Jump to content

Over Clock

milyondolar

Recommended Posts

bende intel chipsetli "945GZ Micro 775 SE" marka bi anakart var işlemcim normal p4 3.2 ghz, anakartın cdsinde bulunan over clock utilitisiyle bi overclock yaptım 3.2 olan işlemci hızını tanesi 200 mhz olan cpuclocklarının hızlarının 213 mhzye çıkardım 107 % lik bi oranla işlemcim 3.4 ghz oldu ısı normal 30 C voltajlar aynı core voltaj 1,2 bu durumda ben iyimi yaptım kötümü onu öğrenmek istedim, cpu ya bi problem çıkarırmı 107 % lik bi oran 3,2 oldu 3,4 bunu bilen arkadaşlar varsa bi öneri veya bilgi. :good:

voltajı 1,5 yap garantiye al normaldede voltaj yanlış nedense ayrıca voltaj ayarlarını doğru yapmak hayat kurtarıcıdır düşürürsen bozulabilir bu yüzden voltaj düşürmek riskli; yükseltmek okadar riskli değildir ama belli bir sınır vardir tabi aşırı yüklenme ama bi dergide overclocktan sonra işi sağlama almak için voltajlar düşükse 1,5 yapın gibi birşey yazıyodu

voltajı 1,5 yap garantiye al normaldede voltaj yanlış nedense ayrıca voltaj ayarlarını doğru yapmak hayat kurtarıcıdır düşürürsen bozulabilir bu yüzden voltaj düşürmek riskli; yükseltmek okadar riskli değildir ama belli bir sınır vardir tabi aşırı yüklenme ama bi dergide overclocktan sonra işi sağlama almak için voltajlar düşükse 1,5 yapın gibi birşey yazıyodu

bahsettiğim programda voltaj değerlerini değiştirme gibi bi seçenek yok, zaten benim bahsettiğim core voltaj yani çekirdek volt o otomatik ayarlanıyor, onla oynayınca işlemci aynen yanar kardeş :good:

bu arada everestle voltajlara tekrar baktım çekirdek voltajı 1.3 olmuş :clapping:

Arkadaşım voltaj artırmadan yaptığın oc daha risksizdir risk olayını voltaj getiriyor zaten voltaj artırınca rsikde artıyor yani bendede p4 3000 işlemci var senelerdir günlük 3300 kullanıyorum kışın 3450 de kullanıyorum sorun olmaz korkma bazı programlar ilede yaptığın olayda kazandığın performansı görürüsüm misal super pi hesaplama

bahsettiğim programda voltaj değerlerini değiştirme gibi bi seçenek yok, zaten benim bahsettiğim core voltaj yani çekirdek volt o otomatik ayarlanıyor, onla oynayınca işlemci aynen yanar kardeş :good:

bu arada everestle voltajlara tekrar baktım çekirdek voltajı 1.3 olmuş :clapping:

ha unutmuşum sen programdan yapmışsın o/cyi bende biostan bahsediyodum ordan değiştiriliyo voltaj ama yanması gibi bir durum yok 1,5 standarttır zaten

çoğu bioslar mhz hızlarını ve voltajları otomatik ayarlar ama sen o/c ettiğin için voltajında arttırman lazım daha verimli çalışır tabi bunu yapmak yürek ister çoğu yeni başlayan çok korkar bu işten sen anakartının o/c özelliğini araştır bazı bioslarda örneğin benimki gibi yanlış ayar yapınca otomatik düzeltiyor.

not:1,5 standarttır derken o/cden sonra standarttır bir sitede görmüştüm adam işlemcisinde aşırı o/c yapmış ama pcsinde sorun yok daha güçlü bir powerle bunu sende yapabilirsin belkide powerin bunun için yeterlidir

unutmadan o/c ettiğin parçanın voltajı 1,5 yüksek ise en az 1-2 voltaj artttır.

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...