Jump to content

Zayıflama Hakkında

canhayelmert3
 Share

Recommended Posts

Arkadaşlar sizlerden tavsiye almak istiyorum ancak burasının doğru yer olmadığının farkındayım.Doktor kontrolünde olması gerekiyor.Ancak durumu anlatayım önce.

Şimdi arkadaşlar ben 1.83 boyundayım.19 yaşında kilom 82-83 kilo arasında gidip geliyordum.Sonrasında askerlik zamanı gelmeden önce geçirdiğim bir kaza sonrası çok uzun zaman hastanede yatmak zorunda kaldım.Sonrasında askerliğimi'de yaptım geldim ve eve geldiğim gün tartıldığımda 135 kilo olarak geri döndüm eve.Şuanda 31 yaşındayım.30 yaşıma kadar 135 kilo ile yaşadım.Bu arada 135 kilomu hep sabit tuttum taki 30 yaşıma kadar.30 yaşında karar verdim ve kendi iradem ile 1 yıl boyunca kendimce diyet uyguladım.1 yılda tam 35 kilo verdim.şuanda sabit 100 kiloyum ve 31 yaşındayım.Yaptığım özel bir diyet yok.İnternette gezinen veya doktorun verdiği bir reçete ile başlamadım açıkcası.Tuz-Yağ-Şeker-Hamur işi tarzında herşeyi kestim 1 yıl boyunca.Doktor'a gitmek gibi bir lüksüm yok maalesef maddi durumlar belli.Şuan'ki hayat şartlarım buna izin vermiyor.Çünkü 2 günlük bir kontrol ile zayıflanmıyor devamlı kontrol altında olmak gerekiyor doğal olarak olması gerekende bu aslında ama.Bizim'ki fakir işi zayıflama diyelim :) Ben hala aynı şekilde irademi kontrollü tutarak nefsime hakim olarak devam ediyorum diyetime.Amacım çok hızlı zayıflamak veya kas yapmak değil.eski kiloma geri dönebilmek.85 olmaya bile razıyım.100 kilo'dan 85 kilo'ya inebilmek için yaptıklarım dışında ekstra ne uygulayabilirim.Elimden geldiğince aç kalarak değil gözümü doyurarak geldim bu noktaya.Aramızda zamanında kilolu olup kilo veren veya hala kilo vermek için çabalayan varsa yazarsa memnun olurum.Deneyimlerinizi paylaşırsanız çok memnun olurum arkadaşlar.

1 yağlı gıdalar cips filan hamburger  kola meyve suyu şekerli gıdalar pilav makarna hamur işi çayı şekersiz yemekleri tuzsuz yemek lazım kızartama filan bunları yemeyeceksin kilo verince  1 2 parça yersin o kadarda değil göz hakkı oluyor

2 sinir stres filan fazla uyku bunlar daha çok kilo yapıyor

benim kardeşim çok uyurdu  12 14 saat resmen uyurdu işe gitse bile işten gelirdi yemeği yer saat 9 yatardı hafta sonu 14 15 saat garanti uyurdu zorla  kaldırırdım çok dedim böyle kendi sağlığını bozuyorsun yemek 1 tas çorba 1 tas ta pilav makarna vs yerdi benim gibi çok yemezdi 120 kilo olunca elbisede bulamayınca o kızgınlıkla kendini zayıflattı doktora gitmedi hiç bir şekilde bimdeki yulaflı gevrekler var süte karıştırdı onu sabahları akşamları yedi yeşil çay içti aspir yagı ve aspir sirkesimi ne bunları sabah aç karnına içiyordu spor derken yürüyordu yürüyüş her zaman iyidir şuan 80 kilo filan şimdi yemek yiyor ama dikkat de ediyor istersen sorum neler kullanmış nasıl uygulamış kendine tam detaylı sende uygula verirsin en az 2 saat yürümek gerek vücüttaki teri stresi atmak lazım 2 saat  tabiki soluklanacanda ben boğazımı tutamıyorum çok yemiyorum ama hamur işi tatlı bunları bıraksam en az bende bir 20 kilo versem iyi olucak kardeşimi görenler hep şaşırdılar yolda görsek tanımazlar doğru diyorlar eski haline bakıyorum azimle betonu deldi yanı bazı doktorlar yok şöyle filan yapın diyor ama kendi yapıyormu bilmek lazım hastayım evde yatıyorum baktım  kilo almamak için dışarı gidiyorum evde olunca aç hissediyor insan kendini benim bildiğim nukadar eksik bir yer kaldıysa hatırlat kolay gelsin iyi forumlar

• Like 3

Kilo konusu kişiden kişiye değişir. Hormonlardan yada hareketsizlik v.s herşeyden kaynaklanabiliyor. Ancak fakir işi, neler olabilir? Ben bir dönem yeğenimle günlük yürüyüş yapıyordum. Sindirim ve kilo konusunda çok faydasını gördüm. İşte eşek gibi çalışıyorum, yürümeme gerek yok demeyeceksin. Doktorun birisi normal çalışma temposu haricinde yürüyüş yapılmasını öneriyordu. Yeğenimle çıkıp en az 15-20 km yürüdüğüm oldu. Ancak o kadar faydasını gördüm ki, anlatamam. Genelde yapılacaklar belli, hareketsiz kalmayacaksın, akşam 8-9' dan sonra yemeyeceksin. Her ikisi için para gerekmiyor. Ben kendi çapımda yaptığım ekstra şeyler var. Kullandığım 2 Lt civarı su kabım var. Suya küçük parçalanmış limon atıyorum. Bir çay kaşığı çörek otu koyuyorum. 3-5 damla da üzüm sirkesi katıp 24 saat sonra içmeye başlıyorum. Çocukluğumdan hep çörek otu çok faydalı, sirke temizleyicidir derlerdi. Bir gün salataya katmaya başladım. Mide gazı, şişkinlik kalmadı desem yeridir. Faydasını görünce çok fazla su içtiğim için suyun içine katmaya başladım. Suyun içerisinde 24 saat bekletip vitamin, mineraller karışır diye düşündüm. Bu karışımı sürekli yapıyorum. Üstüne bir de yürüyüp, belli saatten sonra yemek yemeyince kilo vermeye başlıyorum. Başta kola olmak üzere gazlı içecekler, gece yenen yemek, çok fazla çekirdek tüketmek kilo aldırıyor. Bir diyetisyende tavuğun derisini yemememi söylemişti. Aşırı kolestrol yapıyormuş. Benim fakir işi diyetim bu. Çörek otu, sirke v.s konusunu denemeyi düşünürsen herhangi bir alerjin v.s olmaması konusunda emin ol. Özellikle evde tüm aile bireylerinin şişkinlik şikayetlerinin geçtiğini gördüm. Sindirimi de aşırı hızlandırıyor...

merhaba deli_petro06.yapmış olduğun yorumun için çok teşekkür ederim.aslında normalde bünyem zayıf bünye.hani derler ya ne yersem yiyeyim kilo almıyorum diyen insanlar vardır bende o insanlardandım.ancak dediğim gibi kazadan sonra çok ağır ilaçlar aldım ve çok uzun zaman yatmak zorunda kalınca su bile içsen kımıldamadığın için yarıyor insana.1 yıl içerisindeki verdiğim kiloyu doktor ile paylaştım yaptıklarımı söylediğimde almış olduğun kilolara göre 1 yıl içerisinde verdiğim kilonun normal olduğunu söyledi.Spor salonuna gitmeyi düşündüm ancak kaç tanesine gittiysem pek önemsemmediğimi gördüm ve o sinirle evime sığdırabileceğim ağırlık kum torbası vb. spor aletleri ile donattım.Sonuçta spor salonu ile aradaki fark başında hoca yok zaten gerekte yok çünkü ilgilenmiyorlar(hepsi için söylemiyorum illa işini adam gibi yapan vardır ama bana denk gelmedi maalesef).Belli bir rutin çizelge uyguladım kendime.Hergün düzenli yemek yemek sonrasında (saati belirsiz olarak işten dolayı) önce koşu-kum torbası yumruklama-ağırlık-ip atlama vb.tüm etkinlikleri evde kendime çizdiğim tablo ile devam ettim.ilk sıralar çok yordu.resmen yıktı diyebilirim.ama 1.aydan sonra mermi gibiydim.5 dk'da koşarken yorulur nefesim kesilirdi 1 aydan sonra kafamdaki sınırları aşmayı başardım.tam 1 yıl sonra tartıldım.tabi bu arada aynaya baktığımda insan kendini zayıfladığı görebiliyordu.ama 1 yıl sabrettim.ya hüsran olacaktı yada değecekti bunu yapmama.1 ocak 2021de tartıya çıktım ve 34 küsür kilo yani 35kilo verdiğimi gördüm.Sayısal olarak ve fiziken gerçekten psikolojim yerime gelmişti.tatmin olmuştum.Hemen gittim ve bir mağaza'dan bir tık daha dar giysiler alınca daha'da iyi hissetmeye başladım ve bana yardımcı olmayan tüm salonlara tek tek uğradım hocalar görünce ooo deyip şaşırdılar ne oldu sana ya dediler.Bende dedim azim ...çan duvarı deler hocam dedim.Buraya gelsen daha erken zayıflatırdım dediler :) Tabi farklı birşey demelerini beklemezdim :) Velasıl günlük rutine devam.1 ocaktan bu yana 2 öğüne düşürdüm yemeği.eğer sizlerinde verdiği taktikleride birleştirince yıl ortasına kadar istediğim sonuca varabilirsem sadece ağırlık üzerine biraz daha çalışmayı düşünüyorum.Sonra istediğim kiloya düşünce gerisi fantaziye kalıyor :) Türkiye'de dr.now olsa giderdim benide zayıflatsın diye :) 

Koşmanın çok faydalı olmadığını söylüyorlar. Koşmaya oranla yürümenin daha sağlıklı olduğunu birçok kez duydum ve okudum. Yürümeye başladığımda da çok uzun mesafeler yürüdüm. 2-2,5 saat aralıksız yürüdüm. Yasaklara göre bir düzen oluşturup, insanlarla karşılaşmayacağım bir rota çizip yürüdüm. Ve o dönemde hem kafa olarak hemde kilo verme konusunda sağlıklı bir hale geldi. Şimdi hatırlamıyorum ancak belli bir mesafeden sonra yağ yakmaya başlıyorsun. Yine yazayım okuduğum yada duyduğum tüm kaynaklar yürümenin, koşmaktan daha faydalı olduğunu yazıyor. Benimde en büyük silahlarımdan birisi çok uzun mesafe bile olsa yürüyebiliyorum. Ben buna göre bir plan yapmıştım. 

Yaşadığımız dönemde stres, gdo lu besinler, aşırı şekerli yada tuzlu gıdalar v.s olunca kilo vermek daha fazla emek istiyor. Uzun süredir çok hareketsiz kalmama rağmen yürüyüş yaptığım zamanlardan kalma faydaları hala görüyorum. En azından hareketsiz kalsam bile kilom artmıyor. Hayatım boyunca 3 ay kick box' a gitmek dışında hiç spor salonuna gitmedim. Şunu biliyorum. Belli bir dönemde rutin olarak spor yapıp bir anda bırakınca aşırı kiloya neden oluyor. Sen psikolojini sağlam tut. Vazgeçme, eninde sonunda kilo vermeye başlarsın...

• Like 2

• Zihin ruh ve beden aynı eksenle hareket edecek şekilde non-stop bir şekilde mücadeleyle başarılamayacak hiçbir birşey yoktur. Azmin elinden ne kurtulmuşki. Hiç birşey yemeden bile, insanoğlu 4 güne kadar bile yaşabilir. Belli bir yaştan sonra metobolizma yavaşlıyor ve alınan kilolarda artık eskisi gibi bertaraf edilememe haline geliyor. Haliylede yaşam tarzı,çevre ve arkadaş etkenleride bu hususlarda büyük dezavantajlar getirebilmektedir farkedilmeyen alışılagelen rutinlerde kilo almada verememede başrolü oynamakta.
  • Alışkanları rutinleri bir kenara bırakarak,gerçekten yarar görmek isteniyorsa eğer herşeyden en sevdiğiniz bağımlılıklardan uzak durmak tamamen silmek bu işi daha da kolaylaştıracaktır kesinlikle. Bir kereden azdan birşey olmaz demeden olağanüstü bir çabayla yüksek irade göstererek sabırla beraber kilo verme işleri rayına mutlaka girecektir.
  • Üstteki yazdıklarımı yaşayan biri olarak yazıyorum , kişide mali olarak elit bir beslenme gücüde olsa , olmasa da hiçbirşey farketmiyor insan kontrolü kaybettiğinde herşey zivanadan çıkıyor birşekilde. Bu işin özü sabırdan ve bilinçten geçer her daim stabil bir çizgide yol haritası belirlenip bu duruma riayet edilerek devam edilirse eğer başarı kaçınılmaz olarak elde edilecektir.
  • Maksimum kilom 128kg.'a kadar gelmiştim. Yaşam biçimi,iş ve hayat stress'leri beni şekilden şekle soktu tabiki bazı özel şeylerde var bunun içerisinde yazmıyorum buradan. sonra etrafımın benimle artık alay eder duruma kadar gelmesi, koşamamam,uyku halleri,çabuk yorulma vs. gibi bir dünya nagatiflerle dolu bir yaşam biçimi durumuna kadar gelmiştim. Her ne olduysa birden bire nihai bir karar aldım. Kontrolsüz bir şekilde kendimi günlerce aç bıraktım. yediklerim günde bir öğün ya makarna, ya da ekmek arası kahvaltılık bir şeyden ibaretti fazlasından kaçıyordum yani öğün teke düştü. beraberinde çok uzun mesafeler şeklinde yürümeler yapmaya başladım ağzımda sakız, bazen elimde azda olsa kuru yemiş leblebi falan yiyerek midemi kandırmaya çalışıyordum  aradan geçen 15-20 gün sonra çok hızlı bir şekilde artık kilom düşmeye başladı çevremden bana zayıflamışsın hastalandınmı ne oldu sana gibi , soru soranlar olmaya başladı. Ben tabiki seviniyordum ve pes etmek yok devam ederek aylar sonrasında kilom 85'lere kadar düştü. boyumla kilom aynı şu anda da bu şekilde.
  • Tabiki bu işin doğru olan yolu ve yordamları bunlar değil kişisel olarak bununda farkındayım belki eski kafayım ondan olabilir. Uzman bir diyetisyen kontrolünde takibiyle vs. yapmak en doğru olanı kişi için xtreme bir durum varsa eğer kesinlikle zaten uzman kontrolünde olan bir diyet ve kilo sorunlarını aşmak daha akıllıca bir başlangıç olacaktır.
  • Özetle iş beyinde başlayıp bunu sürdürülebilir hale getirerek, azimle ve kararlılıkla devam ettirebilmekte püf noktası. tabiki yararlı olan eksik vitaminleri almak tamamlamak.Fast_Food hızlı tüketim gıdaları,ambalajlanmış süslü püslü gluten fruktos içerikleri olan ve bağımlılıkları arttıran yiyecekleri kesinlikle terk etmekte sağlıklı kalmanın sırrı ve başlanılan bu düzeninde kolay kolay bozulmayacağınında garantisini vermekte. Bu vb. gıdalar en büyük düşman insanoğlu için. Mutlaka uzak durulmalı mümkün mertebe,yararlı olan lif içerikli gıdalara yönelmenin bu kapsamda daha yararlı olduğuda bilinenler arasında. :) 
  • Like 3

Ben bir tık kilolu sayılıyordum. 38 yaş 1,85 boy, 92 kilo mevcutta.

28 yaşında falan 83 idim. Evlenince zamanla kilo aldım. 6 ay önce falan 101 i görünce tartıda yeter dedim.

Diyetisyen kontrolü ile 4,5 ayda 101den 92 ye düştüm. Hedef 85. Yavaş gidiyorum ama garanti oluyor. Hızlı verilen kilo hızla geri alınıyor.

Beyaz ekmek, şeker,  işlenmiş gıdalar hayatından çıkar.

Çayını şekersiz iç mesela.

2-3 saatte bir süt/yoğurt meyve ile ara öğün yap.

Günde tek seferde et ye.. Bir öğün et, bir öğün sebze yemeği.

Maddi durumunuz elvermezse kırmızı/beyaz et yerine nohut/fasülye de olur.

Muhtemelen sen direnç noktasındasın. Ben de 92 de tıkandım şuan. 

Ayrıca diyeti, sporla desteklemek lazım. Bende eliptik bisiklet var. Sizde spor aleti yoksa leslie ile 45 dk yazın o hareketler evde işe yarıyor 

• Like 1

Kardeşim Allah sağlık versin kilo verilir de alınır da.Ben üç ay önce korona oldum.Bir haftada istemsiz bir şekilde 7 kilo birden verdim.81 kilodan 74 kiloya düştüm.Boyum 1.83.Ben de kilo vereyim de almayayım diye hep kafaya takar olmuşdum.Fakat hastalık sonucu kilo düşüşü beni bir hayli sarstı.Şimdi yeniden 80 kilolardayım.Fakat artık basküle çıkmayı bırakacağım.Zaten günde iki öğün yemek yiyorum.Haftada iki gün oruç tutmak da Avrupalı diyetisyenler tarafından bile kabul edilmiş bir sağlık prensibi.En önemlisi de Peygamber Efendimizden gelen bir sünnet.Tavsiye ederim.Başda da dediğim gibi Rabbim hepimize sıhhat versin.Herşey gönlünüze göre olsun.

• Like 3

Gıdaların kalori değerleri internette var not al bir yere.Neyi ne kadar yediğini not et günlük.Günlük aldığın kalorini hesapla (bu hergün farklı olabilir),sonra mutlaka ondan fazla kalori yakmaya çalış.Mesela yürü (ama tempolu), koş (mesela 20dk koşmayı hedefle,sonra 20dk da 200 metre koşmuşsan 1 hafta sonra, 20 dk da 201 metre koşmaya çalış), bol bol merdiven çık(asansör kullanmamaya çalış), yürüyerek gidebileceğin her yere yürüyerek git (bütün bunları düzenli hergün yapmaya çalış). @Adnan Gümüş  arkadaşın tavsiyesi çok önemli kesinlikle ereken yat erken kalk az uyu, ayakta kalma süreni uzat.Sinir ve stresten kesin uzak dur.Öğünlerinde kesinlikle ekmeğe hamur işine az yer ver ağırlıklı sebze  tüketmeye çalış, Proteini bol almaya yağ va karbonhidratlı yiyecekleri az almaya çalış.Kesinlikle hazır gıda tüketme, herzaman ev yemeği tercih et.(Lokanta benzeri yerlerden asla yeme)

1.83 boy da 90 kilolalar normal zaten önce bu kiloya inmeyi hedefle.O kiloya varabilirsen aynı 130 da olduğu gibi orda sabit kalmaya devam et.Ama her zaman yediğinden çok harcamaya çalış.Önce bu işi yapmaya kafanda karar ver.Seni yemek yemeye iten dürtülerden kaçmaya çalış.Bu iş matematik işi, zengini fakiri yok.Yediğin içtiğin gıdaların kalorisini hesaplayacaksın.Ne kalori almışsan toplamda, mutlaka ondan çok harcamaya çalışacaksın.

Edited by kadetti
  • Like 3

Atıştırmalık lar çok kilo aldırıyo izlediğim belgesel yapımlardan öğrendiğim , Birden çok yemektense az az yemek daha iyi gibi kalın giyinip üşümektense ince ama kat kat giyinip üşümeyenler gibi ( bakınız bize göre kuzeyde kalan ülkelerin taktiği gibi ).

Askerden önce normal çay içmezdim kekik çayı sabahları 2 bardak içerdim şekersiz.!  55 kilonun üstüne hiç çıkamamıştım .! Lakin asker den 1 yıl sonra felan ciğerimde iltahap oluşmuştu (Askerlik yaptığım yerin zorlu şartlarında sanırım. ) ilaç tedavisi gördüm bi ay çok şükür kurtulduk o zaman . Sonrasında normal çay kahvaltı akşam yemeği birde gece yarısına yakın 2 yumurta kırıp yarım ekmekle gömmem sonucu ( Tedavi döneminde aldığım ilaçlar iştah yapıyodu ) 70 kiloya kadar çıktım. Baya bi rahatsız oldum eskiye göre sonra öğlenleri yemek yememeye geceye doğruda kırdığım yumurtadan vaz geçtim mümkün mertebe az yedim 6  ayda 63 kiloya düştüm nefes alış verişimden yürürken yorulmamdan tut her anlamıyla çok çok daha sağlıklıydım.

Sonra yine 70 e çıktım ( bilinçli yiyip .! şu sıralar 68 kilo felanım boyumda 1.68 yinede eskisi gibi sağlıklı değilim 64-65 e düşmem lazım en kötü ihtimal.

Kekik çayı beni baya zayıf ve sağlıklı tutuyodu.( Memleketimden gelen doğal dağ kekiği marketlerde satılan kekiklerin alakası bile yok bi kere almıştım marketten pakette bi markanın miğde spazmı geçiriyoduk neredeyse ailecek.! )

Dikkat .! tavsiye öneri felan değil bi insana yarayan başka bi insan a yaramayabilir daha da kötü yapabilir.! En güvenli yolu siiznde belirtitiğiniz gibi Doktor .!

Edited by neskali
  • Like 2

zamanı tam tutmadım ama 2 hafta oldu galiba çok şükür net 10 kilo verdim diyetisyenede gitmedim kafada bitirmedikçe olmuyor uzmanlar 10 kilo çabuk veriliyor diyormuş 90-91 görünce reset atma zamanı geldi dedim bende şu aralar 80 altı 79 'a sarkmak üzereyim

daha önce daha sert düşürdüm kiloyu şimdi havalar açınca uzun uzun yürüyüşlerle pekiştireceğim çalışan için daha kolay

bu işin formülü şudur : 

sabah kalkar kalkmaz değil durabildiğin kadar durduktan sonra 1 tane 3ü1 birarada birtane çubuk kraker

öğlene doğru 1 tane 3ü1 birarada birtane top kek veya pop kek büssürü çeşit var hangisi hoşuna giderse çok önemli değil özgürsün ama birtane

akşam çok önemli sofra düzeneği var ise bunları geçiyorsunuz çorba kasesinde yarımın biraz üstü çorba yaptırıyorsun ilk zamanlarda tam kasede olabilir odana alıp gidiyorsun sofrada oturmak yok

çubuk kraker çok iyi tutuyor kahvede şeker dengesini koruyor ayılıp bayılma gibi olayların önüne geçiyor herkezin iradesi bir değil ben kendime güvenim tam ilk bir hafta eski yeme temposundan sonra bünyede biraz sarsılmalar oluyor 

ÖNEMLİ NOT:

"bunları hiç kimseye tavsiye etmiyorum yarın öbürsü gün birisi dener farklı sonuçlanır Allah muhafaza uyarmadı demeyin ben hekim değilim bu işin yeri hastanedir yetkili kişileri bilim insanlarıdır."

m3hm3t1991, 1 saat önce yazdı:

Zayıf biriyim. Sadece göbek var bende çok kötü duruyor. Zayıflamak istesem zaten zayıfım. Sadece göbeği eritmek istiyorum. Bunun bir yolu var mıdır?

Yabancılar sizin durumunuza skinny fat diyor.Kolları bacakları zayıf olan fakat göbeği olan kişi.

Please register to see this content.

• Thanks 1