Jump to content

Windows Lite Hakkında Fikir Alışverişi...

deli_petro06
 Share

Recommended Posts

Cümleten Selamun Aleyküm Arkadaşlar...

Son 1-2 haftadır ara sıra Lite sistem üzerinde çalışıyorum. Bugün biraz daha planladığım aşamalara yaklaştım. Planım Win10 iso boyutunu 1 gb' a, Kurulu Windows Boyutunu 3 gb veya altına düşürmek. Son 19043.985 sonrası özellikle 1000 küsürlü sürümler de boyut artışı oldu. Buna rağmen bu geceden itibaren uğraştığım isoyu 1,27 gb' a kadar düşürdüm. İlk defa da Windows Kurulu Boyutu 2,12 gb' a düşürdüm. Benim işlemcimle ilk defa 3 gb altına düştü. Muhtemelen i5, i7 gibi işlemcisi olan pc' ler de Windows Kurulu Boyutu 1,80 zorlama 1,60-1,50' ye kadar düşer diye tahmin ediyorum.

Ancak boyut düştükçe sorunlar da çoğalıyor. Şu ana kadar tespit ettiğim ekstra sorun "Windows PowerShell" çalışmıyor. Bunun için 2 planım var.

1-Boyut büyümemesi için orjinal Windows'la yüklü gelen Windows PowerShell' i sileceğim. Microsoftun yayınladığı Windows PowerShell' i yükleyeceğim. Yani PowerShell için sadece 64 bit PowerShell olacak ve PowerShell ISE v.s olmayacak.

2-Windows PowerShell sorununun üzerine gidip sorunu çözmek için bayağı uğraşacağım. Ve boyut yükselecek. (0xe0434352 hatasını veriyor.)

Sorunla alakalı birkaç şey araştırdım. Netframework kaynaklı olabileceği yazılmış. Bundan dolayı sanalda Netframework repair tool indirdim. Bir sürü log dosyasını zip olarak masaüstüne attı. Benim log dosyalarını anlamam zor. Sadece kurcalarken "Windows Resource Protection" ibaresini gördüm. Kullandığım yazılımlardan Ntlite ve Winreducer' in şablonları içerisinde arattım. Winreducer' de kapatmışım. Winreducer' den bu ayarı kaldırıp, yeni bir iso da deneyeceğim. 

Siz 2 seçenekten hangisini önerirsiniz?

---SİSTEMDEN GÖRSELLER---

Spoiler

PpemSd.jpg

PpeVz9.jpg

PpewMt.jpg

PpeDN8.jpg

PpejPJ.jpg

PpelhD.jpg

Bu arada Rezerve alan konusunun muhtemel sebebini bulmuş olabilirim. Sanırım Lite sistemler de Memreduct yüklememden dolayı, program otomatik olarak rezerve alan kullanıyor. Elle Sanal Diski kapatınca Rezerve Alan kapandı...

Performans ayarıyla alakalı tavsiyeleriniz olursa fena olmaz. Elle hiç performans ayarı yapmasam da 300 mb ramleri gördüğüm oluyor. Sizlerin uygulayıp, memnun kaldığınız ayarları paylaşabilirseniz sevinirim...

Konuyu sohbete açma sebebim, tamamen sohbet modunda bilgi alışverişi yapmak...

• Like 5
  • Thanks 1

SENTENZA, 12 dakika önce yazdı:

kral ne diye kendini zorluyorsun boşyere

1,27gb bile süper. boşyere sıkıntıya girme.

Windows PowerShell çalışmadığında 1 mb' ye bile düşürsem bir anlamı kalmıyor. Lite çalışmasına da başlama amacım 1 gb' a kadar düşürmek...

Bence Olmasa da Olur. Önemli olan eski pc'lerde de Akıcı çalışması, Misal İşyerimdeki Pc İntel Core Duo E7400 işlemcim var ve 3Gb Ram Mevcut. Kullandıgım işletim sistemi de Win 10 3Bit 1709 Sürümü çok akıcı. Oyun oynayacak kişide ister istemez 4gb ram ve üzeri bulunması gerekiyor ve haliyle 64bite kayıyor işler. Bence sistem Lite ve 32 bit ise işler tamamen en az ve boyut ve stabiliteyi saylayıp sistemde hata verecek en az uygulama mantığı olmalı.

• Like 1

270mb fazla olsa eksik olsa ne farkeder. stabil çalışıyorsa hiç uğraşma daha fazla. 

SemihMehmetoglu, Şimdi yazdı:

Bence sistem Lite ve 32 bit ise işler tamamen en az ve boyut ve stabiliteyi saylayıp sistemde hata verecek en az uygulama mantığı olmalı.

aynen katılıyor altına imzamı atıyorum.

• Like 1

Neden 1gb 🤔 amaç nedir reis.. Zaten kendiniz yazmışsınız Ancak boyut düştükçe sorunlar da çoğalıyor. Diye.. Bence fazla ayrıntıya girmeyin.. Sade Lite sürüm yapın yeterli.. Sonra birileri gelir der şu servis hata veriyor bilmem şu oyundan atıyor vsss kafa bin para... 

bozart, 19 dakika önce yazdı:

Neden 1gb 🤔 amaç nedir reis.. Zaten kendiniz yazmışsınız Ancak boyut düştükçe sorunlar da çoğalıyor. Diye.. Bence fazla ayrıntıya girmeyin.. Sade Lite sürüm yapın yeterli.. Sonra birileri gelir der şu servis hata veriyor bilmem şu oyundan atıyor vsss kafa bin para... 

1 GB iso boyutu ve 3 GB veya altı kurulu windows boyutu bir hedefim. İlk deneme çalışmasından önce iso boyutunu 983 MB, Kurulu windows boyutunu da 3 gb civarlarına düşürmüştüm. Çalışmasında sorun yoktu ancak ayarlar kısmında sorunlar vardı. 1,30 GB civarlarında biraz daha paylaşılabilir sonuçlar alınca kendime böyle bir hedef koydum. Aslında Windows Özellikleri sorununu çözsem, diğer sorunları çözmek daha basit olacak. 110 GB lık SSD kullanıyorum. Boyut ne kadar düşerse  o kadar iyi olacak. Neler yapabilirim, nereye kadar sınırları zorlayabilirim onu test etmek istiyorum. Tabikii, en düşük seviye de sorun olması şartıyla... (Aslında ortak olacak arkadaşlarla birlikte birşeyler de yapmak istiyorum ve hedefin ulaşılabilir olduğunu düşünüyorum.)

Ellerine sağlık bence boyutlar yerinde powershell'i kaç kişi kullanıyorki kullanan kişi kendide ekleyebilir bir şekilde zaten, lite olan bir sistemde de niçin kullanılsın bence yeterli bir oran iso boyutu. 1 gb olmasa da, olur. Diye düşünenlerdenim.

• Like 2

slma kolay gelsin tavsiye
deli_petro06 GHOST SPECTRE nin sistemi incelemenizde fayda var

Spoiler

Linkleri indiremedim
WINDOWS 10 PRO - SUPERLITE / COMPACT / X64 / VERSION 2009 (20H2)

Alternatif linkler indirilebiliyor (md5 tutuyor)

Torrent direk indirme

magnet:?xt=urn:btih:664f29e1a99433f1f132ece8e91665853a4a128b&dn=Ghost+Spec+U+3&tr=http%3A%2F%2Fmy.teamos-hkrg.com%3A8880%2F000c78bb5553b3cbafbddc0f55d240be%2Fannounce

md5 eccc75213edcff4aa5a035596b8aa95b

En son güncel

Please register to see this content.

magnet:?xt=urn:btih:72aea72281702bd597a2005e6aa63ec9f6437dfc&dn=Windows+10+Pro+SuperLite+%2B+Compact+x64+2009+(21H1)+build+19043.1021%E2%80%93GhostSpectre&tr=http%3A%2F%2Fmy.teamos-hkrg.com%3A8880%2F000c78bb8967cdb8b9cbbf439ad5c74e%2Fannounce

Edited by register

deli_petro06, 8 saat önce yazdı:

.

2-Windows PowerShell sorununun üzerine gidip sorunu çözmek için bayağı uğraşacağım. Ve boyut yükselecek. (0xe0434352 hatasını veriyor.)

Windows 7 için çözümü biliyorum . netframework 4 yükledikten sonra powersheli kurup sonrasında netframework 4.6 veya 4.7 kurmanız gerekmekte. 
windows 10 için sanırsam netframework 4.7 güncellemelerini eklediniz bu yuzden hata aldığınızı varsayıyorum.
powershell sürümü 4.0 sürümüyle yazıldığı için 4.7 ile kurulmuyordu  

• Like 1

@forjest Üstad bir şekilde sisteme ekleyeceğim. PowerShell artık herşey de kullanıldığı için, orjinalinin normal çalışır şekilde ayarlamaya çalışacağım. Daha önce böyle bir sorun olmamıştı. 19043.1081 sürümüyle mi alakalı onu da pek anlamadım. Bu gece önce Ntlite sonrası sanal pc' de bakacağım. Sonra Winreducer sonrası sanal pc' de bakacağım...

@register Hemen hemen her çıkardığı sistemi inceledim...

@polymorpha Sorunun kaynağı %99 Netframework kaynaklı. Ancak çalışma da ne Netframeworkle alakalı ne de Windows PowerShell' le alakalı hiçbir işlem yapmadım. Önceki DeLite paylaşımlarım da ayarları neyse, burada da aynı. Tek farklılık iso içeriğinde Netframework 3,5' i göremedim. (Orjinalinde) Hata kodları, çözümler sizinde yazdığınız gibi Netframework' le alakalı olduğunu gösteriyor. 

@hasan835 Üstadım, 1. seçenek üzerinde bir kez uğraştım. Hem netframework hem de PowerShell yüklemem gerekti. Bu da gereksiz boyut artışına neden oldu. Orjinalini korumaya çalışacağım. Gönlümden de geçen orjinalinin kalması ama bakalım...

@Sonic12 

1-Mesaj yazdığın kısmın sol altında "Dosyaları buraya sürükleyin veya dosyaları buradan seçin" yazan kısımdan eklenebilir. Ancak 1 MB sınırı var.

2- Bir resim yükleme sitesine yükleyip, oradaki indirme linkini mesaj yazdığın kısma eklediğinde de ekleniyor. Bu daha ideal bir yöntem. Ben lookimg sitesini kullanıyorum. 

• 1 ay sonra...

Ne yaptınız, ne aşamadasınız?

Benzer şekilde bir dönem yapabileceğim en lite sistemler için uğraşmıştım. Hatta abartıp, icon lardan, fontlara, fon lardan, gereksiz boş klasörlere, hiç kullanılmayan win 32 uygulamalarına kadar silmiş, mb ve kb hesapları yapmıştım. silince hata verip sistemi çökertenlerde ise alternatif ama birkaç mb hatta kb daha az alternatifi ile değişmiştim. hey gidi günler.. :)

EK Not: Eklemeyi unutmuşum;

Kendimize özel mi, çoğunluğa özel mi, hatasız mı, birebir uzmanlık (ya da uğraşı) isteyen her şeyi elle kurulum isteyen sistem şeklinde bir durum (sadece kabuk) varsa ona göre hareket edilebilir. Varsayılan windows uygulamalarının alternatifleri mevcut, (neredeyse hemen hemen hiç) kullanılmayan uygulamaların silinmesi de bir noktada fayda sağlayacaktır. Ayrıca mağaza komple kaldırılabilir. Masaüstüne küçük bir komut dosyası (kullanıcı isteğine bağlı) bırakılabilir, bu şekilde tekrar (sadece mağaza ve önemli eklerini) yükleme sağlanabilir. 

Edited by selokan
Ufak ekleme (bahsedilen hususu açma düşüncesi ile)

selokan, 10 saat önce yazdı:

Ne yaptınız, ne aşamadasınız?

Benzer şekilde bir dönem yapabileceğim en lite sistemler için uğraşmıştım. Hatta abartıp, icon lardan, fontlara, fon lardan, gereksiz boş klasörlere, hiç kullanılmayan win 32 uygulamalarına kadar silmiş, mb ve kb hesapları yapmıştım. silince hata verip sistemi çökertenlerde ise alternatif ama birkaç mb hatta kb daha az alternatifi ile değişmiştim. hey gidi günler.. :)

Çalışır durumdaki denemelerimin birisinde kurulu windows boyutunu 2 gb ın altına ve iso boyutunu esd sıkıştırmayla 900 mb lere düşürdüğüm oldu. Ancak hiçbir microsoft uygulaması kullanılamıyor. Windows özelliklerinde dahil. Netframeworkleri bile sonradan eklenmesi gerekiyor. Bu konuda yaşadığım sorunla alakalı da (powershell) sorunun kaynağı netframework ün bir kısmının silinmesinden kaynaklanıyormuş. Şöyle 1-2 hafta üstünde uğraşırsam bu dünyanın en düşük boyutlu windowsu denilen ntdev grubuna ait çalışmanın altına da inebilirim. Ancak bu tamamen çıplak bir windows olur. Netframeworklere kadar kullanıcının yüklemesi gerekir...

• Like 2

amd_turkey, 1 saat önce yazdı:

Sn delipetro06, stabil olsun istiyorsak belki sadece mağaza uygulamalarını silmeliyiz. Şunu gördüm ki, siz de yazmışsınız, ne kadar bileşen silinirse o kadar hataya açık oluyor

Üstadım sizler gibi üstadların düşüncelerine çok önem veriyorum. Açtığım bu konuyu unutmuştum. Düşüncelerinize kesinlikle katılıyorum. Bu olabildiğince boyut düşürme konusunu sadece boş kalıp canımın sıkıldığı noktalarda vakti değerlendirmek için yapıyorum. Amacımda tamamen kafamdaki soruları gidermek. Uzun bir süre sistem paylaşımı düşünmüyorum. Bir türlü başlayamadığım 9-10 işletim sistemini bir hdd te toplama düşüncemi şu sıralar boş kaldıkça onlarla uğraşmak istiyorum. Haricinde de paylaşmak istediğim konularla alakalı video çekip bilgimin yettiğince paylaşmak istiyorum. Düşüncleriniz benim için çok değerli. Tek sorun o kadar çok not aldığım kağıt var ki, sistem hazırlarken unuttuklarım oluyor...

• 9 ay sonra...