Jump to content

Windows Xp Kurdun Vistayı Silemiyorum

acipinarli

Recommended Posts

İnşallah doğru yerdedir. Sohbet kısmına açacaktım ama yazılımla ilgili destek isteyenler buraya açıyorlar. Yeri yanlışsa taşıyabilir misiniz? Neyse konuya döneyim:

Önce xp kullanıyordum (Cye kurulu), denemek içinde vista kurdum (d sürücüsüne). birkaç ay kulllandıktan sonra c yi formatladım ve xp kurulu halde çalışıyor sistem. D sürücüsündeki windows, program files klasörlerini silmek istiyorum ama birçok dosya için diskin boş olduğuna yada dosyanın şuan kullanımda olmadığından emin olun diyor. Sanki xp onları kullanıyormuş gibi algılıyor. Bunları nasıl silebilirim acaba? hdd yi başka bilgisayara tak diyecek olanlarınız varsa benimde aklıma geldi ama harddiski başka bilgisayara takamam kullandığım bilgisayar dizüstü.

XP cd ni takıp sistemi yeniden başlat.Sanki xp yi D diskine kuracakmış gibi yapıp NTFS olarak biçimlendir.(normal hızlı değil.)İşlem bitip %100 olupta tam dosya kopyalacağı sırada reset düğmesine bas.Ve xp cd ni çıkar.Sistemi normal başlat.D diskiniz olaki görünmez ise Disk yönetiminden yeniden biçimlendirin.

Bundan önce disk yönetiminden biçimlendirmeyi deneyin bakalım olacak mı?Olmaz ise yukarıda anlattığım yöntemi deneyin.Saygılarımla

a. Windows Vista medyasını sürücünüze takın

b. Windows komut satırında(Vista’ da olabilir) “d:\boot\bootsect.exe /nt52 ALL /force” komutunu girin. Vista medyanızı koyduğunuz sürücüye göre sürücü harfini (Örnek d:, değiştirmeyi unutmayın. Bu komut boot sektörünü Vista’ dan önceki Windows’ lara göre düzenleyecektir.

Bilgisayarınızı yeniden başlatın ve diğer Windows’ un kurulu olduğu bölümdeki (C “Boot.BAK ve Bootsect.BAK” dosyalarını silin, bu dosyalar önceki bootloader’ ın yedeğidir.

Alıntıdır sizinle aynı sorunu yaşayanlar sorununu çözmüş kolay gelsin....

XP cd ni takıp sistemi yeniden başlat.Sanki xp yi D diskine kuracakmış gibi yapıp NTFS olarak biçimlendir.(normal hızlı değil.)İşlem bitip %100 olupta tam dosya kopyalacağı sırada reset düğmesine bas.Ve xp cd ni çıkar.Sistemi normal başlat.D diskiniz olaki görünmez ise Disk yönetiminden yeniden biçimlendirin.

Bundan önce disk yönetiminden biçimlendirmeyi deneyin bakalım olacak mı?Olmaz ise yukarıda anlattığım yöntemi deneyin.Saygılarımla

sorunda orada d de bilgilerim var onları taşımak sonra geri yerine koymak zor olacak benim için? bir soru daha cdden çalışan pardus ta işimi görür mü acaba? sorma sebebim knoppix sürücülere müdahele ettirmiyordu yani klasör bile oluşturmuyrodu. pardusta o var mı acaba?

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...