Jump to content

Cd - Dvd - Usb - Hdd ... Için Multiboot Hazırlamak

Share

Recommended Posts

@Skorpion

Bir windows programını iso yapıp, multiboot menüsüsünde kullanamassınız!
Multiboot menüsünde kullanabilmeniz için bu programların disket,cd/dvd, disk imajları genelde bulunmaktadır. Siz imajları kullanarak multiboot menüsüne ilgili bileşenleri ekleyebilirsiniz.

Partition Magic programının hatırladığım kadarıyla disket imajı vardı. Lakin PMagic programı çok eski olması nedeniyle vista,win7 ile bölümlenmiş disklerde sorun çıkartıyordu diye hatırlıyorum. Benim paylaştığım paketlerde, dostan çalışan Acronis Disk Director inan Pmagic programında çok daha iyi ve sorunsuzdur! Pmagic ile uğraşma. Daha yeni bir şey eklemek istersen, Acronis Disk Director programına ait önyüklenebilir iso dosyasını temin edip, grub4dos ile çalıştırabilirsin...

@blue_life
Çok teşekkür ederim. Üstad lafını hakkediyorsun. Elinden kurtulan sorun yok sanırım :D

Edit: Küçük bir sorun farkettim. Live versiyonunda Ses ve touchpad(laptopta) driverlerini yüklemiyor sanırım; ama kurulum için kullanacağım için sorun olmaz. Kurulumdan sonra bu driverları kuruyor.

Edited by KingLost

@Rihanna

Önyükleme (boot) sürücücüsüne format atmazsan (yani sürücüdeki ilgili dosyaları silmezsen) grub4dos menüsü durur. Aynı şekilde kurulumda farklı sürücü seçersen ilgili sürücüdeki ilgili dosyaların da silinmemesi gerekiyor...

[quote name='blue_life' date='23 June 2012 - 17:09 ' timestamp='1340464178' post='1215128']
@Rihanna

Önyükleme (boot) sürücücüsüne format atmazsan (yani sürücüdeki ilgili dosyaları silmezsen) grub4dos menüsü durur. Aynı şekilde kurulumda farklı sürücü seçersen ilgili sürücüdeki ilgili dosyaların da silinmemesi gerekiyor...
[/quote]
Abi ben sana şöyle sorayım ben diyelimki GRUB4DOS menü dosyalarını D diskime attım ve menü önyükleme menüsünde göründü daha sonradan ben C diskimi formatlarsam bu GRUB4DOS menüsü formattan sonra önyükleme menüsünde görünür mü ?

@Rihanna

Evet en basit olarak ilgili programla kurulum yapacaksın. Tabi D:\ sürücünde dosyaların bulunduğundan kurulumda D:\ sürücüsünü seçip, "Drive_Root klasörünün içeriğini hedef sürücüye kopyala" seçeneğindeki tıkı kaldırırsın. Bu sayede tekrar kopyalama işlemi olmaz...

[quote name='blue_life' date='23 June 2012 - 17:38 ' timestamp='1340465901' post='1215146']
@Rihanna

Evet en basit olarak ilgili programla kurulum yapacaksın. Tabi D:\ sürücünde dosyaların bulunduğundan kurulumda D:\ sürücüsünü seçip, "Drive_Root klasörünün içeriğini hedef sürücüye kopyala" seçeneğindeki tıkı kaldırırsın. Bu sayede tekrar kopyalama işlemi olmaz...
[/quote]
Tamam abi ilgilendiğin için çok teşekkür ederim allah razı olsun :)

Selamunaleyküm arkadaşlar benim bir sorum olacak ben multibootu hazırladım ama bir sorunum var menu olarak blue_lifenin yaptığı BL_SPRİNG kullanıyorum sorunum ilk ana menüye kapat komutunu ekleyemedim onda bir koruma gibi bişi var tiger menüsünde falan oluyor diğer menülerde ama BL_SPRİNG de yapamadım yardımcı olursanız sevinirim

@kral1122

Ilk anamenü ile ne demek istiyorsun? Ilgili gfx menüsü gelmeden bir atlama ekranı (bazı bilgisayarlarda) çıkıyordu. Bunu kastediyorsan onu kaldırmazsın. Bunun için farklı gfx menüsü kullanmalısın...

[quote name='blue_life' date='26 June 2012 - 22:54 ' timestamp='1340740457' post='1216158']
@kral1122

Ilk anamenü ile ne demek istiyorsun? Ilgili gfx menüsü gelmeden bir atlama ekranı (bazı bilgisayarlarda) çıkıyordu. Bunu kastediyorsan onu kaldırmazsın. Bunun için farklı gfx menüsü kullanmalısın...
[/quote]

sistemi kapat komutunu grubmenu.lst yazıyorum multibootta gözükmüyor

Edited by kral1122

[quote name='blue_life' date='27 June 2012 - 10:42 ' timestamp='1340782948' post='1216244']
Evet ilgili gfx menüsünde böyle bir bag vardı. Bunun için en sonra bir veyahut iki başlık daha ekleyiniz!
Yani;

[code]title \n
root
title \n
root
[/code]
[/quote]

oldu sağol Allah razı olsun bir sorum daha olacak üstteki bluelife mulltiboot yazısını mesela tiger.gfx e nasıl yazarım

@kral1122

Bu özellik ilgili gfx menüsünde vardır! Sen ilgili gfx menü dosyasını anlatıldığı üzere açıp, ilgili yazıyı ve arkaplan resmini değiştirebilirsin. Yani istediğin yazıyı yazıp, istediğin arkaplan resmini ilgili gfx menüsünü düzenleyerek kullanabilirsin.

Gerkli anlatımlar yapılmıştı!

@cyclerboi

bluelife'ın verdiği kodlar güncel grub4dos kodlarıdır. Eğer güncel grub4dosu usb ne kurmazsan bluelife'ın verdiği kodlar çalışmayacaktır.
Güncel grub4dos kurduğunu varsayarak: Linux mint sitesinden indirdiğin iso dosyasının ismini MINT13.ISO olarak değiştirip USBMENU/MINT dizinindeki MINT13.ISO dosyasıyla değiştirmen lazım. Diğer dosyalara ise dokunmaman gerekir, Sanırım Ubuntunun boot dosyaları kullanıldığı için küçük bir sorun var Live versiyonunda touchpad ve ses driverları yüklenmiyor, ama kurulum yapınca bütün driverlar yükleniyor

Bu arada Güncel grub4dos: [code]http://grub4dos-chenall.googlecode.com/files/grub4dos-0.4.5c-2012-06-19.7z[/code]

Edited by KingLost

@cyclerboi

Sorunun çözüldümü? Ubuntu versiyonu gördüğüm kadarıyla değişmemiş. Ubuntu için yardım dosyasında gerekli anlatım mevcuttu. Ayrıca dropbox linklerinden usb paketini yeniden indirmelisin. En güncel dosyalar dropboxta idi.

Mint konusuna gelirsek, anlatımı eksiksiz yaptıysan sorun çıkmaması lazım. Ayrıca grub4dos ile uğraşırken, klasör seçeneklerinden dosya uzantılarını açmalısın. Dosya uzantıları kapalıysa, kazara MINT13_BOOT.ISO.ISO şeklinde bir dosya ismi belirlemiş olabilirsin. Ayrıca komutlarda verilen konumlara dikkat et. Ben dosya konumlarında büyük harf kullandım. Misal MINT13_BOOT.ISO dosyasının ismi MINT13_BOOT.iso ise hata alırsın. Kısaca usbye eklediğin ilgili dosyaların konumları büyük olsun...

[spoiler][notice][img]http://i.imgur.com/H6Fn5.jpg[/img]

[b]Linux Mint 13 Sistemini Iso Dosyasından Çalıştırmak[/b]

1 - Aşağıdaki dosyayı indiriniz.
[color="#0000FF"][u]https://www.dropbox.com/s/6y7im1g7ujoynuz/MINT13.ZIP[/u][/color]

2 - Indirdiğiniz zip içindeki USBMENU klasörünü, usb sürücünüze çıkartınız. [i]İsterseniz hazırlığınız paketinizde de bu işlemleri yapabilirsiniz.[/i]

3 - Linux Mint 13 iso dosaysının ismini MINT13.ISO olarak değiştirip, usb sürücüsünüzdeki USBMENU\MINT klasörüne atınınız.
[color="#0000FF"][u]ftp://ftp.linux.org.tr/linuxmint/iso/stable/13/linuxmint-13-cinnamon-dvd-32bit.iso[/u][/color]

4 - USBMENU\MINT\MENU.LST dosyasındaki grub4dos kodlarını kullanınız. Kodları burdan da verelim.
[spoiler][code]# =========================================================================
# username=linux password=
# www.tnctr.com/topic/100852-
# =========================================================================

title Start Linux Mint
set ISOFILE=/USBMENU/MINT/MINT13.ISO
set BOOTFILE=/USBMENU/MINT/MINT13_BOOT.ISO
if exist %BOOTFILE% || find --set-root %BOOTFILE%
map %BOOTFILE% (0xFF) || map --mem %BOOTFILE% (0xFF)
map --hook
root (0xFF)
kernel /casper/vmlinuz cdrom-detect/try-usb=true file=/cdrom/preseed/mint.seed boot=casper iso-scan/filename=%ISOFILE% quiet splash -- locale=tr_TR console-setup/layoutcode=tr
initrd /casper/initrd.lz

title Start Linux Mint (compatibility mode)
map --hook
root (0xFF)
kernel /casper/vmlinuz cdrom-detect/try-usb=true file=/cdrom/preseed/mint.seed boot=casper xforcevesa iso-scan/filename=%ISOFILE% ramdisk_size=1048576 root=/dev/ram rw noapic noapci nosplash irqpoll -- locale=tr_TR console-setup/layoutcode=tr
initrd /casper/initrd.lz

title Check the integrity of the medium
map --hook
root (0xFF)
kernel /casper/vmlinuz cdrom-detect/try-usb=true boot=casper integrity-check iso-scan/filename=%ISOFILE% quiet splash -- locale=tr_TR console-setup/layoutcode=tr
initrd /casper/initrd.lz

title Test memory
map --hook
root (0xFF)
kernel /install/mt86plus

# =========================================================================[/code][/spoiler]

[img]http://i.imgur.com/4Tyoe.jpg[/img]

Not: Farklı boot dosyası kullandığımız için, Linux Mint başlangıçta kullanıcı ismi ve şifre sormaktadır.
Kullanıcı isminiz;[b]linux[/b] Şifreniz ise yok. Kısaca kullanıcı ismi sorduğunda linux yazıp entera basınız. Şifreyi sorduğunda kutuya bir şey yazmadan entera basınız. (Username=linux ,Password=blank)[/notice][/spoiler]

• 2 hafta sonra ...

[quote name='cyclerboi' date='04 July 2012 - 00:32 ' timestamp='1341361934' post='1218412']
@blue_life

multiboot ile ilgili çalışmalarını yakından takip ediyorum. kendi çapımda bayağı yol aldım ama linux sürümlerini eklemede sorun yaşıyorum. mesela ubuntu ve pardus'un son sürümleri hata vererek çalışmıyor. ilk başta boot olmakta ama sonradan "Could not find media file" hatalarını vermekte. benzer sorunla karşılaşan birisi sorunu çözmüş ama sanırım onlar daha eski sürümlerde işe yarıyor. ben de bu son sayfada yer alan "mint" dağıtımını yapmak istedim. açıklamalardaki adımları takip ettim ama error:15 could not find the file hatası alıyorum. acaba menu.lst'te herhangi bir değişiklik yapılacak mı? çünkü diğer yaptığımız kodlardan farklı şeyler içeriyor. demek istediğim %ISOFILE% ibaresi aynen kalacak mı? yoksa onun yerine iso dosylarından biri yazılacak mı? ya da indirdiğimiz dosyaların hepsi usbmenu dizininde MINT adlı klasörde mi yer alacak? yaklaşık 800 mb'lık iso dosyasının adını MINT13.ISO yapıp MINT klasöründeki 0 KB'lık aynı adlı dosyayla mı yer değiştireceğiz? çok fazla soru sordum ama hepimiz emek harcıyoruz ve güzel bir şeyin ortaya çıkmasını istiyorum :) bu arada denemelerimi hem QEMU'da hem de laptop'ta deniyorum. şimdiden teşekkürler...
[/quote]

Pardus'un hangi sürümünü çalıştıramadın yardımcı olalım could not find the file hatasını daha önce forumda açıklamaya çalışmıştım

• 2 hafta sonra ...

@kalelibilişim

Ilgili ms-dos programlarını usb ortamından kullanmak istiyorsan, bunun için bir livesistem kullanmalısın. Hiren BootCD içindeki minixp günceldir ve haliyle ilgili programları onun üzerinden sorunsuz kullanabilirsin...

@kalelibilişim

Sen heralde ilgili programları, ufak disket imajlarıyla çalıştırmak istiyorsun ama malesef bu tarz programlar ilgili sistemde çalışmaz! Lakin windows xp kurdaki onarım kısmında girdiğimiz dos komut isteminde bazıları çalışabilir... Açıkçası fazla fikrim yok, araştırmak lazım...

[b]Şu Sıralar ßöyle ßirşeye İhtiyacım Vardı. Şimdi ßana Tek Usb'ye Win 7 ve Xp'yi Nasıl Atacağımı Anlatabilecek ßi Arkadaş Var mı ? Yada İletişime Geçebilecek Olan ßiri Varsa Technisyen_[b][color=#FF0000]Forumda msn, mail, adres, gerçek isim vs. bilgilerinizi paylaşmayınız[/color][/b].com Msn Adresinden Ulaşırsa Sevinirim. Konuyu Okumama Rağmen ßişi Anlayamadım Yazılıma Kaçıyor ßiraz İş. [/b]

@H34LİST

Yardım dosyasını incelersen, fazla zor olmadığını görürsün. Vista/Win7 kur usb gibi ortamlardan direk bootmgr dosyasını önyükleyerek çalışabiliyor. XP için ise yardım dosyasında yapılması gerekenlere ait konunun linkini vermiştim... Takıldığın yerlderde yazarsan burdan yardımcı oluruz...

@cyclerboi

Ilgili linux sistemleri senin sistemine ait usb sürücülerini düzgün yükleyemediyse, haliyle ilgili hatayı alman doğal. Bu tür sorunlar genelde anakarttan kaynaklanmakla birlike bazen flash disktende kaynaklanabiliyor.

Sorunun bundan kaynaklandığını anlamak için, sistemindeki dahili bir sürücüden ilgili yöntemi kullanarak slax veyahut ubuntuyu çalıştırmayı deneyebilirsin. Kısaca aynı komutları kullanıp ilgili dosyaları C:\ sürücüsüne koyman kafi. Tabi usb ilgili dosyalar (grub4dos komutundaki dosyalar) olmasın...

Sonucu yazarsın...