Jump to content

Asus Ac750 Hız Düşmesi Sorunu

MaDTuRk
 Share

Recommended Posts

Merhaba arkadaşlar internet sağlayıcı olarak Turknet kullanıyorum bölgem 75 mbt vdsl desteklemektedir . 73-74 mbt arası indirme hızı alıyorum, yükleme hızıda 7 mbt. modem olarakta Asus AC750 modelini kullanmaktayım. Bu modemin çok sorunlu olduğunu, okudum ama bütçem malesef buna yetti almak zorunda kaldım. 2 hafta oldu interneti bağlatalı ilk geldiklerinde de bir problem olmadıklarını söylediler, bina içerisindeki kutudan eve modeme kadar gelen kablomda yeni Benim sorunum şu tam olarak normal, internette takılırken hiçbir problem yok ne zaman bir şey indirmeye başlasam torrent üzerinden yada herhangi büyük boyutlu bir dosya, internet hemen saçmalamaya başlıyor ilk başlarda 73 mbt ile indirme yapıyor 10 dakika geçmeden 10 mbt düşüyor modemi açıp kapatınca düzeliyor.defalarca denedim hep aynısını oluyor ne zaman internete abansam kesintisiz şekilde dosya indirmeye kalksam internet hızı sapıtıyor. Ekipler gelip aşagıdaki kutuya dışarıdaki saha kutusuna herşeye baktılar cihazlarla, kopma düşm hiç bişi yok abi dediler.turknetin sayfasında’da veriler normal görünüyor . 2ghz ‘de 5 ghz’de ikisinde de aynı durumu yaşıyorum modemi iade etme sürem var hala, modemi iade edip zyxel yada tplink filanmı alsam bilemedim.

indirme yaptığınız site yada internet servis sağlayıcınız indirme hızını sınırlıyor olabilir,

zira ısınmadan kaynaklı bir yavaşlama açıp kapatmayla değil soğutmayla düzelmesi gerekiyor,

bilgisayarı ethernet kablosuyla modeme bağlayarak wifi bağlantıdan kaynaklı olumsuzluğu çözebilirsiniz,

elinizde eski de olsa başka bir modem varsa deneyerek modemden kaynaklanıp kaynaklanmadığını eleyebilirsiniz

iss herşeyin normal oldğunu söylüyorsa

indirme yaptığınız sitenin hız sınırlaması uygulamış olabileceği akla geliyor, modemi açıp kapatınca eski haline gelmesi de bu durumu destekliyor

sercaniz, 03.01.2022 - 20:48 yazdı:

indirme yaptığınız site yada internet servis sağlayıcınız indirme hızını sınırlıyor olabilir,

zira ısınmadan kaynaklı bir yavaşlama açıp kapatmayla değil soğutmayla düzelmesi gerekiyor,

bilgisayarı ethernet kablosuyla modeme bağlayarak wifi bağlantıdan kaynaklı olumsuzluğu çözebilirsiniz,

elinizde eski de olsa başka bir modem varsa deneyerek modemden kaynaklanıp kaynaklanmadığını eleyebilirsiniz

iss herşeyin normal oldğunu söylüyorsa

indirme yaptığınız sitenin hız sınırlaması uygulamış olabileceği akla geliyor, modemi açıp kapatınca eski haline gelmesi de bu durumu destekliyor

İndirme kaynağı ile alakalı olamaz kaynağı durdurup ölçüm yapıyorum normal net hızı düşüyor normal de de. ADSL modem var takıyorum ama vdls hat olduğu için İnternet gelmiyor. 

• Like 1

internet servis sağlayıcınız, hız kısıtlaması yapıyor görünüyor

(tabi o an ki yoğunluktan kaynaklanıyor da olabilir hatta yoğunluğun kaynağı siz bile olabilirsiniz! iss açısından düşünüldüğünde)

vdsl dediğiniz saha dolabına kadar fiber optik kablo ile gelir, saha dolabından binanıza kadar bakır kablo ile taşınır

ila nihaye bakır kablonunda taşıyabileceği veri miktarı bellidir, bant genişliğini sürekli ve sabit olarak sizin işgal etmeniz,

doğal olarak diğer abonelerin bant genişliğinin kısıtlanmasına sebebiyet verir buda iss nin işine gelmez

genelde size herşeyin normal olduğu söylenir

üstelerseniz ya kablonuz (binanızın iç hattı) ya da modeminiz arızalıdır, bilgisayarınıza virüs bulaşmıştır vs. çoğaltabiliriz bahaneler sıralanır 

siz emaneten de olsa başka bir  vdsl modem bulup deneme yaparak kafanızda ki şüpheyi giderin

denemeniz sonucu gerçekten modeminiz hatalı çıkarsa ona göre adım atarsınız

ya da direk modemi iade edin gitsin daha sonra tekrar problem yaşarsanız değiştirse miydim keşke demezsiniz

Edited by sercaniz

kablolu indirme yap ve de telefonla giriş varsa engelle yada modem ismini değiştir sadece işlem yapacağın  cihaz olsun dene driver pack indir bunda hat hızını görürse indirdiğin dosyanın kısıtlı dır torrent dosyası bir zaman aşımına uğrayınca ya düşük indirir yada hiç işlem yapmaz  qbittorentle indirme yapıyorum ben birde bunla dene 

Please register to see this content.
 evet her modem iyi olmayabilir ben tplink modemle başladım hayata onla devam ediyorum memnunum kişiye göre değişir model vs iade hakkın geçmeden iade et başka marka al şimdi fiyatlar uçtu başka bir modem alınca sorunun çözülünce yazki başka kişilerde bilgilenir iyi forumlar kolay gelsin 

• 3 hafta sonra ...

Merhaba arkadaşlar:

Asus AC750 modem kullanıyorum modemi kırmak üzereyim 1 ay önce evime internet bağlattım, TurkNet 75 mbt paketini kullanıyorum 74 alıyorum sorun yok.ilk başlarda sorun yoktu son zamanlarda iyice mala bağladı, modem aldığıma alacağıma pişman oldum. modemin sorunlu olduğunu okumuştum ama, fiyatdan dolayı almak zorunda kaldım belki sorun yaşamayız dedim ama öyle olmadı malesef. Tüm ışıklar yandığı halde İnternete girmiyor, dosya indirmeye başlıyorum, 10 dakika- 75 mbt te indiriyor sonra, kademeli olarak hız düşüyor 1  mbt kadar düşüyor, sonra kökten gidiyor. modemi yeniden başlatınca düzeliyor, birde dosya indirmeye başlıyorum ilk başta 75 mbt ile indiriyor sonra 10 düşüyor öyle kalıyor modemi yeniden başlatıyorum öyle düzeliyor. Sürekli kopup duruyor netten baktım kaç tane ayar yaptım olmuyor yazılım attım olmuyor çok salak bir modem saçma sapan şekilde çalışıyor stabil değil. Bina içindeki ankastre'den eve gelen kablo direk tek kablo ve sıfır yeni, arada ek veya modem de spliiter yok. Türk Telekom ekibi ve TurkNet ekibi geldi baktı saha dolabına bina içindeki ankastre kutuya ana hatta problem yok, 80 mbt geliyor. daire içine gelen kabloyada bakıldı kopma hiç bişi yok 80 geliyor dediler modem sorunlu dediler geri vereceğim zyxel vmg3625 tb50 alacağım sizce nasıl bir modem. Asustan uzak durun derim allahtan amazon dan aldım da amazon da 1 ay iade süresi var. 

dostum en kral modem olarak airties 5650 v1 gösterilir mesela vdsl bağlantılar için fakat yaşadığım tecrübeyi söyleyim sanada belki yol gösterir. Elimde bu modemden 2 tane vardı türktelekom 50mb adsl+ kullanıyordum bazen 2 bazen 10 adet kadar hub switch üzerinden client bağlanıyordu hiçbir sorun yok wifiden birsürü cihaz bağlı sorun yok wifiden bağlı olan bir telefondan indirme hızının tamamını kullanacak bir indirme yapınca tak restart atıyordu. Firmwareler denedim olmadı açtım içini toshiba işlemci var üzerine ekran kartı soğutucusu taktım fayda etmedi. Çıldırttı beni, inanmazsın eve getirdim 35mb türknet (telekom altyapılı) var yaklaşık 2 yıldır bağlı duruyor ev halkı dahil tüm tablet telefon tv modeme wifiden yükleniyor 1 kere restart atmadı. Hat seçiyor bu zıkkımlar. (2 adet airties 5650 denedim aynı sonuç) 50 üzeri bağlantı için kesinlikle önereceğim modem tplink archer vr1200/ac1200 wifisi inanılmaz iyi heryerden çekiyor stabilite on numara çok uzun zamandır hiç bir sorun yaşamadım. Piyasada varmı bilmem zamanında 750 liraya almıştım covid flan yoktu 3 sene okdu sanırım.

Please register to see this content.

Edited by Senkron2
  • Like 1

MaDTuRk, 1 saat önce yazdı:

Merhaba arkadaşlar:

Asus AC750 modem kullanıyorum modemi kırmak üzereyim 1 ay önce evime internet bağlattım, TurkNet 75 mbt paketini kullanıyorum 74 alıyorum sorun yok.ilk başlarda sorun yoktu son zamanlarda iyice mala bağladı, modem aldığıma alacağıma pişman oldum. modemin sorunlu olduğunu okumuştum ama, fiyatdan dolayı almak zorunda kaldım belki sorun yaşamayız dedim ama öyle olmadı malesef. Tüm ışıklar yandığı halde İnternete girmiyor, dosya indirmeye başlıyorum, 10 dakika- 75 mbt te indiriyor sonra, kademeli olarak hız düşüyor 1  mbt kadar düşüyor, sonra kökten gidiyor. modemi yeniden başlatınca düzeliyor, birde dosya indirmeye başlıyorum ilk başta 75 mbt ile indiriyor sonra 10 düşüyor öyle kalıyor modemi yeniden başlatıyorum öyle düzeliyor. Sürekli kopup duruyor netten baktım kaç tane ayar yaptım olmuyor yazılım attım olmuyor çok salak bir modem saçma sapan şekilde çalışıyor stabil değil. Bina içindeki ankastre'den eve gelen kablo direk tek kablo ve sıfır yeni, arada ek veya modem de spliiter yok. Türk Telekom ekibi ve TurkNet ekibi geldi baktı saha dolabına bina içindeki ankastre kutuya ana hatta problem yok, 80 mbt geliyor. daire içine gelen kabloyada bakıldı kopma hiç bişi yok 80 geliyor dediler modem sorunlu dediler geri vereceğim zyxel vmg3625 tb50 alacağım sizce nasıl bir modem. Asustan uzak durun derim allahtan amazon dan aldım da amazon da 1 ay iade süresi var. 

bu gibi işlerde bütçeyi biraz aşmak gerek çok marka var haklısın aynı özellikler hemen hemen bu daha uygun deyip alıyoruz aslında yanlış yapıyoruz iyi modem nedir hangisini kullanıyoruz hangi modem kaç yıldır bu işte bunada bakmak lazım konu açıp tecrübelerden faydalanmak gerek zyxel markayı aşağı yukarı 5 yıldır görüyorum daha önce var mıydı bilemem ben askerdeyken eve internet bağlanmış dersler internetten olunca annem mecbur almış bilmez ne olduğunu sonuçta modem türktelekom un verdiği modemdi tplink idi markayı biliyorum sonuçta internet vs gidiyor filan biradere daha öncede oluyormu evet deyince aradım müşteri hizmetlerini sorun yok vs senin gibi indirme yapınca hız tamamen sapıtıyor çevremde bildiğim kişilerle danıştım hepsi farklı bir şeyler söylüyor pc tekniker arkadaşımın internet kablo işinde çalışan arkadaşı var şansa bir gün denk geldi muhabbet ettik konuyu açtım filan interneti boşa değiştirme hepsi türktelekom un hattını kullanacak modem markası iyi ama şirketlerin verdiği modemler bazen sorunlu oluyor bazılarıda çok iyi çıkıyor şans işi geldi baktı hat değerleri filan iyi modemi değiştir sorun çözülmezse beni ara dedi gittim avm ye marka çok özellikler  filan derken kafam karıştı en son yine aldım tplink 50 mbps modem kurdum vs sonra hiç bir sorunum kalmadı sonra ev değiştirdim zaman geçiyor tabi telefonlar filanda nette girince modem yetersiz kaldı kimi bağlanıyor kimi bağlanamıyor gittim yine avm ye 1200 mbps tplink aldım kullanıyorum gayette iyi hat neyse onu aynan veriyor burada marka kötülemem ama kim bu işi kaç yıldır yapıyor ona bakmak gerek herkes her işe el atarsa olmaz telefon ayrı pc ayrı çevre ve ağ ayrı hepsi her işe girişirse olmuyor asus markayı kötülemem bazı laptopları çok iyi ama modemde biraz tır bence alıpta memnun kalmayan var kimide memnundur bilemem benim markam belli sende inşallah iyi marka bulursun kolay gelsin kardeşim 

• Like 1

Zyxel 30 yıldır modem üreten bir firma daha önce kullandım memnun kalmıştım ona istinaden alacağım oda olmazsa keenetic geçeceğim. TP linki kullandım daha önce wifisi çok kopuyordu onuda sevmedim şimdi nasıldır bilmem. 

1989 yılında, Dr. Shun-I Chu tarafından Tayvan'da kurulan ZyXEL, kısa süre içerisinde dünyanın lider ağ ve genişbant teknolojileri şirketi haline geldi.

Edited by MaDTuRk
  • Thanks 1

• 4 hafta sonra ...

Zyxel vmg3625 tb50 aldım 1 ay olacak hiç sorun yaşamadım şuanlık. O lanet Asus tan kurtuldum amazonun 1 aylık iade süresi vardı da allahtan verdim o lanet modemi kurtuldum. Sürekli kopuyordu hız düşüyordu zyxel aldığımdan beri hiç birini yaşamadım. Asusu alacak arkadaşlara sesleniyorum buradan bedava verseler almayın