Jump to content

İşyerleri Ve Tazminat Hakları

fekinci

Recommended Posts

Merhaba Arkadaşlar;

Bir arkadaşım üniversitenin bilgisayar destekli eğitim biriminde part time olarak çalışıyordu.İşyerinde karşılaştığı sıkıntılar yüzünden işten çıkarılması söz konusu oldu.Ancak yöneticiler kendisinin istifa etmesi gerektiğini istifa etmeyip tazminat alarak atılması durumunda bunun siciline işleneceğini ve ilerde sorun olacağını söylediler ve zorla istifasını aldılar.

Bu konuda herhangi bir bilginiz var mı? işyerinden atılma sicile işlenip ileride problem olabilir mi? Yoksa arkadaş niyazi mi oldu?

Böyle birşey olamaz... Arkadaşına tazminat vermemek için yapmışlardır. Keşke bir avukat ile görüşseydi... İşten çıkarılma durumunda sicile kayıt diye birşey olmaz... Ancak her iş veren personel çıkarırken işten çıkarma sebebi bildirmek durumundadır. Eğer yüz kızartıcı veya ahlaka aykırı davranışlardan çıkarma söz konusu ise bu ileriki iş hayatı için problem olabilir. Ancak 10 yıldır özel sektörde çalışan biri olarak bunun daha tespit edileceğini sanmıyorum... Yani ssk sorgulaması yaptığınız zaman sadece işe giriş ve çıkış tarihleri hakkında bilgi alabilirsiniz... Daha detaylı bilgiler için firmalar genelde bir önceki iş yeri ile temas kurmayı tercih ediyorlar...

Ama arkadaşın hakkını aramak konusunda kararlıysa ve işin ucunda iyi bir tazminat varsa, bir avukata başvurmasında fayda vardır. Bildiğim kadarıyla belirli bir süre dolmadan itiraz hakkı var...

Böyle birşey olamaz... Arkadaşına tazminat vermemek için yapmışlardır. Keşke bir avukat ile görüşseydi... İşten çıkarılma durumunda sicile kayıt diye birşey olmaz... Ancak her iş veren personel çıkarırken işten çıkarma sebebi bildirmek durumundadır. Eğer yüz kızartıcı veya ahlaka aykırı davranışlardan çıkarma söz konusu ise bu ileriki iş hayatı için problem olabilir. Ancak 10 yıldır özel sektörde çalışan biri olarak bunun daha tespit edileceğini sanmıyorum... Yani ssk sorgulaması yaptığınız zaman sadece işe giriş ve çıkış tarihleri hakkında bilgi alabilirsiniz... Daha detaylı bilgiler için firmalar genelde bir önceki iş yeri ile temas kurmayı tercih ediyorlar...

Ama arkadaşın hakkını aramak konusunda kararlıysa ve işin ucunda iyi bir tazminat varsa, bir avukata başvurmasında fayda vardır. Bildiğim kadarıyla belirli bir süre dolmadan itiraz hakkı var...

Hocam çok teşekkür ettim

insanlar böyle işte ne yazık ki para işin içine girince ne insanlık kalıyor ne de dürüstlük yazıklar olsun bu menfaat dünyasının kurbanları olanlara

kardeş bir güzel keklemişler arkadaşını deyım yerınde ise .eğer arkadasın orada 1 yıl iş gununu tamamladı ise butun tazmınatlara hak sahıbi olabilir kıdem tazmınatı ,işverene kötü niyetten dolayıda tazmınat alabılır. İşte bizim insanımızı, bilmeyenlerı bir kaç kurnazlıkla böyle tazmınat ve diğer hak tazmınatlarından yoksun bırakıyorlar . Eğer bir işe giriyorsanız İş hukukunda Her zaman önde tutulan işçidir işveren değil.Bunu ve haklarınızı bilin öyle işe girin kayıtsız kalmayın hiçbir zaman.devir bu devir :D

kardeş bir güzel keklemişler arkadaşını deyım yerınde ise .eğer arkadasın orada 1 yıl iş gununu tamamladı ise butun tazmınatlara hak sahıbi olabilir kıdem tazmınatı ,işverene kötü niyetten dolayıda tazmınat alabılır. İşte bizim insanımızı, bilmeyenlerı bir kaç kurnazlıkla böyle tazmınat ve diğer hak tazmınatlarından yoksun bırakıyorlar . Eğer bir işe giriyorsanız İş hukukunda Her zaman önde tutulan işçidir işveren değil.Bunu ve haklarınızı bilin öyle işe girin kayıtsız kalmayın hiçbir zaman.devir bu devir :)

doğru söze ne denir ki kesinlikle haklısın :D

Ah bana dicekler onu.. :D Kovmiyrum ulan meselesine döner.. :)

valla ben olsam ben de aynı şeyi yaparım açıkçası arkadaş acemi biraz ondan olsa gerek

çok salakça bişey söylemiş patronları :) daha usturuplu bi atmasyon bahane yokmuymuş :D sicile işlenecek :D

bi kere sözleşmeli personellerin sicili olmaz..657 ye tabi (sanırım) ve 4B li sağlk personellerinde vardı sicil muhabbeti :D en azınan ben geçen sene bakırköy ruh sinirde çalışırken :D bilgi işlemdim söylemesi ayıp ama söledim :D

inanmasın bi daha öle kımıl zararlılarına

O acemi değil. Adam lar profesyonel yalancı :)

doğru olayın bi de öteki boyutu var neyse artık arkadaş böle böle öğrenecek ne büyük üstad(Ali abi) tecrübe yediğin kazıkların toplamıdır.....

çok salakça bişey söylemiş patronları :) daha usturuplu bi atmasyon bahane yokmuymuş :D sicile işlenecek :D

bi kere sözleşmeli personellerin sicili olmaz..657 ye tabi (sanırım) ve 4B li sağlk personellerinde vardı sicil muhabbeti :D en azınan ben geçen sene bakırköy ruh sinirde çalışırken :D bilgi işlemdim söylemesi ayıp ama söledim :D

inanmasın bi daha öle kımıl zararlılarına

ama arkadaş daha 1. sınıf ve öğretmenlik okuyor sicil kelimesinden ondan korkmuş heralde

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...