Jump to content

1tb Seagate 7200.12 Rpm Sata 32mb Ncq Ses Sorunu

king26es

Recommended Posts

ARKADAŞLAR MERHABA.GEÇEN AY YENİ BİR TOPLAMA PC ALDIM.ÖZELLİKLER:

RAM: K4GB HYPERX 1066 MHZ CL5 (5-5-5-5-15) PC2 (2*2GB)TALL

MONİTÖR: SAMSUNG 2243BW 22" LCD MONİTÖR SİYAH 5MS DVI

ANAKART: GIGABYTE EP43-DS3 DDR2 1200 2XPCI-EX GLAN

EKRAN KARTI: ZOTAC 9600GT 1GB 256 BIT GDDR3 DUAL DVI 16X

POWER SUPPLY: RAIDMAX HYBRID 2 MODULAR 630W AKTİF PFC(RX-630SS)

Kasa: Atx Raidmax SAGITTARIUS 2 430W BLACK (92

İşlemci: Intel Core2Quad Q8200 2.3QC 1333MHz 775P

Harddisk: SEAGATE BARRACUDA 1 TB 7200 SATA2 32MB Harddisk

SORUNUM ŞU; 1TB LIK HDD DEVAMLI SESLİ ÇALIŞMAKTA.FORMAT ATTIM, DİSK BİRLEŞTİRİCİ YAPTIM,Auslogics Disk Defrag PROGRAMINI KULLANDIM.SERVİSE GÖNDERDİM.SAĞLAM DİYE GERİ GÖNDERDİLER.AMA DEVAMLI SESLİ ÇALIŞIYOR.SERVİSE TEKRAR GÖNDERMEK İSTEMİYORUM SAĞLAM DİYE GERİ GÖNDERİCEKLER.BU SESİ KESMEK İÇİN YAPABİLECEĞİM HERHANGİ BİRŞEY VAR MI?YARDIMLARINIZI BEKLİYORUM.

500 gb den itibaren sesli calışıyor zaten özellikle dosya transferi yaptıgında homurdanıyor :-)) sistemi büyük hardisklere kurmayın pişman ediyor adamı açılışta bile homurtu cıkarıyor 320 lik olan varsa sistemi ona kurun benim gibi...kasaya 4 vidasıyla sağlam sabitleyin sallanmasın..özellikle sessiz ortamlarda cok farkediliyor..cok aşırı ses olmaması lazım!!! bilmediğiniz defrag proğramlarını denemeyin sesi kesecem derken bozuyor hardiski bile bozduğunu bilirim..:-))

HDD nin serı numarasından bır arastırma yap sorun genel muhtemelen Seagatenın 7200RPM serı nosunu hatıurlamıyorum modellerınde son 2 aya kadar sorun vardı, kafa surtmesı felan, ona denkgelmıs olabılırsın,

Kendı sıtesınden bir firmware guncellemesı yap- gecen hafta cıktı sanırm bu guncelleme, ardından sorun devam ederse

kasan guzel bır secım yapmıssın, alet kutusu olması gereklıu kasayla gelen ıcınde de slıkon contalar olmalı HDD ıcın dort yanına vıdalarla beraber dolayısıyla tıtresımı slıkonlar emıyor - sert vıdalarsan HDD de sorun cıkam ıhtımalı var ,

bunlar ıdene sorun kesılecektır olmazsa ayrınlı bır mektup yaz teknık servıse,

Sorunlu seagte modelı olduguna emın olursan arastıamn sonucu HEMEN DEGISTIRILER, sen yeterlı kanıtlarla konus

kolay gelsın :)

500 gb den itibaren sesli calışıyor zaten özellikle dosya transferi yaptıgında homurdanıyor :-)) sistemi büyük hardisklere kurmayın pişman ediyor adamı açılışta bile homurtu cıkarıyor 320 lik olan varsa sistemi ona kurun benim gibi...kasaya 4 vidasıyla sağlam sabitleyin sallanmasın..özellikle sessiz ortamlarda cok farkediliyor..cok aşırı ses olmaması lazım!!! bilmediğiniz defrag proğramlarını denemeyin sesi kesecem derken bozuyor hardiski bile bozduğunu bilirim..:-))

TEŞEKKÜRLER.HD TUNE PROGRAMI ÇALIŞIRKEN ÇEKTİĞİM FOTOĞRAF VE ACTIVE SMART PROGRAMIYLA SERVİSDEN ÖNCE VE SERVİS SONRASI FOTOĞRAFLARI VAR AMA BURAYA NASIL EKLEYECEĞİMİ BİLMİYORUM.IMAGESHCAK İLE DENEDİM FAKAT OLMADI.ONLARI EKLERSEM DAHA İYİ OLUR SANIRIM...

HDD nin serı numarasından bır arastırma yap sorun genel muhtemelen Seagatenın 7200RPM serı nosunu hatıurlamıyorum modellerınde son 2 aya kadar sorun vardı, kafa surtmesı felan, ona denkgelmıs olabılırsın,

Kendı sıtesınden bir firmware guncellemesı yap- gecen hafta cıktı sanırm bu guncelleme, ardından sorun devam ederse

kasan guzel bır secım yapmıssın, alet kutusu olması gereklıu kasayla gelen ıcınde de slıkon contalar olmalı HDD ıcın dort yanına vıdalarla beraber dolayısıyla tıtresımı slıkonlar emıyor - sert vıdalarsan HDD de sorun cıkam ıhtımalı var ,

bunlar ıdene sorun kesılecektır olmazsa ayrınlı bır mektup yaz teknık servıse,

Sorunlu seagte modelı olduguna emın olursan arastıamn sonucu HEMEN DEGISTIRILER, sen yeterlı kanıtlarla konus

kolay gelsın :)

TEŞEKKÜR EDERİM.SEAGATE SİTESİNDEN DAHA ÖNCE İKİ PROGRAM İNDİRDİM.FAKAT SERİ NUMARASINI SORGULAMADIM.SİTEYE GİRİP SORGULUCAM.

ses konusunda benim 250 gblik sata 2 hddım gurt gurt ediyordu neyse low disk format attım 16 saat sürdü sonra sında o ses azaldı ama yine bir okuma su bu sesi var ama nispeten azaldı ama ben pişman oldum arttığıma cünki veri bütünlüğüm bozuldu.

• 3 hafta sonra ...

ARKADAŞLAR MERHABA,HDD Yİ DEĞİŞTİRDİLER.YERİNE MAXTOR 1000 GB GÖNDERMİŞLER.YALNIZ SORUN HALA DEVAM ETMEKTE.HDD DEVAMLI ÇALIŞMAKTA VE SES GELMEKTE. ESKİ HDD GİBİ BU DA NCQ.NET TE BİRAZ ARAŞTIRDIM.BİRİSİ AHCI MODA GEÇMİŞ.SORUNUN DÜZELDİĞİNİ SÖYLÜYOR.FORMAT ATMADAN TARİF EDİLMİŞ.

Adım 1: "Intel ICH9R-ICH10R Driver (Preinstall) v8.5.0.1032" arşivindekileri uygun bir yere açın. (Güney köprüsünün modeline göre anakart üreticisinin sayfasından edinilebilir. Windows kurulumu sırasında F6'ya basarak yüklenen sürücüler bunlar)

Adım 2: "iaStor.sys" dosyasını WINDOWS\system32\drivers klasörüne kopyalayın.

Adım 3: "iaAHCI.inf" dosyası içinde çipsete uygun kodu bulmak gerekiyor bunun için şunu aratın: "SATA AHCI Controller". Bu ifadenin geçtiği yerde şu tip birşey olmalı: "PCI\VEN_8086&DEV_2922&CC_0106.DeviceDesc" buradaki "DEV_2922" tanımlayıcı ifadedir. Burada benim chipsetim ICH9R olduğundan "2922" sayısını kullanacağım. Yani şu satıra bakarsak daha rahat anlaşılabilir:

PCI\VEN_8086&DEV_2922&CC_0106.DeviceDesc = "Intel® ICH9R/DO/DH SATA AHCI Controller"

Adım 4: Adım 3'te elde ettiğimiz sayıyı "AHCI Fix.reg" dosyası içinde ilgili yerlerde değiştirmemiz lazım. Bunun için "AHCI Fix.reg" dosyasına sağ tıklayıp "düzenle" diyoruz. Açılan pencerede "DEV_2922" yerine ilgili çipsetin sayısını giriyoruz. Mesela ICH8R için bu değer "DEV_2821" olarak ayarlanmalı. Kaydedip çıkıyoruz. Ardından bu reg dosyasını çalıştırıyoruz ve değerlerin registry'e girmesini sağlıyoruz.

Adım 5: Windows'u baştan başlatıyoruz. Bu arada da BIOS'a girip şu ayarları yapıyoruz.

Gigabyte için:

--------------

SATA RAID/AHCI Mode [AHCI]

SATA Port0-3 Native Mode [Enabled]

ASUS için:

----------

SATA Configuration [Enhanced]

Configure SATA as [AHCI]

BIOS'u kaydedip çıkıyoruz. PC baştan başlayacak ve windows açılacak. Yeni aygıtlar bulunacak ve windows bizden driver isteyecek. Adım 1'de arşivden çıkardığımız dosyaları göstererek kurulumu tamamlıyoruz.

Artık AHCI moddayız. Hayırlı olsun...

Gerekli dosyalar:

Please register to see this content.

BEN DENEDİM FAKAT DAHA 1.ADIMDAKİ DOSYALARI İÇERENİ BULAMADIM.GÜNEY KÖPRÜSÜNDE INTEL 82810JR(ICH10R) YAZIYOR.CHIPSET: INTEL P43/P45/G45/G43 REV. A2,BIOS F7.GIGABYTE IN SİTESİNDEN motherboard_bios_ga-ep43-ds3_f7.exe DOSYASINI İNDİRDİM FAKAT BIN UZANTILI DOSYAYI AÇAMADIM.ISO PROGRAMININ TRIAL VERSİYONUNU DENEDİM GENE AÇAMADIM."iaStor.sys" ADLI DOSYA NEDİR, NERDEDİR BULAMADIM.BIOSTAN DENEDİM WINDOWS XP AÇILMADI.

SİZDEN RİCAM: FORMAT ATMADAN NASIL AHCI MODA GEÇERİM.GEREKLİ LİNKLERİ ATABİLİRSENİZ SEVİNİRİM.

aynı HDD bende de var ve bende de o kadar ses çıkarıyorki ilk aldığımda kafa vuruyo kaliba dedim, kafayı yedim resmen fan seslerini filan bastırıyordu -yeni aldığım için biraz ısındın diye 4-5 defa ardı ardına formatı bastırdım şimdi gıkını çıkaramıyo :wacko:

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...