Jump to content

Vhd Uefi Boot

azrailkenan
 Share

Recommended Posts

Merhaba arkadaşlar benim bir sorum olacak,

bilgisayarımda windows 11 pro kurulu, VirtualBox ta Pardus linux kurdum bu kurulu olan VHD dosyasını kurulu olan Windows 11 in yanında boot menüye ekleyip boot edebilirmiyim.

İki sistemde UEFI

ve daha sonrasında gerek kalmazsa veya herhangi bir nedenden silmem gerekirse nasıl yapmam lazım??

slma
mutlaka yedek oluşturun
sistem çökmesi gibi veyahut dosyaların silinmesi gibi durulumlarda sorumluluk kullanıcıya aittir
Şuan aioboot kurulu ssd, 50gb'lık veriyi r-undelete ile kurtarmaktayım
aioboot iso mapper hatası yüzünden (eset boot cd denendi)

çalışan win11 içindeki oracle virtual box, pardus açılır
adrese gidilir

v1.0.18.zip indirilir dosyalar ayıklanır
vtoyboot.sh bulunur terminale komut girilir
 sudo sh vtoyboot.sh

pardus kapatılıp vhd dosya bulunur
Tanımlama ve işlemeyi kolaylaştırmak için dosya son ekini .vdi.vtoy olarak değiştirmelisiniz. Bu zorunludur.
Örneğin: CentOS7.vdi.vtoy   ubuntu20.04.vdi.vtoy   Manjaro.vdi.vtoy  Pardus.vdi.vtoy 
C:\Pardus.vdi.vtoy 

adrese gidilir

vdiskchain-1.3.tar.gz indirilir dosyalar ayıklanır
dosyalar ana dizine 
C:\vdiskchain
C:\ipxe.krn

BOOTICE 64-Bit 1.3.3.2
efi düzenleme

efi /vdiskchain vdisk=/Pardus.vdi.vtoy

kullandığım legal mbr (aioboot grub2)
https://www.tnctr.com/topic/969604-linux-vdi-vhd-%C3%B6ny%C3%BCkleme-1-hddye-20-%C3%A7e%C5%9Fit-linux-kurulabilir/

Kaynaklar

Please register to see this content.

Edited by register

register, Bir saat önce yazdı:

slma
mutlaka yedek oluşturun
sistem çökmesi gibi veyahut dosyaların silinmesi gibi durulumlarda sorumluluk kullanıcıya aittir
Şuan aioboot kurulu ssd, 50gb'lık veriyi r-undelete ile kurtarmaktayım
aioboot iso mapper hatası yüzünden (eset boot cd denendi)

çalışan win11 içindeki oracle virtual box, pardus açılır
adrese gidilir

v1.0.18.zip indirilir dosyalar ayıklanır
vtoyboot.sh bulunur terminale komut girilir
 sudo sh vtoyboot.sh

pardus kapatılıp vhd dosya bulunur
Tanımlama ve işlemeyi kolaylaştırmak için dosya son ekini .vdi.vtoy olarak değiştirmelisiniz. Bu zorunludur.
Örneğin: CentOS7.vdi.vtoy   ubuntu20.04.vdi.vtoy   Manjaro.vdi.vtoy  Pardus.vdi.vtoy 
C:\Pardus.vdi.vtoy 

adrese gidilir

vdiskchain-1.3.tar.gz indirilir dosyalar ayıklanır
dosyalar ana dizine 
C:\vdiskchain
C:\ipxe.krn

BOOTICE 64-Bit 1.3.3.2
efi düzenleme

kullandığım legal mbr (aioboot grub2)
https://www.tnctr.com/topic/969604-linux-vdi-vhd-%C3%B6ny%C3%BCkleme-1-hddye-20-%C3%A7e%C5%9Fit-linux-kurulabilir/

Kaynaklar

Anlamadım :(

pardus açılır

indirlir kullanılır

C:\Pardus.vhd  C:\Pardus.vdi.vtoy çevrilir

win 11 içine indirilir

c:\ ye atılır 2 dosya

BOOTICE bcd ile önyükleme ayarlanır

(bcd 7-8-10x86 ve 7-8-10-11x64 C:\Boot klasöründe bulunur)

i386-pc
grub4dos:
kernel /ipxe.krn vdisk=/Pardus.vdi.vtoy
initrd /vdiskchain

GRUB2:
linux16  (hd0,1)/ipxe.krn vdisk=/Pardus.vdi.vtoy
initrd16 (hd0,1)/vdiskchain

x86-64-efi
grub2:
chainloader (hd1,1)/test123/vdiskchain vdisk=/Pardus.vdi.vtoy

rEFInd:
loader /vdiskchain vdisk=/Pardus.vdi.vtoy

Systemd-boot:

googlede araya bilirsiniz
x86 x64 nedir
legacy uefi nedir
gbt mbr farkı
GRUB2 nedir
GRUB4dos nedir
easyefi efi düzenleme
kolay gelsin

@crasadure Üstadım selamlar. Daha önce birçok uygulamayla çoklu işletim sistemi kurmaya çalıştım. Kimisi MacOS desteklemiyor, kimisi Chromebook, Android desteklemiyor. Sizin videolarınızı izliyorum. Deneyimlerinize güvenerek şunu sormak istiyorum. Simple VHD Manager için araştırma yaptım bulamadım. Sizce bu uygulamayla hemen herkesin ilk aklına gelen şeyi yapsam olma ihtimali var mıdır? 500 GB' lık kullanmadığım bir HDD' im var. Ona bir Windows kurduktan sonra kullanmak istediğim tüm işletim sistemlerini Virtualbox ile vhd yada vhdx formatında yüklesem. Ardından elde ettiğim vhd dosyasını uygulamayla oluşan diskin içerisine atıp uygulamayla eklesem. Sizce olur mu? (Bu şekilde istediğim şeyi aşırı basit bir şekilde yapmış olacağım. Kuracağım işletim sistemleri; 1-Windows (sadece vhd oluşturmak için), 2-Pardus 3-Archlinux 4-Linux Mint yada Ubuntu 5-ChromeOS 6-Android 7-MacOS Sierra 8-PrimeOS yada FydeOS... v.b. Linuxlar için 25-30 GB, MacOS için 50 GB, Windows için 40 GB ve Androidler için de 20-25 GB ayırmayı planlıyorum. Sizce bu uygulama da bahsettiğim şekilde sorunsuz geçiş yaparak kullanabilir miyim?

deli_petro06, Bir saat önce yazdı:

@crasadure Üstadım selamlar. Daha önce birçok uygulamayla çoklu işletim sistemi kurmaya çalıştım. Kimisi MacOS desteklemiyor, kimisi Chromebook, Android desteklemiyor. Sizin videolarınızı izliyorum. Deneyimlerinize güvenerek şunu sormak istiyorum. Simple VHD Manager için araştırma yaptım bulamadım. Sizce bu uygulamayla hemen herkesin ilk aklına gelen şeyi yapsam olma ihtimali var mıdır? 500 GB' lık kullanmadığım bir HDD' im var. Ona bir Windows kurduktan sonra kullanmak istediğim tüm işletim sistemlerini Virtualbox ile vhd yada vhdx formatında yüklesem. Ardından elde ettiğim vhd dosyasını uygulamayla oluşan diskin içerisine atıp uygulamayla eklesem. Sizce olur mu? (Bu şekilde istediğim şeyi aşırı basit bir şekilde yapmış olacağım. Kuracağım işletim sistemleri; 1-Windows (sadece vhd oluşturmak için), 2-Pardus 3-Archlinux 4-Linux Mint yada Ubuntu 5-ChromeOS 6-Android 7-MacOS Sierra 8-PrimeOS yada FydeOS... v.b. Linuxlar için 25-30 GB, MacOS için 50 GB, Windows için 40 GB ve Androidler için de 20-25 GB ayırmayı planlıyorum. Sizce bu uygulama da bahsettiğim şekilde sorunsuz geçiş yaparak kullanabilir miyim?

Yukarıda saydıklarınızı simple vhd manager ile yapabilirsiniz. Yapımcının kendi sitesinde sorduğunuz tüm soruların cevabını içeren makalesi de mevcut zaten. Aşağıdaki linkten makale yazısını okumanızı tavsiye ederim

• Like 1
  • Thanks 1

• Editor
deli_petro06, 3 saat önce yazdı:

@crasadure üstadın dediği gibi simpe vhd manager ile yapılabilir ama bence sadece vhd/x disklere kurulmuş Windows işletim sistemleri için yapılabilir.

Siz vhd/x dosyalarına Windows değil de Linux, Android vb. işletim sistemleri kurmak istiyorsunuz. Windows işletim sistemi önyükleme yöneticisi eğer vhd/x dosya içeriğinde Windows varsa önyüklemeyi destekler, Windows dışında diğer işletim sistemlerini önyükleyemez.

Ancak bir çözümü var.

Kullanmadığınız hdd ye Windows kurdunuz ve üzerinden diğer işletim sistemleri için vhd/x dosyalarını oluşturdunuz. Yapmanız gereken ilk iş kullanmadığınız HDD ye grub2 önyükleme yöneticisi kurmak ve cfg dosyasını düzenleyerek kaç tane vhd/x dosyanız varsa bu vhd/x dosyalarının yolunu cfg dosyasında belirtmek olmalı.

VHD/x dosyasına kurulmuş Linux sistemler için vtoyboot mutlaka kurulmalıdır. Şuan için vtoyboot bazı Linux sürümlerini destekleniyor.

Oluşturduğunuz vhd/x dosyalarını sadece Grub2 ile ön yükletebilirsiniz.

Grub2 önyükleme yöneticisi kesinlikle varsayılan olmalıdır.

Sonra cfg dosyasında varsayılan işletim sisteminin hangisi olacağına kara vermek de size kalmış.

Kolay gelsin... :) 

Edited by mephistooo2
  • Like 1
  • Thanks 1

Üstadlarım değerli paylaşımlarınız için teşekkür ederim. Daha önce başarısız bir kaç denemem oldu. Bu yüzden hem bilgili hem de deneyimli olduğunuz için cevaplarsanız aklıma takılan 1-2 konu var. Aslında şu ana kadar kafamda Grub2 uygulamasıyla yapmayı planlıyordum. Ancak son paylaşımdaki video da yanlış görmediysem MacOS için destek yok. Bu yüzden EasyBcd daha çok kafama yattı. Bu vhd/x formatındaki Windows harici işletim sistemleri sayısını artırmak için özel boyutlu bir windows hazırlamayı planlıyorum. Bu windows için 10 GB disk alanı yeterli oluyor. Hatta sıkıştırarak rahatlıkla 5 GB' a Windows + VirtualBox uygulamasını sığdırabilirim. Windows kurulu boyutunu rahat çalışır şekilde 1,5 GB' a kadar düşürebiliyorum ve Virtualbox çalışıyor. Windows için en fazla 15 GB alan ayırmayı planlıyorum. Ancak başta da yazdığım gibi kafamda daha önce deneyimlemediğim için bazı sorular var...

Kafamdaki şablon şu şekilde;

10 GB disk alanı rahatlıkla yeter şekilde bir Windows 10 hazırlayacağım. (Windows tamamen sembolik olacak.) Simple VHD managerla VHD imajları için disk oluşturacağım. Ve Virtualbox ile bu oluşturduğum disk alanlarının içerisine Vhd/x imajlar oluşturacağım. Ardından Easybcd ile bunları ekleyeceğim. Gördüğüm kadarıyla Windows/Linux/Mac/Android desteği var. Grub2' de sanki MacOS desteği göremedim. Bu şekilde Windows için 15 GB, Android sistemler için 20 GB, Mac için 40-50 GB, Linuxlar içinde 20-25 GB alan ayırmayı planlıyorum. Bu planda kafama takılan 1-2 soru var. Sonuç olarak sanal bir imaj olacağı için Windowsta Hyper-V olması gerekir mi? (Genel olarak siliyorum.) İkinci sorum da, bu kafamdaki şablon için Windows' ta kesinlikle şu özellik olması gerekiyor dediğiniz birşey olur mu?

Planladığım işletim sistemleri şu şekilde;

1-Windows 2-Archlinux, Pardus, Linux Mint, Ubuntu, Deepin Linux yada CuteFishOS 3-MacOS Sierra 4-ChromeOS, Android, PrimeOS + sorunsuz gidersem ve yeterli disk alanı kalırsa kalan kısma da ekstra Linux eklemeyi planlıyorum. Archman, Debian, Fedora, Blackarch, MxLinux, Kodachi, Ubuntu Studio...

Tekrar toparlayarak soruları yazarsam;

1-Hyper-V Windows için olması gerekir mi?

2-Vhd/x imajlarından dolayı Windows'un Özellikler kısmındaki Linux altyapısı gerekir mi?

3-Böyle bir şablon için kesinlikle şu olması gerekir dediğiniz birşey var mıdır?

Kafamda bir kaç simulasyon yaptım. Daha önce denemelerim oldu. Normal şekilde kurulum yapmaya çalıştığım için ChromeOS sürekli tüm diske kurulup berbat ediyordu. ChromeOS için farklı yöntemlerle kurulum yaptım ancak o yöntemler için de Windows gereksiz şişti. Bunu yaparken de temel amacım Windows olmadığı için vazgeçtim. Bu sefer kullanmadığım HDD' e Windows ve VirtualBox kurup yanına bağlayacağım ve imajların olduğu HDD' ten imajları gösterip, Simple Vhd Manager' la oluşturduğum disklere vhd/x olarak kurmayı planlıyorum. Son olarakta EasyBCD ile sıralama yapmayı planlıyorum...