Jump to content

100 Mb Hızda Yayın Ve Video İzlerken Donma

StoneKing
 Share

Recommended Posts

hocam laptopunuzda çift ekran kartı bulunuyor sanırım..aygıt yöneticisinden birini devre dışı bırakıp öyle deneyin. bildigim kadarıyla bu tip sorunlar işlemci yetersiz kaldıgında yapar..1mbit de olsa lag yapmaz .sizdeki özellikerde fena sayılmaz .normalde yapmaması lazım..teknoloji de bazen şans işidir .

benim arkadaşta da i7 işlemci var lol oynarken lag yapıyor .ayni model ve daha düşük benim sistemde lol kurup oynadı lag yapmadı..böyle saçmalıklar bazen türüyor

Edited by bozart
  • Like 1

bozart, 4 saat önce yazdı:

hocam laptopunuzda çift ekran kartı bulunuyor sanırım..aygıt yöneticisinden birini devre dışı bırakıp öyle deneyin. bildigim kadarıyla bu tip sorunlar işlemci yetersiz kaldıgında yapar..1mbit de olsa lag yapmaz .sizdeki özellikerde fena sayılmaz .normalde yapmaması lazım..teknoloji de bazen şans işidir .

benim arkadaşta da i7 işlemci var lol oynarken lag yapıyor .ayni model ve daha düşük benim sistemde lol kurup oynadı lag yapmadı..böyle saçmalıklar bazen türüyor

hocasm ssd dışında arkadaşla aynı sisteme sahibim 2 karttada mavi ekran veriyor devredışı bırakmaya kalkınca yapamıyoruz onu gönlüm istiyor inteli komple yok edeyim pc full nvidiayla çalışsın ama yapamıyorum

• Like 1

bozart, 4 saat önce yazdı:

@bozart Çok teşekkürler bariz bir fark oldu. Sadece bilgisayarı kapatırken tekrar etkinleştirmem gerekiyor çünkü ilk açılışta masaüstü pikselleşmişti. Onun dışında dediğinizi 1-2 gün denemeye devam edeceğim.

SoNKraL_, 2 dakika önce yazdı:

hocasm ssd dışında arkadaşla aynı sisteme sahibim 2 karttada mavi ekran veriyor devredışı bırakmaya kalkınca yapamıyoruz onu gönlüm istiyor inteli komple yok edeyim pc full nvidiayla çalışsın ama yapamıyorum

@SoNKraL_  Hocam NVIDIA denetim masasından "PyhsX" işlemcisini harici ekran kartım olanı yaptım(610M). 3D ayarlarından yine "Yüksek Performanslı Nvidia İşlemcisi"ni seçtim. Ardından aygıt yöneticisinden Intel'i devre dışı bıraktım. Canlı yayını da "Brave" tarayıcısından açtım tabii Nvidia'ya da eklemiştim yüksek performanslı çalışması için.  Dahili ekran kartını devre dışı bırakınca Nvidia Denetim Masası'na giremiyorsunuz. O yüzden dahiliyi işiniz bittikten sonra tekrardan etkinleştirmeyi unutmayın.

• Like 2

Çalışan bir çok gereksiz uygulamanız var, aynı hız testini şunları kapatarakta yapabilir misiniz?li.jpg.1c704bc744c09646dd5786a2b3c9aa96.jpg

Nvidianın işaretli olan doğrudan kapanmaz. görev yöneticinde sağ tıklayıp dosya konumunu aç deyip, yerini bulun. işlemi durdurup, ismini değiştirin. ( nxxxxx.ex_ gibi) intelin modüllerini üçlü olanlar, önce görev yöneticinden başlangıca girip devre dışı bırakın tek tek, varsa çalışan servis olarak durdurun. Ofis ve google gereksiz, ofis sadece çalışırken lazım ozaman aktif edersiniz haricinde kapatabilirsiniz. Google her an güncelleme yapmadığına göre başka şeyler yapıyor. Haftada bir açsanız yeter. Ama seyrederken ve indirirken bunlar kapalı olarak yapın testlerinizi. Ve mutlaka aynı testi usb ye yazılmış, çalışan bir linuxta mutlaka deneyin. Orda da aynıysa donamına ve sağlayıcısına başvurursunuz. Tabi modem ayarlarıyla oynanmışsa o başka, öyleyse fabrika ayarlarında denemenizi öneririm.

Edited by kadetti

kadetti, 12 saat önce yazdı:

Çalışan bir çok gereksiz uygulamanız var, aynı hız testini şunları kapatarakta yapabilir misiniz?li.jpg.1c704bc744c09646dd5786a2b3c9aa96.jpg

Nvidianın işaretli olan doğrudan kapanmaz. görev yöneticinde sağ tıklayıp dosya konumunu aç deyip, yerini bulun. işlemi durdurup, ismini değiştirin. ( nxxxxx.ex_ gibi) intelin modüllerini üçlü olanlar, önce görev yöneticinden başlangıca girip devre dışı bırakın tek tek, varsa çalışan servis olarak durdurun. Ofis ve google gereksiz, ofis sadece çalışırken lazım ozaman aktif edersiniz haricinde kapatabilirsiniz. Google her an güncelleme yapmadığına göre başka şeyler yapıyor. Haftada bir açsanız yeter. Ama seyrederken ve indirirken bunlar kapalı olarak yapın testlerinizi. Ve mutlaka aynı testi usb ye yazılmış, çalışan bir linuxta mutlaka deneyin. Orda da aynıysa donamına ve sağlayıcısına başvurursunuz. Tabi modem ayarlarıyla oynanmışsa o başka, öyleyse fabrika ayarlarında denemenizi öneririm.

Hocam sadece "Office" uygulamasını durdurdum diğerlerini aynı bıraktım. @bozart hocanın önerdiği yöntemle saatlerce deneyerek %80-90 fark yaşadım. Laptop aşırı ısınıyor olsa da en azından kaliteli şekilde film, video, maç ve canlı yayınları izleyebiliyorum.

• Like 1

internetten film dizi vs seyretme olayında epey ugrastım

film izlerken genelde ozellikle de atlamak istedigim yerlerde ileri ileri yapıyordum ve takılmalar dedıgımız buffer beklemesı cok oluyordu.

bircok parametre bu olaya sebep oluyor

1. video kaynağı

2. pcnin konfigurasyonu

3. tarayıcı

4. internet hızı vs vs cogaltılabilir

bircok arastırma sonucu ben kendi sorunumu cozdum ama herkeste olurmu emin olamam

firefox indirdim bircok ayara musade ediyor

en onemlisi  bir kod buldum bu kod videoyu izlerken arka planda size daha fazla buffer yapmayı saglıyor tabi izlemesenizde filmi tam indirmis gibi interneti yoruyor.

bu kod :      media.mediasource.enabled

Tarayıcının adres çubuğuna about:config yazın. Uyarı istemi görüntülenirse dikkatli olacağınızı onaylayın. Aramak media.mediasource. etkin Değiştirmek için tercihe çift tıklayın. YouTube'daki videoların tam olarak arabelleğe alınmasını istiyorsanız, tercihi false olarak ayarlayın.

umarım işinize yarar ben cok memnunum

bircok ayarı degistirdim ve istedigim gibi tarayıcım oldu. neyi ne yaptım hatırlamadıgım icin portable surumunde yaptım ve kendıme ozel yedekledim. yedeğim zipli duruyor

• Like 2

recsin, 14 saat önce yazdı:

film izlerken genelde ozellikle de atlamak istedigim yerlerde ileri ileri yapıyordum ve takılmalar dedıgımız buffer beklemesı cok oluyordu.

1. video kaynağı

2. pcnin konfigurasyonu

3. tarayıcı

bircok arastırma sonucu ben kendi sorunumu cozdum ama herkeste olurmu emin olamam

en onemlisi  bir kod buldum bu kod videoyu izlerken arka planda size daha fazla buffer yapmayı saglıyor tabi izlemesenizde filmi tam indirmis gibi interneti yoruyor.

Tarayıcının adres çubuğuna about:config yazın. Uyarı istemi görüntülenirse dikkatli olacağınızı onaylayın. Aramak media.mediasource. etkin Değiştirmek için tercihe çift tıklayın. YouTube'daki videoların tam olarak arabelleğe alınmasını istiyorsanız, tercihi false olarak ayarlayın.

bircok ayarı degistirdim ve istedigim gibi tarayıcım oldu. neyi ne yaptım hatırlamadıgım icin portable surumunde yaptım ve kendıme ozel yedekledim. yedeğim zipli duruyor

Edit: Çoğu video açılmaz oldu not media error hatalraı vermeye başladı başta iyiydi sonradan sıçtı eski haline getirmek zorunda kaldım :(

Edited by SoNKraL_

recsin, 11 saat önce yazdı:

1. video kaynağı

2. pcnin konfigurasyonu

3. tarayıcı

sadece firefoxdamı diğer tarayıcılarda olurmu

kadetti, 3 saat önce yazdı:

Bu sadece firefox, aynı işi yapan chrome kodu da var mı? @recsin

bu ayarı sadece firefoxta bulabildim chrome da bulursanız paylasırsanız sevınırım

firefox portableda deneyin sıkıntı cıkarsa komple siler tekrar denersiniz

bazı arkadasların sistem sıçmış :D

benim yedegi paylasamıyorum kendi bilgilerim olabilir

Edited by recsin
  • Like 1

• 2 hafta sonra ...

merhaba

yukarıda bahsettiğim kod her firefox versiyonunda çalışmayabilir.

birçok ayar denedim ve filmlerde bufferi yetecek kadar ilerlettim. aşağıdaki ayarı deneyiniz

daha iyi yöntem varsa faydalanmak isterim

media.cache_readahead_limit    300 yapıp ff'yi restart yapıp deneyiniz

Edited by recsin
tam ayarı buldum sanırım
  • Like 1

• 2 hafta sonra ...
  • 2 hafta sonra ...
kerem2018, 30.10.2021 - 21:47 yazdı:

Benzer bir sorun da bende mevcut. Herhangi bir çözünürlükteki videoyu izlerken anlık takılma/kasma oluyor. Hem gom player de hem de media player de yapıyor. Neden kaynaklanabilir ?

buradaki konu internet üzerinden stream olarak video izleme konusu. playerla alakası yok ama nasıl takılır makine cokmu eski?

eger film bigisayarda kayıtlı ve takılıyorsa başka bir sebebi olmalı.

LA playeri denermisiniz 

gelelim konumuza

malum üzere film paylaşım siteleri film dosyasını kendisinde barındırmaz hep başka depolarda mevcuttur. 

netten film seyredenlere tavsiyem seçeneklerden fembed olanıdır. diğerleri readahead ayarını desteklemiyor. yeteri kadar buffer yapılamıyor.

film seyrederken fembed kayanığını seçiyorum. readahead ayarım da 100 civarı, yoksa şimdiki filmler dandik çoğunu yarıda bırakıyorum ama ayar yüksek olursa hepsini cache'ine alıyor gereksiz indirme oluyor

• Like 3

kerem2018, 30.10.2021 - 21:47 yazdı:

Benzer bir sorun da bende mevcut. Herhangi bir çözünürlükteki videoyu izlerken anlık takılma/kasma oluyor. Hem gom player de hem de media player de yapıyor. Neden kaynaklanabilir ?

VLC playeri deneyin.. Klite media player direk ekran kartından sömürüyor. İşlemciniz düşükse lag yapabilir 

• Like 1

bozart, 09.11.2021 - 11:42 yazdı:

VLC playeri deneyin.. Klite media player direk ekran kartından sömürüyor. İşlemciniz düşükse lag yapabilir 

Sorunu çözdüm. Gtx 1050 driverı kaldırınca düzeliyor. Driverı kaldırmak yerine nvidia ayarlarında entegre grafik seçince de takılma olmuyor. 

• Like 1