Ayrıca internet servis sağlayıcıları 1 hattı bazen 1000 kişiye satabiliyor başka şirketlerdeki aynı clone imaja sahip kişilerde yaşayabiliyor.

Yoğurdu sevmek ortak payda için yeterli hocam hayırlı akşamlar.

Üstat işyerinde Hocaların hepsi aynı yerde çalışıyor, çoğunda benim hazırladığım sysprepsiz imaj yüklü. Sysprep olmadan geri yüklenen clone işletim sistemleri sorunsuz çalışıyor... :) 

Bana sysprep yaptıramazsınız 8P

Edited by mephistooo2

mephistooo2, 19 dakika önce yazdı:

Üstat işyerinde Hocaların hepsi aynı yerde çalışıyor, çoğunda benim hazırladığım sysprepsiz imaj yüklü. Sysprep olmadan geri yüklenen clone işletim sistemleri sorunsuz çalışıyor... :) 

Bana sysprep yaptıramazsınız 8P

Kullanmadığınız şeyi sevemessiniz sysprepide bizimle seveceksiniz :)

• Editor
bilirsinya, Şimdi yazdı:

Kullanmadığınız şeyi sevemessiniz sysprepide bizimle seveceksiniz :)

Kullanmam mı hiç, çook kullandım. Sonra gereksiz olduğunu fark ettim :D 

Clone makinada sadece bir kere sıkıntı yaşadım, o da Server 2019 idi. Onu da üstteki mesajlarımda yazdım zaten.

Server işletim sistemlerinde clone imaj önermiyorum, zaten o işi de VCenter ile hallediyorum.

bilirsinya, 23 saat önce yazdı:

Hocam Teşekkürler bu videoyu, Türkiye'de Acronis One Click Restoreyi açıklayan bir video olmadığı için ve uğraşan arkadaşların zaman kaybetmemesi için çektim. Dism imajlarını uefi yada legacy farketmeden tek tuşla atmayı yaptık yakında videosunu çekeceğim hocam ayrıca ağdanda tek tuşla dism imajı bulup otomatik atma işin içinde var :)

hocam yakında hiç uğraşmadan ham bölüm kalmadan sadece usb nizi boot ettirerek masaüstüne kadar hazır eden bir sistemi tanıtacağım.

Arkadaşlar bu videoyu nasıl izleyebiliriz konuyla ilgili olarak

mephistooo2, 17.01.2021 - 19:57 yazdı:

hocam acronis ile aldığım masaüstü bilgisayar yedeğini laptopa attım böyle bir hata aldım.

edit sorun çözülmüştür program files içindeki asus klasörünü sıldim halloldu.

Please register to see this content.

Edited by derbeder58