Jump to content

Amd 8750, 8600/8700m Driver Yüklerken Bilgisayar Donuyor!

efem360
 Share

Go to solution Solved by efem360,

Recommended Posts

efem360, 17 dakika önce yazdı:

@forjest Hocam merhaba, Şuanda bilgisayarda Lunix Mint

Please register to see this content.
bu vermiş olduğunuz linki yükledim. Bilgisayar açılışı 7-8 aç kapadan sonra 02:11 dk oldu. Kapanışı 9 saniye. Yeniden başlatma ise süresi ise 05:22. Doğruyu söylemek gerekirse Windows 8.1 yüklediğimde ki almış olduğum hızla aynı diyebilirim.

Şu konuda yanlış anlaşılmaya meyil vermek istemem ama cihaz Windows sürümlerinde de kasma yapmıyordu zaten. Hem açılış süresi gittikçe uzuyordu hem de ekran kartı yüklerken donuyordu.  Lunix de bir çok başlangıçta açılan programı kapattığım zaman hiç üzerine program yapmadığım halde ki açılış 2:11 son görmüş olduğum süre.

@oMo Ekran kartını bir çok defa zaten hep en son sürümünü kurdum ama Intelde kullanılıyor sadece.

@YAGMURADAM Öğrencilere ödül olsun diye bir kaç oyun yükledim. Sonra ciddi ciddi bilgisayar alev topu gibi oluyordu. Soğutucu bile fayda etmiyordu. İşin gerçeği servis git geli o olaydan sonra başladı. Meğersem o sürede sadece Inteli kullanıyormuş sistem. 

@casper0007 Hocam en kısa zamanda bunu deneyeceğim. Lunixde sadece bat olanı çalıştırabilirim sadece her halde. Nasıl kullanmamı önerirsiniz?

@AdnanGumus Hocam doğruyu söylemek gerekirse HDD 'yi dinlediğimde saniye bazında ufak tık sesleri alıyorum. Yoğun bir rahatsız eden ses değil. Ama programdan(birden fazla) saglığına bakınca hep ideal da görünüyor sağlıklı görünüyor. Elimde ki diğer HDD de de aynı sorunu yaşamaya devam ediyorum.

Cihazın rutin toz vb temizliği geçen Mart 23'de yapıldı.

Hocalarım beni sorunum Ekran Kartını yüklerken sistemin kitlenip kalması. Mause oynamıyor, caps lock,numlock tuşu işlemiyor, görev yönetici açılmıyor. Ama fan çalışır durumda. O şekil bıraksam elektrik gidene kadar kalır öyle. Ekranda son açtığım şey ekran resmi almışım gibi kalıyor.

Diğer sorunum ise; oldu ya ekran kartı yüklendi bu seferde cihaz 35sn de açılıyorsa yada 1 dk da açılıyorsa bir anda minimum 2:30 dk ya çılıyor açılma süresi ve kendini toplaması da ayrıca 1dk.

Bu kadar uğraşta keşfettiğim bir şeyler;

İşletim sistemi kurulduktan sonra hiç internete takmadan driver yüklemesi yaparsak bir umut sistem kapanmıyor.

Windows 10 Home Sing Langue TR Son sürümü 20H1 olanı kurduğumda ekran kartını eğer yüklemeyi başarırsam, istediğim programa ekran kartını kullandırabiliyorum. (Ekran Kartı Son sürüm olduğu zaman) Ama sistemin açılışı en erken 6dk :) Kasım kasım kasılıyor açılırken. (Litede 'de denedim. Orjinalde de)

Her hangi bir işletim sistemi kurar isem(x64 UEFI) ve Samsungun sistemim için verdiği driverleri kurarsam(internete bağı değilse çogu kuruluyor) bilgisayar açılıyor ama amd programı açık ve Ati sistemini kullanıyor ama hiç bir program ekran kartını kullanamıyor ayrıca dxdiag AMD da görünmüyor, Ayarlarda Ekran bölümünde de görünmüyor. Sadece Intel görünüyor.

Hocam sorun devam ediyor. Elinizden ne gelirse beklerim :)

disk sağlam diyorsan sen bilirsin o zaman iyi bir servise git veya tanıdığın biri varsa ssd çıkarıp senin pc takıp o işlemleri yapın sonucu görün  sıfır disk alıpta 1 yıl kullanamadım disk arızalı çıktı ilk zamanlar sorun yoktu iade etdecen filan uğraşamam dedim aslında 1 tb 180 tl aslında ucuz olmasından anlamam lazımdı sıkıntılıdır diye sonra ssd aldım 1 tb 940 tlye bozuk diskide pc verdim hurdaya at diye sağlam değil ona göre kendin kullan veya çöpe at başkasına verip sövdürme dedim aldığım hatalar donma vs hepsi sona erdi 2 tb 3 adet harici disk var bende onlarda film aile arşivim var zaten devamlı kullanmadığım için sağlam 100 de 100 sağlam en fazla film izlerken 50 defa tv bağlamışımdır pc yede 100 kere bağlamışımdır satacağımı bilsem 8 tb ssd alacakda param olsa tek ssd de bırakasım var benden sana bu kadar  daha başka bir şey akla gelmiyor kolay gelsin. 

• Like 1

casper0007, 17.04.2021 - 02:21 yazdı:

Altta verdiğim pro ve cmd kullan ust uste atılan formatlarda pc şişer ben zamanında faydasını gördüm

@casper0007 Hocam gözden kaçmış şimdi gördüm. Temiz formatı attıktan hemen sonra mı kullanmamı önerirsiniz? Ayrıca PC de virüs programı yok ve defender kapalıyken Cleaner v.21.cmd yi indiremedim :) Edge Sakla'ya tıklamama bile izin vermedi siliyor.

Her neyse sizden bunun hakkında bilgi alabilirmiyim? 

Ne zaman kullanmalıyım?

İşletim sistemini kurduktan hemen sonra mı? Ayrıca internet kapalıyken mi? Ne gibi bir faydası olacaktır? Konu hakkında dönüş yaparsanız çok memnun olacağım. :)

efem360, 2 dakika önce yazdı:

@casper0007 Hocam gözden kaçmış şimdi gördüm. Temiz formatı attıktan hemen sonra mı kullanmamı önerirsiniz? Ayrıca PC de virüs programı yok ve defender kapalıyken Cleaner v.21.cmd yi indiremedim :) Edge Sakla'ya tıklamama bile izin vermedi siliyor.

Her neyse sizden bunun hakkında bilgi alabilirmiyim? 

Ne zaman kullanmalıyım?

İşletim sistemini kurduktan hemen sonra mı? Ayrıca internet kapalıyken mi? Ne gibi bir faydası olacaktır? Konu hakkında dönüş yaparsanız çok memnun olacağım. :)

sistem açıkken çalıştıracaksın edge ızın vermıyorsa başka tarayıcı kullan disk bakımı onarımı için çok guzeldır benım sıstem format sonrası şişmişti hdd onunla duzelttım

• Like 1

@casper0007 Hocam şuanda denemek amaçlı W10_1511_Sing_Laung_TR_64 indiriyorum MSDN. Kuracağım ve interneti açmadan eski driverler ile deneyeceğim. Bunu driverleri yükledikten hemen sonra mı(internet açmadan), yoksa tüm işlemi bitirdikten(interneti açtıktan) sonramı çalıştırmam sizce daha doğru olur?

efem360, 4 dakika önce yazdı:

@casper0007 Hocam şuanda denemek amaçlı W10_1511_Sing_Laung_TR_64 indiriyorum MSDN. Kuracağım ve interneti açmadan eski driverler ile deneyeceğim. Bunu driverleri yükledikten hemen sonra mı(internet açmadan), yoksa tüm işlemi bitirdikten(interneti açtıktan) sonramı çalıştırmam sizce daha doğru olur?

burdakı amaç format sonrası şişen sistemi stabile etmektir net olsun yada olmasın onemi yok 

örnek verecek olursam senın kuracagın sistemde sürücü güncellemeleri kapalı olmalı krıtık sürücü güncellemeside sadece sistemde kurulu degilse kurmalı

akabınde yonetici olarak uyumluluk modunda elındekı suruculerı kurmalısın gerçi windows 10 bu dediğim olayı cogu surucu ıcın çözdü 

ben amd kullanıyordum pc başkasına verip intele geçtim bin pişmanım amd anakartların sanallaştırması ıntelde yok bence

• Like 1

casper0007, 1 dakika önce yazdı:

burdakı amaç format sonrası şişen sistemi stabile etmektir net olsun yada olmasın onemi yok 

örnek verecek olursam senın kuracagın sistemde sürücü güncellemeleri kapalı olmalı krıtık sürücü güncellemeside sadece sistemde kurulu degilse kurmalı

akabınde yonetici olarak uyumluluk modunda elındekı suruculerı kurmalısın gerçi windows 10 bu dediğim olayı cogu surucu ıcın çözdü 

ben amd kullanıyordum pc başkasına verip intele geçtim bin pişmanım amd anakartların sanallaştırması ıntelde yok bence

Anakart Intel ama ekran kartı Amd. Donanımsal sorun yok dediler ve bir çok kaynağıyla. Bende sabırla bu sorunu çözmek için çalışıyorum. Bir daha Amd mi asla diyorum şuanda resmen. PC'de ki aylarım, günlerim, saatlerim, dakikalarım tamamen işletim sistemi kurabilmekle geçiyor. Bilgisayar resmen süzgeçe döndü diyebilirim.

İntel anakart yerine başka marka anakart deneme şansınız var ise deneyin!, elimde 775 soket yakınımın verdiği intel anakart'lı pc var, xp atmıştım çalışıyordu, sonradan bakayım dedim, ne xp ne windows 7 açmıyor, sürekli yeniden başlatma yapıyor, hdd değiştim yine aynı, bir tamir video sunda denk gelmiştim, adam intel kendi ürettiği malın çalışmasını istiyor gibi bir cümle kurmuştu.

• Solution

Merhaba çok değerli TNCTR  ailesi,

Aylardır çözümüne bir türlü ulaşamadığım sorunu çözdüm. Bir çok insanın bu konuda müzdarip olduğunu bir çok forum sitesinde sorunun çözümünü ararken görmüş oldum. Ama sorunun çözümü yerli ve yabancı hiç bir sitede mevcut değil. Hakkında açılmış bir çok konusu olduğu halde. 

Bu sorun Samsung 370R4E / 370R4V / 370R5E / 3570RE / 370R5V ... Ana kartların hepsinde mevcut. Düşüncem şu ki Samsung bu tür arızaları maalesef bir satış tekniği olarak kullanmaktadır. "Neden böyle bir soruna sebep olsunlar ki" diye soracak olursanız tek amaçları yeni çıkan ürününü satmak diyebilirim.

Gelelim soruna:

Sorun Bios ile alakalı. Kısa ve öz.

Samsung üstte ki bahsetmiş olduğum model numaralı Ana kartları P03RAN Bios sürümü ile satışa sunmuştur. Üretim tarihinden 4 sene geçtikten sonra otomatik SW Update aracılığı ile Bios güncellemesi geliyor ve bizde güncelliyoruz. Bu sorunu yaşayanların hepsi P06RAN,P09RAN,P12RAN ve P15RAN versiyon Bios kullananlar.

Benim cihazımın P03RAN'dan sonra almış olduğu güncelleme versiyonu P15RAN 'dı. Güncellemeden sonra harici ekran kartı AMD otomatik 8600/8700M sürümü ile eşleşiyor. Siz driver yüklediğinizi sanıyorsunuz ama driveri yüklemiyorsunuz aslında tek yapmış olduğunuz AMD 'nin programını yüklemek oluyor. Sizde Intel Ekran Kartını kullanmak zorunda kalıyorsunuz(farkında olarak yada olmayarak).

Eğer PC 'ye format attıysanız sorunlar ardı ardına gelmeye başlıyor. Zira eski driver da silindiği için AMD sitesinden indirdiğiniz son sürümü, daha yükler yüklemez sistem kitleniyor donuyor ve bilgisayarı basılı tutup kapatmadığınız süreçte cevap vermiyor. Şayet kurulumu başarı ile yaptınız uyarısını aldıysanız da ekran kartını sistem hiç görmemiş oluyor zaten :) Sadece program kuruluyor ve o da hiç bir işe yaramıyor.

Aşağıda ki işlemi yapmadan önce bilmeniz gereken bir husus var. Bios güncellemesi sonunda işletim sistemi kurmanız gerekiyor zira diğer yanlış driverleri başka türlü kaldıramıyorsunuz onun bilgisini vermek isterim.

Ayrıca Format attıktan sonra kesinlikle ve kesinlikle internete bağlamadan driverleri yüklemek zorundasınız. Aksi taktirde AMD 8750 Ekran kartına, artık yeni güncelleme gelmediği için AMD 8600/8700M driverini yükleyecek. Yüksek ihtimal ile sorun yaşamadan kurulacak ama bu sefer de ekran kartı gereken programlarda, oyunlarda geçiş yapamayacaksınız Intelde kullanmak zorunda kalacaksınız 

Ana kart driverlerini sitesi üzerinden de elde edebilirsiniz ama sitesinde sadece Windows 8 için olan driverleri sunduğu için bu belki sizin işinize yaramayacaktır.

Tavsiyem SW Update ile yüklemeniz olacaktır. SW Update şuanda Windows 10 v1607 ye kadar driver desteği veriyor. Bende artık format atmaktan bıktığım için v1607 üstüne çıkmak istemedim. Windows 10 v1511 Home SL TR x64 yükledim.

SW Update 'nin destek verdiği İşletim sistemleri: Windows 7, Windows 8, Windows 8.1, Windows 10 v1511, Windows 10 v1607

Driver işini çözelim önce;

Bilgisayarınızdan bios işlemlerini filan yapmadan önce yada farklı bir bilgisayara SW Update 'yi indiriniz ve kurunuz.

S/N Kodu isterse bilgisayarın altında ki S/N: kodunu yazın. Ufak bir yükleme daha yapacak ve sonra açılan "yükleme ve güncelleme" ekranında sol altta "Model ile Ara" bölümüne tıklayıp. Gelen ekrana cihazınızın modelini girin ve yanındaki büyütece tıklayın. Modeli doğru yazdıysanız altta çıkacaktır ona tıklayın. 

Size hangi işletim sisteminin driverlerini yüklemek istediğinizi soracaktır. Buradan, bilgisayarınıza kuracağınız işletim sistemini seçin. Masaüstünde bir klasöre indirmesini yapın ve indirme bitene kadar bekleyin. Sonra bu driverleri harici bir HDD yada USB Belleğe taşıyın. Format sonrası driverleri yükleyeceğiniz zamana kadar bekletin.

Şimdi Bios işlemine geçelim.

Bios sorununun çözümü için ne yapmak gerekir:

Öncelikle P03RAN orijinal Bios'u bulmanız gerekmektedir ve onu flashlamanız gerekmektedir. 

Bulması neredeyse imkansız gibiydi ama buldum diyebilirim ( demek ki imkansız değilmiş dediğinizi duyar gibiyim :) ). 

Eğer cihazınızın bataryası takılı değilse yada batarya sorunu yaşıyorsanız bunu cihaz masaüstünde yapamıyorsunuz. Benim batarya takılı olmadığı için ben USB Bellek ile Flashladım.

Çözüm:

Boş bir USB Belleğimizi Rufus ile Freedos olarak seçip başlatıyoruz.

Sonra vermiş olduğum

Zip dosyasının içindekileri USB'ye (Rufus 'tan boş bir şekilde yüklendikten sonra) kopyalıyoruz.

Bilgisayarı kapatıyoruz. Bilgisayarın açma tuşuna basıyoruz ve F10 tuşuna bir çok defa basarak seçim ekranının gelmesini sağlıyoruz.

Gelen ekrandan USB Belleğimiz seçiyoruz. 

Karşımıza 2 Seçenek gelecek oradan Türkçe Karakteri seçiyoruz (1. sıradaki).

Açılan ekrana 

flash.bat

yazıyoruz ve Enter'e basıyoruz. İşte bu kadar! Yüklemenin bitmesini bekliyoruz. Bittikten sonra ise

exit

yazıyoruz.

Sonra sistemi yeniden başlatıyoruz.

NOT: Exit yazdıktan sonra otomatik kendi yeniden başlatmaz ise CTRL+ALT+DELETE yapıyoruz. Siyah bir ekran geliyor ve ortalama 5sn içimizde sayıyoruz ve sonra kapatma tuşuna basılı tutarak bilgisayarı kapatıyoruz. İşlem Tamamlandı, tekrar açabilirsiniz.

Format atıyoruz:

Format işlemi bittene kadar internet kablosunu kesinlikle takmayın takılı ise de çıkarın. Sizden Wifi bağlantısı isterse de Atla 'ya tıklayınız ve girmeyiniz.

Format işlemi bittikten sonra yedeklediğiniz driverleri  cihazı internete bağlamadan tek tek elle kurunuz. Samsung ayrı ayrı klasöre ayırdığı driverleri sessiz kurulum olarak kaydetmektedir. Her klasörün ilk girişinde ki uygulamaya tıklarsanız ve onun bitmesini beklerseniz yeterli olacaktır. Tüm driverleri elle teker teker yükledikten sonra ise cihazı internete bağlayabilirsiniz. (Windows'un driver güncellemesini kapatınız) 

Eğer anlattıklarımı teker teker eksiksiz uyguladıysanız sorunu çözmüş olacaksınız. Hayırlı uğurlu olsun diyelim.

Konuyu en ince detayına kadar anlatmak istedim inşallah faydalı olacaktır diye düşünüyorum.

Belirtmeden geçmek istemiyorum. İlk sayfada etiketlemiş olduğum hocalarıma çok teşekkür ediyorum kimse kırmadan elinden geldiğince yardımcı olmaya çalıştı.

Tüm destek olamaya çalışan ve konu hakkında yardımını esirgemeyen TNCTR ailesine teker teker teşekkür ediyorum..

• Like 3
  • Thanks 1