Jump to content

Microsofttan Haber Var...

deli_petro06
 Share

Recommended Posts

Cümleten Selamun Aleyküm arkadaşlar...

Forumda daha önce Sysprep' le alakalı konuyu açmıştım. Bugün, konunun en başından bu yana ilgilenen kişiden özel mesaj geldi. Güvenip, güvenmemek konusunda emin değilim. Kullanıcı adına baktığımda temsilci ve moderator yazıyor. Konunun en başından bu yana da cevapları otomatik çeviriyle bu kişi verdi. Aşağıdaki bilgileri daha fazla araştırma yapmak için istiyorlar. Daha önce konuyu araştıracağız demişti. Bugünde aşağıdaki resimdeki bilgileri özel mesaj yoluyla istiyor. Daha önce böyle bir durumla karşılaştınız mı? Güvenmelimiyim? Bu kişi Türk değil ve cevaplar otomatik çeviri ile geliyor. En başından beridir de böyle...

479901165_zelMesaj.thumb.jpg.c6c453ac955ccdc880aa5decefc092bf.jpg

• Like 2

• 2 ay sonra...
vedatorkun, Bir saat önce yazdı:

Konu hakkında bir gelişme oldu mu acaba ?

Ben gerekli bildirimleri yaptım. Ancak işin ucu Windows' un raporlama sistemlerine dayandığı için sürekli mesaj gönderip üzerinde çalıştıklarını belirtiyorlar. Benden açık adres, telefon numarası, mail v.s istediler. Raporlama sistemlerinden kaynaklı olduğu için birşey yapacaklarını sanmıyorum. Uzun süredir geçiştirmeye çalışıyorlar...

Şunu da ekleyeyim. Aslında konu Microsoft' u pek ilgilendirmiyor. Sıkıntı Sysprep uygulanmış Windows isolarının telemetri, raporlama sistemlerinden dolayı bu forumda olduğu gibi paylaşım yapanları hacklenebilir hale getiriyor. Mac adresleri, ipleri paylaşımcılar kendi elleriyle nette yayıyorlar gibi bir durum oluyor. Microsoftta muhtemelen paylaşmasınlar diyecek. Bayağı uzun süredir üzerinde çalışıyoruz mesajı alıyorum. Canları sıkıldıkça üzerinde çalışıyoruz mesajı atıyorlar. Bu verilerle paylaşımcı haricinde bu isoları kullanan kişiler için bir risk oluşur mu bu konuyu kurcalayacaktım. Ancak şu sıralar kullanıcılarla alakalı kısımla ilgilenemem. Kısaca şunu yazabilirim. Son durum; paylaşımcı hacklenebilir oluyor. Paylaşımı kullanan kişiler içinde tespit ettiğim şöyle bir durum var. Sysprep üzerinden ayar v.s. yaparken çoğu kişi KMS aktivasyon kullanıyor. Ve bu iso' yu indirip kurulum aşamasında administrator olarakta hesap açsa yerel hesap olarakta bir hesap oluştursa KMS hem admin hesabında hem de yeni oluşturulan yerel hesap v.s de aktif olarak arkaplanda çalışmaya devam ediyor...

Sysprep kullanılarak modifiye edilmiş sistemi indirip kuranlar da şöyle bir durum oluyor. Örnek; format atıp yerel hesap oluşturduğunda sistemi hazırlayan kişiye ait verileri administrator hesabından yerel hesaba aktarım yapıyor. Bu verilerin yanında da KMS dijital aktivasyon veya benzeri birşey kullanılmışsa bunları da aktarıyor...

Edited by deli_petro06
  • Like 1
  • Thanks 3