Jump to content

Ventoy Grubfm Grub4dos Multiboot

köylü
 Share

Recommended Posts

Üstad eline sağlık güzel paylaşım indirdim usb kurdum ancak bu multiboot da var mı yok mu bilmiyorum ancak işletim sistemleri yanına ofis programları da atabilirmiyiz atılırsa nasıl yapmamız lazım teşekkürler

Ekremcan, 1 saat önce yazdı:

Üstad eline sağlık güzel paylaşım indirdim usb kurdum ancak bu multiboot da var mı yok mu bilmiyorum ancak işletim sistemleri yanına ofis programları da atabilirmiyiz atılırsa nasıl yapmamız lazım teşekkürler

Multiboot sistemde işletim sistemi yok. Yüklediğiniz USB belleğin data kısmına Windows iso dosyalarını attığınız gibi ofis programlarını da atıp kullanabilirsiniz. 

• Like 2

By_FaRuK, 14 saat önce yazdı:

Multiboot sistemde işletim sistemi yok. Yüklediğiniz USB belleğin data kısmına Windows iso dosyalarını attığınız gibi ofis programlarını da atıp kullanabilirsiniz. 

Teşekkür ederim üstad sağolasın

köylü, 9 saat önce yazdı:

ventoy 1.0.73 sürümüne güncellendi

Please register to see this content.

Üstadım daha önce paylaştığın ile bunun arasındaki fark nedir. Grup4dos yok demişsin. Elimde Windows 10 X86-X64 Tüm sürümler ve Windows 10 X64 UEFI sistem var her ikiside çalışır mı?

ByChilavert, Bir saat önce yazdı:

Üstadım daha önce paylaştığın ile bunun arasındaki fark nedir. Grup4dos yok demişsin. Elimde Windows 10 X86-X64 Tüm sürümler ve Windows 10 X64 UEFI sistem var her ikiside çalışır mı?

Çalışır kurabilirsiniz :) 

• Like 1
  • Thanks 1

Ustalar merhabalar ventoy konusuna daha yeni başlıyorum sormak istedigim bir soru data kısmına atılan isolar kategorize edilebilir mi yapılırsa nasıl olmalı konuyu bastan okudum ama kimse sormamış 

ornek :

Ventoy/ISO/win.iso  bu şekilde atılan dosyaları gruplandırmak istiyorum WinPe sistemler ayrı antivirüsler ayrı vs vs 

• 3 hafta sonra ...

Hocam konuya hakim degilim sizin yamayı görmedim lakin kendi sitesinden indirerek ventoy kurdum lakin bu anakartan secure boot menüsünü kapatmadan herhangi bir müdahale etmeden kuruluma geçmenin bir yolu varmı .

Eğer anakarttan secure boot disable yapmazsam flas belleğe erişemeden bu ekranla karşılasıyorum . Kendi bilgisayarımda secure bootu kapattım sorunsuz kurdum lakin başka kişilere de kurulum yaptığım zaman herkesin bootunu kapatmakla ugrasmadan nasıl yaparız.

Security Boot fail Laptop Acer | How To Fixed security Boot Fail | 2021 -  YouTube

bynk06, 4 saat önce yazdı:

Hocam konuya hakim degilim sizin yamayı görmedim lakin kendi sitesinden indirerek ventoy kurdum lakin bu anakartan secure boot menüsünü kapatmadan herhangi bir müdahale etmeden kuruluma geçmenin bir yolu varmı .

Eğer anakarttan secure boot disable yapmazsam flas belleğe erişemeden bu ekranla karşılasıyorum . Kendi bilgisayarımda secure bootu kapattım sorunsuz kurdum lakin başka kişilere de kurulum yaptığım zaman herkesin bootunu kapatmakla ugrasmadan nasıl yaparız.

Aşağıdaki şekilde usb belleğinize kurulum yaparsanız secure boot kapatmanıza gerek kalmadan kullanabilirsiniz.

QUsn0g.png

• Like 1
  • Thanks 2

@By_FaRuK Hocam dedigin gibi yaptım  ağagıdaki gibi kilit resmi cıktı güncelleme yaptıktan sonra lakin kenardaki yeşil filası yenile işaetine tıkladığımda kayboluyor. Bilgisayarın anakartından güvenli modu aktif ettim ve yeniden boot menüsüne geldim. Flas bellegi görüyor secim yapıyorum ama ventoy menüsüne geçmeden sistem direk windwows sistemi boot ediyor sanki hiç yokmuş gibi davranıyor.

jm2mc7b.png

bynk06, 6 saat önce yazdı:

@By_FaRuK Hocam dedigin gibi yaptım  ağagıdaki gibi kilit resmi cıktı güncelleme yaptıktan sonra lakin kenardaki yeşil filası yenile işaetine tıkladığımda kayboluyor. Bilgisayarın anakartından güvenli modu aktif ettim ve yeniden boot menüsüne geldim. Flas bellegi görüyor secim yapıyorum ama ventoy menüsüne geçmeden sistem direk windwows sistemi boot ediyor sanki hiç yokmuş gibi davranıyor.

bazı usb belleklerde boot desteği yok mesala SanDisk Ultra 128GB USB 3.0 Usb Bellek (SDCZ48-128G-U46); mesela Kingston DataTraveler 50 32 GB DT50/32GB USB Bellekler, mesela Sandisk Ultra Fit™ Usb 3.1 128gb USB belleklerde ne ventoy ile ne rufus ile ne wintousb ile boot edilemiyor. 

• Like 1

Dostlar her şekilde denedim bir türlü cözemedim 

1. yöntem ventoy dan güvenli önyükleme destegini işaretlemeden windows güvenli bot açık şekilde aldıgım hata 

gs4qqpt.jpg

2. güvenli önyükleme destegini işaretleyip yine anakartta  güvenli bot açık bu sefer flas bellegi bu şekilde görüyor 

3mf6jzl.jpg

boot et dediğimde böyle bir ekran geliyor 

rtz2bd5.jpg

bynk06, 1 saat önce yazdı:

Dostlar her şekilde denedim bir türlü cözemedim 

1. yöntem ventoy dan güvenli önyükleme destegini işaretlemeden windows güvenli bot açık şekilde aldıgım hata 

2. güvenli önyükleme destegini işaretleyip yine anakartta  güvenli bot açık bu sefer flas bellegi bu şekilde görüyor 

boot et dediğimde böyle bir ekran geliyor 

Doğru yolda ilerlemişsin ama son işlemleri yapmayı unutmuşsun.

Ventoy sitesinde secure boot ile ilgili açıklamayı okursanız geri kalan işlemleri kendiniz resimleri takip ederek yapabilirsiniz

Yada aşağıdaki videoyu da izleyebilirsin

Edited by crasadure
  • Like 2
  • Thanks 1

mustafakarasan, 3 saat önce yazdı:

Dediğiniz USB’lerden bende var boot sorunu yok. Multiboot olarak kullanıyorum. Sıkıntısız bellek

yazdığım model ve kapasiteleri sorunsuz şekilde kullanıyor musunuz? boot sorunu yok yani? özellikle SanDisk Ultra 128GB USB 3.0 Usb Bellek (SDCZ48-128G-U46) sadece kendi usb belleğim değil arkadaşlarınkinde de denedim kesinlikle boot edilemedi. 16 ve 64gb lıklarında sorunsuz boot edilebiliyorken 128gb (SDCZ48-128G-U46) asla ama asla boot edilemedi. 

@crasadure Bir geldin pir geldin oldu hocam kaç defa format attım meger içindeymiş ilacı kendi bilgisayarım neysede gerekirse kapatırım güvenli yüklemeyi ama bazen başkaları da format atıver diye geliyor mlletin çeşit çeşit anakartı güvenli boot kapatmakla ugrasılmaz . Bu çok iyi oldu teşekkür ederim . 

• Like 1

mustafakarasan, 11 dakika önce yazdı:

64gb olanı kulllandım. Sonra yine 128 GB ultra fakir olanıda kullandım. Sanfisklerde sıkıntı yok. Kingston dt 50 olanda 64gb olanıda kullanıyorum. bellekte sorun varsa servise yollayın

özellikle boyut ve tam isimlerini yazdım. bunlar benim yazdıklarım değil ki. benim yazdığım 128gb ultra flair değil Sandisk SDCZ48-128G-U46, keza kingston ise 32 GB DT50/32GB olan modeli. SanDisk Ultra 128GB USB 3.0 modelin 16 ve 64 gblıklarında boot sorunu yok.

forumda bu yazdığım modellere sahip olup da boot edebilen var mı?

bynk06, 19 saat önce yazdı:

Aynı durumu yaşamış birisi olarak çözümü şu şekilde buldum, flash diskimi rufus ile rastgele bir windows iso yazdırıp tekrardan biçimlendirip bitirince tekrar güncel sürüm ventoy kurdum gerekli yerleri işaretleyip mbr şeklinde. Sorunsuz kullanabildim.

Ben sandiskin çok ürününü kullandım sorun yok. Senkron arkadaşın dediğini yapın. Rufusla Windows İSO yazdırın sonra  deneyin. Sandisk ultra. Ultra fit. Ultra flair. Extreme ve extreme pro hepsini kullandım. Kingston dt50 64 GB olan ve birtanede USB 3.2 olan yeni modelde multiboot kullanıyorum sorun yok. Tekinde dizin dediğiniz gibi Multiboot kurmamıştı. Rufusla İSO yazdırıp yapmıştım. Veya başka multiboot deneyin yazdırın. Bu firmalarda sorun çıkmaz. Dandik ürün  değil. Varsa sıkıntıdaydın sandisk birebir ücretsiz değişim yapıyor. Servis konusunda çok iyiler. Bu modelde sorun yaşıyorum deyin. Farklı bir model ilede değişim yapıyorlar 

arkadalar bende bir sorun var @köylü üstadın hazırladığım usb disk araçları vs tüm isolar F3 yaptıptığımda sorunsuz boot ediyor fakat başka usb denememe rağmen WIN 7-10-1 1  hiç bir iso boot etmiyor.

bu konuda değeli fikirlerinizi rica ediyorum

teşekkürler

Edited by atlasgold
yazım hatası düzeltildi

• 4 hafta sonra ...

@köylü 64 mb lık versiyon çalışması sonlandırıldı mı ? Hatırladığım kadarıyla kurulum sonrası kimi dosyaları(boot wim ve ventoya özel wim yada iso dan bahsediyorum) manuel yüklemek gerekiyordu. Konuya bayağı uzak kaldım kusura bakmayın. Güncel hangi sürümü tavsiye edersiniz ? (Herhangi ayrıca yüklenmesi gereken dosya var mıdır?)