Jump to content
Son zamanlarda artan kullanıcı hesap hırsızlıkları sebebiyle tüm kullanıcılara şifre sıfırlama maili gönderilmiştir. Lütfen güveli şifreler seçiniz. Mevcut e-mail adresinize erişemiyorsanız, en aşağıdaki destek linkinden bize ulaşınız. ×

1 Gbps Destekli Olan Ağ Kartımda Maksimum 100 Mbps Hız Alabiliyorum.

QUINRY
 Share

Recommended Posts

Merhaba,

Ağ kartım, Qualcomm Atheros AR8131 PCI-E Gigabit Ethernet Denetleyicisi (NDIS 6.30). Aygıt ayarlarından Speed & Duplex'i değiştirmek istediğimde 1.0 Gbps hız seçeneğini göremiyorum.

Ethernet kablom CAT 6, Modemimde Gigabit port var ve paketim 200 Mbps.

Yardımlarınızı bekliyorum.

QUINRY, 3 saat önce yazdı:

Merhaba,

Ağ kartım, Qualcomm Atheros AR8131 PCI-E Gigabit Ethernet Denetleyicisi (NDIS 6.30). Aygıt ayarlarından Speed & Duplex'i değiştirmek istediğimde 1.0 Gbps hız seçeneğini göremiyorum.

Hiçbirşeyle uğraşmakla vakit kaybetme kablonu değiştir kardeşim. Cat 5 ve 6 kablolarda 4 pinden 100 mb doğrulama sağlar 8 pinden 1000 mb doğrulama sağlar. Haliyle senin 8 pinden birinde iletişimsizlik söz konusu. Unutmadan ekleyeyim; tek portu gigabyte olan modemlerde genelde lan 3 girişidir. Unutmaki kablonun problemli olması kadar bağlantı yaptığı  alıcı ve verici rj45 portuda mutlaka gigabyte olmalı emin olmalısın.

Edited by Senkron2
  • Like 2

• 1 yıl yıl...
raprap95, 4 saat önce yazdı:

1 Gbps ethernet kart kullanıp cat 6 kullanmak bmwye tüp taktırmaya benzemiş direkt cat7 geç 

10 yıldır 23 bilgisayarlı lokal ağımda hepsi 1 gb/s cat6 kullanıyorum bu kablodan önce de cat5e /utp kullanıyordum niyeyse tüp takmak gibide olmadı. Saniyede 110 mb mekanik hdd ye transfer yapabiliyor çokta akıcı sorunsuz. Cat7 maliyetine baktınızmı hiç? Hemde ikisi arasında hiçbir fark göremezsiniz ütopik m2 nvm e kopyalamaları dışında...

slma 
modem üzerine
geçenlerde 1 abimin interneti sürekli koptuğundan bakmamı istemişti.
hat ttnet / paket fiber, yüksek hız (aklıma gelmedi ) / modem vdsl.
laptop açık, wifi bağlanıyor, youtube açık yükleme hızlı 5dk geçmeden bağlantı kopuyor (altta vidyo ön yükleme çubuğu ilerlemiyor).
modem reset, bağlantı düzeliyor. Sürekli bunu yapamayız.
çözüm : eski modem(dsl), ttnet aranır, kullanıcı adı şifre istenir, eski modeme girilir.
sonuç : laptop açık, wifi bağlanıyor, youtube açık yükleme son sürat (altta vidyo ön yükleme çubuğu ilerliyor), hiçbir sitede kasma, donma, takılma yapmadı (modem resetlemeye gerek yok)

özet : eve giren telefon kablosu eski (fiber hat (turuncu kablo) değil),ttnetin kendi
telefon hattı, dağıttığı sistem 8mb üstünü kaldırmıyor. 16mb hat kopuyor (yani hat dağıtım hattı 100 kişilik, 1000 kişiye dağıtmaya çalışıyorlar (eski donanım, günümüz kullanıcı sayısı ve yüksek teknolojiyi kaldırmıyor) )

kısadan hisse
ferrari otoban istiyor, köy yolu veya patika yolda hız yapamazsınız
ayağınız 43 numaraysa, üstü büyük gelir, altı küçük gelir, isterse altın kaplama olsun, işinize yaramaz.
elinizdeki teknoloji misal 2010 diyelim, 2010'un donanım ve yazılımlarıyla UYUM içinde çalışır
faydalı olması dileğiyle

Edited by register

register, 4 saat önce yazdı:

slma 
modem üzerine
geçenlerde 1 abimin interneti sürekli koptuğundan bakmamı istemişti.
hat ttnet / paket fiber, yüksek hız (aklıma gelmedi ) / modem vdsl.
laptop açık, wifi bağlanıyor, youtube açık yükleme hızlı 5dk geçmeden bağlantı kopuyor (altta vidyo ön yükleme çubuğu ilerlemiyor).
modem reset, bağlantı düzeliyor. Sürekli bunu yapamayız.
çözüm : eski modem(dsl), ttnet aranır, kullanıcı adı şifre istenir, eski modeme girilir.
sonuç : laptop açık, wifi bağlanıyor, youtube açık yükleme son sürat (altta vidyo ön yükleme çubuğu ilerliyor), hiçbir sitede kasma, donma, takılma yapmadı (modem resetlemeye gerek yok)

özet : eve giren telefon kablosu eski (fiber hat (turuncu kablo) değil),ttnetin kendi
telefon hattı, dağıttığı sistem 8mb üstünü kaldırmıyor. 16mb hat kopuyor (yani hat dağıtım hattı 100 kişilik, 1000 kişiye dağıtmaya çalışıyorlar (eski donanım, günümüz kullanıcı sayısı ve yüksek teknolojiyi kaldırmıyor) )

kısadan hisse
ferrari otoban istiyor, köy yolu veya patika yolda hız yapamazsınız
ayağınız 43 numaraysa, üstü büyük gelir, altı küçük gelir, isterse altın kaplama olsun, işinize yaramaz.
elinizdeki teknoloji misal 2010 diyelim, 2010'un donanım ve yazılımlarıyla UYUM içinde çalışır
faydalı olması dileğiyle

Hocam bilgi için teşekkürler. Fakat bir sorum var.

Fiber hatlı bir interneti dsl modeme nasıl tanıttınız? Vdsl hatlı bir internetin de modemi Vdsl uyumlu olması gerekmiyormu?

Teşekkürler saygılar...

Senkron2, 29.04.2022 - 19:25 yazdı:

10 yıldır 23 bilgisayarlı lokal ağımda hepsi 1 gb/s cat6 kullanıyorum bu kablodan önce de cat5e /utp kullanıyordum niyeyse tüp takmak gibide olmadı. Saniyede 110 mb mekanik hdd ye transfer yapabiliyor çokta akıcı sorunsuz. Cat7 maliyetine baktınızmı hiç? Hemde ikisi arasında hiçbir fark göremezsiniz ütopik m2 nvm e kopyalamaları dışında...

1  kere alıp ömür boyu kullanacağınız bir kablonun maliyetine bu kadar takılan birinin böyle bir ethernet kartı kullanması daha garip 

• Haha 1

raprap95, 2 saat önce yazdı:

1  kere alıp ömür boyu kullanacağınız bir kablonun maliyetine bu kadar takılan birinin böyle bir ethernet kartı kullanması daha garip 

yaşım, tecrübem + yaptığım işlerle bu işin mutfağındayım bugün 10 gb/s ağ kuruyoruz onda bile cat6 %99 cooper kablolar fazlasıyla işimizi görüyor. Sizin deneyim veya alanınızı bilmediğim için birşey diyemem fakat gerçekçi olmak iyidir. Ticaretin altın kuralı - gereksiz harcamalardan kaçınmaktır.

• Like 1

karta sıkıntı yoktur bence veya deneyebileceğin başka bir cihaz varmı  kabloları kontrol edecek biri varmı zaten onlarda sağlamdır cat6 6 yıldır kullanıyorum sorun yaşamadım türktelekom arada bir hızımızı düşürüp bi haltlar ediyor  sorun gelen bağlantıda olabilir  3 ay boyunca internet dengesiz idi abonelik de bitiyordu evin yakınındaki müdürlüğe gittik hem paketi yeniledim hem de durumu anlattım böyle olacaksa hiç devam etmeyeyim parası mı az geliyor 500 tl deyin yine öderim adam gibi hizmeti alamayacaksan kökten kaldırın o kadar para kazandı şirket gel gelelim hizmet yok reklam yapıpda kendinizi küçültmeyin ünlülere reklam parası vereceğinize yatırım yapın dedim baya bi saydım çalışana onunda suçu yok bilgisayarda gerekli yerlere mesaj attı 2 gün sonra arandım sorunumla ilgilenecekmiş ona da aynı şeyleri saydım arada küfürde bastım beyfen di kaydediliyor dedi iyi patron kimse dinlesin kayıtları belki o çözüm bulur dedim ertesi günü ekip gelip iyice baktılar santrali arayıp bir halt ettiler şimdi 3 ay olacak internet problemim yok 1200 mb den zorla iniyordu dosya şimdi 2000 mb yi görüyor bizim ev hafta sonu kalabalık 15 cihazda rahatlıkla işlem yapıyor şimdi internet hızın bulman gerek test sayfaları filan yalan söylüyor senin de benim gibi netinde sorun var gerekli yerleri ara bak sana kolay gelsin hayırlı bayramlar şimdiden

hulasa, 30.04.2022 - 00:24 yazdı:

Hocam bilgi için teşekkürler. Fakat bir sorum var.

Fiber hatlı bir interneti dsl modeme nasıl tanıttınız? Vdsl hatlı bir internetin de modemi Vdsl uyumlu olması gerekmiyormu?

Teşekkürler saygılar...

?

hulasa, 23 dakika önce yazdı:

?

Direkt olarak fiber optik kablosunu fiber modeme taktığınızda lan çıkışından ağ kablosu ile kendi kullandığınız adsl/vdsl modeminize wan porttan bağlayıp kullanabilirsiniz. Başka türlü kullanmak için fiber/vdsl2 combo modemler mevcut. Başka da yöntem şuan için yok benim bildiğim. 2 modemi birbirine wan geçişi yapmadan adsl modem üzerinde fiberi direkt kullanamıyorsunuz.

not: şuan mevcut sıkıntıyı aşabilmek adına birçok sağlayıcı firma vdsl modemler kullanılabilsin diye saha dolabına kadar fiber veriyor ordan bakır ile vdsl sinyaline dönüştürüp aboneye ulaştırıyor fakat o bağlantı paketini satarken fiber adı altında satıyor. Bu gibi durumlarda zaten sorun yok biliyorsunuz.

• Like 1

QUINRY, 07.03.2021 - 18:23 yazdı:

Merhaba,

Modemde gigabit port olması interneti de gigabit desteklediği anlamına gelmez. bilgisayarlar arası transfer için kullanılan porttur o. Modem arayüzünden bağlandığın portun 100 mü 1000 mi olduğunu kontrol eder misin ? Sıkıntın modemde gibi (desteklemiyor, yada ayarları bozuk olabilir.) duruyor. Modemin markasını ve modelini de yazarsan belki daha teknik inceleme yapabiliriz. Selamlar.

slma

@hulasa şöyle örnek vereyim
yaşlı tuşlu telefon kullanıyor 500dk paket lazım
1 500dk(60tl)
2 3'ü 1 arada (500dk 1000sms 1gb (50tl))
donanım 500dk lazım, fiyat 3'ü 1 arada yükledik

yanlış bilgi vermek istemem, eve giren kablo fiber (turuncu kablo) değildi

vdsl modem bağlantı kopuyordu, dsl modem ile problemimiz kalmadı

misal android telefon 4g sim, internet bağlantısı LTE , şarj uzun gitsin diye 3G kullanıyorum (cep interneti watsap/haber/eft için) (kullanmadığım zaman kapalı)

kaynaktan fiber gelmezse, evdeki modem(internet paketi)/pc/ağ kablosu en son teknoloji olsun, santralden 8mb çıktıysa bunu yükseltemezsiniz
10kg, 30kg gibi ağırlık basmaz

misal bisiklet, motorsiklet, araba
cep tel, tablet/laptop, pc
android, android x86/linux, win11
her donanımın ve yazılımın diğerlerine kıyasla +'sı ve -'si var

vdsl modem yüksek hız için, eski hat 8mb bağlantı yavaş geldiği için hataya düşüyor olabilir

register, 35 dakika önce yazdı:

slma

@hulasa şöyle örnek vereyim
yaşlı tuşlu telefon kullanıyor 500dk paket lazım
1 500dk(60tl)
2 3'ü 1 arada (500dk 1000sms 1gb (50tl))
donanım 500dk lazım, fiy at 3'ü 1 arada yükledik

yanlış bilgi vermek istemem, eve giren kablo fiber (turuncu kablo) değildi

vdsl modem bağlantı kopuyordu, dsl modem ile problemimiz kalmadı

misal android telefon 4g sim, internet bağlantısı LTE , şarj uzun gitsin diye 3G kullanıyorum (cep interneti watsap/haber/eft için) (kullanmadığım zaman kapalı)

kaynaktan fiber gelmezse, evdeki modem(internet paketi)/pc/ağ kablosu en son teknoloji olsun, santralden 8mb çıktıysa bunu yükseltemezsiniz
10kg, 30kg gibi ağırlık basmaz

misal bisiklet, motorsiklet, araba
cep tel, tablet/laptop, pc
android, android x86/linux, win11
her donanımın ve yazılımın diğerlerine kıyasla +'sı ve -'si var

vdsl modem yüksek hız için, eski hat 8mb bağlantı yavaş geldiği için hataya düşüyor olabilir

Hocam bilgi için tekrar teşekkürler. Fakat eve gelen internet Fiber yada Vdsl ise, bu bağlantıya Adsl Modem ile kurulum yapılamaz. He, Fiber veya Vdsl deyipte Adsl internet veriyorlarsa o başka.

Yada Register üstadın dediği gibi olabilir. Bilgilerinize....