Jump to content

Windows7 Ile Vista Aynı Bilgisayarda (?)

memin05_06

Recommended Posts

Arkadaşlar.. Ben format atacağım. Windows7 hoşuma gitti onu silmek istemiyorum. Ama oyunları ve bazı diğer programları doğru düzgün çalıştıramıyor. Ben de bir de Vista kurayım dedim. Yani çift işletim sistemi. Boot'ları nasıl ayarlayacağım? Bu şekilde kullanan var mı? Bootları ayarlamak için özel bir program var mı? İlginiz için teşekkürler..

Öncelikle konu yanlış yerde. Forumla ilgili konulaırn görüşüldüğü yer burası..

Konuya gelince, EasyBoot'u denedin mi ?

Deneyip de riske girmek istemedim. Eğer varsa kullanan, bilen.. söylerse çok memnun olurum

Aynı HDD içinde ikinci kısımda da olsa farklı bir işletim sistemini tavsiye etmiyorum. Ayrıca oyunlarda sıkıntı yaşıyorsanız neden Vista? İkinci bir HDD içine sistem kurmanızı tavsiye ederim. Ayrıca bu işi yaparken windows7 yüklü HDD'in kablosunu çıkartın. Artık yeni nesil bütün anakartlar açılışta hangi medya ile bilgisayarı açmak istediğinizi sorduğu için hangi diski seçerseniz o işletim sistemi ile bilgisayarınızı açabilirsiniz. Ayrıca sizin söylediğiniz gibi bir HDD içine iki işletim sistemi kurduğunuzda ve sonrasında sisteminiz herhangi bir sebepten dolayı zarar gördüğünde yeni sistem olan windows7 kendisi varken vista'nın kurulmasına izin vermeyecektir. Bence ikinci bir disk kullanın derim. Ben evde xp ve 98 için ayrı hdd kullanıyorum. Bunlardan biri göçse bile diğerini etkilemiyor. Herhangi bir boot programı kullanmak demek ilerki günlerde iki işletim sistemi kurmak zorunda kalacağın anlamına geliyor. İyi günler.

• 3 ay sonra...

Ben bilgisayar muh sınavlarına hazırlanıyorum.benim bilgisayarımda 2 tane işletim sistemi var ben xp ve vistayı kurmuşum.laptobun vey a masa üstü bilgisayarın 2008 veya daha sonrasında almışisen destekler.gelelim yapacaklarına oncelikler bios tan advanced kısmında veya başka kısımlarda envanched veya compatible kısmını bul ...Envanched çoklu kurumlum demek compatible sabit kurulum yani tek bir kurulum tek bir işletim sistemi demek.şimdi sen biostan envanched yapacaksın .sonra windows hdd sini 2 ye bol sonra c ye vistayı kur işlem bittikten sonra windows vista oturum açıkken windows 7 cdsini tak ve ve şimdi yükle sonra karşına özelimi yukseltmemi diye soru soran bir pencere gelecek sen ozel deyim windows 7 yide D ye kuracaksın ...hepsi bu kadar bana mail atma pm cevap atarsan sana yardımcı olurum tam olarak windowsun ozelliklerini ve laptobun var ise markasını bana pm atarsan yardımcı olabilirim...bilgisayarında bu iki sitemi yapabilmen için en az 2 mb on bellek sistem cache belleği olacak yani ön yükleme belleği 2mb olacak ...ram'in en az 3 gb ekran kartında en az 512 mb olcak yakında türkiyede çok güzel bir site kuracam.Ekibimi topladıktan sonra olcak 2010 ortalarında olacak bana mail atma siteden paslaşalım...İyi çalışmalar dilerim...

Not: Önce windows vista kurmanın nedeni alt sürüm her zaman once kurulur sonra bir üst versiyon kurulur.Bunun nedeni system 32 bulunan kernel dosyasının farklı olmasındandır.birde sistemin 32 bit destekliyorsa her ikiside 32 bit olacak biri 32 bit biri 64 bit olmaz ama anakartın her ikisini 32bit&64 bit destekliyorsa sorun olmaz...

hocam bence deneme bile crack yapacaksın ikinsinede sonucta biosla uğraşan iki crack kullanacaksın ileride birinden hata alma payın cok yüksek örnek bir güncelleme cıkar cracki bulur cökertir puf ctrl+alt+delete bootmbr bilmen ne eksik bilgisayarınız yeniden başlatın diye bir yazı cıkar ekrana eline koluna sağlık her iki sisteminde ucar haberin olsun

ben bilgisayarı onun için seviyorum.zor olanı başarmassan ve üstüne gitmessen başaramassın sen benim hayat hikayemi bir dinlesen helal olsun dersin.21 yaşında ilk bilgisayarla tanıştım 24 yaşındayım 3 yılda 15 yıl boyunca teknik serviste çalışan bir elemanın bilgi seviyesini geçtim.ilk işletim sistemini göremedim dos 1.1 ama 3.1 gördüm 95,98....vs Şimdi hiçbir sistemde çökme yaşanmaz sadece dosyalar silinir veya zarar görür.Ama yinede bilgilerininizi profosyonel olmadan kurtabilirsiniz.Evet ben 2 işletim sistemine karşıyım sistemin çok güçlü olacak ama benimkisi yazılım olduğu için bir ayda bilgisayarıma sırf vista işletim sistemi yüzünden 22 kere format attım.Vista yazılım çalışanlar için ciddi bir sıkıntı.neyse genede çözüm var.norton ghost ile her iki sitesminde imajını alırsın...tabi çok zahmetli işin sıkıcı tarafı o

bir sürü şeyler yazılmış ama var sayım gibi gördüm bir çoğunu. kendim şuanda 3 işletim sistemini tek harddiskte kullanıyorum 5 ayı devirdi böyle hiç bir takılma zorlama yok.

vista kuruluydu sonrasında linux kurdum arkadaşım windows 7 çok güzel dedi onu kullan merak ettim ama vistada yaşadığımız sıkıntıları bildiğim için direk 7 kurmadım tümüne format attım harddiski üçe böldüm vistayı kurdum peşine windows 7 sorada linux ve hiç bir problem yok kendi boot ediyor zaten istediğini seç istedinle uğraş öyle üçüncü parti programlarla uğraşıp performas kesme boşa.

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...