Jump to content

Ventoy Grubfm Grub4dos Multiboot

köylü
 Share

Recommended Posts

bu açılışta farklı menü ile geliyor.sanırım ventoy.jsonda f2 menü ile aç gibi ayar var.normal açsın istersek f2 yazısını silmemiz yeterlimi. birde dil olayını alttaki gibi yaptım doğrumu acaba

"theme": {
         "file": "/grub/themes/ventoy/theme.txt",
        "/grub/themes/bigsur/theme.txt"     
        ],
        "default_file":0,
        "gfxmode": "1024x768",
        "display_mode": "GUI",
        "serial_param": "--unit=0 --speed=9600",
        "ventoy_left": "5%",
        "ventoy_top": "95%",
        "ventoy_color": "white"
    },

mustafakarasan, 6 saat önce yazdı:

ben ventoy.json dosyasına tema ekledim.birde açılış modu f2 idi onu değiştim. temalarada burda. ventoy jsonda bir eksiğim varsa üstadlar düzeltebilirler.

Please register to see this content.

teşekkürler

Herkese merhabalar arkadaşlar,

Öncelikle bu değerli çalışmada emeği geçen başta @köylüolmak üzere tüm üstadlarıma teşekkür ediyorum. Ben amatör olarak arkadaşlarımın/akrabalarımın bilgisayarları için zaman zaman teknik destek veriyorum, yani kısacası bu konularda amatörüm. Sormak istediğim birkaç soru var,

Şimdi anladığım kadarıyla @köylüüstadımızın bu çalışması farklı farklı .iso dosyalarından sorunsuz bir şekilde sistemi boot etmemizi sağlıyor, peki;

1- Ventoy'un orijinal yazılımı yerine neden bu modified sürüme ihtiyacımız var?

2- Grubfm, Grub4dos, Grubms gibi terimler var, bunların aralarındaki farklar tam olarak nedir? Neden farklı farklı boot sistemlerine ihtiyacımız var?

3- Ventoy'un orijinal versiyonunda .efi bölümü yalnızca 32mb, köylü üstadımızın diğer bir versiyonunda 64mb, bu versiyonda ise .efi bölümü 1GB olarak ayırılmış, bu alana neden ihtiyacımız var? Bu bölüme ne tür dosyalar ekliyor yada eklemeliyiz?

4- Ventoy'un orijinal versiyonunda flashımıza uygulamayı kurduktan sonra .iso dosyalarını sürükle bırak yöntemiyle başka hiçbir işlem yapmadan flashımıza atıyoruz, bu versiyonda da sanırım bir farklılık yok, .iso dosyalarını sürükle bırak yöntemi ile flasha kopyalıyoruz, ancak bu konunun önceki sayfalarında .iso dosyasının içindeki dosyaları kopyalamayla ilgili bir yorumla karşılaştım, yani iso'yu mount edip içindeki dosya ve klasörleri kopyalamak, bu yöntemi hangi isolarda kullanmalıyız?

5- Eğer desteklenmeyen bir .iso ile karşılaşırsak isoyu çalıştırabilmek için nasıl bir yöntem izlemeliyiz? Ventoy'un yada grub4dos'un menüsünde yapabileceğimiz/deneyebileceğimiz farklı seçenekler var mıdır?

Şimdiden siz forumdaşlarıma bu çalışma ve cevaplarınız için çok teşekkür ediyorum.

İyi forumlar

• Like 1

Neoptolemos, 59 dakika önce yazdı:

Herkese merhabalar arkadaşlar,

Öncelikle bu değerli çalışmada emeği geçen başta @köylüolmak üzere tüm üstadlarıma teşekkür ediyorum. Ben amatör olarak arkadaşlarımın/akrabalarımın bilgisayarları için zaman zaman teknik destek veriyorum, yani kısacası bu konularda amatörüm. Sormak istediğim birkaç soru var,

Şimdi anladığım kadarıyla @köylüüstadımızın bu çalışması farklı farklı .iso dosyalarından sorunsuz bir şekilde sistemi boot etmemizi sağlıyor, peki;

1- Ventoy'un orijinal yazılımı yerine neden bu modified sürüme ihtiyacımız var?

2- Grubfm, Grub4dos, Grubms gibi terimler var, bunların aralarındaki farklar tam olarak nedir? Neden farklı farklı boot sistemlerine ihtiyacımız var?

3- Ventoy'un orijinal versiyonunda .efi bölümü yalnızca 32mb, köylü üstadımızın diğer bir versiyonunda 64mb, bu versiyonda ise .efi bölümü 1GB olarak ayırılmış, bu alana neden ihtiyacımız var? Bu bölüme ne tür dosyalar ekliyor yada eklemeliyiz?

4- Ventoy'un orijinal versiyonunda flashımıza uygulamayı kurduktan sonra .iso dosyalarını sürükle bırak yöntemiyle başka hiçbir işlem yapmadan flashımıza atıyoruz, bu versiyonda da sanırım bir farklılık yok, .iso dosyalarını sürükle bırak yöntemi ile flasha kopyalıyoruz, ancak bu konunun önceki sayfalarında .iso dosyasının içindeki dosyaları kopyalamayla ilgili bir yorumla karşılaştım, yani iso'yu mount edip içindeki dosya ve klasörleri kopyalamak, bu yöntemi hangi isolarda kullanmalıyız?

5- Eğer desteklenmeyen bir .iso ile karşılaşırsak isoyu çalıştırabilmek için nasıl bir yöntem izlemeliyiz? Ventoy'un yada grub4dos'un menüsünde yapabileceğimiz/deneyebileceğimiz farklı seçenekler var mıdır?

Şimdiden siz forumdaşlarıma bu çalışma ve cevaplarınız için çok teşekkür ediyorum.

İyi forumlar

• Like 3

Ventoy un kendi sitesinden son sürüm olan Ventoy u indir. Onu nereye kurmak istersen oraya kur. Daha sonra da Ventoy ile başlat makineni. F2 Tuşuna bastığında önüne sisteminde halihazırda bulunan tüm sürücüleri gösterecektir. Bunların içinde Harici HDD de dahil... istediğin yerden istediğin iSO yu seçebilirsin. ;)

recsin, 2 dakika önce yazdı:

yani ventoy menusunden harici hdd'deki bir isoya erişebiliyor muyuz?

nerden?

• Thanks 1

köylü, 16.03.2022 - 16:27 yazdı:

ventoy 1.071 normal 32mb lık kendi modifiye ettiğim sürümdür içerisinde grub4dos yoktur bu başlaık altında güncellersem bu şekilde payalaşacağım

ventoy.json dosyasında   "theme": {
        "file": "/grub/themes/ventot/theme.txt",    yazıyor  ventoy yerine ventot olmuş.yanlış yazılmış diye düşünüyorum.

betlisli, 4 saat önce yazdı:

arkadaşlar ventoyu flash belleğe kurdum sonra başka bir ventoy yükleyeyim dedim ama flash takılıyken ventoy açılmıyor çıkardıgımda açılıyor flashı formatladım sorun yine aynı.bu sorunu nsıl aşabilirim

Rufus ile herhangi bir iso yazdırıp flash diski defaulta çekmeniz en basit yöntem olur sonra yine başka bir ventoy kurabilirsiniz

• Editor

Ventoy için küçük bir güncelleme var sistemi etki edecek bir şey değil güncellemeniz o kadar önem arz etmiyor

www.ventoy.net yazısını grub.cfg dosyasından istediğiniz şekilde düzenleyebilirsiniz

lbvl6bs.png

4bx8s85.png

5lkey8c.png

Edited by köylü
  • Like 4
  • Thanks 2