Jump to content

Taşınabilri Hard Diskimi Biçimlendircem Ama ...

crysis_88

Recommended Posts

selamlar .. herkese iyi bbayramlar öncelikle ...

taşınabilri hard diskimi biçimlendircem ama hangi formatı yapayım ?

bende western digital in 320 gb lık taşınabilri hard diski var .. bunda 2 format var bi varsayılan ntfs .. bir de exfat .. ntfs de 4.3 gb dan büyük dosyaları özellikle iso ve rar formatlı olanları kopyalamıyorum .. exfat yapsam geçermi ?? bir de linux hard disk im çalşımır ? bir de sanal makine de windows un üstüne linux kurdum nasıl hard diskimi tanıtablirm ??

öncelikle bir soru dite girdim birsürü çıktı nese hemen bildiklerimi cevaplıyayım

1:exfat

2:linux hard disk ini nie çalıştırmasın tabi çalıştırır

3:hard diskini kendi sitesine gir hard diskinin modelini seç ve linux drıverını yükle ve kur

öncelikle bir soru dite girdim birsürü çıktı nese hemen bildiklerimi cevaplıyayım

1:exfat

2:linux hard disk ini nie çalıştırmasın tabi çalıştırır

3:hard diskini kendi sitesine gir hard diskinin modelini seç ve linux drıverını yükle ve kur

bi sorun çıktı . exfat yaptım dosya sisteimini hddnin boyutu 298 gb ... 240 gb lık bi dosya atıcam ama 50 gb daha boş alan oldğu halde yeni ek 5 gb daha boş alan istiyor ... ntfs yaptım oldu .. .ve de exfatt te sağ tuş yapınca yeni klasör yapamıyosun .. linux ntfs i okurmu ? ( mesela pardus)

linux NTFS okumaz diye birşey yok ;) Windowsun okuyamadığı bütün formatları okur :) tabi o biraz da HDDnin sağlığına bağlı...

ben derim ki NTFS yap. Hem windows ortamında sıkıntı olmadan okutursun hem linux ortamında. Hem bildiğim kadarıyla (deneyimlerime dayanarak konuşuyorum) NTFS en hızlı kodlama biçimi...

dediğin doğru belli bir miktar büyüklüğün üzerindeki dosyaları aktarımda sorun çııyor. ben ona kendi çapımda bir çözüm buldum. atacağın dosyaya/klasöre sağtık>winrar>arşive ekle dersin, solaltta "ciltleme boyutu"nu xxxx KB gibi (mesela:100000 KB=100MB) olarak bölersin dosyalarını ve parça parça aktarım yaparsın. sıkıntı olmadı bugüne kadar bende.

HDD tanıtımında kendini kasmana gerek yok, linuxun kendisi tanımıyorsa updatelerle onu bir şekilde halleder kendisi. olmadı driverını netten çekersin olur biter.

• 2 hafta sonra ...

Düşünmeye gerek yok Fat32 18 Senedir bilgisayar programcısıyım. Herkezin anlayacağı şekilde :

Harici Diskte Neden Fat32

1. Flash diski NTFS yaparsan Fat32 harddisk kullanan hiçbirşey görmez

2. Ntfs 98 kurulu makinelerde kullanılamaz.Bunun dışında yeni nesil elektronik ürünlerde de sıkıntı yaşarsınız. Örneğin USB girişi olan bir DVD/DivX playere taktığınızda diskiniz çalışmaz.Ya da direkt yazdırma desteği olan bir yazıcıya bağladığınızda da diskiniz görünmez. Eski oyunları da açmayabilir

3. Fat32 iken NTFS yapılan bellek eskisi gibi performanslı olmuyor ve bunu yaptıktan sonra geriye dönüş ancak formatla oluyor XP büyük diskleri fat32 yapmak istemeyecektir en çok 32GB lık bölümü biçimlendirebilir. Başka yardım alınır

4. NTFS de dediğim gibi log tutulduğu için ve veriler 1kb alana yazıldığı için elektrik kesintisi,sistemin yanlış kapanması gibi durumlarda otomatik olarak diski kararlı hale getirmeye çalışır bu yüzden NTFS de Fat32 ye oranla daha sık; Belleğiniz şu anda durdurulamıyor uyarısı alırsınız.Ntfs olunca, çıkarttığınızda yada elektrikler gittiğinde kopyaladığınız şey kaybolabiliyor arada data kaybı oluyor büyük ihtimalle, beklemeniz lazım, ama quick removal seçeneğini seçtiğinizde varsayılan formatta kopyalama bittiği anda normal yada direk çekin data kaybı olmuyor. Ntfs formatlarsanda güvenle kaldır şart Ama fat32 olunca çek çıkar güvenle kaldıra gerek yok

Güvenle kaldır güzel. Ama gel gör ki pratik bir kullanımı ne yazık ki yok..Eğer ntfs önerilen birşey olsaydı bellek üreticileri ürünlerini ntfs dosyalama sistemiyle sunarlardı ! Sözün kısası taşınabilir diskte ntfs kullanırsanız direk söküp takma durumlarında veri kaybı yaşayabilirsiniz

5. NTFS şifreleme ve güvenlik artısına sahip gibi görünür ama O şifrelenmiş diski kullanıcı adı vs farklı olan bir sistemde çalıştırmayı deneyin görün komediyi :warning: NTFS ile gelen şifreleme desteğini kullandıysanız bu bellekteki verileri başka bir bilgisayarda açamazsınız! Aslında bu bir avantaja da dönüşebilir. Tek bilgisayarınız varsa parmak belleğinizi kaybederseniz kimse verilerinize erişemez. Fakat tek bilgisayarı olan parmak belleği ne yapsın öyle değil mi? Birden çok bilgisayarla işi olansa şifrelemeyi mecbur devre dışı bırakacak

6. NTFS dosya sistemi verileri çok daha sık okuyup yazdığından parmak belleğiniz yıpranır. İşlemlerin logları da tutulduğundan bellekteki flash yongalar limit ömür süresine beklenenden çok daha erken erişebilir. İşte bu nedenden ötürü bazı kalitesiz ve ucuz parmak bellekler birkaç senede çöpe gidebilir. Biz sizlere bu bilgileri verdik. Karar vermek size kalmış. Kim NTFS tercih edecek yorumları bekliyor

7. Birden fazla işletim sistemi kullanacasanız fat32 idealdir Hemen hemen her işletim sistemi tarafından okunabilir

8. Küçük ve orta ölçekli klasörlerde çalışırken gayet hızlıdır. Resimlerin yazıların hepsi yüksek mobility altında izlenebilir

9. Sabit disk kafası NTFS'e oranla daha az hareket halindedir Bu nedenle yavaş sabit disklerde daha verimli çalışır. 5400 rpm olan harici harddisklerde NTFS bu yüzden tercih edilmemelidir

10. fat32, ntfs den daha hızlıdır. Bilgisayar sistemlerinde ne kadar karmaşık yapı olursa sistem o kadar yavaşlar

bu arada fat ntfs den daha hızlı

Güvenlik ve Kişisellik=NTFS

Hız=FAT32

Aktarımda hızlıdır Diski ntfs olarak formatladım(quick). Aktarım hızı 23 mb/s den 19mb/s ye düştü . Hdd tach ile test yapınca avarage read: 31.8 çıktı

11. Bir tek 4GB dn büyük dosyaların kopyalanamaması sorun olur. Kalkıp tek parça 4 gb tan büyük bir dosya (rar arşivle bölerek saklanıyor zaten bunu zaten hiçbir dosya tek başına bundan büyük olmuyor. mkv formatı gibi nadir örnekler dışında) kullanmayacaksanız fat32 olarak formatlamanız yararınızadır.

12. Kısaca benden size tavsiye telefonların,pdaların,flashdisklerin taşınabilir hertürlü hafıza birimini fat32 olarak formatlayın

HER CİHAZ GÖRÜR HER İŞLETİM SİSTEMİ OKUR

DİREK ÇEK ÇIKAR BİŞEY OLMAZ

BELLEK DAHA AZ YIPRANIR VERİLERİ OKUMA SIKLIĞI AZDIR

5400 rpm 2.5 inch DİSKLERDE DAHA VERİMLİDİR

DAHA HIZLIDIR ÇÜNKÜ DAHA AZ KARMAŞIKTIR

Arkadaşlar bence bilgisayarınız server vb makina deilse fat32 çünkü ntfs hızlı dosya tranferi ve büyük dosyalar içindir bu yüzden genelde scsi hdd den başka hdd lerde ileride sorun çıkartabilir bu yüzden siz fat 32 yi kullanın bence tek dezavantajı 4gb den büyük dosya desteklememesi bu da o kadar önemli deil bence. hoppa <_<

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...