Jump to content

Program Yazma Programı Ve Anlatımı

Recommended Posts

Hele nesne tabanlı değilse epey zorlanırsın.Yani görsel programlamayla başlamak lazım ilk olarak.

Şu an nesneye yönelik olup, diğer diller kadar karışık olmayan microsoft'un gözbebeği dili C# .. ;)

Tavsiye ederim.

Kardeş eğer bu konuda gerçekten ilerlemek istiyorsan gir bence ypksa hiç bulaşma bile. Ben de veritabanı programcılığı öğrencisiyim ve aşırı zor programlama. sadece bir dili bilmek yetmiyor bir yerde takılıyorsun başka bi dile ihtiyacın oluyo. ve ingilizcenin süper olması lazım ilk şart olarak. Eğer gerçekten ben bunu yaparım diyorsan başla bence . ;)

program yapan programlar var ancak basit seyler benim gördüğüm genelde.

onun dısında excel ve user form kullanrak program yazabilirsin.

access ve keza ara form tasarlayarak yazabilirsin ki o da cok basit değil.

en basit yol benim öğrendiğim filemaker.

programlama ya da kod bilmeden program rahatlıkla yazabilirsin kayıt edilmesin istediğin kolonları yazıyorsun

ilgili textboxlar yazılar ve arayuz geliyor word gibi de rahatlıkla düzenleyebilyor sağ tıklayarakta özellik verebiliyorsun. bu konuda hakkında behlül akkoç hocanın bir eğitim seti de var türkçe.

ancak filamakerin kötü yanları da var

1- kod ile müdehale etmediğin için bazen köşeye sıkısıyorsun bu durumda imdadına script yetirsiyor ama onu da yaptıktan sonra programlmadan farkı kalmıyor.

2- filemaker db bozuldugunda tamiri kolay değil ki bozulabiiyor da

3-Lisans maliyeti (ki en dikkate değer kısım bu) filemaker ile birsey yaptıgında karsıtarafın onu calıstırması için filamaker kurulu olması gerekiyor yada üst bir sürüm var o olacak onun ile exe yapcaksın ki en kucuk sekilinde bile 15 20 mb boyutu oluyor.

Filemaker güzel aslında arkadaşın söylediği gibi. Ama sevmediğim yanlarını da belirtmiş. Karşı bilgisayarda kurulu olup olmaması sıkıntı.. Veritabanı bozulduğunda emeğiniz boşa gidiyor..

Ama bunları göze alabiliyorsan, kodla uğraşmak istemiyorsan filemaker güzel gibi.. Arkadaşın da dediği gibi bu tarz sorunlarını göze almak lazım.

Şu an nesneye yönelik olup, diğer diller kadar karışık olmayan microsoft'un gözbebeği dili C# .. :D

Tavsiye ederim.

arkın c ile baslaması sorun yaratır;) ilk etapta visual basicde programlma temeli ve mantıgını çözmelidir.daha sonrasında c++ delphi pascal fln kafasına gore bakar:D direk c le baslarsa kaynak kod çalma alıskanlıg edinir bazılerı gibi:D

arkın c ile baslaması sorun yaratır;) ilk etapta visual basicde programlma temeli ve mantıgını çözmelidir.daha sonrasında c++ delphi pascal fln kafasına gore bakar:D direk c le baslarsa kaynak kod çalma alıskanlıg edinir bazılerı gibi:D

bir kere mantık hatası var o mantık ile eğitim sistemi bana tam 7 dil öğretti.

önce c-c++ öğrettiler o sanki yetmiyormuş gibi visual basic öğrettiler sonra ket vurduk geriye assembly.

bir programlama dili öğrenin onda ilerleyin ondan ona zıplamayın ve güncel dilleri tercih edin.

c taa amerikan ordusunun mu ne geliştirdiği 1980 lerin programlama dili. pascal da keza öyle. yani önce dos öğrenip sonra windows öğrenmenin hiç bir getiris yok.

c# veya vb.net tavsiye ederim kaynak cok fazla. web de php veya asp.net tavsiye ederim bunlar arasında hangisini sececeğinize söyle karar verin cevrenizden hangisinde daha kolay yardım alabiliyorsanız onu secin. yok cevremde ikiside diyorsanız asp.net öğrenin.

c# microsoftun gözde dili yanlıs hatırlamıyorsam sırf c# ile yazılmış bir işletim sistemi var ve vistanın da programlanmasında c# kullanıldı.

linux ile haşırneşirim ben linuxcuyum ona program yazcam maddi beklentim de yok diyorsanızda java öğrenin.

kardeşim arkadaşalar dogru söylüyorlar benim sana tavsiyem access kod bilmeden yapabilirsin www.accesstr.net www.excelweb.tr bu adresler senin en büyük yardım alacagın yerler her bilgisayarda ofis var tüm isteklerini karşılar orda örnek ler var soru soruyorsun en yakın l-kısa zamanda cevap alırsın access ögrenmenin en kısa yolu tavsiye ederim

bir kere mantık hatası var o mantık ile eğitim sistemi bana tam 7 dil öğretti.

önce c-c++ öğrettiler o sanki yetmiyormuş gibi visual basic öğrettiler sonra ket vurduk geriye assembly.

bir programlama dili öğrenin onda ilerleyin ondan ona zıplamayın ve güncel dilleri tercih edin.

c taa amerikan ordusunun mu ne geliştirdiği 1980 lerin programlama dili. pascal da keza öyle. yani önce dos öğrenip sonra windows öğrenmenin hiç bir getiris yok.

c# veya vb.net tavsiye ederim kaynak cok fazla. web de php veya asp.net tavsiye ederim bunlar arasında hangisini sececeğinize söyle karar verin cevrenizden hangisinde daha kolay yardım alabiliyorsanız onu secin. yok cevremde ikiside diyorsanız asp.net öğrenin.

c# microsoftun gözde dili yanlıs hatırlamıyorsam sırf c# ile yazılmış bir işletim sistemi var ve vistanın da programlanmasında c# kullanıldı.

linux ile haşırneşirim ben linuxcuyum ona program yazcam maddi beklentim de yok diyorsanızda java öğrenin.

bnmde dedgm dos tn once gorsel bişeyler gormesi assm e mi sokalma damı direk önce mantııg öğrenlemli...

• 5 ay sonra...
ancak filamakerin kötü yanları da var

1- kod ile müdehale etmediğin için bazen köşeye sıkısıyorsun bu durumda imdadına script yetirsiyor ama onu da yaptıktan sonra programlmadan farkı kalmıyor.

2- filemaker db bozuldugunda tamiri kolay değil ki bozulabiiyor da

3-Lisans maliyeti (ki en dikkate değer kısım bu) filemaker ile birsey yaptıgında karsıtarafın onu calıstırması için filamaker kurulu olması gerekiyor yada üst bir sürüm var o olacak onun ile exe yapcaksın ki en kucuk sekilinde bile 15 20 mb boyutu oluyor.

Filemakerda insan asla köseye sıkısmaz ve caresiz kalmaz. Zira filemaker icin yazabileceginiz pluginler ya da hazırları filemakere istediginiz tum ozellikleri kazandırır.

Filemakerı istenilen sartlarda kullanacak olursanız bozulma durumu olmaz. Elektrik kesilmesi, tavsiye edilen sistem dısında sistem kullanmak, tavsiye edilen donanım dısında donanım kullanmak, paylasıma acılan uygulamayı filemaker serverin uygun surumu olmadan kullanmak elbette cokmeye neden olacaktır. Ayrıca yedekleme mantıgı her sistemde mevcuttur ve yedeklemenin amacı cokmeye karsı alınmıs bir tedbirdir. Bu nedenle Filemakerı her yonu ile tanımadan sonuca varmak dogru olmayacaktır. Bir de gelismis ulkelerde pek cok kurumun filemaker kullanıyor olması ve filemaker konusunda yapılan calısmaların cok sayıda olması da bu fikrin yanlıslıgını ortaya koymaktadır. Bugune kadar gelistirdigimiz pek cok hatırı sayılır server uygulaması saat gibi calısmaktadır. Hic bir sikatet almadık. Elbette yeni surumde bazı aksaklıklar olacaktır Bu dogaldır. Bunun icin surekli yeni yamalar ile surum guncellemesi yamak gerekir.

Kaliteli programlar elbette biraz pahalı olacaktır. Filemaker uygulamamızı istersek exe olarak filemaker kurulu olmayan bilgisayarlarda calıstırabiliriz. exe yapıldıktan sonra boyutunun 15 mb olması filemakerın degil sistemin gereksinim duydugu dll dosyalarının fazlalıgından kaynaklanmaktadır. Filemakerı mac ortamında yalnız basına calısır duruma getirdiginzde bu gecerli olmayacktır. Burada suclu elbette windows gibi hantal bir yapıdır. Windowstan kaynaklanan hataları filemakera yuklemek haklsızlıktır.

Bu konuda www.filemakerx.com bir referans olacaktır.

• 9 ay sonra...

jl0wvb.jpg

C++ bilindiği gibi programlama dünyasında en çok ilgi gören C dilinden türemiştir. C++'ı klasik C dilinden farklı yapan yanı; Nesne Yönelimli Programlamayı da ( Object Oriented Programming) C'nin sözdizimi kurallarıyla birlikte desteklemesidir. Normalde C ile sadece yapısal programlama yaparken C++ dili ile hem yapısal hem de nesne yönelimli programlar yazabilirisiniz.Bu Görsel Eğitim Seti ile tam olarak öğrenebilirsiniz.

acsjn.jpg

http://hotfile.com/dl/62303520/1a5808c/Kacirilmayacak.set_C.gorsel.egitim.part1.rar
http://hotfile.com/dl/62303522/bcc1328/Kacirilmayacak.set_C.gorsel.egitim.part2.rar
http://hotfile.com/dl/62303521/f5a87a6/Kacirilmayacak.set_C.gorsel.egitim.part3.rar

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...