Jump to content

Windows 7 Karşıtı Kampanya Devam Ediyor

umutcnakn

Recommended Posts

valla hocam işin aslına gelince biz ögrenmeye ilk başlangıçta microsoft ile başladıgımızdan bize microsoft çok basit ve kolay geliyor vede oyunlar ve programlar genelde microsoft ile uyumlu oldugundan bizi bagımlı hale getiriyor .Biri şuana kadar söylesin kaç kişi microsoft olsun ya da diger programlar olsun orjinal kullandı (bende bunun içindeyim) çogumuz korsan kullandık.bunun gerekçesine bakınca biri dese ki şimdi linux kullanacaksın dese adam ortada kalır çünkü adam hiç bir şey görmedigi ve kulanmadıgı bir sistemi nasıl kullansın.bide fiyat var bunu içinde her program ve de sistem dünya pahası şu asgari ücretle kimse bu parayı verip almaz kim ne derse desin bekli ilerde pek ummuyorumda linux atak yapar ama Türkiyede microsoft'u kimse geçemez diyorum

Bu konuyu tartışmak çok gereksiz ;

Herkes biliyor ki , işletim sistemi kavramı Apple ve Microsoft'la Dünyada yer buldu, yayıldı..

Donanımların bile Microsoft'un paralelinde üretildiğini hemen herkes biliyor..

Hemen hemen her yeni bilgisayarda muhakkak surette Windows Sürücüleri cd si veya diski bulunuyor..

Microsoft çok eskiye dayanıyor, doğal olarak, tüm yazılımlar alt yapısal olarak Microsoft 'u kullanmak zorundalar..

Özgürlük deyip birilerinin yakasına yapışacaksanız, önce kendi ülkemizi yönetenlerin yakasına yapışmak daha doğru olmaz mı ?

Özgürlük, özgürlük yine hep özgürlük...

İşsizlik , yolsuzluk .... Al sana özgürlük...

Daha neyi tartışıyoruz... Zaten Dünyada Windows'a rakip olacak bir babayiğit, bir zeka ancak çok ilerki zamanlarda, hatta bizlerin göremeyeceği zamanda ortaya çıkabilir..

işne gelen kullanır işine gelmeyen kullanmaz kimseye çamur atmayın özellikle avrupa

çok yapıyor bunu ms yi tekelci diye suçluyor kendileri sanki sütten çıkmış kaşık bizi avrupa

birliğine almıyorlar gözünüzün üstünde kaşınız var diye pardus kullanayım dedim bir ara

kulanamadım zaten görsellik sıfır tuhaf tuhaf isimler ev dizini gel pisi pisi felan programlara

düzgün isim olması lazım

burası bir platform ve herkes dilediğini söylemekte serberst olmalı ( sesini çıkartmadan /susacaksın .... ) ezik düşünceler bunlar / buda benim fikrim

microsoft büyük bir pazarın lideri konumundadır. ancak bu taban son kullanıcı tarafına daha yatkındır. şimdi bana sharepoint, mssql, ms crm, ms server vb. ürünler nerde diyeceksiniz?

dünya sunucu sistemleri üzerinde ağırlık linux ve unixdir. /%70 unix-linux %30 ms

aradan bir arkadaş microsoft'un eski olduğunu söylemiş ancak unix çok daha eskidir ve ilk dos uygulamaları unix baz alınarak yazılmıştır.

Microsfot'un win7 ile gelmiş olduğu nokta aşikar, görselliği ve çalışma sistemi ile en başaralı işletim sistemini hazırlamıştır. ( kendi bünyesinde )

ancak ben sunucu sistemleri üzerine çalışan bir it personeli olarak linux,unix sistemler derim. ( sunucu çözümlerinde )

burada bulunan arkadaşların %80'ninden fazlası son kullanıcı olduğundan win 7 kullanmaları doğal.

linux bir üretim sistemidir. fabrikasına milyonlarca bedava çalışan personeli vardır, sabit bir ofisi , sistematiği yoktur. ( bazı organizasyonlar hariç / redhat, debian, ubuntu vb. )

ms'de ise bir yatırım söz konusu hemde çok ciddi. personel sayısı, maaş oranları ve dünyadaki en az personel silikilasyonu gerçekleşen kurumlardan biri olduğunu varsayarsak, kendini, sistemlerini ve üretkenliğini sürekli geliştirmek zorunda ki para kazansın.

bu noktada linux ücretsiz olup, tabiki ms'in bir maliyeti olmalı.

diğer ülkeler umurumda değil, biz önemliyiz. / hep der ya amerika ülkemiz çıkarları !

ülkemizde ilkokuldan başlayaraktan ms işletim sistemleri üzerine eğitim veriliyor.

evet şuanda 25 - 30 yaşını geçmiş birinin ms'i bırakması zor olabilir ama küçük yaşta biri rahatlıkla alışkanlıklardan vazgeçebilir.

pardus çekirdek yapısı ile oynanmadan yayınlanan linux ürünlerinden biri olmasına rağmen desteklenmelidir.

yazılım arayüzü türkçe, desteğide türkçedir.

okullarda eğitimine başlanması demek bu genç nüfus ile ms'in satış rakamlarının düşmesi anlamına gelir ülkemizde.

uygulamalar, yeni yazılımcılarla linux tabanlı yazılabilir, sistemler ingilizce yerine türkçe kullanılabilir / öz türkçe - ingilizce değil ( dilimize sahip çıkalım )

bunlar pat diye olacak şeyler değil ama büyük düşünenler zaten kısa vadede değil uzan vadede kazanmayı seçmişlerdir tarihte.

linux yapı olarak windowsdan farklı olsada özellikle ubuntu, pardus ms kullanım şekline çok yaklaşmıştır ki, eskiden yani 2000 öncesi linux kullanmak ciddi bir komut dizesi demekti.

bu metni ubuntu 9.04 üzerinden yazıyorum. win7 kullananlara, kullamaya başlıyacaklara karşı değilim

ancak windows işletim sistemlerini ilk öğrenirken harcamış olduğunuz zamanın yarısını linux işletim sistemleri özellikle pardusa ayırsanız çok zor olmadığını windows uygulamalarının benzerlerinin ücretsiz yayınlandığını göreceksiniz.

windows kullanın yanına birde linux işletim sistemi kurun arada kurcalayın. kaybedecek hiçbirşeyiniz olmaz. hatta kazançlı olursunuz

hatta kurmanıza gerek kalmaz, cd üzerinden çalışan türevleride makinanızdaki verilere hiç zarar vermeden deneyebilirsiniz.

yukarıda bahsetmiş olduğum durum bir emek ister, çaba gerektirir, hepimizin geleceğine büyük bir yatırımdır .

herkese iyi çalışmalar

hep suçlu microsoft di mi?

özgür yazılımcılar (!) hep windows ile uğraşıyorlar

peki programlara, oyunlar a neden bu kadar üzerine gidilmiyor?

adobe ye bu kadar laf atılıyor mu?

niye ea, crytek, activision, ubisoft, konami bu kadar eleştirilmiyor?

açık kaynak kodlu oyunlar olabilir ama olmayanı çok ee onlar para kazanamıyorlar mı?

mac te açık kaynak kodlu ama paralı niye microsoftun duyduklarını duymuyor?

microsoft mac i tanırken linux tabanlı sistemleri takmıyor bile

çoğu özgür yazılımcının (!) garezi microsofta, windowsa başka birşey yok!

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...