Jump to content

Cd - Dvd - Usb - Hdd ... Için Multiboot Hazırlamak

Share

Recommended Posts

@blue_life Hocam, uefi kurulum yapmak için fat32 flash gerekiyor. Ben flashı iki partition a ayırıp 1. bölümü fat32 yapıp uefi destekli x64 sistemleri atmak istiyorum, 2. bölümü normal ntfs biçimlendirip sizin grub4dos çalışmanızı yüklemek istiyorum. Bu şekilde bir flashdisk hazırlamak mümkün ama her iki bölüm de ayrı ayrı boot olur mu?

Ben kullanıyorum bir sıkıntı olmuyor. 2 ayrı flash olarak görüyor bilgisayar.

• Like 1

iso dosyasının içeriğini atacaksın isonun kendisini değil winrarla yada ultraiso tarzı programlarla NT6_ISO_ROOT klasörüne isoyu aç program çalışır

isodan çıkarıp atıcaksın iç.indeki herşeyi root a..

cok ama cok tesekürler bende program da sorun var zannediyorum :) hersey gönlünüzce olsun arkadaslar :)   :give_rose:  :give_rose:  :give_rose:

Yaptığınız iso dosyalarının yolunda bir yanlışlık olduğu için o hatayı alıyorsunuz. Büyük ihtimal şu şekilde "USBMENU\NT6\WIN7 iso dosyası bulunamadı lütfen iso dosyasını seçiniz" şeklinde.. Yani anladığım kadarıyla isoların yolu yanlış hata veren yola iso dosyalarını koyarsanız sorun çözülecektir.

Yaptığınız iso dosyalarının yolunda bir yanlışlık olduğu için o hatayı alıyorsunuz. Büyük ihtimal şu şekilde "USBMENU\NT6\WIN7 iso dosyası bulunamadı lütfen iso dosyasını seçiniz" şeklinde.. Yani anladığım kadarıyla isoların yolu yanlış hata veren yola iso dosyalarını koyarsanız sorun çözülecektir.

cok tesekür ederim boot bölümünde yanlislik yapmisim hatirlatiginiz ve yardimci oldugunuz icin tskrlr :)

slm arkadaşlar kaspersky 2013 için aşağıdaki iletiyi biraz daha açıklayayım dedim

kaspersky rescue cd 2013 çalıştırma

kaspersky rescue cd 2013 iso yu ana dizine çıkarınız

boot ve rescue klasörleri ile boot.catalog, efi.img ve livecd dosyaları ana dizine çıkmış olacak

kodlar aşağıdaki şekilde olacak

title Kaspersky Rescue CD 2013 
find --set-root /BOOT/rescue
kernel /BOOT/rescue root=live:CDLABEL=LABEL rootfstype=auto vga=791 init=/init initrd=rescue.igz kav_lang=en udev liveimg splash quiet doscsi nomodeset
initrd /BOOT/rescue.igz
boot 
CDLABEL=LABEL içeren komutta LABEL USB etiketiniz ne ise o olacak örneğin MULTIBOOT ise

title Kaspersky Rescue CD 2013 
find --set-root /BOOT/rescue
kernel /BOOT/rescue root=live:CDLABEL=MULTIBOOT rootfstype=auto vga=791 init=/init initrd=rescue.igz kav_lang=en udev liveimg splash quiet doscsi nomodeset
initrd /BOOT/rescue.igz
boot

NOT: ben isoyu KİS 2013 le oluşturdum güncellenmiş bi isodur
Edited by oguzhan43

arkadaşlar yardıma ihtiyacım var mutliboot sistemimi yaptım gayetde güzle oldu  sorunum windows7 kurarken ortada duruyor ve yer seçip göstememi istiyor wınt.iso dosyaısnı gösterince devam edip sorunsuz kuruyor   amakodlarım doğru olduğu halde neden yapıyor bunu   kodlar aşağıda dosyamda 

USBMENU/WIN7  kalsoru içinde ikiside bu alttaki kodu kullanıyorum soru koddamı acaba.birde wınt klasorunde   menu.lst var  bu wınt dosyaısnı ajzırlarken sistemin oluşturduğu dosya o gereklimi yoksa silmekmi lazım oda enalta veriyorum

title Windows 7 Kurulumu - ISO\n Iso dosyasindan onyukleme yapar
if %@root:~1,3%==hd0 && geometry (hd1) && map --unhook && map (hd0) (hd1) && map (hd1) (hd0) && map --hook && set PART=%@root:~5,1% && root (hd1,%PART%) || echo !!!
clear
set ISOFILE=/USBMENU/WIN7/NT6BOOT.ISO
# set ISOFILE=/USBMENU/WIN7/WIN7.ISO
set BOOTFILE=/BOOTMGR
if exist %ISOFILE% || find --set-root --ignore-floppies %ISOFILE% || echo -> %ISOFILE% bulunamadi!
if exist %ISOFILE% && map %ISOFILE% (0xFF)
if exist %ISOFILE% && map --hook && root (0xFF) && chainloader (0xFF)%BOOTFILE% || chainloader () && boot
boot || echo -> Onyukleme basarisiz! && echo && pause --wait=5 <<< Klasik Menuye Don ...

menu.lst dosyası
# =======================================================================================================

# Grub4dos usb diskten çalıştırıldıysa, birinci disk ile ikinci diskin yerini değiştiriyoruz!
title Windows Vista/Win7 Kurulumu (ISO) \n Iso dosyasından önyükleme yapar
geometry (hd1) && checkrange 0x80 read 0x8280 && map (hd0) (hd1) && map (hd1) (hd0) && map --hook
set ISOFILE=/USBMENU/WIN7/WIN7.ISO
ls %ISOFILE% || find --set-root --ignore-floppies %ISOFILE%
map %ISOFILE% (0xFF)
map --hook
root (0xFF)
chainloader (0xFF)/BOOTMGR || chainloader ()
boot

# =======================================================================================================

# Grub4dos usb diskten çalıştırıldıysa, birinci disk ile ikinci diskin yerini değiştiriyoruz - Bir soruna karşı alternatif;
map (hd0) (hd1) && map (hd1) (hd0) && map --hook
map %ISOFILE% (0xFF)
map --hook
root (0xFF)
boot

# Grub4dos CD/DVD den veyahut kurulum yapılacak diskten çalıştırıldıysa, disklerin yerini değiştirmiyoruz.
map %ISOFILE% (0xFF)
map --hook
root (0xFF)
boot

# Grub4dos usb diskten çalıştırıldıysa, birinci disk ile ikinci diskin yerini değiştiriyoruz!
geometry (hd1) && checkrange 0x80 read 0x8280 && map (hd0) (hd1) && map (hd1) (hd0) && map --hook
map %ISOFILE% (0xFF)
map --hook
root (0xFF)
boot

# Grub4dos usb diskten çalıştırıldıysa, birinci disk ile ikinci diskin yerini değiştiriyoruz - Bir soruna karşı alternatif;
map (hd0) (hd1) && map (hd1) (hd0) && map --hook
map %ISOFILE% (0xFF)
map --hook
root (0xFF)
boot

# Grub4dos CD/DVD den veyahut kurulum yapılacak diskten çalıştırıldıysa, disklerin yerini değiştirmiyoruz.
map %ISOFILE% (0xFF)
map --hook
root (0xFF)
boot

yanlışım yok is eyer göstermiyor  dosyayı göstermemizi istiyor   win7 kodlarım doğrumu   bu wın7 klasoru içindeki menu.lst gereklimi yoksa silmekmi lazım

win7 iso kurulumu için hangi kodu kullanmalıyım çalışan hangisi

sorun kodda değil NT6BOOT.ISO oluştururken usb dizinde yolu yanlış göstermişsin hangi yolu verdiysen dosyaları oraya koymalısın

nt6setupdamı yaparken yolu tam yazacaz  bu wın7 klasörüne olulşan menü.lst dosyaısnı eklemek gerekiyormu yoksa silmekmi lazım

evet iso dosyasının konumunu doğru yazmalısın o konumada NT6BOOT.ISO yu koymalısın

aşağıdaki konuyu iyi incele 

http://www.tnctr.com/topic/159142-iso-dosyasyndan-vista-wi7-win8-kurulumu/

oluşan menu.lst yi kullanmana gerek yok sadece içindeki komutu kendi usbmenu.lst dosyanda kullanacaksın

örneğin ben dosya konumunu WIN7/NT6BOOT.ISO olarak veridm yani usb anadizizinde WIN7 klasörünü gösterdim oluşan iki isoyu bu klasöre koydum ve komu şu şekilde

title Windows Win7 X86 X64 Kurulumu \n Windows Win7 X86 X64 kurulumu ...
errorcheck off
ls /WIN7/NT6BOOT.ISO || find --set-root /WIN7/NT6BOOT.ISO
ls /WIN7/NT6BOOT.ISO || pause --wait=5 WIN7/NT6BOOT.ISO bulunamadi!
map /WIN7/NT6BOOT.ISO (0xFF)
geometry (hd1) && checkrange 0x80 read 0x8280 && map (hd0) (hd1) && map (hd1) (hd0)
map --hook
chainloader (0xFF)
boot
Edited by oguzhan43

Merhaba arkadaşlar ben iso dosyasından eMoviX adlı programı çalıştırmak istiyorum kullandığım kodlar

title movix2-0.3.1rc2.iso
map /movix2-0.3.1rc2.iso (0xff) || map --mem /movix2-0.3.1rc2.iso (0xff)
map --hook root (0xff)
chainloader (0xff)
--------------------------------------------------------
title movix2-0.3.1rc2.iso
set ISOFILE=/Movix/movix2-0.3.1rc2.iso
set BOOTFILE=/isolinux/isolinux.bin
if exist %ISOFILE% || find --set-root --ignore-floppies %ISOFILE% || echo -> %ISOFILE% bulunamadi!
if exist %ISOFILE% && map %ISOFILE% (0xFF)
if exist %ISOFILE% && map --hook && root (0xFF) && chainloader (0xFF)%BOOTFILE% || chainloader () && boot
boot || echo -> Onyukleme basarisiz! && echo && pause --wait=5 <<< Klasik Menuye Don ... 

Program açılıyor Loading scripts from the cd ye gelip burada takılıp kalıyor.
Yardımcı olursanız çok sevinirim.

http://movix.sourceforge.net/

http://sourceforge.net/projects/movix/files/MoviX2/0.3.1rc2/

Kullandığım sürüm movix2-0.3.1rc2

Edited by pire05