Jump to content

Sorunsuz En İyi Multiboot Programı Hangisi

mmtsahindmn
 Share

Recommended Posts

Kim neye alışırsa en iyisi o desek yanlış olmaz sanırım. Çünkü multiboot sistemler yapısı gereği zaten legacy/efi olarak çalışmak üzere tasarlanmıştır. Ha şunu soruyorsan şayet. Eski nesil orta nesil yeni nesil tüm sistemlere legacy ve efi de kurulum sorunu yaşatmayacak multiboot varmı? Dersen. Bence yok... ben yıllardır bu sektörde sayısız farklı donanıma kurulum yapan biri olarak efi kartlar kolay kolay sıkıntı çıkartmazken legacy özellikle eski modellerde çok fazla problem yaşıyorum. En güzeli 6 adet ayrı ayrı flash diskte rufus ile yazılmış ayrı ayrı kalıplarım var :) 

şuan kullandığım multiboot: @awengers44 arkadaşımızın devamlı editlediği ve güncel tuttuğu multiboot. Daha iyileri varmıdır? Vardır ben denemediğim için bilemiyorum ama tavsiye ederim bir dene istersen linux olsun pe sistemler olsun ve kurulum gerektiren sistemler olsun hepsi çalışıyor eski donanımlarda sorunlar illaki oluyor maalesef..

Dolaylı yoldan tek bir multiboot çözümü var. @bilirsinya arkadaşımızın açtığı konusunda bahsettiği çinde satılan özel çipe sahip flash disk. Sisteme donanımsal olarak harici dvd-rom olarak gösterilip çalıştırılabiliyormuş. Bende satın alacaktım anahtarlıkta flash taşımaya alışkın olduğum için kasa yapılarını beğenmedim açıkçası.

Edited by Senkron2
  • Like 3
  • Thanks 1

bence en güzeli @köylü'nün paylaştığı. hem uefi-legacy sorun yaşatmıyor hemde istediğin wim dosyasını seçip kurulum yapabiliyorsun. 4-5 yıl önce usb'ye yazdırmıştım şimdi sadece wim, driverpack, sstr vs programları güncelleyip kullanıyorum. sitedekilerin bir çoğunuda denedim bu arada.

bu vesileyle @köylü üstada tekrar teşekkür ederim.

• Like 3

Bu konuda multiboot için ; 

1-ventoy

2- grub2 File Manager 

3-  AIO Boot-

winPe multiboot için ;

1-WinPE 10-8 Sergei Strelec

Please register to see this content.

2-AIO Rescue Admin Winpe

3-Km Pe Xp | 7 | 8 | 8.1 | 10 ( Native )

Edited by 34ero
  • Like 2

Multiboot konusunda şu an net üzerinde en popüler olanlardan , 1.Ventoy 2.AİOBoot uygulamaları her ikiside multiboot yapım konusunda oldukca pratik ve işlevsel.

Aralarında kendim uzun süredir aiobootu kullanıyorum şimdiye kadar en ufak bir sorun yaşamadım diyebilirim.Gerek efi,gerekse legacy

Ne varki, aramızda uzman ve teknik işlerle sürekli hasır nesir olan arkadaşlarımizin , bu konulardaki_yorumlarınada kulak vererek değerlendirme yapmakta doğru olacaktır.

Konuya ve yorumuma ek olarak Usbdisk multiboot konusunuda ayrıca inceleyerekte fikir edinilmesi bakımından,ayrıca yararlı olabilir.

Saygılarımla. 🙂

forjest, 38 dakika önce yazdı:

Multiboot konusunda şu an net üzerinde en popüler olanlardan , 1.Ventoy 2.AİOBoot uygulamaları her ikiside multiboot yapım konusunda oldukca pratik ve işlevsel.

Aralarında kendim uzun süredir aiobootu kullanıyorum şimdiye kadar en ufak bir sorun yaşamadım diyebilirim.Gerek efi,gerekse legacy

Ne varki, aramızda uzman ve teknik işlerle sürekli hasır nesir olan arkadaşlarımizin , bu konulardaki_yorumlarınada kulak vererek değerlendirme yapmakta doğru olacaktır.

Konuya ve yorumuma ek olarak Usbdisk multiboot konusunuda ayrıca inceleyerekte fikir edinilmesi bakımından,ayrıca yararlı olabilir.

Saygılarımla. 🙂

hocam haklısınız bende ventoy +grub2 File Manager üstüne de yukar da yazdığım winpe lerden birisinin iso sunu atıyorum fazlası ile yeterli oluyor.....güncellenebilir basit işlevsel

tabi istenirse aioboot da ilave edilebilir o zaman  4 ü 1 arada olur :) 

Edited by 34ero
  • Like 2
  • Thanks 2

forjest, 6 saat önce yazdı:

Saygılarımla. 🙂

üstad sen söyle ona göre başlıcam, ventoy mu kurayım yoksa aioboot mu

mmtsahindmn, 1 dakika önce yazdı:

üstad sen söyle ona göre başlıcam, ventoy mu kurayım yoksa aioboot mu

• Ben üstteki yorumumda belirtiğim gibi aioboot, Taşınabilir harddiskim olan_500gb'lık diskimden ayırdığım , 50 GB alana  AIOboot'u kurdum eklediğim sistemler "windows,linux,android ve acronis rescuezilla backup yedekleme vb. iso kalıpları" rahat şekilde kullanıp çalıştırmaktayım benim önerim aioboot olur. Her ikiside güzel program burada kullanım amacına ve uygulama arayüzüne göre, tercih etmek gerekli diye düşünüyorum.Linux dağıtımları vb. şekilde efi sistemlerinde sorun yaşanmaması için diski fat32 / exfat dosya tipinde kullanmak iyi olacaktır. Gpt yapılandırmalı sistemlerde özellikle ntfs bazen sorun yarayabilmekte. Her ne kadar tecrübe etmesemde yapılan yorumlardan edindiğim bilgiler. Disk ikiye bölümlendirilerekte, depolama için kullanılacak alanda ayrılabilirde tabiiki.
  • AIOboot'da çıkan_ekran görüntülerinin , pix değerleri 1600x1200 üzerindeyse eğer, eski cihazlarda sorun yaşatabilir. Minimum 800x600 , Maksimum 1024x768 veya 1366x768 pix değerlerinde png formatındaki resimlerin tercih edilmesi bu sorunuda ortadan kaldıracaktır. Daha evvel hazırladığım linux dağıtımlarında bu  pix sorunlarından dolayı logon ve grubbootloader ekranlarında sorunlar yaşıyordum genellikle önerilen 640x480 veya 800x600 megapix değerleri olmakta buda sanıyorum eski / yeni cihazlarda sorun yaşanmaması bakımından olsa gerek kendim 1366x768 pix png resim kullanıyorum şu ana kadar sorun yaşamadım açıkcası. Uygulamalardan birini kullanarak başlayarak, denemekte yarar var memnun kalınmazsa eğer diğerine geçiş yapılır sorun olmaz. :) 
  • Like 1

forjest, 19.01.2021 - 22:06 yazdı:
  • Ben üstteki yorumumda belirtiğim gibi aioboot, Taşınabilir harddiskim olan_500gb'lık diskimden ayırdığım , 50 GB alana  AIOboot'u kurdum eklediğim sistemler "windows,linux,android ve acronis rescuezilla backup yedekleme vb. iso kalıpları" rahat şekilde kullanıp çalıştırmaktayım benim önerim aioboot olur. Her ikiside güzel program burada kullanım amacına ve uygulama arayüzüne göre, tercih etmek gerekli diye düşünüyorum.Linux dağıtımları vb. şekilde efi sistemlerinde sorun yaşanmaması için diski fat32 / exfat dosya tipinde kullanmak iyi olacaktır. Gpt yapılandırmalı sistemlerde özellikle ntfs bazen sorun yarayabilmekte. Her ne kadar tecrübe etmesemde yapılan yorumlardan edindiğim bilgiler. Disk ikiye bölümlendirilerekte, depolama için kullanılacak alanda ayrılabilirde tabiiki.
  • AIOboot'da çıkan_ekran görüntülerinin , pix değerleri 1600x1200 üzerindeyse eğer, eski cihazlarda sorun yaşatabilir. Minimum 800x600 , Maksimum 1024x768 veya 1366x768 pix değerlerinde png formatındaki resimlerin tercih edilmesi bu sorunuda ortadan kaldıracaktır. Daha evvel hazırladığım linux dağıtımlarında bu  pix sorunlarından dolayı logon ve grubbootloader ekranlarında sorunlar yaşıyordum genellikle önerilen 640x480 veya 800x600 megapix değerleri olmakta buda sanıyorum eski / yeni cihazlarda sorun yaşanmaması bakımından olsa gerek kendim 1366x768 pix png resim kullanıyorum şu ana kadar sorun yaşamadım açıkcası. Uygulamalardan birini kullanarak başlayarak, denemekte yarar var memnun kalınmazsa eğer diğerine geçiş yapılır sorun olmaz. :) 

hocam aioboot kurdum ve uefi olan bilgisayarımda çalışmadı,ventoy a bir bakayım yine yazıcam

mmtsahindmn, 9 dakika önce yazdı:

hocam aioboot kurdum ve uefi olan bilgisayarımda çalışmadı,ventoy a bir bakayım yine yazıcam

AIOBoot ilk kurulumunda,ana menüde olan otomatik bölümlendir sekmesine tıklayarak 1024mb / 1gb'lık efi dosyaları için gizli bir alan oluşturup, bu alandan efili sistemlerin boot edilerek işlem yapması ayrıca_sağlanabilmekte.

Normal şartlarda fat32/exfat olarak dosya tipinde tek parça dahi olsa efi olarak sistemleri kuracaktır,bios üzerinde farklı bir ayar gerekmiyorsa eğer. Bu bir çok cihazda farklı özelliklerde değişiklikler gösterebilir.Gpt olarak yapılandırılmış disk bölümleme tablolarında durum değişebilir bu kısımla alakalı malumatım yok ne yazıkki yazdıklarımda kendi sistemimden çok,bazen bana getirilen konu komşu arkadaşların cihazlarından edindiğim temel bilgilerden ibaret sadece. genel olarak uygulama kullanımı ve yapılandırması bu şekil MehmetAli kardeşim saygılarımla. :) 

İşiniz genelde windows tabanlı işletim sistemleri üzerine ise Ventoy gerçekten çok pratik; 16Gb bir USB 3.0 Flash Disk var  var elimde, Ventoy'la formatladım;

İçine;

-Acronis Bootable İso, Win7İso, Win8İso, Win10 güncel İso, ve Serge Strelec İso var bütün işlerimi bu İso'larla hallediyorum.

Tavsiye ederim...

Ben AIOBOOTu tercih ediyorum.Harici harddiskimde 60 GB alan ayırdım bunun için.Ventoy ve Grub2 dosya yöneticisi de başarılı bu konuda ama bana göre AIOBOOT kadar değil neden diyecek olursanız mesela TAİLS Live adında bir linux sistem var ben bunu ne Ventoyda nede Grub2 file managerde bir türlü çalıştıramadım ancak AIOBOOTta bunu ben Entegrasyon Linux OS kısmından entegre ederek sorunsuz bir şekilde çalıştırabildim ve bunun gibi daha bir çok sistemleri bu yolla rahat çalıştıryorum bu Windows sistemler içinde geçerlidir yani windowsu ventoy veya grub2 ile kuramayanlar AIOBOOTta Entegrasyon kısmından entegre ederek sorunsuz kurabilirler.

• Like 2

Atilla63, 8 dakika önce yazdı:

Ben AIOBOOTu tercih ediyorum.Harici harddiskimde 60 GB alan ayırdım bunun için.Ventoy ve Grub2 dosya yöneticisi de başarılı bu konuda ama bana göre AIOBOOT kadar değil neden diyecek olursanız mesela TAİLS Live adında bir linux sistem var ben bunu ne Ventoyda nede Grub2 file managerde bir türlü çalıştıramadım ancak AIOBOOTta bunu ben Entegrasyon Linux OS kısmından entegre ederek sorunsuz bir şekilde çalıştırabildim ve bunun gibi daha bir çok sistemleri bu yolla rahat çalıştıryorum bu Windows sistemler içinde geçerlidir yani windowsu ventoy veya grub2 ile kuramayanlar AIOBOOTta Entegrasyon kısmından entegre ederek sorunsuz kurabilirler.

usb ventoy +aioboot +grup2 + winpe yapılırsa herhalde artık problem kalmaz... :) 

• Like 2

forjest, 21.01.2021 - 22:25 yazdı:

AIOBoot ilk kurulumunda,ana menüde olan otomatik bölümlendir sekmesine tıklayarak 1024mb / 1gb'lık efi dosyaları için gizli bir alan oluşturup, bu alandan efili sistemlerin boot edilerek işlem yapması ayrıca_sağlanabilmekte.

Normal şartlarda fat32/exfat olarak dosya tipinde tek parça dahi olsa efi olarak sistemleri kuracaktır,bios üzerinde farklı bir ayar gerekmiyorsa eğer. Bu bir çok cihazda farklı özelliklerde değişiklikler gösterebilir.Gpt olarak yapılandırılmış disk bölümleme tablolarında durum değişebilir bu kısımla alakalı malumatım yok ne yazıkki yazdıklarımda kendi sistemimden çok,bazen bana getirilen konu komşu arkadaşların cihazlarından edindiğim temel bilgilerden ibaret sadece. genel olarak uygulama kullanımı ve yapılandırması bu şekil MehmetAli kardeşim saygılarımla. :) 

@forjest üstad dediğin gibi fat32 yi 1024 yaptım birde böyle deneyip yazıcam

• Like 1

mmtsahindmn, 5 saat önce yazdı:

@forjest üstad aioboot kurdum kullandım gayet güzel kısa bir sorum var menüyü nasıl 800x600 çözüçekebiliirim ?

Halletmene sevindim Mehmet Ali 🙂

Aioboot files dizinleri içindeki,ekran resimlerine geçerek, paint ile pix ayarlanır 800×600 PNG,Jpeg vs..kaydetmek yeterli zaten.Eski biosa sahip donanımlarda grub2 menü daha rahat ve akıcı şekilde sorunsuz boot edecektir bu sayede.

• Like 1

forjest, 2 saat önce yazdı:

Halletmene sevindim Mehmet Ali 🙂

Aioboot files dizinleri içindeki,ekran resimlerine geçerek, paint ile pix ayarlanır 800×600 PNG,Jpeg vs..kaydetmek yeterli zaten.Eski biosa sahip donanımlarda grub2 menü daha rahat ve akıcı şekilde sorunsuz boot edecektir bu sayede.

@forjest üstad daha önceden photoshoptan 800x600 pikselde bir png çalışma yaptım onu kullanıyorum şuan, aioboot seçtiğimiz resme göre mi kendini ölçekliyor boot menüsünde ?

(abi bu arada ismim sadece mehmet :) )

Edited by mmtsahindmn
  • Like 1

mmtsahindmn, 23.01.2021 - 17:55 yazdı:

@forjest üstad daha önceden photoshoptan 800x600 pikselde bir png çalışma yaptım onu kullanıyorum şuan, aioboot seçtiğimiz resme göre mi kendini ölçekliyor boot menüsünde ?

(abi bu arada ismim sadece mehmet :) )

Olceklendirme otomatik ayarlanır..Yüksek pix resimlerde eski bios sistemlerde sorun çıkarabilir.ya siyah ekran çıkar ya da herhangi bir işlem yapmaz.Grub4 menülerde dahil aioboot grub2 üzerine konumlandırıldıgindan daha gelişmiş özellikleri içermekte.ancak eski sistemlerde bazen eski dosyalar sorunsuz olabilmekte yeniler sorun çıkabilir.Uyumluluk bakımından verdiğim ve önerilen image pix degerleri 640×480 veya 800×600 pix değerleri oluyorsa eğer 1024×768 1366×768 vs. denemek gerekli.Buda işin detay kısımları herzaman eski PC olmayacagina göre önemi yok.grub4dos kullanılarak geçişlede sistemler kullanılabilir bir şekilde.🙂