Jump to content

Microsoft, önümüzdeki Ay üç Windows 10 Sürümü İçin Desteği Kesecek

Emre028
 Share

Recommended Posts

image.png.9da16708dfcb4d8e57f8924574f9e38f.png

Microsoft tarafından kullanıcılara gönderilen bildirime göre önümüzdeki ay üç Windows 10 sürümü, güncelleme desteğini kaybedecek. Microsoft, kullanıcıları daha güncel bir Windows 10 sürümüne geçmeye davet ediyor.

Dünyanın en büyük yazılım şirketlerinden biri olan Microsoft, halihazırda piyasaya sürmüş olduğu en güncel işletim sistemi olan Windows 10’u statik bir üründen ziyade sürekli olarak güncellenen bir “servis” olarak görüyor. Bu nedenle şirket, yeni işletim sistemleri piyasaya sürüp Windows 10’un fişini çekmek yerine Windows 10 için yeni sürümler yayınlayıp eski Windows 10 sürümlerinin desteğini kesmeyi tercih ediyor.

Yeni Windows 10 sürümleri, mevcut tüm Windows 10 kullanıcılarına ücretsiz bir şekilde sunulduğundan Microsoft, eski sürümlere desteği kesmek konusunda eski bir işletim sistemine desteği kesmekten daha hızlı davranabiliyor. Öyle ki; önümüzdeki aydan itibaren Kasım 2019’da yayınlanan 1909 sürümü de dahil olmak üzere üç Windows 10 sürümünün desteği kesilecek.

Kasım 2019'da yayınlanan Windows 10 1909, önümüzdeki ay son kez güncellenecek

windows 10 sürümleri

Paylaşılan bilgilere göre Windows 10’un önümüzdeki ay desteğini keseceği Windows 10 sürümleri 1909, 1809 ve 1803 olacak. Özellikle Windows 10 1909, yüzde 18,4’lük kullanım oranı ile halihazırda en popüler 3. Windows 10 sürümü konumunda bulunuyor. 

Yine de sonrasında yayınlanan Windows 10 v20H2 ve v2004, Windows 10’un en popüler ve en başarılı iki sürümü olduğundan Microsoft, 1909 kullanıcılarını bu iki sürümden birine geçmeye mecbur bırakabiliyor. Windows 10 Sürüm 1909 ile çalışan Home, Pro, Pro for Workstation ve Pro Education; 11 Mayıs itibarıyla güncelleme almayacak. 1909 Enterprise ve Education sürümleri güncelleme almaya devam edecek.
Kaynak : Webtekno

Ek olarak Destek Tablosunu buraya ekliyorum.

1mMzHs.png

Edited by Emre028
  • Like 5
  • Sad 2

SoNKraL_, 5 dakika önce yazdı:

ben olsam son 2 sürüm haricini komple sallardım aga 20h2 ve 21h1 destek veririm çok fazla sürüme destek vermek akıl kârı değil bence

İsterse 1 tane yapsınlar onu da beceremiyorlar ki :D

• Like 1

Bana Win7' nin bile desteğinin kesilmesi mantıklı gelmiyor. Microsoftun belki de 10.000 lerce çalışanı var. Elini sallasan yavaş be kardeşim ben Microsoft sertifikalı geliştiriciyim diyen 100.000 ler var. Maaşsız geliştiricileri var ve Microsoft son sürümü olan Win10' un birçok sürümüne desteği kesiyor :) Tekelleştiği için trip atıp duran bir Microsoft var. Firmalar ve kullanıcılar 1000-2000 tl sadece bir Pro sürüm için para ödüyor. Üstüne bir de Microsoftun tribini çekiyor. MacOs lar gibi her yeni işletim sisteminde ciddi farklar da yok. MacOs kullananlar her çıkan yeni sürümü dört gözle bekliyorlar. Microsoftta çok şaşırılacak bir durum olmuyor. Win98-2000'den sonra Vista, Xp bir şaşırtmıştı. Sonrasında çok birşey olduğunu düşünmüyorum. Sonrası malum mavi bir wallpaper, ortasında pencere ışık saçıyor, bir abla var sahilde koşuyor, şifre girmeden önce kilit ekranında Çinliler pirinç falan topluyorlar. Yakında Ekran kartını beğenmedim, değiştir yoksa Windows kullanamazsın, senin tipini beğenmedim sen kullanma falan derlerse hiç şaşırmam...

• Like 2