Jump to content

Kealos Macos Big Sur 11.3.1 Amd & Intel Kurulum İmajı Opencore

Share

Recommended Posts

spacer.png

Önerilen BIOS ayarları:

• BIOS ayarlarınıza gidiniz.
  • AMD Sistemlerde AMD-V & IOMMU ayarlarını kapatmayı deneyiniz.
  • Intel sistemlerde VT-x & VT-d ayarlarını kapatmayı deneyiniz.
  • SGX (Intel) Software Guard var ise bu seçeneğide disable yapınız.
  • Secure Boot seçeneğinin kapalı/Other OS olması bazen yetmez, eğer var ise clear/delete all secure boot keys yapınız.
  • USB Configuration kısmında yer alan XHCI & EHCI (hand-off vb.) kısımlarını disable/enable yapabilirsiniz ve Legacy USB Support kısmını ise auto/enable bırakabilirsiniz. Bazı anakartlarda XHCI ayarı olarak smart auto/auto seçenekleri bulunmakta bunları da deneyebilirsiniz değiştirerek.

Bilgiler:

• Intel & AMD ortak yapı. OpenCore bootloader.
  • UEFI BIOS destekler.
  • GPT disk tablosu yapısını destekler.
  • AMD için kernel değişimi gerekmez. (AMD için mevcut “OpenCore EFI” yapısını kullanın.)
  • Masaüstü & dizüstü bilgisayarlar ile uyumludur.
  • Ayrıca OpenCore EFI bölümünü sildiğinizde Apple Macintosh cihazlara kurulum yapabilir. (Silmeniz gerekmeyebilir.)
  • SSD Trim desteği.
  • M2 NVMe SSD desteği.
  • AMD RX & RX VEGA serisi gibi kartlar için özel siyah ekran sorunu çözen yama.
  • USB port limiti yaması.
  • Intel & güncel AMD işlemciler için destek; SSE4.1/2 desteği bulunan tüm Intel & AMD (FM2+/AM3+/AM4/TR4) işlemciler.
  • AMD desteği özellikle ZEN yani Ryzen, Threadripper & Athlon 2xxGE gibi işlemcilerle uyumludur.
  • Kurulum öncesi ve sonrası gerekli dosyalar için Clover bölümünde özel bir klasör bulunur.
  • Varsayılan olarak Intel için bir config.plist vardır.
  • Makineye uygun config dosyasını varsayılan yapmak için config.plist olarak kaydedin.

Not: İmajları Balena Etcher, RosaImageWriter, Win32 Disk Imager veya Transmac ile yazdırabilirsiniz. Yazdırmak için önerilen 16 GB bir USB bellek gerekir.

İndirmek için:

https://download.macosforeveryone.com/

https://drive.google.com/drive/folders/1DbKRNlqfD9_qKSI781fZYjLPO7hJ_Vs5?usp=sharing

https://www.mediafire.com/folder/5eikw11mloj1j/Kemal+ALKIN

• Like 5
  • Thanks 2

Alphonso_Elric, 13.05.2021 - 13:06 yazdı:

Üstad denemedim daha önce ama hem windows hemde Mac OS kullanma inkanımız varmı.

Evet böyle bir imkan var. Bende iki ssd var ikisinde de ayrı ayrı kurulu ve boot bölümleri de ayrı. Bir diske de dual boot olarak kurulur 

Edited by MrRush
  • Like 4

Alphonso_Elric, 2 saat önce yazdı:

Üstad denemedim daha önce ama hem windows hemde Mac OS kullanma inkanımız varmı.

Please register to see this content.
Her Turlu Kaynak ve saglam Sıstemlere bakabılırsın..

Ayrıca Kurma sansın var Aratırp konularıda bulabılırsın.

Ayrıca Guzel Konu ıcın Tesekurler kardesım..

• Like 2

Merhaba, senin imajını kullanarak kurulum yaptım. İlk defa senin imajın ile kurulum gerçekleştirdim ellerine sağlık. Uyku ve touchpadı çözersek bu iş tamamdır. Ekran çıktısında ramim 16 gözüküyor solunda kalan kısımda ıse 7 küsür gözüküyor neden acaba? Hayırlı bayramlar. =)

• Like 1

kaandxxd, Bir saat önce yazdı:

Merhaba, senin imajını kullanarak kurulum yaptım. İlk defa senin imajın ile kurulum gerçekleştirdim ellerine sağlık. Uyku ve touchpadı çözersek bu iş tamamdır. Ekran çıktısında ramim 16 gözüküyor solunda kalan kısımda ıse 7 küsür gözüküyor neden acaba? Hayırlı bayramlar. 😃

Neofetch, -> terminal üzerinde memory'de görünen oran, o anlık sistemin kullandığı mevcut 16GB_Ram toplamından, düşen kalan kısmı göstermekte. Intel dahili integrated chipsetli ekran kartınında, ram üzerinden veri alışverişi sağlamasınıda hesaba katarsak eğer. Görünen oran gayet normal olduğu düşüncesindeyim. Windows mantığı gibi düşünülmemesi kanaatindeyim saygılarımla. :) 

• Like 1
  • Thanks 1

forjest, 33 dakika önce yazdı:

Neofetch, -> terminal üzerinde memory'de görünen oran, o anlık sistemin kullandığı mevcut 16GB_Ram toplamından, düşen kalan kısmı göstermekte. Intel dahili integrated chipsetli ekran kartınında, ram üzerinden veri alışverişi sağlamasınıda hesaba katarsak eğer. Görünen oran gayet normal olduğu düşüncesindeyim. Windows mantığı gibi düşünülmemesi kanaatindeyim saygılarımla. :) 

Bilgi için teşekkür ederim Murat abi.

• Thanks 1

Yüklemeye çalışınca hem silip bölümlendirirken tıkandı hem de resimdeki ekranda donup kaldı. Ne yapmalıyım? Usb belleğe Etcher ile yükledim. Bios ayarlarının bulabildiğim kısımlarını yaptım. 

Sistem : Lenovo L13 Yoga, İ7 10.nesil 16 GB RAM, İntel Hd ekran kartı

• 1 ay sonra...
saw58, 36 dakika önce yazdı:

resimler ektedir hocam bu sisteme kurulur mu . Dell laptop 

aynı özelliklerde hp laptopum mevcut kurulumu yapabildim ancak opencore config dosyasını bulmam biraz zor oldu. touchpad haricinde çalışmayan aksamım yok. wifi card bilgileriniz nedir

striker_55, 32 dakika önce yazdı:

aynı özelliklerde hp laptopum mevcut kurulumu yapabildim ancak opencore config dosyasını bulmam biraz zor oldu. touchpad haricinde çalışmayan aksamım yok. wifi card bilgileriniz nedir

opencore config bu dosyayıda paylaşabilirmisiniz 

wifi kartım: Intel dual band wireless ac 3165 ( realtek RTL8188CE lan 802.11n  pcı-e nıc)

Edited by saw58

saw58, 50 dakika önce yazdı:

opencore config bu dosyayıda paylaşabilirmisiniz 

wifi kartım: Intel dual band wireless ac 3165 ( realtek RTL8188CE lan 802.11n  pcı-e nıc)

opencore efi klasörü intel wifi card driveri ve intel wifi driveri yükleme videosunu ekliyorum wifi driveri yüklemesinde config dosyasını editlemenize gerek yok sadece kextleri ve heliport ayarını yapmanız yeterli ses kartı olarak alc282 kullanıyorsanız mikrofonunuz ve sesiniz çalışacaktır. sadece touchpad i çalıştıramadım onunla ilgili olarak çözüm sağlayabilirsem paylaşırım

Edited by striker_55
  • Like 1

striker_55, Bir saat önce yazdı:

opencore efi klasörü intel wifi card driveri ve intel wifi driveri yükleme videosunu ekliyorum wifi driveri yüklemesinde config dosyasını editlemenize gerek yok sadece kextleri ve heliport ayarını yapmanız yeterli ses kartı olarak alc282 kullanıyorsanız mikrofonunuz ve sesiniz çalışacaktır. sadece touchpad i çalıştıramadım onunla ilgili olarak çözüm sağlayabilirsem paylaşırım

teşekkürler yüklediğimde bilgi vereceğim

Sürekli reset atıyor, yükledim herşey tamam neden olabilir Açılışta Macos seçiyorum. Yükleniyor yarıda kapanıp açılıyor  Usb belleği çıkarıp denedim hiç açılmıyor boot VS yazıyor sanki işletim sistemi yüklü değilmiş gibi

Edited by saw58

• 3 hafta sonra ...

Benim sistem
Anakart : ASUSTeK COMPUTER INC. P9X79 (LGA2011)
Cpu Intel Core i7 3930K
Ram : 8 Gb DDR 1600
Ekran Karı : 2048MB ATI AMD Radeon R7 200 Series
HDD : SanDisk SSD PLUS 480GB (SATA (SSD)
Kurulum İmajım : kealOS_Big_Sur_OpenCore_20210723_KemalALKIN.raw

Kurulumu yaptım hatta betadan cıkarttım 2 sorunum var menülerde bazen takılıyor gibi ve ekran kartını 7 mb olarak görüyor.

Edited by fecre

fecre, 02.08.2021 - 08:47 yazdı:

Benim sistem
Anakart : ASUSTeK COMPUTER INC. P9X79 (LGA2011)
Cpu Intel Core i7 3930K
Ram : 8 Gb DDR 1600
Ekran Karı : 2048MB ATI AMD Radeon R7 200 Series
HDD : SanDisk SSD PLUS 480GB (SATA (SSD)
Kurulum İmajım : kealOS_Big_Sur_OpenCore_20210723_KemalALKIN.raw

Kurulumu yaptım hatta betadan cıkarttım 2 sorunum var menülerde bazen takılıyor gibi ve ekran kartını 7 mb olarak görüyor.

r7 240/250 ise direkt çalışmayabilir ve en son high sierra ile tam çalışmıştı o kart denediğimde. gt 710 2gb modele geçin mümkünse direkt aktif gelecek. bu arada burada guncellemedim başlığı beta big sur yok şu an linklerde. tek beta olan monterey.

• Like 1