Jump to content

Cd - Dvd - Usb - Hdd ... Için Multiboot Hazırlamak

Share

Recommended Posts

Ya blu life hocam ben nerde hata yapıyorum anlamadım herşeyi harfiyen uyguluyorum xp iso yu tanıtamıyorum bir türlü nt5 de oluşturuyorum boot.gz hatası alıyorum sürekli kouyu en başından detaylı anlatsan rica ediyorum bir türlü sorunu çözemedim 

Edited by köylü

Arkadaşlar ben Windows 7 yi entegre ettim test ettim bu hatayı aldım 
TcmkK7p.png

Gerçek çalıştırmada yine bu hatayı alırmıyım ,  çözümü nedir?

Gerçek makinede test etmeniz lazım. Quemu da ramden dolayı böyle hatalar alınabilir.

Edited by S_EroL

Evet arkadaşlar "menu.lst" dosyasına "/syslinux/syslinux.cfg" dosyasına git dememiz gerekiyor. yukarıda yazmıştım yardım.

title syslinux >>>\n
set MENUFILE=/syslinux/syslinux.cfg
if exist %MENUFILE% || find --set-root --ignore-floppies %MENUFILE% || echo -> %MENUFILE% bulunamadi!
configfile %MENUFILE% || pause --wait=5 <<< Klasik Menuye Don ...

Sanırım bu şekil işine yarayacaktır...
Edited by nuktan

title syslinux >>>\n
set MENUFILE=/syslinux/syslinux.cfg
if exist %MENUFILE% || find --set-root --ignore-floppies %MENUFILE% || echo -> %MENUFILE% bulunamadi!
configfile %MENUFILE% || pause --wait=5 <<< Klasik Menuye Don ...

Sanırım bu şekil işine yarayacaktır...

Hocam maalesef olmadı.

Ne yapmaya çalıştın bilmiyorum ancak yukarıdaki kod olan dosyaya yönlendiriyor.
Bende denedim yönlendiğini gördüm ancak işlem sadece sanırım o dosya ile olmuyor.

Benim yapmaya şalıştığım şu idi...

Yumi sardu gibi bir prog ile linuxları yükledim. Grup4dos ile o dosyaya yönlendirdim ancak linuxlar çalışmadı...

Tam olarak yapmak istediğim işlemi şöyle açıklamaya çalışayım.

Şurada anlatımını yaptığım yöntemle clonezilla ile sistem yedeğini otomatik olarak geri yükletebiliyorum.

Clonezilla yedeği geri yükleme esnasında otomatikleştirme ile ilgili parametreleri "clonezilla/syslinux/syslinux.cfg" dosyasından okuyor.

Şimdi bu şekilde hazırlamış olduğum yedeği otomatik geri yükletme işlemini grub4dos multiboota eklemek istiyorum.

Veya yedeği otomatik geri yüklemek amacıyla hdd da recovery bölümü oluşturup hdd a grub mbr yazıp yedeği acemilerin kolayca geri yüklemesini sağlamak istiyorum. Blue life üstadın otomatik ghost u gibi

Aslında yularıda oğuzhan43 arkadaşımızın verdiği kodlarla clonezilla yı grub4dos multiboota ekleyebiliyorum.

Fakat bu kodlar clonezillayı normal olarak başlatıyor. Oysa "clonezilla/syslinux/syslinux.cfg" dosyasındaki kodlarla başlatsa yedeği otomatik olarak geri yükleyecek.

Şimdi iki çözüm yolu karşıma çıkıyor. Birincisi menu.lst dosyasını "clonezilla/syslinux/syslinux.cfg" dosyasına yönlendirmek.

İkincisi ise menu.lst dosyasını "clonezilla/syslinux/syslinux.cfg" dosyasındaki kodlara göre yeniden düzenlemek.

Bu biraz daha zor. Onun için ilk seçenek çok işime gelecek.

102 ve 103. sayfalardaki mesajlarıma da bakabilirsiniz.

Tam olarak yapmak istediğim işlemi şöyle açıklamaya çalışayım.

Şurada anlatımını yaptığım yöntemle clonezilla ile sistem yedeğini otomatik olarak geri yükletebiliyorum.

Clonezilla yedeği geri yükleme esnasında otomatikleştirme ile ilgili parametreleri "clonezilla/syslinux/syslinux.cfg" dosyasından okuyor.

Şimdi bu şekilde hazırlamış olduğum yedeği otomatik geri yükletme işlemini grub4dos multiboota eklemek istiyorum.

Veya yedeği otomatik geri yüklemek amacıyla hdd da recovery bölümü oluşturup hdd a grub mbr yazıp yedeği acemilerin kolayca geri yüklemesini sağlamak istiyorum. Blue life üstadın otomatik ghost u gibi

Aslında yularıda oğuzhan43 arkadaşımızın verdiği kodlarla clonezilla yı grub4dos multiboota ekleyebiliyorum.

Fakat bu kodlar clonezillayı normal olarak başlatıyor. Oysa "clonezilla/syslinux/syslinux.cfg" dosyasındaki kodlarla başlatsa yedeği otomatik olarak geri yükleyecek.

Şimdi iki çözüm yolu karşıma çıkıyor. Birincisi menu.lst dosyasını "clonezilla/syslinux/syslinux.cfg" dosyasına yönlendirmek.

İkincisi ise menu.lst dosyasını "clonezilla/syslinux/syslinux.cfg" dosyasındaki kodlara göre yeniden düzenlemek.

Bu biraz daha zor. Onun için ilk seçenek çok işime gelecek.

102 ve 103. sayfalardaki mesajlarıma da bakabilirsiniz.

bununla uğraşabilirdim biraz ama 2014-01-20-09-img dosyası bizde olmayınca zor :) bide bu imajı nerden yüklüyor yani sürücü nedir yol nedir çok zor cevap vermek 

İlgili anlatımı sanal pc de deneyebilirsiniz. Bunu çözebilirsek iyi olacak.

Clonezilla da image dosyası clonezillanın çalıştığı dizinde home/partimag/2014-01-20-09-img dizininde bulunuyor.

http://www.bilgisayarbilisim.net/image-dvd-ve-cd-image-programlari-f103/gelismis-clonezilla-rehberi-t123968.html

anlatımı okudum biraz bi iso oluşturmuşsun 700 küsür mb onu boot etmeyi denemen daha mantıklı değil mi bide akıllı tahtalarda hangi işletim sistemi kullanılıyor

Gerçek 2 bilgisayarda da denedim multiboot olarak

2. ci hata 64 bit sisteme 32 bit yazılım kuruyorsun diyor

3. hata hdd yi görmemiş

bu iki pc ye 32 bit bir sistemi cd usb den daha önce kurabiliyorsan hdd yi de normal kurulumlarda görüyorsa yaptığın isolar muhtemelen sıkıntılı bios ayarlarını defaulta çekip dene 

2. ci hata 64 bit sisteme 32 bit yazılım kuruyorsun diyor

3. hata hdd yi görmemiş

bu iki pc ye 32 bit bir sistemi cd usb den daha önce kurabiliyorsan hdd yi de normal kurulumlarda görüyorsa yaptığın isolar muhtemelen sıkıntılı bios ayarlarını defaulta çekip dene 

2. hatayı almamak içinne yapabilirim ya ne olursa olsun o hata çıkmasın bir işe yapadığıda yok :D

3.hddleri görüyor hatta biçimlendirme bile yaptı bölümde oluşturuyor

6xxn.png