Jump to content

Pc Moni̇töre Görüntü Gelmi̇yor..!

SON_VATAN
 Share

Recommended Posts

Bir akşam windowsu normal şekilde kapattım,sabah kalkınca açıyım dedim ama nafile pc çalışıyor,fanlar dönüyor ama görüntü gelmiyor..neden olabilir diye ekran kartını,ramları ve bios pilini söktüm yeniden takıp,ram yerlerinide değiştirdim ama< nafile görüntü bir türlü gelmedi oysa pc de hiçbir sıkıntıda gözükmüyordu acaba< bu sorun neden olabilir..?

arada oluyo öle şeyler rami ekran kartını çıkar ufak boya fırçası vardır evde iyice tozunu falan al silgi bul ekran kartı ve ramların ucunu sil fırçayla silgiden çıkan şeyleri temizle 1 bıçak yardımıyla ekran kartının ve ramin slot yerlerini sivri uç kısmıyla yukardan asagı doru temizle boya fırçasıylada temizle ilk önce tek 1 rami tak görüntü geliyomu bak ondan sonra 2.rami ve ekran kartını tak kolay gelsin 

SON_VATAN, 19 dakika önce yazdı:

Bir akşam windowsu normal şekilde kapattım,sabah kalkınca açıyım dedim ama nafile pc çalışıyor,fanlar dönüyor ama görüntü gelmiyor..neden olabilir diye ekran kartını,ramları ve bios pilini söktüm yeniden takıp,ram yerlerinide değiştirdim ama< nafile görüntü bir türlü gelmedi oysa pc de hiçbir sıkıntıda gözükmüyordu acaba< bu sorun neden olabilir..?

1- power kondansatörleri şişmiştir artık beslemeyi verimli yapmadığından voltaj düşük gelir ekran kartı görüntü vermez

2- ram ayakları oksitlenme yapmıştır iletimsizlik olur görüntü gelmez

3- ekran kartınızın gpu çipi soğuk lehime düşer çip ısınmadan görüntü gelmez

4- m2 sata ya bağlı nvme arızalıdır sistemi kısa devreye düşürür görüntü vermez 

5- anakarta bağlı 12 v cpu beslemesi gevşemiştir herşey normalmiş gibi görünür fanlarla döner ama görüntü vermez. Kontrol edip oturtun

ilk çözüm basitten olsun ramlerinizi çıkartın iletken ayaklarını varsa izkorpil alkol yoksa tiner oda yok ise bildiğimiz kurşun kalem silgisi ile hafif bastırarak silin üfleyin temizledikten sonra oturtup deneyin 2 adet ram var ise tek tek deneyin ram arızasıda olabilir.

diğer basit yöntem anakartınız ve işlemciniz apu uyumlu ise harici ekran kartını söküp mainboard üzerinden görüntü almaya çalışın harici ekran kartınız arızalı olabilir. 

monitör beslemeniz arızalı olabilir hdmi varsa tv ye bağlayın görüntü almaya çalışın

en son mekanik arızanız yok ise anakart bios dump çökmüştür tekrar eprom programlamak gerekebilir.

ankaradaysanız yardımcı olabilirim

Edited by Senkron2
  • Like 3
  • Thanks 1

Senkron2, 8 dakika önce yazdı:

1- power kondansatörleri şişmiştir artık beslemeyi verimli yapmadığından voltaj düşük gelir ekran kartı görüntü vermez

5- anakarta bağlı 12 v cpu beslemesi gevşemiştir herşey normalmiş gibi görünür fanlarla döner ama görüntü vermez. Kontrol edip oturtun

ilk çözüm basitten olsun ramlerinizi çıkartın iletken ayaklarını varsa izkorpil alkol yoksa tiner oda yok ise bildiğimiz kurşu kalem silgisi ile hafif bastırarak silin üfleyin temizledikten sonra oturtup deneyin 2 adet ram var ise tek tek deneyin ram arızasıda olabilir.

diğer basit yöntem anakartınızın apusu var ise harici ekran karını söküp ordan görüntü almaya çalışın harici ekran karınız arızalı olabilir. 

monitör beslemeniz arızalı olabilir hdmi varsa tv ye bağlayın görüntü almaya çalışın

en son mekanik arızanız yok ise anakart bios dump çökmüştür tekrar eprom programlamak gerekebilir.

Monitörü açın :) Müşteriye telefonda 40 dk anlattım ekranı söktürdüm, ram söktürdüm. bağlantı kablolarını söktürdüm taktırdım. En son monitör açık mı dedim? oda mı açılacaktı dedi :)

• Like 1
  • Haha 7

bilirsinya, Şimdi yazdı:

Monitörü açın :) Müşteriye telefonda 40 dk anlattım ekranı söktürdüm, ram söktürdüm. bağlantı kablolarını söktürdüm taktırdım. En son monitör açık mı dedim? oda mı açılacaktı dedi :)

Gün içerisinde öyle arızalar geliyorki canlı şahit olmanız lazım neler oluyor neler dükkan tamirhane değil tımarhane gibi bazen 😂

• Haha 2

Gün içerisinde öyle arızalar geliyorki canlı şahit olmanız lazım neler oluyor neler dükkan tamirhane değil tımarhane gibi bazen 😂

geçen 0800 lü numaramızı arayın dedim. 0800 ü aradım çıkmadınız dedi :)

Geçen bir müşteri bir sorunum var dedi.

Eve geçince uzak bağlantı programı açabilir misiniz dedim evet dedi.

Evde geçince aradı, bende Google chromu açın dedim -> o ne dedi. Beyefendi Sorun çok büyük buraya getirin dedim :)

Edited by bilirsinya
  • Haha 1

SON_VATAN, 51 dakika önce yazdı:

@SON_VATAN Hocam makinayı açtıktan 2 sn sonra power tuşuna bir kere dokunduğunuzda bilgisayarınız kapanıyorsa biosunuz sağlamdır. Dolayısı ile sorunu Anakart-işlemciniz dışında aramanız mantıklı olur. Ayrıca anakartın üzerinde buzzer yoksa bir buzzer takıp bip seslerinden hatayı yakalayabilirsiniz.

Edited by bilirsinya
  • Like 1
  • Thanks 1

Senkron2, 4 saat önce yazdı:

ilk çözüm basitten olsun ramlerinizi çıkartın iletken ayaklarını varsa izkorpil alkol yoksa tiner oda yok ise bildiğimiz kurşun kalem silgisi ile hafif bastırarak silin üfleyin temizledikten sonra oturtup deneyin 2 adet ram var ise tek tek deneyin ram arızasıda olabilir.

diğer basit yöntem anakartınız ve işlemciniz apu uyumlu ise harici ekran kartını söküp mainboard üzerinden görüntü almaya çalışın harici ekran kartınız arızalı olabilir. 

Evet Ankaradayım ve pc de yok başka elimde kullanabileceğim yardımcı olabilirseniz sevinirim..

• Like 1

SON_VATAN, 4 saat önce yazdı:

Evet Ankaradayım ve pc de yok başka elimde kullanabileceğim yardımcı olabilirseniz sevinirim..

Üstadım mesaj attım öyleyse :hi:

özel mesaj alımınızı açarmısınız

*cannot receive message* uyarısı veriyor. Siz bana mesaj atın veyahut

Edited by Senkron2
  • Like 1

Senkron2, 5 saat önce yazdı:

Üstadım mesaj attım öyleyse :hi:

özel mesaj alımınızı açarmısınız

*cannot receive message* uyarısı veriyor. Siz bana mesaj atın veyahut

ne gönderebiliyorum nede özel mesaj alabiliyorum açık olmasına ragmen..

Monitör sağlam olmasından emin olmak için kasayı tv ye bağlayın.. Bazen monitör beslenmesinde dolayı çalışmaya bilir.. 

Onun dışında remi temizleyin sonra powersat arızali olabilir 

• Like 1

bozart, 19 dakika önce yazdı:

Monitör sağlam olmasından emin olmak için kasayı tv ye bağlayın.. Bazen monitör beslenmesinde dolayı çalışmaya bilir.. 

Onun dışında remi temizleyin sonra powersat arızali olabilir 

Onuda yaptım ama genede değişen birşey olmadı zaten şu an mesaj yazdığım tv box cihazım mevcut pc de kullandığım monitör yanı monitör sağlam.

gangstarap, 5 saat önce yazdı:

Hocam sistem nedir, benim de başıma gelmişti, kuzey köprüsü çipi yanmış.

PC ÖZELLİKLERİM:..?
Anakart: MSI 970A-G46 (MS-7693)
RAM: 8141 MB (DDR3 SDRAM)
Güç kaynağı: Xilence 420 Watt
İşlemci: Quadcore AMD FX-4100, 3800 MHz....Ekran kartı Asus gtx 1050 ti 4gb.

Edited by SON_VATAN

SON_VATAN, Bir saat önce yazdı:

PC ÖZELLİKLERİM:..?
Anakart: MSI 970A-G46 (MS-7693)
RAM: 8141 MB (DDR3 SDRAM)
Güç kaynağı: Xilence 420 Watt
İşlemci: Quadcore AMD FX-4100, 3800 MHz....Ekran kartı Asus gtx 1050 ti 4gb.

Benim anakart'ta 970A, sahtekar bir adama denk geldim anakart üzerindeki soğutucular'ı diğer dükkana götürmüş kuzey köprüsü çip'ini sökmüş makina ile, sinirlendirdi adam beni anakart ı aldım, bu sahtekar'dan önce başka bir yere 760g am3+ götürmüştüm kuzey köprüsünü reballing yani lehim yenileme yapmış düzeldi, bu adamla yüzyüze de görüştüm, 970A anakart ı bu adama götürdüm, kuzey köprüsünü kavurmuş anakart'ın çöp dedi!, yeni anakart aldım, düzelmediyse adres yazayım, oraya gönderin baksınlar.

Edited by gangstarap