Jump to content

Ventoy Grubfm Grub4dos Multiboot

köylü
 Share

Recommended Posts

Sanal disk,e kurulum yaptım.

Legacy 32-64 sorunsuz çalışıyor.

Efi 32-64 sorunsuz çalışıyor.

Emeğine sağlık.. Basit ve anlaşılır olması temel altyapıyı oluşturması son derece muazzam :)

Günün anlam ve önemini anlatan şarkımızı da paylaşalım :)

Please register to see this content.

Edited by Emre028
  • Like 6
  • Haha 1

• Editor

Normal ventoy yapımcısı 32 mb lık bir disk alanı içerisinde sadece kendi istediği şekilde bir sistem oluşturmuş diski genişletemiyorsun genişlettiğin zaman hata veriyor ayrıca sadece usb diskin birinci bölümüne ne atarsan onu kurabiliyorsun grubfm le bilgisayarındaki tüm isolara dosyalara ulaşıp çalıştırabiliyorsun grub4dos ta bir alternatif modifiye edilmiş bu sistemle disk genişletme sadece usb içindeki dosyalara bağımlı kalmıyorsunuz istediğiniz şekilde özelleştirebiliyorsunuz

• Like 7
  • Thanks 1

@k@ylü

merhaba kardeşim Ventoyu usbye kurduğumuz da boot dosyalarını gizli bir klasöre kopyalıyor

benim bilgisayarda erişilmiyor cmd ile erişiliyor ama mesela başka bilgisayarlarda bu boot için ayrılan 32 mb lık kısım görülüyor

windows ta böyle bir ayar var mı bunları direkt göstermek için?

Benim gibi multiboot cahili birinin sorularını usanmadan cevaplayan Mustafa abime saygılarımı sunuyorum..

1. Öncelikle, dost acı söyler diyip benim gibi amatörleri uyaralım.Multiboot işi biraz sakat, düşük ihtimal de olsa usb nizin kullanılamaz hale gelerek bozulma ihtimali var. Gözardı etmeyin. Kullanacağınız usb gözden çıkarabileceğiniz bir şey olsun..en azından garantili olsun :)

2. Durum, bende her iki alan bir den açmadı. Efi bölümü gizli tutuyor.

Bootice ile efi yi açabilirsiniz çok sorun değil. 

3. Mbr x86/64 ve uefi64 ü gerçek makinede denedim. Windows ile kurulum aşamasına kadar gelip harddiskleri gördüm. Uefi 86 da da sorun çıkacağını sanmıyorum. Emre028 bey sanalda hepsini denemiş zaten. 

Eline sağlık diyorum. Klavyen zeval görmesin

Z4F3R_, 2 saat önce yazdı:

@k@ylü

merhaba kardeşim Ventoyu usbye kurduğumuz da boot dosyalarını gizli bir klasöre kopyalıyor

benim bilgisayarda erişilmiyor cmd ile erişiliyor ama mesela başka bilgisayarlarda bu boot için ayrılan 32 mb lık kısım görülüyor

windows ta böyle bir ayar var mı bunları direkt göstermek için?

Bootice

• Like 2

Mrb.Öncelikle tşkkürler. Elinize sağlık. Benim sorunum kurulumu yapıyor boot ettiğinde siyah ekran grub> şeklinde geliyor. 2.5 inçlik harici hdd ye kurulum yapıyorum. aslında bu hdd ye diğer multibootlarıda kurmayı denedim hep aynı haayı veriyor. Sebebi ne olabilir?.(altay-ventoy-ve bu)

• Editor
bitmez13, 5 saat önce yazdı:

Mrb.Öncelikle tşkkürler. Elinize sağlık. Benim sorunum kurulumu yapıyor boot ettiğinde siyah ekran grub> şeklinde geliyor. 2.5 inçlik harici hdd ye kurulum yapıyorum. aslında bu hdd ye diğer multibootlarıda kurmayı denedim hep aynı haayı veriyor. Sebebi ne olabilir?.(altay-ventoy-ve bu)

ilk olarak ventoy ekranı gelmiyormu yoksa direk bahsettiğiniz şekildemi açılıyor herhangi bir usb de test ettinizmi ondada aynı sorun varmı?

bitmez13, 1 saat önce yazdı:

ventoy ekranı gelmeden direk o şekilde oluyor. usb de test etmedim.

Grub konsolda set yazıp enter yapıp resmini birde normal yazıp görüntülerini paylaşırmısınız. 

• Editor

arkadaşlar @crasadure üstadın uyarısı ile bir eksiği giderdik kendisine teşekkür ediyorum  wim ve vhd dosyalarını 1.bölümde grünmesi ve başlatılması ile alakalı dosyaları dün akşam üzeri linke ekleyerek yeniden güncelledim ik gün indirenler ya yeniden indirsinler yada ekteki dosyaları efi bölümüne kopyalasınlar

• Like 4

köylü, 40 dakika önce yazdı:

arkadaşlar @crasadure üstadın uyarısı ile bir eksiği giderdik kendisine teşekkür ediyorum  wim ve vhd dosyalarını 1.bölümde grünmesi ve başlatılması ile alakalı dosyaları dün akşam üzeri linke ekleyerek yeniden güncelledim ik gün indirenler ya yeniden indirsinler yada ekteki dosyaları efi bölümüne kopyalasınlar

Hocam tüm cihazları göster dendiğinde hata verdi diğerlerinde bu sorun yoktu ...

• Like 1

• Editor

@34ero grub.cfg den kaynaklı 1616. satırı düzenlersen sorun çözülür logpandanın reklamını engellemek için yaptığımız bir düzenleme daha sonra yine düzenlersin şu şeklde ayarla 1616. satır

set VENTOY_VERSION="                                                                                              www.tnctr.com Ventoy 1.0.39"

set VENTOY_VERSION="1.0.39"

@34erosorunun düzelip düzelmediği hakkında bilgi verirsin denedikten sonra

Edited by köylü
  • Like 1

köylü, 19 dakika önce yazdı:

@34ero grub.cfg den kaynaklı 1616. satırı düzenlersen sorun çözülür logpandanın reklamını engellemek için yaptığımız bir düzenleme daha sonra yine düzenlersin şu şeklde ayarla 1616. satır

set VENTOY_VERSION="                                                                                              www.tnctr.com Ventoy 1.0.39"

set VENTOY_VERSION="1.0.39"

@34erosorunun düzelip düzelmediği hakkında bilgi verirsin denedikten sonra

denemeyi sanal vhd disk üzerinden yaptığım için yeni düzenlenmiş ventoyu  kuramadım ama daha önce verdiğiniz ekteki  dosyayı efi bölümüne  attım  @mephistooo2 ustanın mini  win10 vhdx problemsiz gözüktü ve çalıştı,  grup2fm de de aynı şekilde çalıştı ....

• Like 1

• Editor
fingerprint, 6 dakika önce yazdı:

@köylüüstadım aşağıdaki seçenekleri işaretleyip 300 gb diske yazdırıdığım halde uefi olmalayan legacy boot bilgisayarda boot yapmıyor. yapmam gereken başka birşey varmı?

937888994_EkranGrnts(3).png.051afe1e0a91bfa7877c48fbd4bdd425.png

güvenli önyükleme tikini kaldır partisyon yapısını mbr yapıp dene birde

• Like 1

• köylü unpinned and pinned this topic