Jump to content

Bu E Posta Nedir?

Recommended Posts

Bu görüntüdeki e postada ne demek istiyor?

url=https://www.hizliresim.com/dk8r0pr][img]https://i.hizliresim.com/dk8r0pr.jpg[/img][/url]

Fund Donation ($2.5Million Dollars)
M
Mrs Alice Louise Walton <[email protected]>
6.07.2021 Sal 09:38

Hello Good Day

My name is Alice Louise Walton the daughter of Walmart founder Sam Walton, I am 70 years old worth $52.5 billion dollars. You can read about me on: https://en.wikipedia.org/wiki/Alice_Walton .I am the most successful investor in the world and Board  of Amon Carter Museum, I believe strongly in‘giving while living’ I had one idea that never changed in my mind ? that you should use your wealth to help people and i have decided to give { US$2,500,000.00} two Million Five Hundred Thousand United Dollars, to randomly selected individuals worldwide. On receipt of this email, you should count yourself as the lucky individual. Your email address was chosen online while searching at random. Kindly get back to me at your earliest convenience, so I know your email address is valid.

Send your reply to this e-mail  ( [email protected] ) to enable me give you more details about this Donation. Do make sure you provide me with your complete information below so I forward it to my selected payout bank for disbursement.

============
Full Name:
Country:
Sex:
Mobile/Tel:
============

As I wait for your response, I wish you a wonderful day.

Faithfully,
Mrs Alice Louise Walton
Böyle birşey yazıyor postadan ne demek ne yapmalıyapmalıyım postayı.

Daha evvel bir kaç arkadaşıma buna benzer aynı senaryoda e-mail'lerin gelip bana danıştıklarını hatırlıyorum. Bu tamamen stratejik bir girişimle bir şeylerin istihbari yollar kanalıyla bilgi edinme belki de, anket benzeri bir yol veya yöntemden ibaret. Her ne olursa olsun bu gibi e-mail'lere, itibar edilmemesini öneririm. Aslı astarı yok özetle yarardan çok zarar getirir. Kimse boş yere mail göndermez. Açmayın bence silin gitsin derim. :) 

• Like 4
  • Thanks 1

Bu eposta, gözün açsa seni dolandırmak istiyorum diyor. Bildiğim kadarıyla ABD' de en çok tutan dolandırıcılık bu tip yollardan yapılıyor. Bana da benzeri şekilde yüzlerce mail geliyor. Kimisi Afganistan' da bir ABD askeri olduğunu, bir çöpte milyon dolarlar bulduğunu ve yardımcı olursanız sizinle paylaşırım diyor. Kısaca dolandırıcılık maili, daha fazlasına gerek yok...

Edited by deli_petro06
  • Like 1
  • Thanks 1

forjest, 2 saat önce yazdı:

Daha evvel bir kaç arkadaşıma buna benzer aynı senaryoda e-mail'lerin gelip bana danıştıklarını hatırlıyorum. Bu tamamen stratejik bir girişimle bir şeylerin istihbari yollar kanalıyla bilgi edinme belki de, anket benzeri bir yol veya yöntemden ibaret. Her ne olursa olsun bu gibi e-mail'lere, itibar edilmemesini öneririm. Aslı astarı yok özetle yarardan çok zarar getirir. Kimse boş yere mail göndermez. Açmayın bence silin gitsin derim. :) 

Sildim hocamda e postamı nerden buluyorlar.

zaten e postada ismim ve soyadım yazıyor birşey olur mu?

temhem1234, Bir saat önce yazdı:

Sildim hocamda e postamı nerden buluyorlar.

zaten e postada ismim ve soyadım yazıyor birşey olur mu?

sen birşey yapmazsan olmaz. engelle gitsin.

Edited by nadir3391
  • Thanks 1

Senin mail adresini milyonlarca yoldan birisinden bulmuş olabilirler. Kayıt olduğun bir site, hacklenmiş bir uygulama, yapay zeka üzerinden türetilmiş olabilir. Örnek veriyorum; MSN döneminde de bu tip mesajlar gelirdi. Mesela benim hesabım hacklendi, benim kişilerime, benim kişilerimden onların kişilerinin mail adreslerine kadar ulaşabiliyorlardı. Bunların dışında da facebook v.s gibi platformlar üzerinden de ulaşmış olabilirler. Dolandırılmamak için dolandırıcıların olduğu bir platformu takip ettim. Buna oltalama diyorlar. Belli bir mail grubuna aynı mesajı oltalamak için atıyorlar. Ardından sazanların oltaya takılmasını bekliyor. Büyük ihtimalle bir sonraki mailde banka hesabını isteyecek. Sonrası malum :) En iyi ihtimalle de mailde paylaştığın bilgileri satabilir yada o bilgiler üzerine bilgiler edinip hesaplar açabilir v.s v.s. Bir kere oltaya gelmiş birisi de sonrasında vermemesi gerekn bilgileri de verebilir. 

Kimse, merhaba ben milyarderim, canım sıkıldı 52 milyon dolarımı insanlık için paylaşıyorum. 2,5 milyonu da senin olsun demez. Bunu diyecek adam da mail atmaz. Baştan sona sosyal mühendislik denilen şeyi yapmış. Senin zaaflarını kullanarak (insanların çoğunun para) bir senaryo yazıyor. Bana öyle mailler geliyor ki, oscar alır. Afganistan' a asker olarak gitmişte, çatışmaya girdikleri bir yer de çöpte milyon dolarlar bulmuş. Kimsenin haberi yokmuş. Milyon dolarları benimle paylaşmak istiyormuş. Ve defalarca farklı mail adreslerinden atıyorlar. 

Kısaca senin mail adresinin ne şekilde elde edildiğinin milyonlarca cevabı olabilir...

NOT: Bu dolandırıcılık ABD' de en yaygın dolandırıcılık hilesiymiş. Bunu sanırım bir belgeselde görmüştüm...

Please register to see this content.

Edited by deli_petro06
  • Thanks 1

🙂 Birincisi neden ikinci bir e-posta adresine kişisel bilgileri gönder der? İkincisi IBAN niye istemiyor? Acep Western Union ile mi gönderecek? 😅 Ben derdim: Ablacım en iyisi mi biz takibe yakalanmayalım sen en iyisi mi o parayı Bitcoin'e çevir ahanda bu cüzdan numaram. Bi zahmet buraya ateşleyi ver! 😂😂

• Like 1
  • Thanks 1

• 1 ay sonra...

İlk diyececeğim; keşke maili hiç açmamış olsaydınız.

Kısa cevap: phishing.

Uzun Cevap: İK ve katalog oluşturma için sezgisel kodlanmış kişisel bilgi toplayan arşiv mekanizması. Bilgilerinizi loglar. Ayrıca mail içinde trojan barındırır. %80-90 oranında bu tip mailler spam kutusuna otomatik düşer. Açmak dahi pc nize zararlı bulaşmasına yeterlidir. Mail içindeki logo (ve resimler) içine gizlenmiş zararlılar mevcuttur. İtibar etmeyiniz. Tosuncuk, thodex, jet fadıl, abrakadabra.. sanırım anlatmaya yeter..

• Like 1