Jump to content

acronis deploy v2

undergraund1905

Recommended Posts

Snap Deploy Paketini elde edip kurmak istediğimizde, (makalenin devamında deneme sürümünü edinmeniz için link verdim) beş tane farklı program seçeneğimiz olduğunu görürüz.

1000001014_1000001012_image001.jpg

Bu programlara kısaca değinirsek.

Acronis License Server

Acronis Snap Deploy aracı ile gelen her tool için call license içeren lisans key uygulaması yerine Snap Deploy paketinin içerisindeki bazı araçların kendilerini lisanslayabilmeleri için, ortama bir lisans server kurulum uygulaması yolunu seçmiş. Snap Deploy server ilk defa kuruluyorsa Lisans server kurulup konfigure edilmeden Lisans gerektiren Snap Deploy araçları yüklenemeyecektir.

Snap Deploy Management Console

Snap Deploy’u güçlü ve müthiş kullnışlı hale getiren, Remote Deploy destekleyen tüm Acronis ürünlerinin Networkteki istediğimiz makinlara kurulumunu Snap Deploy Paketleri kurulu olan makinları uzaktan yönetmeyi sağlayan arabirim. İşimizin çoğu bu arabirim ile geçecek.

OS Deploy Server

İşletim sistemi imajlarının alınması ve yüklenmesini sağlayan acronis eklentisi

PXE Server

Acronis’in Snap Deploy ile getirdiği en güzel bileşenlerden biri. Bu bileşen sayesinde Networkte Bulunan PXE uyumlu network kartına sahip makinalar RIS server dolayısı ile Active Directory’e muhtaç olmadan gerekli PXE driver’ını Server’dan alıp PXE server’da konfigurasyonu yapılmış acronis paketlerini yükleyebiliyor.

Snap Deploy Management Agent

Server üzrinden uzak bir host ile iletişim kurmak ve onu yönetmek için kullnılan programcıktır. Agent kurulduktan sonra host üzerinde uzaktan yapılabilecek işlemler host üzerinde kurulu olan diğer acronis deployment araçları ile sınırlıdır. Ama istenen araçlar yukarıda belirttiğimiz gibi Snap Deploy Management Console aracığıyla uzaktan hosta yüklenebilir. Agent’ın host’a kurulumu host açıkken onun imajını almak için yeterlidir.

Acronis Snap Deploy Paketini kullnabilmeleri için gereken minumum gereksinimler hem yükleme yapılacak server hem deploy hedefi client için;

Pentium ve üstü işlemci

128 mb RAM

Klavye, mouse (önerilir)

Floppy disk drive, CD-R/RW drive veya bootable media yaratılabilecek herhangi bir drive (USB-device, Zip drive, flash drive etc.)

PXE desteği (önerilir)

Desteklenen İşletim sistemi (oluşturulacak yapıdaki rollerine göre) aşağıdadır

Acronis OS Deploy Server için desteklenen işletim sistemleri

Windows XP Professional x64 Edition, Windows Server 2003 x64 Editions

Windows NT/2000/XP Professional

Windows NT 4.0 Server/2000 Server/2000 Advanced Server/2003 Server

Acronis Snap Deploy Management Console için desteklenen işletim sistemleri

Windows NT/2000/XP Professional

Windows 98/Me

Yükleme yapılabilecek işletim sistemleri;

Windows NT/2000/XP

Windows 98/Me

Desteklenen Dosya Sistemleri

FAT16/32

NTFS

Ext2/Ext3

ReiserFS

Reiser4

Linux SWAP

XFS

JFS

Desteklenen Media

Local ve/veya network’e bağlı hard drivelar

Herhangi bir level’ı destekleyen IDE ve SCSI RAID controllerlar

CD-R/RW*

DVD+R/RW, DVD-R/RW (DVD yazıcı program Snap Deploy tarafından içerilmemektedir)

USB and FireWire (IEEE-1394) depolama aygıtları

Magneto-optical media, Iomega ZIP/Jaz, etc.*

Acronis Snap Deploy ve Management Console Uygulamalarının kullandığı portlar ise aşağıda belirtilmiştir. Server’ın kurulu olduğu makina local bir firewall ile korunuyorsa, makinanın bu portlardan iletişim kurmasına izin verilmelidir.

Remote Opreasyonlar için

UDP port: 9876

TCP port: 9876, if busy, choose a port at random

IPv4 multicast address: 239.255.219.45

IPv6 multicast address: FF05::fAA5:741E.

Acronis Snap Deploy Management Console UDP port: 9877, if busy, choose a port at random

Acronis PXE Server için

UDP port: 67, 68, 69.

Broadcast address: 255.255.255.255

Acronis ürünlerinin ayrıntılı yükleme bilgileri ve online destek için Türkiye distribütörü Kavi Bilgisayar Limited Şirketi’i ile bağlantıya geçebilirsiniz.

Web sitesi

Snap Deploy Componentleri Kurulumu

Bu bilgilerden sonra Snap Deploy Uygulamasının Componentlerini kurarak Server’ımızı hazırlamaya başlayalım.

İlk kuracağımız component Acronis License Server olacak

1000001014_1000001012_image002.jpg

License sever component’i

Acronis License Server management Toll

Acronis License Server management Console

Acronis License Server

Bileşenlerinden oluşuyor. Acronis License Server Management Toll License Server yönetimi için komut satırı parametrelerini içerir ve varsayılan olarak yüklenmemektedir. Bizde bu makalede yüklemeden devam edeceğiz.

1000001014_1000001012_image003.jpg

Yükleme işlemi bittikten sonra bize sağlanan Lisans Key’i, Lisans Server’a girmek için izlenecek yolu anlatan snapshotlar’ı takip edin.

Lisans server Diğer Acronis Componentleri için Lisans verebilir duruma geldikten sonra ikinci olarak Acronis OS Deploy Server Component’ini yükleyeceğiz (Lisans server yüklendikten sonra sıralamanın tabi ki önemi yok)

1000001014_1000001012_image005.jpg

Acronis OS Deploy Server Component, kurulumunu tamamlayabilmek için biraz önce kurduğumuz Lisans Server ile bağlantıya geçip Lisanslanacak

1000001014_1000001012_image006.jpg

Şimdiki adımımız Acronis Snap Deploy Componentlerini yönetmek için gerekli arayüz olan Acronis Snap Deploy Management Console’u kurmak

1000001014_1000001012_image007.jpg

Acronis Snap Deploy Management Console ile kurabileceğimiz seçenekler Rescue Media Builder ve Acronis Snap Deploy Management Console’un kendisidir. Rescue Media Builder Acronis işletim sistemlerinin bootable bir media’dan boot edilebilmesi için gerekli eklentidir. Acronis Snap Deploy Management Console kurulumunda Rescue Media Builder’ın bulunması, farklı Acronis Deployment ürünleri yüklediğimiz takdirde, Acronis Snap Deploy Management Console ile oldukça geniş kapsamlı bir bootable Media yapabilmemize sağlar.

1000001014_1000001012_image008.jpg

Acronis Snap Deploy Management Console kurulumu da bittikten sonra PXE destekleyen network kartlarının ip alması için DHCP’yi configure edeceğiz.

DHCP konfigurasyonu uygulamamıza yetecek kadar yapıldı. Sadece ip ve subnet Mask veren 20 makinalık bir scope yarattım. Herhangi bir option konfigure etmedim.

PXE destekli network kartlarının ip almasını sağladık ama bu kartların ip aldıktan sonra Master Image oluşturmak (Referans makinanın Imajını almak) ve diğer hostlara bu imajı yükleyebilmemeiz için gerekli Acronis Snap Deploy ile gelen başka bir bileşene erişip Network Boot’u gerçekleştirmeleri gerekiyor. Bunun için acronis’in PXE Server component’ini kuracağız.

1000001014_1000001012_image010.jpg

1000001014_1000001012_image011.jpg

Komponent kurulumu böylece Acronis Snap’in PXE vermesini sağladık. Ancak verilen bu desteğin hangi iletim sistemlerini içereeğini daha doğrusu client PXE server’a bağlandığında hangi işletim sistemlerinden boot edebileceğine dair seçenekleri belirlemedik. Acronis PXE Server’ı Konfigure etmemiz gerekiyor. Aksi halde client şu anda da sadece ip alabilir.

Konfigurasyon için Start › Programs › Acronis › Acronis Snap Deploy Management Console › Acronis Snap Deploy Management Console yönergesi ile Management Console’u açarak aşağıdaki Snapshotlar’ı sırasıyla takip edebilrsiniz.

Üçüncü Snapshot’ı biraz açalım. Daha önce de bahsettiğimiz gibi buradaki seçenekler Acronis Snap Deploy ile gelen, küçük, belli görevler için özelleşmiş işletim sistemleridir. Acronis Snap Deploy Agent, bir client’a imaj yüklemesi yapmak için, Acronis Master Image Creator ise Referens makina imajını bir server’a almak için kullanabilir. Client boot edip PXE server’a bağlandığında boot seçeneklerinde seçtikleriniz bulunacaktır. Bunun dışında yüklediğiniz çeşitli acronis Deployment ürünleri ile gelecek olan farklı opsiyonlar da yine burada gözükecek ve eğer seçerseniz client network boot’u gerçekleştirdiği zaman, boot edebileceği işletim sistemleri seçenekleri olarak sunulacaktır. Herhangi bir bileşeni seçtikten sonra, Client boot ettiği zaman herhangi bir seçenek, belirlediğiniz süre sonuna kadar seçilmezse, Start Automaticaly After seçeneği ile boot süresini belirlediğiniz işletim sisteminin başlamasını sağlayabilirsiniz.

Acronis Snap Deploy Componentlerinin konfigurasyonu ile ilgili işimiz, referans makinadan Master Image alınana kadar bitmiş durumda. Master Image’in alınabilmesi için server’da yapmamız gerek tek işlem Serverda Referans Makinayı boot ettiğimizde erişebileceğimiz bir klasör oluşturup bu klasörü gerekli haklarla paylaştırmak. Ben bu işlem için MasterImage adında bir klasörü Share Permission Everyone’a FULL, Security Permission Administrators grubuna FULL CONTROLL ALLOW olacak şekilde konfigure ettim. Bundan sonraki işlemimiz Referans Makinadaki kurulumu Master Image olarak Server’a almak.

Master Image Creation

Master Imaje alma için 3 seçeneğimiz var. Eğer makina PXE desteğine sahipse boot ettiğinde PXE server yapılandırmasında boot seçenekleri arasında sunduğumuz Acronis Master Image Creator ile başlatılarak image kendi üzerindeki bir drive veya networkteki bir lokasyona alınabilir.

Bir diğer seçenek host’a uzaktan veya Snap Deploy paketini host üzerinde çalıştırarak Snap Deploy Management Agent yüklemektir. Snap Deployment agent’ı uzaktan yüklemek için Acronis Snap Deploy Management Console üzerinden yükleme yapılmaldır. Snap Deploy paketi ile yükleme yapmak o an paketin üzerinde çalıştığı makinaya program yüklemesi yapar.. Aşağıdaki snapshotlar Snap Deploy Agent’ın uzak makinya nasıl yükleneceğini göstermektedir.

İkinci Snapshot’ta yaptığım seçim şu haliz hzırda serverda yüklü olan Acronis Ürünlerinden bir tanesini Deploy etmemizi sağlar. Acronis Remote Deploy ürünlerininin yüklemelerini “C:\Program Files\Common Files\Acronis\RemoteInstall” yolunda .msi uzantılı dosyalar halinde tutar ve buları remote host’a yükler. Yeni yüklenen bir acronis ürünü remote Deploy destekliyorsa ilgili .msi buraya gelecek ve üçüncü snapshottaki seçenekler arasında gözükecektir. Acronis Snap Deploy Agent yüklemesi son snapshotta olduğu gibi License Server’daki license kontrol edildikten sonra Deploy edilebiliyor.

Yukarıdaki adımlardan sonra Seçtiğimiz paketin networkteki hangi makinaya yükleneceğini seçeceğimiz kısım gelir.

1000001014_1000001012_image014.jpg

Snap Deploy Agent kurlumu karşı mkianada Reboot gerektirir. Bundan sonraki adımda yaptığınız seçenklere ait döküm gelecek ve Proceed ikonunu tıkladığınız an yükleme başlayacak ve yükleme sonunda uzak makina reboot edilecektir (Eğer karşı makina yeniden başlamazsa siz manual reboot işlemini gerçekleştirmelisiniz).

Uzak makina rebbot olduktan sonra onun imajını ondaki veya networkteki herhangi bir lokasyona almak kaldı. Bunu için öncelikle uzak makinaya Acronis Snap Deploy Management Console’u kullanarak connect olmak gerekiyor. Aşağıdaki snapshotlar sırası ile connect adımlarını anlatıyor

Buraya kadar olan tüm connectionlar esnasında girdiğimiz kullnıcı adı ve passwordler uzak makinada yaptığımız işlemleri yapmaya yetkili olan kullnıcı hesaplarına ait (Unutmayın Workgrouptayız). Connection gerçekleştikten sonra Imge’ı yine Acronis Snap Deploy Management Console’u kullnarak alacağız. Aşağıdaki snapshotlar sırası ile image alımını başlatmak ile ilgili aşamaları göstermekte.

Tüm Master Image Creator senaryoları küçük bir farkla bu noktadan sonra aynı olduğu için bu küçük farkın ne olduğunu ileride anlatmak üzere ikinci senaryomuz olan, PXE desteği ile Master Image Creator uygulamasını referans makinada başlatıp, imajı uzak lokasyona yollama işlemine geçiyorum. PXE desteğine sahip makina Network Boot seçeneği ile başlatıldığında, daha önce PXE server’da konfigurasyonunu yaptığımız işletim sistemi seçenekleri karşımıza gelir. Daha önce de belirttiğim gibi eğer herhangi bir tanesi için Startup Time vermişsek bu ekranda herhangi bir seçim Start Up Time süresince yapılmadığı takdirde Start Up Tıme’ı belirlenen işletim sistemi ile boot gerçekleşir.

1000001014_1000001012_image017.jpg

Aşağıdaki üş snapshot Referens makinadaki bir parittion’ın imajının server’a alınmasını göstermekte. Image’i alınacak disk ve partition seçimi kısmına gelindiğinde tüm senaryolarda aşağıdaki adımlar aynıdır. Server’da MasterImage adı bir klasörü Administrator için FULL CONTROLL ALLOW olarak paylaştırmıştım. File Name olarak server üzerindeki bu paylaşımı gösteriyorum.

Master Image Creation Options altında ise imaj dosyası ile ilgili ayarlamalar yapılabilir. Compression Level’da unutulmaması gereken, yüksek compression düzeyi, hem imaj alım süresini hem de imajdan yükleme süreni uzatır. Ben bu ayarı varsayılanda bıraktım. Archive Splitting ise imaj dosyasının belirleyeceğimiz boyutlarda birkaç dosyaya bölünmesini sağlıyor. Additinal Settings altında imaj datasının doğrulanması ile ilgili seçenek var. Bu seçenek varsayılan olarak aktif olmayacaktır. Ama validation yapılmasını tavsiye ederim. Dosyada olan bir aksaklığın imajın clientlara yüklenmesi esnasında anlaşılması, hoş bir sürpriz olmaz. Validationişlemi imaj alımı bittikten sonra Acronis Snap Deploy Management Console’dan da yapılabilir. Yukarıda bahsettiğimiz network boot sayesinde Master Image oluşturmak ile Uzak Host’a Snap Deploy Agent kurarak uzaktan image almak arasındaki küçük fark aşağıdaki iki snapshotta gösterilmiştir.

Please register to see this content.

Snap Deploy Agent seçeneği ile imaj almak istediğimizde Backup Priority seçeneği Options arasına eklenir. Bu seçenek imaj alımında kaynakların ne kadarının imaj işlemi için ayrılacağını seçmemizi sağlar. Varsayılan olarak Low seçilidir. Böylece diğer uygulamaların çalışması sorunsuz devam edecektir. Ben yukarıdaki Snap Deploy Agent ile imaj alma senaryosunun devamında, işlem biraz daha hızlansın diye burada görüldüğü gibi Normal seçeneğini seçmiştim.

Bu adımdan sonra seçeneklerimizin özetini oluşturan bir döküm gelecek ve seçimimizle Master Image Create işlemi başlayacaktır.

SecondLife DAha Ayrıntılı Bilgi Lazım Olursa Pm Atın

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...