Jump to content

Windows 11 Uyumluluk Test Uygulaması (whynotwin11) + Video + Atlatma Y

deli_petro06
 Share

Recommended Posts

hamza_akman, 10 dakika önce yazdı:

Please register to see this content.

hocam win11 4gb ram istemiyor muydu??

Microsofta 4 Gb istediği yazıyor. Muhtemelen Ram miktarını 3,9 olarak görmüş. O yüzden kırmızı olarak belirtmiş. Ben PC' nizin Microsoftta gördüğüm tüm özellikleri taşıdığını görüyorum. 

• Like 1

• deli_petro06 changed the title to Windows 11 Uyumluluk Test Uygulaması (whynotwin11)

Secure boot açarızda, Tpm yok, işlemci ALLAH'a emanet.windows 11'i 6 ay veya 1 sene sonunda kullanmak lazım şahsi görüşüm.hem sistem iyi kötü oturur hem'de tpm vb. zorunluluk koyulan şeyler ekarte edilir.yani zamanla bir çözümü bulunur.şimdilik windows 10'dan çok memnunum ev kullanıcısı olarak.

canhayelmert3, 7 saat önce yazdı:

Secure boot açarızda, Tpm yok, işlemci ALLAH'a emanet.windows 11'i 6 ay veya 1 sene sonunda kullanmak lazım şahsi görüşüm.hem sistem iyi kötü oturur hem'de tpm vb. zorunluluk koyulan şeyler ekarte edilir.yani zamanla bir çözümü bulunur.şimdilik windows 10'dan çok memnunum ev kullanıcısı olarak.

Sanırım sisteminde tpm aktif edilmemiş. TPM not activated - TPM aktif edilmemiş. Yanlış bilmiyorsam. Yani sisteminizde sadece bios ayarı yapmanız gerekiyor...

• Like 1

merhaba deli_petro06.anakart üzerinde tpm yazısı var ve hemen altında 19 tane içi lehimle doldurulmuş boş delikler mevcut.yani delik var ama malzeme yok sanırım :) bios'a gelirsek girip çıkmadığım ayar kalmadı.tpm'ye ait hiç bir şey bulamadım.acaba eski anakart diye ismi farklı olabilirmi diye düşündüm ancak anakart üzerinde tpm yazıp misal bios'daki adı mpt olmaz diye düşünüyorum.internetten kullanım klavuzuna baktım anakartın tpm diye bir şey geçmiyor.hayret ettim.anlamadığım şey anakartın üzerindeki 19 deliği olan yere gerekli malzeme takınca nasıl tanıtılıyor acaba.sonra'danmı bios'a kendinisi ekliyor.garip.şu uğraştırdıkları şeylere bak valla çıldırmamak elde değil. :) 

canhayelmert3, 5 dakika önce yazdı:

merhaba deli_petro06.anakart üzerinde tpm yazısı var ve hemen altında 19 tane içi lehimle doldurulmuş boş delikler mevcut.yani delik var ama malzeme yok sanırım :) bios'a gelirsek girip çıkmadığım ayar kalmadı.tpm'ye ait hiç bir şey bulamadım.acaba eski anakart diye ismi farklı olabilirmi diye düşündüm ancak anakart üzerinde tpm yazıp misal bios'daki adı mpt olmaz diye düşünüyorum.internetten kullanım klavuzuna baktım anakartın tpm diye bir şey geçmiyor.hayret ettim.anlamadığım şey anakartın üzerindeki 19 deliği olan yere gerekli malzeme takınca nasıl tanıtılıyor acaba.sonra'danmı bios'a kendinisi ekliyor.garip.şu uğraştırdıkları şeylere bak valla çıldırmamak elde değil. :) 

Arkadaş videoda biraz detay vermiş. Sanırım Bios' ta direkt olarak TPM şeklinde geçmiyor. Aşağıdaki video yararlı olacaktır diye düşünüyorum...

Spoiler

• Like 2

DÜZELTME: Arkadaşlar yanlış bilgi vermemek adına ekleyeyim. Uygulamadaki "TPM Minimum" yazan kısmın karşısında "TPM not activated" yazıyorsa, bilgisayarınızın Windows 11 uyumluluğu olmayabilir. Konunun altına eklediğim videoya göre benim bilgisayarımın Windows 11 için TPM özelliği yok. Videoda da bir özellik bile yoksa uyumsuz demiş. Ben biosum da "Trusted Platform Technology" veya "İntel Platform Technology" v.s gibi TPM' i aktif ettiği söylenilen bir özellik bulamadım. Kısaca TPM not activated, TPm desteğinin olmadığı anlamına gelebilir. Her ihtimale karşı biostan kontrol etmekte fayda var...

• Like 1

Linux varken gerek yok bunlara bence! :D Sorunsuz kurulum ve kullanım özgürlüğü. Windows 11 bir çok makineyi kullanım dışı bırakacağa benziyor. Sistem kurulum_gereksinimlerine bakılınca ortaya çıkan sonuç bu resmen. Konudaki eklenen video'yu izledim. Bahsi geçen ayarların hiçbirinin bende olmadığını gördüm. Güzel bir rehber olmuş orası kesin. Ancak, bir sonraki çıkması muhtemel w11'ler hangi gereksinimlerle ile ilgili gelecekleri aşikar bir durumda olabilir diye düşünüyorum. Kurulmama gibi durumların önüne geçilecek veya eklenecek yeni bir özellikte eklenebilir bir ihtimal.

Eminim kullanacak olan büyük bir kitlede bu sayede de, sistemi  makinelerine rahat şekilde kurabilir olacaklardır. Her ne kadar henüz ivedi olarak, w11 kurulabilir bir yapı olmamasına karşın, bu gibi gereksinimlerin şimdiden desteklenmemesi de, büyük soru işaretleride insanda oluşturmuyor da değil. Kısa zamanda neler değişir gelir gider kestirmek mümkün değil. Kesin olan donanımla ilgili olarak gereksinimler yükseltme vb şekilde bir dayatmanında olabileceği yönünde olan yaptırım ve girişimlerin olacağı yönünde gibi.

Yani işin özü şu, bu işletim sistemini kullanmak istiyorsanız eğer, makinelerinizi güncelleyin upgrade edin benim sistemime krtirerlerine uygun olan donanımlarınızı temin ederek yükleyin anlayışı sadece. :)

• Like 3

eca2424, 43 dakika önce yazdı:

Aleykümselam. 

Sıkıntı olur mu?

Nod32 de herhangi bir sorun çıkarmadı. Genel olarak majorgeeks' e güvenirim. Ancak kesin birşey yazamam...

forjest, 20 dakika önce yazdı:

Linux varken gerek yok bunlara bence! :D Sorunsuz kurulum ve kullanım özgürlüğü. Windows 11 bir çok makineyi kullanım dışı bırakacağa benziyor. Sistem kurulum_gereksinimlerine bakılınca ortaya çıkan sonuç bu resmen. Konudaki eklenen video'yu izledim. Bahsi geçen ayarların hiçbirinin bende olmadığını gördüm. Güzel bir rehber olmuş orası kesin. Ancak, bir sonraki çıkması muhtemel w11'ler hangi gereksinimlerle ile ilgili gelecekleri aşikar bir durumda olabilir diye düşünüyorum. Kurulmama gibi durumların önüne geçilecek veya eklenecek yeni bir özellikte eklenebilir bir ihtimal.

Eminim kullanacak olan büyük bir kitlede bu sayede de, sistemi  makinelerine rahat şekilde kurabilir olacaklardır. Her ne kadar henüz ivedi olarak, w11 kurulabilir bir yapı olmamasına karşın, bu gibi gereksinimlerin şimdiden desteklenmemesi de, büyük soru işaretleride insanda oluşturmuyor da değil. Kısa zamanda neler değişir gelir gider kestirmek mümkün değil. Kesin olan donanımla ilgili olarak gereksinimler yükseltme vb şekilde bir dayatmanında olabileceği yönünde olan yaptırım ve girişimlerin olacağı yönünde gibi.

Yani işin özü şu, bu işletim sistemini kullanmak istiyorsanız eğer, makinelerinizi güncelleyin upgrade edin benim sistemime krtirerlerine uygun olan donanımlarınızı temin ederek yükleyin anlayışı sadece. :)

Üstadım benim için Win11 yükleniyormuş, yüklenmiyormuş gibi konular çok önemsiz. Win11 için de bütçem uygun olmadığı sürece de pc güncellemem. Linux veya sürücüleri yüklenmemiş MacOS'la bile olsa günlük kullanımım da sorun yaşamam. Görsel anlamda win10' a göre daha çok beğendim. Ve sizin yazdığınız gibi belirtilen özelliklerin zamanla değişeceğini düşünüyorum. Bana göre tamamen insanları panikletip pc sattırma çabalarıdır. Yarın Microsoft çıkıp daha düşük sisteme göre uyarladım. Ya da uygulama sorunluymuş dese kimse birşey diyemez. Çünkü dünya da tekelleşmiş, Microsoft işletim sistemi yapmayı bıraksa kıyamet kopacak diye düşünen milyonlarca insan var. Paniklemenin bir anlamı olmadığını düşünüyorum. Ekran kartlarını bitcoin di v.s' ydi diye ateş pahası oldu. Bu panikle tüm pc parçalarına hücum edilip fiyatları uçurtulmaya çalışıyor gibi geliyor...

Edited by deli_petro06
  • Like 2
  • Thanks 1

tr iso düşmedimi?

bu gün 5 kişi 11 beni aradı ne 11 be cihaza yüklenmeyebilir desem de neyine aldandılar anlamıyorum ben daha yeni win10 2 yıldır kullanıyorum telefonu sessize aldım başımı ağrıtma win11 😡

• Like 2

AdnanGumus, 2 saat önce yazdı:

tr iso düşmedimi?

bu gün 5 kişi 11 beni aradı ne 11 be cihaza yüklenmeyebilir desem de neyine aldandılar anlamıyorum ben daha yeni win10 2 yıldır kullanıyorum telefonu sessize aldım başımı ağrıtma win11 😡

keşke Türkçe yazsanızda anlasak hocam. lütfen biraz dil bilgisine cümle bütünlüğüne dikkat edin ya

• Haha 1

KHEDIRA, 57 dakika önce yazdı:

keşke Türkçe yazsanızda anlasak hocam. lütfen biraz dil bilgisine cümle bütünlüğüne dikkat edin ya

bu konuda bunumi takıldın vah vah

neskali, Bir saat önce yazdı:

Dedi zaten Adnan bey , Tpm yle secure boot kapalıydı 10 dakika uğraştırdı onları açmak açtırtmıyodu 😅

bende tpm 1.2 yazıyor benim win11 için acelem yok çevremdekiler sabırsız 1 saat öncede teknik servis arkadaş aradı isoyu indirince 100 tl istiyecem hepinizden dedim ön sipariş gibi yapıştınız acele yok pc satışları açılsın bir bekleyin dedim 

forjest, 10 saat önce yazdı:

ilk defa kullanacak olanlara linux hangi dağıtımı önerirsiniz.

• deli_petro06 changed the title to Windows 11 Uyumluluk Test Uygulaması (whynotwin11) + Video + Atlatma Y