Jump to content

Tüm Makinalarda çalışan Kişiye özel Windows İmajı Oluşturma (sysprep)

bilirsinya
 Share

Recommended Posts

junaid, 13 dakika önce yazdı:

sysprep bir kaç kez imaj aldım hata üç dörk kez aynı imajı sysprep le aldım şimdi hata alıyorum log dosyasına da baktım 

sysprep sınır kaldırmak için reg leride degiştirdim düzelmiyor varmı başka bir yolu acaba arkadaşlar

Biraz daha açık yazabilir misiniz anlamakta güçlük çekiyorum. Ayrıca aldığınız hata ile ilgili bilgi yada resim verir misiniz

Edited by bilirsinya

awengers44, 27 dakika önce yazdı:

Paylaşımların için çok teşekkür ederim hocam. Sistem hazırlamayalı uzun süre oldu, bu vesile ile bir kaç sistem hazırlayıp testler yaptım. Yaptığım tüm ayar ve değişkenlerin tamamı geçerli olmadı ama bence çok önemli değil, istediğim ayarlar için küçük bir reg kaydı ve düzenleme ile format dan sonra en az bir saat kazandık demektir.

İzninizle genel olarak bazı tavsiyelerde bulunmak istiyorum :) 

Öncelikle orjinal UserProfile_x64.xml dosyası kullanmanızı tavsiye ediyorum, sebebi ise kısaca daha sonra kullanıcı adını değiştirmeniz durumunda regedit kayıtlarında User alt hesap olarak kalacağından dolayı sorun yaşamanız muhtemel (detaylara girmiyorum şimdilik) ancak yeni hesap oluşturur ve önceki hesabın (User) dosyaları ile beraber silerseniz sorun olmaz. Yada hesap ismi değiştirmeden devam edilecek.

Driver güncellemesi yapmayacağınız için sürücüleri silme gibi bir zahmete girip sisteme zarar vermeye sebep olacak atraksiyon yaşamanıza gerek yok. Sistemi olduğu gibi bırakın windows sürücüleri standart olarak kalsın derim.

Sysprep işlemine başlamadan önce winsxs temizleme yaparak sistemden ve alacağınız imajdan oldukça büyük fark olacak. Elle temizlemeye çalışmayın sisteminiz muhtemelen çöker.

Dism.exe /online /Cleanup-Image /StartComponentCleanup /ResetBase

Ayrıca diskte temp ve geçici dosyaları temzileyin.
cleanmgr

İkinci işlem olarak da rezerve alanı devre dışı bırakarak sistemden 7gb gibi bir alanı hdd,ye geri vermiş bulunuyoruz.

DISM.exe /Online /Set-ReservedStorageState /State:Disabled

Üçüncü işlem için ise benim kullandığım ve administrator hesabında genel temizlik, sistem bileşenlerinden istediğimi silmek ve servisleri devre dışı bırakma/tamamen kapatma dosyalarım ile herhangi bir sorun  yaşamadan windows 10 istediğim gibi oldu. Ayrıca windows kurulumunu bitirdikten sonra sisteminizin aynı kararlılıkta çalışması için gpedit.msc çalıştırıp windows güncellemeleri durdurmanızı özellikle tavsiye ediyorum, ihtiyaç olunca açar güncellemeleri alıp tekrar kapatırsınız. Sizde testler sonucunda kendi sistemlerinizi hazırlayıp kullanabilirsiniz.

https://yadi.sk/d/GowbwNWeYCUByg

Üstteki kodları hocanın image komutu.txt içine ekleseniz gözünüzden kaçmaz ve unutmazsınız.

Yorumunuz için Teşekkürler hocam, yazdıklarınız birçok arkadaşa ek bilgi olacaktır.

Aslında benim imaj oluştururken sizin yazdığınız ve + benim yaptığım birçok değişiklik var. Videoda ayrıntıya giremedim uzun olmaması açısından. Bu sistemlerde asıl amacım her zaman, zaman tasarrufu olduğundan  masaüstüne kadar gelen xml yanıtını kullanmak ben açısından daha mantıklı. Eğer bulabilirsem (daha bulamadım :)  ) Wİndows update de isteğe bağlı sürücüleride otomatik güncellemek. 1909 sürümüne kadar ne güzel. Usb kullanmadan Ağ kablosunu takıp ağdan pxe boot edip makinayı kendi haline bırakıyorduk makina otomatik hazır oluyordu :) Kendime zaman oluşturursam araştırmaya vaktim oluyor. Tekrar teşekkürler hocam.

• Thanks 1

karadurak, 24.01.2021 - 10:13 yazdı:

Sysprep kullanımı için faydalı bir anlatım olmuş eline sağlık👍, ben sistemi hazırladıktan sonra WinPE ortamında dism++ yüklenen sürücüleri silip wim olarak imaj alıyorum. Bu şekilde farklı makinalarda kullanmak daha pratik geliyor. Bugüne kadar da sorun yaşamadım. 

Hocam yaptığınız uygulamayı videolu yada resimli paylaşabilirmisiniz

• 1 ay sonra...

Düzenlendi. vmware bios giriş tuşu F2' ymiş...

Bir de denemelik sysprep ekranında, kurulu sistemi (compact /c /s /a /i /exe:lzx "C:\*" ) soldaki komutu cmd ile çalıştırıp kurulu windows boyutunu 5,71 Gb' tan 3,06 Gb' a kadar düşürdüm. Sysprep sonrası 4,4 gb lara kadar çıkıyor. Boyutun 3,06 kalması için bir yöntem var mıdır?

Edited by deli_petro06

deli_petro06, Bir saat önce yazdı:

Düzenlendi. vmware bios giriş tuşu F2' ymiş...

Bir de denemelik sysprep ekranında, kurulu sistemi (compact /c /s /a /i /exe:lzx "C:\*" ) soldaki komutu cmd ile çalıştırıp kurulu windows boyutunu 5,71 Gb' tan 3,06 Gb' a kadar düşürdüm. Sysprep sonrası 4,4 gb lara kadar çıkıyor. Boyutun 3,06 kalması için bir yöntem var mıdır?

Kurulum sonrası yine compact sıkıştırma yapmak. Setupcomlete.cmd kullanarak.

Mantıklı olan kurulum sonrası uygulamak imaj almadan önce değil.

Edited by MrRush
  • Like 2

@MrRush Üstad, tamamen deneme amaçlı yaptım. Vmware üzerinden map yöntemini kullandığım da imaj alma yazılımları görmüyordu. İlk defa konudaki şekilde imaj aldım. İmaj alırkende bir deneyeyim dedim. wim' i, esd' ye çevirip boyuta bir bakacağım. Süpriz bir şekilde olursa çok güzel olur, olmazsa da denemeye devam.  Amacım windows üzerinden lzx sıkıştırma yapıp çok düşük boyutlu bir iso oluşturmak. esd uzantılı yapıp boyuta bir bakayım, Sysprep işlemi sonrasında bozulmuş mu bozulmamış mı?

deli_petro06, Bir saat önce yazdı:

@MrRush Üstad, tamamen deneme amaçlı yaptım. Vmware üzerinden map yöntemini kullandığım da imaj alma yazılımları görmüyordu. İlk defa konudaki şekilde imaj aldım. İmaj alırkende bir deneyeyim dedim. wim' i, esd' ye çevirip boyuta bir bakacağım. Süpriz bir şekilde olursa çok güzel olur, olmazsa da denemeye devam.  Amacım windows üzerinden lzx sıkıştırma yapıp çok düşük boyutlu bir iso oluşturmak. esd uzantılı yapıp boyuta bir bakayım, Sysprep işlemi sonrasında bozulmuş mu bozulmamış mı?

İmaj tekrar açılınca eski boyutuna döner. 

• Like 1

Wmvare ile sysprep image alıp Windows PE sistemde gimagex ile yedek alıyorum. Wmvarede aldığım image sorunsuz bir şekilde çalışırken aldığım imageyi başka bir pc ye yüklemek istediğim Dosyalar kopyalanıyor sekmesinde hata veriyor. Bu neden olabilir. Yada bu sorunu aşmak için nasıl bir yol izlemem lazım?

• 2 hafta sonra ...
By_FaRuK, 7 dakika önce yazdı:

@bilirsinya hocam, x86 için user.xml dosyası var mı? Ya da x64 için olan user.xml dosyasını x86 da kullanabilir miyiz?

64bit olan uymaz. Ya x64-86 olacak yada x86 olmalı.

Bu linkten düzenleme yapıp oluşturabilirsin.

https

Please register to see this content.

• Like 1
  • Thanks 1

oneooo, 12 saat önce yazdı:

Hocam bu linkten autounattend.xml oluşturunca kurulum full katılımsızmı olcak.Bu konuda kullanım video su falan bulamadım.

Seçenekler belirlenmiş. Varolan seçenekleri düzenlerseniz bu seçeneklere göre kurulur. Yarı Katılımsız olur. Full katılımsız için Microsoft Rehberlerini inceleyin. Bu konuda bir çok bilgi var.

Edited by MrRush
  • Like 2

@By_FaRuK hocam ben x86 hiç kullanmıyorum verdiğim linkteki UserProfile_x64.xml dosyasının 32 bittede çalışması lazım.

UserProfile_x64.xml dosyasını açarsanız tüm komponent isimlerinin hem x86 hemde x64 olarak yazıldığını görürsünüz. 

Hali hazırda sadece x86 yok kullanmıyorum siz istiyorsanız yapabilirsiniz.

Yapmak isterseniz verdiğim linkteki UserProfile_x64.xml dosyasını açarsanız tüm komponent isimlerinin hem x86 hem de x64 olarak 2 kere yazıldığını görürsünüz.

<component name=  ile başlayıp 

</component> ile biten 

içinde "amd64" olan tüm aralıkları silerseniz sadece x86 olur.

Örnek: 

Not: Düzenlemeyi notdefteri yada wordpad la yapmayın hata alabilirsiniz. Notepad ++ kullanın.

Edited by bilirsinya
  • Like 2
  • Thanks 1

bilirsinya, 1 saat önce yazdı:

@By_FaRuK hocam ben x86 hiç kullanmıyorum verdiğim linkteki UserProfile_x64.xml dosyasının 32 bittede çalışması lazım.

UserProfile_x64.xml dosyasını açarsanız tüm komponent isimlerinin hem x86 hemde x64 olarak yazıldığını görürsünüz. 

Hali hazırda sadece x86 yok kullanmıyorum siz istiyorsanız yapabilirsiniz.

Yapmak isterseniz verdiğim linkteki UserProfile_x64.xml dosyasını açarsanız tüm komponent isimlerinin hem x86 hem de x64 olarak 2 kere yazıldığını görürsünüz.

<component name=  ile başlayıp 

</component> ile biten 

içinde "amd64" olan tüm aralıkları silerseniz sadece x86 olur.

Örnek: 

Not: Düzenlemeyi notdefteri yada wordpad la yapmayın hata alabilirsiniz. Notepad ++ kullanın.

Hocam çok teşekkür ederim. Müşterilerimizde kullandığımız özel donanımlara sahip base lerde çalışan programlar gereği işletim sistemi x86 olmak durumunda. Şu anda Windows Embedded Posready 7 x86 olarak sistem çalışıyor. Bunun acronis imaji var ve her yeni cihazda bu acronis imaji ile işimi görüyorum. Ancak işletim sistemini Windows 8.1 Embedded olarak değiştirmek istiyorum. Bu yüzden kurulum yaptıktan sonra yine acronis imaji alıp kullanacağım ama bu sefer öncesinde sysprep işlemi yapmak istiyorum.

Verdiğiniz dosyalarla hafta içi deneme yapacağım. Zaten herşeyi gayet güzel bir şekilde açıklamışsınız.

İlk defa yapacağım ancak bir sorun yaşayacağımı sanmıyorum.

Bilgileriniz için teşekkür ederim.

Edited by By_FaRuK

By_FaRuK, 11 dakika önce yazdı:

Hocam çok teşekkür ederim. Müşterilerimizde kullandığımız özel donanımlara sahip base lerde çalışan programlar gereği işletim sistemi x86 olmak durumunda. Şu anda Windows Embedded Posready 7 x86 olarak sistem çalışıyor. Bunun acronis imaji var ve her yeni cihazda bu acronis imaji ile işimi görüyorum. Ancak işletim sistemini Windows 8.1 Embedded olarak değiştirmek istiyorum. Bu yüzden kurulum yaptıktan sonra yine acronis imaji alıp kullanacağım ama bu sefer öncesinde sysprep işlemi yapmak istiyorum.

Verdiğiniz dosyalarla hafta içi deneme yapacağım. Zaten herşeyi gayet güzel bir şekilde açıklamışsınız.

İlk defa yapacağım ancak bir sorun yaşayacağımı sanmıyorum.

Bilgileriniz için teşekkür ederim.

Sysprep yapmadan alınan yedekler, driver vb. özelleştirmelere gerek duymadan farklı makinelere mount edilebilmekte. Elimde windows , linux yedekleri var clonezilla/aomei ya da acronis_kullanarak klonlayıp yedeklerimi kullanabiliyorum. Acronis true image home uygulamasıda keza aynı şekilde universal mode seçenekleri kullanılarak farklı makinelere image'ları atabiliyorsunuz. sysprep işlemine çok fazla gerek olmadığı düşüncesindeyim. + olarak, Dism++ uygulamasını kullanarakta vmware driver map özelliğini kullanarak sanal sürücüden dism kanalıyla image'lar alınabilmekte. @köylü üstadımızın bu konuyla ilgili forumda anlatımı vardı bir kaç sistem hazırlama işlemlerimde bu yöntemleri kullandım gayet temiz iş çıkartmakta buda alternatif seçenek olarak değerlendirilebilir tabiki. Amaç güncellenmiş ve özelleştirmeleri içeren bir sistem image'ı almaksa bir çok alternatif yöntemlerde var. Bana dism++ uygulamasını kullanmak wim oluşturmak için en hızlı yol olarak görünmekte bilmem yanılıyormuyum şimdilik herhangi bir sorun görmedim hazırladığım çalışmalarda aklıme gelince belirteyim dedim saygılarımla. :) 

• Like 4

bilirsinya, 5 dakika önce yazdı:

Evet hocam yalnız imaj ismini win10.wim yapmanız gerekecek. O şekilde girmiştim kodları.

Hocam teşekkür ederim.

Parça parça oluyor sorularım ama bir sorum daha olacak.

Tek tık kurulum için Sysprep olması zorunlu mu?

Herhangi bir iso içindeki wim dosyasını alıp tek tık olarak kurulum yapabilir miyiz?

By_FaRuK, 7 dakika önce yazdı:

Hocam teşekkür ederim.

Parça parça oluyor sorularım ama bir sorum daha olacak.

Tek tık kurulum için Sysprep olması zorunlu mu?

Herhangi bir iso içindeki wim dosyasını alıp tek tık olarak kurulum yapabilir miyiz?

Hocam herhangi bir isodaki WİM i de atabilirsiniz.Ancak ben komut olarak çoklu sürüm olan wimlerde 1. sıradaki sürümü diske uygula olarak ayarladım. Örneğin 

1 Win10 home

2 Win10 home single

3 Win10 pro vs.

Bu şekilde sıralı bir windows wiminden, win10 Home yi otomatik olarak atar.

Edited by bilirsinya

bilirsinya, 2 dakika önce yazdı:

Hocam herhangi bir isodaki WİM i de atabilirsiniz.Ancak ben komut olarak 1. sıradaki sürümü at olarak ayarladım. Örneğin 

1 Win10 home

2 Win10 home single

3 Win10 pro vs.

Bu şekilde sıralı bir wimden win10 Home yi otomatik olarak atar.

Anladım hocam. Çok teşekkür ederim verdiğiniz bilgilerden dolayı.

Bu proje gerçekten çok büyük kolaylıklar sağlayacak.

İyi çalışmalar dilerim.

forjest, 21 saat önce yazdı:

Sysprep yapmadan alınan yedekler, driver vb. özelleştirmelere gerek duymadan farklı makinelere mount edilebilmekte. Elimde windows , linux yedekleri var clonezilla/aomei ya da acronis_kullanarak klonlayıp yedeklerimi kullanabiliyorum. Acronis true image home uygulamasıda keza aynı şekilde universal mode seçenekleri kullanılarak farklı makinelere image'ları atabiliyorsunuz. sysprep işlemine çok fazla gerek olmadığı düşüncesindeyim. + olarak, Dism++ uygulamasını kullanarakta vmware driver map özelliğini kullanarak sanal sürücüden dism kanalıyla image'lar alınabilmekte. @köylü üstadımızın bu konuyla ilgili forumda anlatımı vardı bir kaç sistem hazırlama işlemlerimde bu yöntemleri kullandım gayet temiz iş çıkartmakta buda alternatif seçenek olarak değerlendirilebilir tabiki. Amaç güncellenmiş ve özelleştirmeleri içeren bir sistem image'ı almaksa bir çok alternatif yöntemlerde var. Bana dism++ uygulamasını kullanmak wim oluşturmak için en hızlı yol olarak görünmekte bilmem yanılıyormuyum şimdilik herhangi bir sorun görmedim hazırladığım çalışmalarda aklıme gelince belirteyim dedim saygılarımla. :) 

Yorumunuz için Teşekkürler hocam, yazdıklarınız birçok arkadaşa ek bilgi olacaktır.

Bu sistemlerde asıl amacım her zaman olduğu gibi, zaman tasarrufu olduğundan; masaüstüne kadar gelen, her makinada çalışan, katılımsız bir windows kullanmak ben açısından daha mantıklı.

Neden olduğunu anlatmıştım ancak tekrar değineyim hocam.

Eğer daha önce büyük bir teknik servise girdiyseniz her gün onlarca makinanın geldiğini görmüşünüzdür.

Her makina için boot ettirdikten sonra kurulumla ilgili birçok tıklamayı yapmanız gerektiğini ve bazen makina sayısındaki çokluktan, elemanların tecrübesizliğinden birçok işlemin beklemede kaldığına, işlerin yetişemediğine şahit olmuşunuzdur.

Ayrıca çok defa "Bu programı neden eksik kurdun? Şu ayarı  neden yapmadın?" Cinnetlerine de şahit olmuşunuzdur.

Zamanı en değerli olgulardan biri olarak kabul ederim. Bu sebeple daha hızlı, daha az bilgi isteyen, insan hatasını daha aza indiren bir yöntem varsa hemen o yöntemi tercih ederim. Windowsu kurmak için onlarca yöntem var. Ancak bu saydığım (daha hızlı, daha az bilgi isteyen, insan hatasını daha aza indiren) özelliklere sahip değiller.

Benim ağ üzerinden windows kurulumu, Acronis Tek tıkla Kurulum Postunu açmamın bir sebebi de budur aslında.

Ancak Acronis yada herhangi bir program otomatik olarak Mbr ve GPT ayrımını yapıp hangi boot kaydını atacağını bilemiyor. Ancak windows bu ayrımı yapacak birçok komuta izin veriyor.

Ağ üzerinden windows kurulumu ile bu sistemi kullandığımızda bir usb takmadan Sadece ağ kablonuzu takarak boot ettirdiğinizde, unutsanız bile windows kurulup güncellenmiş oluyor.

Sanırım kısaca merhamı anlatabilmişimdir. Otomatik olarak bu işlemleri yapabilecek bildiğiniz bir yöntem varsa her zaman açığımdır. Teşekkürler.

• Like 3

@bilirsinya hocam bir sorum daha olacak,

Sysprep ile sistemi başlattım. Update lerini yaptım. Driver update lerinide yaptım.

Sonra yedek aldım. Yedek aldığım wim içine başka kuracağım donanımın driverlarını eklesem diğer donanıma yükleme yaptığımda sorun yaşar mıyım?

Yoksa sürücü driverları hiç olmaması mı gerekir?