Jump to content

Kablosuz Klavye Ve Fare'yi Kablolu Yapmak

canhayelmert3
 Share

Recommended Posts

Arkadaşlar elimde 1 adet klavye fare set var ve pili sömürüyordu.Bende klavyede deneme yaptım.Klavye'nin pillerini çıkardım ordan artı ve eksiye ayarlı adaptör ile 3v verdim.klavye çalıştı ancak klavyenin üzerindeki pil ışığı yanıp yanıp sönüyor.Belli bir süre normal çalışıyor sonra klavye kendini kapatıp açıyor.Anlık oluyor herşey.Normal kullanımda sorun olmaz ama oyun oynarken anlık kapanıp açılması çok şeyler farkettirebilir oyunda.

Klavyem 2 pil ile çalışıyor toplamda 3v.ayarlı adaptörde 3v üzeri ve altına voltaj olarak inmedim çıkmadım.

Aranızda böyle bir deney yapan oldumu.acaba voltajmı az geliyor dicem ama pil ile 3v çalışıyor üstüne vermek sakıncalı olabilir diye düşünüyorum.

Voltajı anakart usbden alayım dedim ama usbler 5v veriyor oda korkuttu.Yabancı videolarda voltajı usbden alıyor acaba benmi bir yerlerde hata yapıyorum.ne klavyeye nede anakarta zarar vermek istemem.ondan dolayı harici adaptör ile yapıyorum yapacaklarımı.sizlerden tavsiye bekliyorum.Klavyemi ve Faremi pille çalıştırmayayımda nasıl çalışırsa çalışsın :) 

Dediklerinize katılıyorum. Ben de bu sorun için bayağı kafa patlatmıştım. Nejdet ustam sağ olsun o halletmiş. Biraz teknik bilgin varsa yapabileceğini düşünüyorum.Şimdiden kolay gelsin. 

Mouse:   

Klavye: 

Please register to see this content.

merhaba fth_zgr1965. paylaştığın videoları izledim.ancak video'da kafamı karıştıran bir olay var.Video'da kablosuz klavyenin kendi minik plaketin 1.5-2v ile beslenmesi gerektiğini söylüyor(youtube'deki diğer farklı videolar direk usb'den 5v ile besliyor arada herhangi bir devre olmadan modül olmadan direk pilleri söküp yataktan +/- alarak besliyorlar ama abimiz 1.5-2v civarlarında olması gerektiğini söylüyor) ve arada ekstradan bir modül koyup pili şarj etmesini sağlıyor.şimdi aslında benim öğrenmek istediğim tek şey şu.klavyenin pillerinin girdiği yatağından 2 kablo çıkarıp +/- olarak direk adaptörle kaç volt ile beslemem gerektiği.çünkü ben videodaki gibi arada pil koyup şarj edip pilli kullanmayacağım.abimiz sağolsun hem pilli hem pilsiz nasıl çalıştırılır söylemiş.ancak aradaki modülle birlikte anlatınca kafam karışıyor.Bu arada o abimizin gmail adresinede mesaj attım umarım yakın zamanda dönüş sağlar bana.

ben de bluetooth kulaklık vardı cocuklar şarj yerini kırmışlar 

bend actım pilin oldugu yeri

mantıken kırmızı yer zaman + dır   pilin oldugu kaploda kırmızı ve + gösteriyordu

bir adet usb kaplo cep leri şarj ettigimiz ucu kopuk vardı

kestim kırmızıyı artı  siyah olanıda eksi olarak bagladım

şuan da kullanıyorum

ama devamlı şarjza takılı olarak şu an kullanıyorum

• 2 hafta sonra ...

ben konyu başka yöne değiştireyim

malumunuz notebook ların klavye setleri var. ve notebookların klavyeleri çok şık kullanımı kolay ve sessiz... bu tür bir yedek notebook klavye parçasını alıp klasik usb ye nasıl çevirebiliriz ? tabiki numaratör olan setleri... maalesef klavye kullanma sorunlu biriyim. piyasada istediğim rahatlık ve sessizlikte olanların birim satın alma değerleri +600 den başlıyor...

konu hakkında deneyim ve tecrübesi olan ?

tosunpasa, 7 dakika önce yazdı:

ben konyu başka yöne değiştireyim

malumunuz notebook ların klavye setleri var. ve notebookların klavyeleri çok şık kullanımı kolay ve sessiz... bu tür bir yedek notebook klavye parçasını alıp klasik usb ye nasıl çevirebiliriz ? tabiki numaratör olan setleri... maalesef klavye kullanma sorunlu biriyim. piyasada istediğim rahatlık ve sessizlikte olanların birim satın alma değerleri +600 den başlıyor...

konu hakkında deneyim ve tecrübesi olan ?

Bahsettiğiniz durum imkansız değil ama çok teknik bilgi ve ince iş isteyen bir olay. Bir kere flex kablolar (FPC yani) çok hassastırlar onlara lehim yapman gerekecek. İş sadece burada da bitmiyor oluşturduğun laptop klavyesini özel bir yazılım ile bilgisayara tanıtman, her tuş için komutlar ataman gerekecek. Yapan yabancı biri biliyorum ama her laptopun klavyesini de o yapmamış. Sadece birkaç marka ve model var. Başarısızlık ihtimali çok yüksek başarılı olsa bile estetik sıkıntısı da cabası (açıkta kalan kablolar, flexi usb ye dönüştüren port vs vs) Yine de uğraşırım diyorsanız linkleri aşağıya veriyorum. Şimdiden kolay gelsin ... 

bahsettiğiniz olayı biliyorum.. seyrettiğim bir video da eleman şunu yaptı... tablet ler için olan usb klavye setininde o plastik kanala uygun sokete notebook klavyesindeki flex kabloyu taktı.. sorun burda kanal sayıları ve klavye dizilimi olduğu.. uygun klavye ve soket ile olabiliyor ama.. bir başka çinli de protalab ile gelen verileri inceleyip soket bağlantıları için çok uzun metod ile uyguluyor idi... başarı durumu tabiki belirsiz...

hani merak eden varsa.. diye sordum... ki bir notebook için yedek klavyeyi uygun soket ile usb ye çevirdiğimiz an hepimizin sessiz ve kaliteli klavyesi olacak  :-)

tosunpasa, 4 dakika önce yazdı:

bahsettiğiniz olayı biliyorum.. seyrettiğim bir video da eleman şunu yaptı... tablet ler için olan usb klavye setininde o plastik kanala uygun sokete notebook klavyesindeki flex kabloyu taktı.. sorun burda kanal sayıları ve klavye dizilimi olduğu.. uygun klavye ve soket ile olabiliyor ama.. bir başka çinli de protalab ile gelen verileri inceleyip soket bağlantıları için çok uzun metod ile uyguluyor idi... başarı durumu tabiki belirsiz...

hani merak eden varsa.. diye sordum... ki bir notebook için yedek klavyeyi uygun soket ile usb ye çevirdiğimiz an hepimizin sessiz ve kaliteli klavyesi olacak  🙂

Adaptörden bahsediyorsanız şuna bakın derim ama 150 TL+vergi  için değer mi bilemiyorum ya da çalışır mı 

Edited by fth_zgr1965