Jump to content

Firefoxta Çalışan Site Explorerda çalışmıyor.

Recommended Posts

Arkadaşlar ben bi script kurdum ama bu script firefoxta çok güzel çalışıyo ama internet explorer (8 var bende) çalışmıyor ayrıca resimler ftpde yok desem onlarda var yerinde ..aşagıdaiki rsimler var ztn...1. resim expolererdaki hali 2. resim de firefoxtaki..sitede çok aradım ama bulamadım inşaallah densizlik etmemişmidir.

explorer.jpg

firefoxb.jpg

Arkadaşlar sorun bunlar deil çözdüm benn ilgili arkadslara çok tşkr ederim...çözümüde kendim veriyim.....

Internet Explorer 8 çıktı ve birçok kişi tarafından yüklendi, kullanılmaya başladı fakat bizim meşhur tarayıcı sorunumuz yeni versiyonu yükleyıp kullanmaya başlamak kadar kolay değil malesef. Internet Explorer 8 bazı kodları kabul etmiyor, Internet Explorer 7 ‘de sorunsuz çalışan sitelerimizin yeni versiyon Internet Explorer 8 ‘de incelediğinizde herşeyin birbirine girmiş bazı javascript ve Css kodlarının çalışmıyor veya beklediğinizden farklı çalışıyor olduğunu göreceksiniz.

Bir önceki makalemde browser uyumsuzluğu hakkındaki sorundan bahsetmiştim ama ağırlıklı olrak Internet Explorer 6 (eski versiyonları) için bir çözümden bahsetmiştim fakat şimdide son versiyon olan 8 için geçici bir çözümden bahsetmek istiyorum;

Eğer sitenizi Internet Explorer 7 ‘ye uygun hazırlamışsanız ve yeni versiyonda sorunlu gözüküyorsa aşağıdaki meta tag ‘ları sayfanızın <head> ve </head> tagları arasına yerleştiriniz.

<meta http-equiv="X-UA-Compatible" content="IE=EmulateIE7" />

Bu sayede ziyeretçiniz Internet Explorer 8 kullanıyor bile olsa, sanki Internet Explorer 7 kullanıyor gibi kodlar yorumlanır ve siteniz yeni versiyonda sorunsuz çalışır.

Evet tam anlamıyla bir çözüm olmasada eğer benim gibi zaman sıkıntısı yaşıyorsanız veya Internet Explorer 8 kullanıcısı belli bir sayıya artınca siteyi yeni versiyona göre düzenlerim gibi bir düşünceye sahipseniz yuradaki meta kodları sorununuzu çözecektir.

Ayrıca bu kodu daha eski versiyonlar içinde entegre edebilirsiniz. Bunun için content parametresine uygun browser ‘i yazmanız yeterli.

Örneğin ;

content="IE=EmulateIE8" --> Internet Explorer 8

content="IE=EmulateIE7" --> Internet Explorer 7

content="IE=EmulateIE6" --> Internet Explorer 6

veya

content="IE=7.5" --> Internet Explorer 7.5

content="IE=6" --> Internet Explorer 6

content="IE=5" --> Internet Explorer 7

Ayrıca aşağıdaki parametre ile mevcut olan en son sürümü hedefleyebilirsiniz

content="IE=Edge" --> En son sürüm

Eğer Server size aitse ve tüm sitelere birden uygulamak istiyorsanız web.config dosyanıza aşağıdaki kodları uygulayabilirsiniz (Tavsiye edilmez)

<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>

<configuration>

<system.webServer>

<httpProtocol>

<customHeaders>

<clear />

<add name="X-UA-Compatible" value="IE=EmulateIE7" />

</customHeaders>

</httpProtocol>

</system.webServer>

</configuration>

Bu konuda daha ayrıntılı bilgiye Microsoftun resmi sitesinden alabilirsiniz.

Bazen ziyeretcinizin browserini kontrol edip kullanılar tarayıcıya veya versiyonuna göre kodlar kullanmak veya sayfayı bazı uyarılar yazdırmak isteyebilirsiniz. Hatta yukarıdaki bahsetmiş olduğum kodları ilk önce ziyaretcinin tarayıcı versiyonunu kontrol edip eğer gerekirse uygulamak isterseniz aşağıdaki kodları kullanarı kullanarak ziyaretcinizin tarayıcısını kontrol edebilirsiniz.

<!--[if IE]><p>Internet Explorer kullanıyorsunuz.</p><![endif]-->

<![if !IE]><p>Internet Explorer kullanmıyorsunuz.</p><![endif]>

<!--[if IE 7]><p>Internet Explorer 7 Kullanıyorsunuz</p><![endif]-->

<!--[if !(IE 7)]><p>Internet Explorer 7 Kullanmıyorsunuz</p><![endif]-->

<!--[if gte IE 7]><p>Internet Explorer 7 den daha yüksek bir versiyon kullanıyorsunuz</p><![endif]-->

<!--[if lt IE 7]><p>Internet Explorer 7 den daha düşük bir versiyon kullanıyorsunuz</p><![endif]-->

<!--[if (gte IE 5.5)&(lt IE 7)]><p>Internet Explorer 7 ve Internet Explorer 5.5. arasında bir versiyon kullanıyorsunuz</p><![endif]-->

Evet yukarıdaki kodlar birçok alanda browser uyumu sorunlarınızı çözme yardımcı olabilir özellikle css kodlarında. Örneğin Firefox için ayrı Internet Explorer için ayrı css kodları yazabilirsiniz.

Son olarak ; Farzedelimki Internet Explorer 7 uyumlu bir sitemiz var ve eğer ziyeretçimiz daha yüksek bir versiyon kullanıyorsa makalenin ilk başında bahsetiğim meta tagları uygulayarak Internet explorer 7 ‘ye uyumlu olmasını fakat daha eski bir versiyon kullanıyorsa yeni versiyonu yüklemesine teşvik etmek istiyoruz.

<!--[if gte IE 7]>

/*Versiyon Internet Explorer 7 den yüksekse uyzmlu hale getiriyoruz*/

<meta http-equiv="X-UA-Compatible" content="IE=EmulateIE7" />

<![endif]-->

<!--[if lt IE 7]>

/*Versiyon Internet Explorer 7 den düşükse bir önceki makalemde bahsettiğim jquery 'nin i.e update pluginini kullanarak versiyonu yükseltmeye teşvik ediyoruz*/

<script type="text/javascript">

/*Jqueryi yüklüyoruz*/ if(typeof jQuery == 'undefined'){ document.write("<script type=\"text/javascript\" src=\"); var __noconflict = true; }

var IE6UPDATE_OPTIONS = {

icons_path: "

}

</script>

<script type="text/javascript" src="

Please register to see this content.

<![endif]-->

• 2 hafta sonra ...
Arkadaşlar sorun bunlar deil çözdüm benn ilgili arkadslara çok tşkr ederim...çözümüde kendim veriyim.....

Internet Explorer 8 çıktı ve birçok kişi tarafından yüklendi, kullanılmaya başladı fakat bizim meşhur tarayıcı sorunumuz yeni versiyonu yükleyıp kullanmaya başlamak kadar kolay değil malesef. Internet Explorer 8 bazı kodları kabul etmiyor, Internet Explorer 7 ‘de sorunsuz çalışan sitelerimizin yeni versiyon Internet Explorer 8 ‘de incelediğinizde herşeyin birbirine girmiş bazı javascript ve Css kodlarının çalışmıyor veya beklediğinizden farklı çalışıyor olduğunu göreceksiniz.

Bir önceki makalemde browser uyumsuzluğu hakkındaki sorundan bahsetmiştim ama ağırlıklı olrak Internet Explorer 6 (eski versiyonları) için bir çözümden bahsetmiştim fakat şimdide son versiyon olan 8 için geçici bir çözümden bahsetmek istiyorum;

Eğer sitenizi Internet Explorer 7 ‘ye uygun hazırlamışsanız ve yeni versiyonda sorunlu gözüküyorsa aşağıdaki meta tag ‘ları sayfanızın <head> ve </head> tagları arasına yerleştiriniz.

Bu sayede ziyeretçiniz Internet Explorer 8 kullanıyor bile olsa, sanki Internet Explorer 7 kullanıyor gibi kodlar yorumlanır ve siteniz yeni versiyonda sorunsuz çalışır.

Evet tam anlamıyla bir çözüm olmasada eğer benim gibi zaman sıkıntısı yaşıyorsanız veya Internet Explorer 8 kullanıcısı belli bir sayıya artınca siteyi yeni versiyona göre düzenlerim gibi bir düşünceye sahipseniz yuradaki meta kodları sorununuzu çözecektir.

Ayrıca bu kodu daha eski versiyonlar içinde entegre edebilirsiniz. Bunun için content parametresine uygun browser ‘i yazmanız yeterli.

Örneğin ;

veya

Ayrıca aşağıdaki parametre ile mevcut olan en son sürümü hedefleyebilirsiniz

content="IE=Edge" --> En son sürüm

Eğer Server size aitse ve tüm sitelere birden uygulamak istiyorsanız web.config dosyanıza aşağıdaki kodları uygulayabilirsiniz (Tavsiye edilmez)

Bu konuda daha ayrıntılı bilgiye Microsoftun resmi sitesinden alabilirsiniz.

Bazen ziyeretcinizin browserini kontrol edip kullanılar tarayıcıya veya versiyonuna göre kodlar kullanmak veya sayfayı bazı uyarılar yazdırmak isteyebilirsiniz. Hatta yukarıdaki bahsetmiş olduğum kodları ilk önce ziyaretcinin tarayıcı versiyonunu kontrol edip eğer gerekirse uygulamak isterseniz aşağıdaki kodları kullanarı kullanarak ziyaretcinizin tarayıcısını kontrol edebilirsiniz.

Evet yukarıdaki kodlar birçok alanda browser uyumu sorunlarınızı çözme yardımcı olabilir özellikle css kodlarında. Örneğin Firefox için ayrı Internet Explorer için ayrı css kodları yazabilirsiniz.

Son olarak ; Farzedelimki Internet Explorer 7 uyumlu bir sitemiz var ve eğer ziyeretçimiz daha yüksek bir versiyon kullanıyorsa makalenin ilk başında bahsetiğim meta tagları uygulayarak Internet explorer 7 ‘ye uyumlu olmasını fakat daha eski bir versiyon kullanıyorsa yeni versiyonu yüklemesine teşvik etmek istiyoruz.

kardeşim aynı sorunu bende yaşıyorum www.haliselektrik.com adresindeki sitem explorerda çalışmıyor. senin çözümünün html kodlarını (başlangıç bölümündeki head takılarının arasındaki bölümü) yazabilir misin yada siteme bakıp bir çözüm önerebilir misin şimdiden teşekkürler. bu arada siten 10 numara olmuş php de mi yazılmış html de mi?

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...