Jump to content

Format Atmak Zararlı Mı?

umutcnakn

Recommended Posts

• 4 hafta sonra ...
format atarken hdd

C ve D diski siliyorum

sonra oluştururken

C yi 100 gb ayırıyorum ama 100 gb gostermıyor 97.6 gösteriyor neden sizce

Sanırım geriye kalan 3.4 Gb Hani format atarken kur dosyaları kopyalıyor bölümüne geliyorsun galiba 3.4 Gb Kur Dosyaları.

ben bu olaya açıkçası pek inanmıyorum,yani düşünün örneğin 10 gb bir hdd var tümüde verilerle dolmuş siz buna format attıktan sonra hdd boş olarak görünüyor ve tekrar 10gb veri yükleyebiliyorsunuz.Bence tam tersi indexler değil asıl veriler siliyor ama indexler biryerde kayıtlı kalıyordur tajminimce

o kadar fark olmaz abi.bak ben 3 gb'lık Z diye bi part oluşturdum.2.90lık back-up dosyasını da o parta koydum.arad 5 mb boş alan kaldı.

o partı ilk oluşturduğumda sadece system volume information klasörü vardı o partta.başka bişey yoktu.ve şimdi de o ve backup dosyası var

c'nin durumu ise farklı tabii..orada daha pc'yi ilk satın aldığınızda mesela 250gb lık hard disk 220 gb olarak görünüyor

Bencede zararı olmaz nie olsunki veriler temizlenip düzgün bi kayıt yeniden giriliyor.Artı regedit karmaşalıktan kurtulup tekrar bi düzen alıyor ben zaten böyle zarar veriyor haberlerine pek kulak asmam.Bende 1 yıla yakın oldu pc Yi alalı 40 küsür format attım ama ilk zamanlar çok kurcalıyordum system32 vs felan katılımsız xp ile ilgili çalışmalar yaparken çok çökertmişimdir.PC yi neticede kasamda tık ses yok herşey yolunda bozulsa benim HDD bozulurdu (250 GB Samsung) herşey temiz formattan geçer arkadaşlar.Ayrıca mavi ekran gelince NTFS olarak çabuk olanı seçmeyin yavaş biçimlendirmedede gerçekten faydasını görürsünüz .Zarar veriyor .Die kim söylemişse halt etmiş ama görmüyor.

bilgisayarınızı klonlayın sonra c ye yedekleyin d biçimlendirin sonra kolonladığınızı d atın yedeği d ye kurun bilgisayarı yeniden başlatın d den başlatın sonrada c yi biçimlendirin format finiş hepsi bu tabi elinizde temiz bir

klonlan bulunması lazım :) :) :)

Yarım saatte bir format atıyorum. Low level.

evet fotrmatın hiç bir zararı yoktur ama

işin suyunu çıkarıp 5 saaye yarım saatte bir atarsanız windows bisisayarin geçici driverlerini kullandıgı için herhangi problemmle karşolaşmanız olasıdır yanı formattan kormayın ama suyunuda çıkarmayın

60Gb SSD Harddisk ile yarım saat bile sürmüyor.

Konuyla ne alaka ssd hdd lerle normal hddlerin alakası yok ? SSD li hddnin oldugunumu vurguluyorsun? Yazılar senin hdd için değil cvp yazmanda cok anlamsız

Biz diyoruzki yagmurlu yolda tekerler aşınır sende diyorsun ki bende jet var yarım saatte dunyanın obur ucuna gidiyorum :S

Neeeeey :S Bios mu arkadaşım ne gidecek? Kaldıki bios bile elektrikler gitsede gitmez aslında :)

Bilip bilmeden neden yorum yapıyorsunuz anlamıorum kimi 5 ssatte bir format atıo işi fantaziye taşımız kimi low level ( düşük seviye ) formatı yarım saatte atıyor ( nasıl yapıyorsa? ) kimi elekrik kesilince bozulur diyor ( sanki denemiş )

1- Format atmak hdd nizin omrunu kısaltır bu bir gercek bi arac kullanılınca eskir kardeşim onun motor omru var disk yazma okuma omru var vs...

2- Format atmak ii diye birşey denemz, Format yada format yapmadan defrag yapmak omru kısaltır.

3- Kullandıgınız hdd de devamlı dosyalar siliyor mp3 kopyalıyor film indirip siliyorsanız 1 ve 2. maddelerin onemi kalmıyor cunku bu yaotıgınız işlemlerde format yada defrag yapmazsanız hdd nin omru daha kısalır.

Ama sen pc ni acıp msn ye giriyorsan interette sorf yapıyorsan ayda yılda bi film mp3 indiriosan ne formata ihtiyacın var ne defrag a

bunu ben demiyorum teknik servisler diyor win7 bios modlu crak yaparken neden dikkatli

olun bios unuz gidebilir diyorlar sana bir konuda katılıyorum bir alet kullanıldıkça eskir

bunu ben demiyorum teknik servisler diyor win7 bios modlu crak yaparken neden dikkatli

olun bios unuz gidebilir diyorlar sana bir konuda katılıyorum bir alet kullanıldıkça eskir

ayrıca sen hdd gider demişin

ya kardeşim bios nedir?

eprom a yazılmış ufak program pc de ilk calışan programdır. Sen bunu kendi pc nden upload yaparken elektrik kesilirse ne olur? bios acılmaz pc acılmaz eee pc ne zararmı verdi sadece eprom undaki bios yazılımı silindi epromu cıkar eprom yazıcıyla biosun yazdır tak ne oldu pc acıldı ne oldu demekki aslında hiçbişiy olmamış

• 11 ay sonra...

Millet ne kadarda meraklıymış format atmaya ya bu iş yapboz işine dönmüş. kimisi diyo yarım saate bir atıyorum kimis 5 saatte bir bune ya sen windowsu yarım saatte bozuyorsan sen bilgisayar kullanmasını bilmiyorsun demekki arkadaş. ben 1.5 sendir format atmıyorum bilgisayarıma birşeymi oldu atmadım diye ilk günkü gibi çalışıyor birsürüde program yüklü. hiçte uğraşamam formatla gıcık oluyorum tekrar aynı şeyleri yapmaya atan atsın hayırlı formatlar sizlere.

Millet ne kadarda meraklıymış format atmaya ya bu iş yapboz işine dönmüş. kimisi diyo yarım saate bir atıyorum kimis 5 saatte bir bune ya sen windowsu yarım saatte bozuyorsan sen bilgisayar kullanmasını bilmiyorsun demekki arkadaş. ben 1.5 sendir format atmıyorum bilgisayarıma birşeymi oldu atmadım diye ilk günkü gibi çalışıyor birsürüde program yüklü. hiçte uğraşamam formatla gıcık oluyorum tekrar aynı şeyleri yapmaya atan atsın hayırlı formatlar sizlere.

format atmayalı bende 2 sene falan oldu daha yeni attım dün.2 senedir atmıyordum.bence seninde atma zamanın gelmiş.bak ömrünü uzatıyormuş. :)

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...