Jump to content

Windows 7 X86 / X64 Nasıl Birleştirilir?

Share

Recommended Posts

• Replies 62
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

• Editor

[quote name='kalelibilişim' timestamp='1352657835' post='1255178']
windows starter de 1 nasıl olacak...
[/quote]
Windows 7 konusundada sormuşsun tam olarak ne yapmak istediğini yazarmısın 11in1 mi yapacaksın 9in1mi yoksa elindeki 9in1 sisteme enterpriselerimi ekleyeceksin ayrıntı verirsen yardımcı olurum

@köylü
Üstte 49. postta da yazmıştım
Elimdeki windows 7ultmate sp1 x86 ve windows 7ultmate sp1 x64 sürümlerinde sources klasöründeki ei.cfg dosyasını silip bu iki dvd yi birleştirince 9 in 1 oluyor.
ultimate enterprise sürümünü içermiyor mu ?
bazı paylaşımlarsa windows 7 bussines edition da eklenmiş bu nedir ?
Bu konuda yeniyim ama doğrudan 11 in 1 yapmayı tercih etmek isterim.
Hatta diğer sürümleri bussiness ...vs nasıl eklenir öğrenmek istiyorum.
Bu işlemleri manuel olarak yapıp ne yaptığımı bilmek istiyorum.
Yani ben öğrenmek istiyorum. Saygılar...

Bir de gimagex mi imagex mi daha sağlıklı çalışır ?

Edited by kalelibilişim

• Editor

[quote name='kalelibilişim' timestamp='1352918844' post='1255996']
@köylü
Üstte 49. postta da yazmıştım
Elimdeki windows 7ultmate sp1 x86 ve windows 7ultmate sp1 x64 sürümlerinde sources klasöründeki ei.cfg dosyasını silip bu iki dvd yi birleştirince 9 in 1 oluyor.
ultimate enterprise sürümünü içermiyor mu ?
bazı paylaşımlarsa windows 7 bussines edition da eklenmiş bu nedir ?
Bu konuda yeniyim ama doğrudan 11 in 1 yapmayı tercih etmek isterim.
Hatta diğer sürümleri bussiness ...vs nasıl eklenir öğrenmek istiyorum.
Bu işlemleri manuel olarak yapıp ne yaptığımı bilmek istiyorum.
Yani ben öğrenmek istiyorum. Saygılar...

Bir de gimagex mi imagex mi daha sağlıklı çalışır ?
[/quote]Gimagex programıda imagex exe yi kullanır gimagexle manuel olarak tüm sürümlerdeki install.wim imajlarını tek install.wim içinde birleştirebilirsin burada sürüm numaraları önemli değildir gimagexle export ederken ilk export ettiğin imaj 1 numarasını alır diğer imajlar bu sıralama seklinde olur arıyorum starter imaj numarası orijinal sürümde 1 dir fakat gimagexle sen bunu ilk olarak çıkarırsan 1 numarasını alır enson çıkarırsan atıyorum 11in1 yapıyorsun 11 nolu imaj olur aiolarda x86 kurulum dosyaları kullanılır onun için iöajları birleştirdikten sonra x86 ultimate dosyalarını kullanırız linkte senin için orijinal iso dosyalarını birlleştiren bir exe vardır gimagex deki export olayını komuta dökerek pratikleştirilmiş halidir exe yi çalıştırıp cmd ekranında yazanları uygulayacaksın cok kısa sürede 11in1 iso dosyası hazır olacaktır windows7 busines den bahsetmişsin vistada busines vardı fakat 7 de hiç duymadım [b]E[b]dit [/b] :Enterpriseler ayrı iso dosyalarında dır ultimate isoları içinde yoktur[img]http://e1211.hizliresim.com/13/g/fxsd1.png[/img][/b][CODE]
http://s2.dosya.tc/server21/ajpQvA/EXPORT.rar.html
[/CODE]

Edited by köylü

@ köylü ultimatenin içinde enterprise var mı ? Anladım ki yok.
Enterpriseyi kendi dvd sinden almak gerekiyor.

Peki bu 11 sürüm haricinde windows 7 sürümü varmı ?

Edit :
Kurulumda x86 dosyalarının kullanılması x64 kurulumlarında sorun oluşturur mu ?
Örneğin kurulum yaptığımız x64 sisteme x86 dosyaları kopyalanır mı ?

Edited by kalelibilişim

[color=#282828][font=helvetica, arial, sans-serif]Kurulumda x86 dosyalarının kullanılması x64 kurulumlarında sorun oluşturur mu ?[/font][/color]
[color=#282828][font=helvetica, arial, sans-serif]Örneğin kurulum yaptığımız x64 sisteme x86 dosyaları kopyalanır mı ? [/font][/color]

[color=#282828][font=helvetica, arial, sans-serif]Sanırım verdiğiniz programda küçük bir hata var : enterprise x64 dosyalarını DVD1 klasörüne atın diyor. (E64 Demesi gerekiyor sanırım.)[/font][/color]
[color=#282828][font=helvetica, arial, sans-serif]Anlaşılan sizi daha çok rahatsız edeceğiz. Selametle...[/font][/color]

Edited by kalelibilişim

• Editor

[quote name='kalelibilişim' timestamp='1352924306' post='1256032']
[color=#282828][font=helvetica, arial, sans-serif]Kurulumda x86 dosyalarının kullanılması x64 kurulumlarında sorun oluşturur mu ?[/font][/color]
[color=#282828][font=helvetica, arial, sans-serif]Örneğin kurulum yaptığımız x64 sisteme x86 dosyaları kopyalanır mı ? [/font][/color]
[/quote]
x86 dosyaları derken boot.wim ve x86 iso içerisindeki diğer dosyalardan bahsettim kısaca 11 imajı birleştirip hazırladığın install.wim dosyasını x86 iso içerisindeki ile değiştireceksin x64 kurulumunda sorun cıkmaz ayrıca linkte verdiğim exe de her sey ayarlanmıştır sen sadece iso dosyalarını belirtilen klasöre cıkaracaksın baska hiçbir işlem yapmayacaksın isoları belirtilen klasöre cıkar ve devam etmek için bir tusa bas 11in1 iso dosyan hazır olacaktır
[b]küçük bir yazılım hatası olmuş enterprise x64 ü dediğin gibi E64 klasörüne atacaksınız sadece txt hatası diğer işlemlerde hata yoktur kullanabilirsiniz düzeltip yeniden ekledim[/b]

Edited by köylü

Edit : 7-8 tüm sürümler.

D:\Imagex.exe /export D:\7x86\sources\install.wim 1 D:\install.wim "Windows 7 STARTER x86"
D:\Imagex.exe /export D:\7x86\sources\install.wim 2 D:\install.wim "Windows 7 HOMEBASIC x86"
D:\Imagex.exe /export D:\7x64\sources\install.wim 1 D:\install.wim "Windows 7 HOMEBASIC x64"
D:\Imagex.exe /export D:\7x86\sources\install.wim 3 D:\install.wim "Windows 7 HOMEPREMIUM x86"
D:\Imagex.exe /export D:\7x64\sources\install.wim 2 D:\install.wim "Windows 7 HOMEPREMIUM x64"
D:\Imagex.exe /export D:\7x86\sources\install.wim 4 D:\install.wim "Windows 7 PROFESSIONAL x86"
D:\Imagex.exe /export D:\7x64\sources\install.wim 3 D:\install.wim "Windows 7 PROFESSIONAL x64"
D:\Imagex.exe /export D:\7x86\sources\install.wim 5 D:\install.wim "Windows 7 ULTIMATE x86"
D:\Imagex.exe /export D:\7x64\sources\install.wim 4 D:\install.wim "Windows 7 ULTIMATE x64"
D:\Imagex.exe /export D:\8x86\sources\install.wim 2 D:\install.wim "Windows 8 CORE x86"
D:\Imagex.exe /export D:\8x64\sources\install.wim 2 D:\install.wim "Windows 8 CORE x64"
D:\Imagex.exe /export D:\8x86\sources\install.wim 1 D:\install.wim "Windows 8 PROFESSIONAL x86"
D:\Imagex.exe /export D:\8x64\sources\install.wim 1 D:\install.wim "Windows 8 PROFESSIONAL x64"

Edited by kalelibilişim

• 1 yıl yıl...

köylü abi anlatım cok guzel olmus fakat bunun tam tersını nasıl yaparım ? ben x64 ve x86 surumlerı hepsı bır dvd yı ayırıp x86 ayrı bır dvd x64 ayrı bır dvd yapmak ısıyıtorum yanı surumlerı ayrıcam bunun bır yoneymı varmı?

• 4 ay sonra...

Yeni sürümde Imagex.exe gimagex.exe olmuş sanırım kodlarımız böylemi devam etmeli?

gimagex.exe /export X:\x....

valla gigamexin parametreleri ile ilgili bilgim yok fakat 

bu linkte @xarax kardeşim paylaştığı türkçeleştirilmiş gigamex sürümü var ve içerisinde imagex.exe vs. ne ararsan var .

yani imagex ile ilgili bilinen parametreleri kullanırsın bu imagex sürümü 2014 şubat ayında çıkmış olan sürümdür.

bilmiyorum ama herhalde en son microsoft imzalı en son çıkan imagex.exe herhalde bu.

http://www.mediafire.com/download/2mztw0lx52pktzw/gimagex2.1.1TR.7z

• Editor

Gimagex imagex exe kullanılarak hazırlanmış bir autoit scripts dosyasıdır imagex cmd kodları qimagex olarak kullanılmaz imagexin tüm işlevleri gimagex içinde vardır manuel olarak gimagexi açıp kullanabilirsiniz cmd de kodları uygulamak içn imagex exe yi ya system32 içine kopyalamak gerekli yada kodlara imagex exe yolunun gösterilmesi gereklidir