Jump to content

Ati Radeon Hd 5870 Için Ilk Test Sonuçları Göründü

expander

Recommended Posts

22 Eylül ile birlikte satışa sunulması beklenen Radeon HD 5870 modeli için ilk test sonuçları gün ışığına çıktı. AMD-ATi tarafından satış tarihine kadar NDA uygulamasına yani yayın yasağına gidilmiş olsa da bazı test sonuçları görünmeye başladı.40nm RV870 GPU'sunu kullanan ve 1600x paralel işlem birimiyle dikkat çeken Radeon HD 5870 modelinin çift grafik işlemcili Radeon HD 4870 X2, Radeon HD 4890 ve GeForce GTX 285 ile yapılan karşılaştırmalı testlerinde elde edilen sonuçlar bir hayli dikkat çekici.

* Radeon HD 5870 modelinin hemen her testte GeForce GTX 285'ten %5-%55 arasında daha hızlı olduğu belirtiliyor.

* Çift grafik işlemcili GeForce GTX 295 ile yapılan karşılaştırmalı testlerde ise Radeon HD 5870, uygulamasına göre -%25 ile %95 arasında farklı performans değerleri sunuyor.

* Radeon HD 5870'in çift kartlı Crossfire kurulumu ise GeForce GTX 295 karşısında -%5 ile %90 arasında performans sergilerken, ilginç bir şekilde en yüksek performans farkının (%90), tek kart performansından (%95) daha düşük olduğu belirtiliyor.

* Üç adet Radeon HD 5870 ile yapılan testlerde ise sonuçların GeForce GTX 295'e kıyasla %10 ile %160 arasında daha iyi olduğu belirtiliyor.

* 1440x paralel işlem birimine sahip olan Radeon HD 5850 modelinin ise GeForce GTX 285'e karşı -%25 ile %125 arasında performans sergilediğine dikkat çekiliyor.

40nm üretim teknolojisiyle hazırlanan RV870 GPU'sunun güç verdiği DirectX 11 destekli Radeon HD 5800 serisi için detaylı test sonuçlarının 22 Eylül'de yayınlanması bekleniyor.

5870t_1_dh_fx57.jpg

5870t_2_dh_fx57.jpg

2emg9zs.jpg

1z23vyb.jpg

2nw1fg9.jpg

0909141959ee3a8bbc71bb2.jpg

0909141959969ac5b53203d.jpg

09091419595bbfa5d48c06d.jpg

Nvidia Gt300'leri çıkarana kadar şuan en iyisi bu. Yaklaşık 2 hafta sonra gt300'ler geliyor. Nvidia Gt300'ler ile Ati'ye büyük darbe vurucak gibi görünüyor.

Ati şuan en iyisiyim diyor ama bu boş bir yolda ben birinciyim demek gibi birşey. Gt300'ler bir gelsin bakalım..

GT300 lerin 2 haftaya gelmesi biraz zor. Hem bu ATİ nin güç gösterisi ve Eyefinity teknolojisi ile şov yapması hem de güç tüketimini 27 watt(tabi ki boşta) seviyesine indirmesi Nvidia ya çıkış tarihini erteleticek gibi.

Ayrıca tek kart 5870 in GTX295(2 kart) i geçmesi de ayrı bir düşündürücü unsur. Çünkü bu ayın sonunda 5870x2 çıkacak onun performansı tek gpu ya göre %70 daha iyi olacak öngörüsünde bulunulabilir.

Diyeceksiniz ki Nvidia da çift GPU çıkartır. Ancak bu zor gözüküyor çünkü Atinin RV870 i hap kadar. Yani tek karta rahatlıkla 2 tane koyar.

Ancak Nvidia nın GPU su çok büyük. Tak karta 2 tane koyarsa kartın boyu 45 cm olur :dribble: bu üretilir ancak tercih edilmez.

2 kartı tost yaparsa bu sefer daha güçlü gpu olduğundan ısı sorunuyla GTX295 olduğu gibi başa çıkamaz gibi gözüküyor.

ATİ bence beklentinin çok çok üstüne çıktı

ReckLess'Spark'a aynen katılıyorum.

Bu kart tek işlemci içeriyor ve çift işlemcili GTX295'i geçiyorsa AMD bu gidişle uzun bir süre liderliği elinde tutacak gibi.Beklediğimin çok üstünde bu kart.5870 böyleyse 5870x2'yi hayal bile edemiyorum :dribble:

nVidia ezer geçer diyenleri duyuyorum :) Bırakın bu Nvidia severliği.

AMD DX10.1'i bırak,DX11'e geçmişken hala DX10'da takılmış bir üreticiden ne bekliyorsunuz Allah aşkına. Tamam GTX295 ile iyi performans yakaladı ama 5870 ile nVidia'nın işi zor görünüyor.

Ayrıca AMD yeni kartlarının performanslarını bile gösterirken Nvidia bildiğim kadarıyla yeni kartı daha anca tamamladı. Gerçi kartı bu gidişle "bu haliyle" sun(a)mayacak.

Yani 2 Haftaya çıkar diyorsunuz da daha sürücüler yayınlanacak, testi yapılacak, seri üretime geçilecek ve kart elinizde olacak? 2 Haftada?

Dipnot : AMD yanlısı/fanatiği/elemanı vb. kesinlikle değilim. Kartları markaya göre değil modele göre değerlendiririm.AMD'nin de kötü kartları var. Ama Nvidia son zamanlarda çok batırdı, acilen toparlanması lazım diyeceğim ama ben şu kartın tek GPU ile GTX295'i böyle ezip geçtiğini gördükten sonra Nvidia ağzıyla kuş tutsa AMD'yi zor geçer diyorum.Tabii piyasanın durumu belli olmaz. Nvidia belki de çok daha iyi kartlar üretebilir.Sonuçta rekabet var ortada. Keşke TTnet'in de sağlam bir rakibi olsa da rahatlasak.

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...