Jump to content

Yeni Bluexpe Çalışmaları... (güncellendi!)

blue_life
 Share

Recommended Posts

Evet şimdi oldu...Son verdiğin pakette 1. yöntem oldu. Sanırım 2. klasik yöntemde olucaktır...

Sorunu buldum aslında benden kaynaklı değil ama neyse anlatayım :)

IMAGES klasörüne koyduğum AVIRA VE ACTI isoları Ultraisoda baktığımda AVIRA.iso ve ACTI.iso olarak görünüyordu. Birde bunun adını değiştireyim dedim Ultraiso ile. AVIRA.ISO ve ACTI.ISO yaptım.Değişiklikleri kaydettim. sonra denediğimde oldu...

Şimdi İMAGES klasörüne birde AVIRA olarak değilde AVIRA.ISO adıyla atmayı deneyeceğim. Bakalım uzantının .iso olarak görünmesinden dolayımı kaynaklanıyor yoksa AVIRA.ISO yazmadığım içinmi onu anlayacağım...

Eski paketlerde AVIRA ve ACTI olarak atmam yeterli idi...

• Replies 315
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

@falcon77

Sorun malesef senden kaynaklı imiş :)

Tabiki dosya uzantısı da büyü olmalı. Yani *.lst dosyasındaki yazılı komutta, ilgili yazılan dosya konumu birebir aynı olmalı! Harfler ne büyük ne küçük olacak.

Birinci pakette dosya isimleri otomatik olarak büyük harfe dönüştürülüyordu!

Bu arada ikinci paket UltraIso ile uyumludur! Yani oluşturduğun iso dosyasını ultraiso ile açıp değiştirebilirsin. Önceki paket sorunluydu!

Kolay gelsin....

Uygun vakit bulabilirsem bu gün slaxı bakabilirim...

Klasör seçeneklerinden bilinen dosyaların uzantıları gizleyi kaldırdım.

ACTI ve AVIRA nın uzantısının .iso olduğunu gördüm.

AVIRA nın ADINI AVIRA.ISO.iso olarak, ACTI ın adınıda ACTI.ISO olarak değiştirdim. Denememde AVIRA çalışmadı BlueXp ana menuye döndü. ACTI çalıştı...

Sanırım uzantının .ISO olması şart. .iso olunca çalışmıyor...

KAspersky ve Bitdefender ı nasıl ekleyeceğim...?

Edited by falcon77

@falcon77

title Avira AntiVir Rescue CD (ISO)
errorcheck off
ls /IMAGES/AVIRA.ISO || find --set-root  --ignore-floppies /IMAGES/AVIRA.ISO
ls /IMAGES/AVIRA.ISO || pause --wait=5 IMAGES/AVIRA.ISO bulunamadi!
map /IMAGES/AVIRA.ISO (0xff)
map --hook
root (0xff)
chainloader /isolinux.bin || chainloader ()
boot[/CODE]

İlgili komutta göreceğin üzere dosyamız /IMAGES/AVIRA.ISO

Yani bu konumda bir harf bile değişik olmayacak. Ben denediğimde sorunsuz çalışıyordu. Konuma yeniden bak.Bu arada AVİRA.İSO deyil AVIRA.ISO

İstersen dosya ismini değiştir. Bana göre yine isim ile ilgili bir sorun ayşıyorsun.

Diğer bileşenler için şimdilik söz vermim...

16gfy8i.png

Slax için ufak bir deneme yaptım ve ilk denememde çalıştı. Diğer söylediğim bileşenlerede sonra bakarız artık.

Slax'ı bu multiboot menüsüne eklemek!

1 - Aşağıdaki linux için uyumlu iso oluşturabileceğin paketi indirip herangi bir konuma çıkart. (Daha önce verdiğim paket)

http://www.4shared.com/file/256858412/c0386e8b/BlueXPE_Light.html[/CODE]

2 - ISO_ROOT klasöründe olmayan dosyaları yerlerine koy. (BXPE,IMAGES)

------------------------------------------------------------------------------------------------

Ilk yöntem;

3 - SLAX.ISO dosyasını IMAGES klasörüne at.

4 - SLAX.ISO dosyasını UltraISO ile açıp, slax klasörünü ISO_ROOT klasörüne çıkart. Tabi daha sonra ISO dosyasının içinden slax klasörünü silersin.

5 - Aşağıdaki komutu *.lst dosyasında kullanıp iso oluştur ve test et.

[CODE]title Slax v6.1.2
errorcheck off
ls /IMAGES/SLAX.ISO || find --set-root  --ignore-floppies /IMAGES/SLAX.ISO
ls /IMAGES/SLAX.ISO|| pause --wait=5 IMAGES/SLAX.ISO bulunamadi!
map /IMAGES/SLAX.ISO (0xff)
map --hook
root (0xff)
chainloader /boot/isolinux/isolinux.bin || chainloader ()
boot[/CODE]

------------------------------------------------------------------------------------------------

İkinci klasik yötem;

3 - SLAX.ISO dosyası içindeki tüm dosyaları ISO_ROOT klasörüne çıkart.

4 - Aşağıdaki komutu *.lst dosyasında kullanıp iso oluştur ve test et.

[CODE]title Slax v6.1.2
chainloader /boot/isolinux/isolinux.bin
boot[/CODE]

Klasik yöntemi diğer linux sürümleri içinde kullanabilirsin. Iso yöntemi için ilgili linux sürümüne göre exra işlemler yapman gerekebilir.

Edited by blue_life

2. klasik yöntemde çakışma olmaz mı? AVIRA rescue cd ninde komutu aynı idi root da isolinux.bin ı çalıştırıyordu.. root da 2 tane isolinux.bin dosyası da olmaz?

1. yöntemi deneyeceğim. AVIRA, ACTI, ve SLAX ı deneyeceğim bu yöntemle...

1. yöntemle başarılı oldum :) Sorunsuz çalışıyor... (ACTI, AVIRA, SLAX hepsi bir arada + bluelife xp 1.7 live cd bileşenleri, ghost vs...)

birde bir şey merak ettim, sistemden ne kadar ram gerekecek bu cd(426 mb) yi çalıştırabilmem için?...

Kullandığım uygulama ne kadar ram tüketiyorsa(mesela Slax.) o kadarmı ram gerekli? yoksa tüm uygulamaların(bluelifexp 1.7, AVIRA,ACTI,SLAX ve Hiren's) toplamı kadarmı ram gerekli Cd nin çalıştırılabilmesi için?

Edited by falcon77

@falcon77

Açtığın ilgili sistemin ne kadar rame ihtiyacı varsa o kadar ram gerekli! Biz burdaki iso yönteminde iso dosyasını rame yüklemiyoruz.

Başarıya ulaşmana sevindim. Kolay gelsin. Bir ara diğer söylediğin bileşenlere bakmaya çalışırım.

İlerki versiyonlarda da bu iso oluşturma paketi üzerinden giderim artık. (Çünkü hem UltraIso ile uyum sağlandı, hemde linux türevleri sorunsuz çalıştı)

Katkın için teşekkürler...

bu slaxı bluexpe gibi mi kullanıyoruz, biraz baktımda. yine karıştırdım bence minixpeden daha iyi gibime geldi. slax için birsürü program var hemde türkçe dil seçeneğide var. bu işe birinin el atması lazım. blue_life'a rakip gerekiyor. ben yaparım diyen el kaldırsın :p

@muharremerd

Yanlış hatırlamıyorsam ben Slax'ı yaklaşık 2 yıl önce denemiş ve bir süre kullanmıştım. Gerçekten çok başarılı bir sistemdi.

Hatta bazı arakadaşlar sadece slax ile tüm işlerini halledebiliyordu.

Yazılabilir bir ortamdan uygun komut ile çalıştırdığında, yaptığın değişiklikler slax'ta kayıt ediliyordu. Yani sen usb flash diskine kurup yanında işletim sitemini taşıyabilirsin.

Sistem güzel, ama işte program tarafından windows daha cazip!

Slax'ın sitesine tam bakmadım ama program modülleri baya artımış olsa gerek!

LiveWindowslara gelirsek, amaçları başta kurtarma işleri. Tabi farklı programlar ile bu işlevin dışınada çıkılabiliyor....

@falcon77

Açtığın ilgili sistemin ne kadar rame ihtiyacı varsa o kadar ram gerekli! Biz burdaki iso yönteminde iso dosyasını rame yüklemiyoruz.

Başarıya ulaşmana sevindim. Kolay gelsin. Bir ara diğer söylediğin bileşenlere bakmaya çalışırım.

İlerki versiyonlarda da bu iso oluşturma paketi üzerinden giderim artık. (Çünkü hem UltraIso ile uyum sağlandı, hemde linux türevleri sorunsuz çalıştı)

Katkın için teşekkürler...

Asıl ben teşekkür ederim... yaklaşık 15 cd me mal oldu ama :) Bilgiden değerli daha başka bir şey yok...

Test etmeyi severim.Bu arada öğrenmişde oluyorum yüzeysel olarak.Asıl iş code yazmada ama onunda sırası gelir elbet :)

eline sağlık güzel bir çalışma olmuş. indirip denedikten sonra olumlu yada olumsuz yorumlarımı yaparım. birşey soracam bunun için de sadece xp mi var yoksa vista ve win 7 de mevcut mu ?

eline sağlık güzel bir çalışma olmuş. indirip denedikten sonra olumlu yada olumsuz yorumlarımı yaparım. birşey soracam bunun için de sadece xp mi var yoksa vista ve win 7 de mevcut mu ?

içinde sadece xp var ama tam bir xp değil, kullanışlı bir xp :) Cd den çalışan ve sistem kurtarmaya yaran araçların bulunduğu bir xp...

içinde sadece live xp var. fakat vista yada win7 (ikisni birlikte kullanamazsın) dosyalarını koyarak multi menünü oluşturabilirsin. aslında menü deki bütün sistemleri koyabilirsin.

saygılarımla.

Asıl ben teşekkür ederim... yaklaşık 15 cd me mal oldu ama :) Bilgiden değerli daha başka bir şey yok...

Test etmeyi severim.Bu arada öğrenmişde oluyorum yüzeysel olarak.Asıl iş code yazmada ama onunda sırası gelir elbet :)

her seferinde yaptığın çalışmayı cd ye yazarsan yazık olur o güzelim cdlere, ben her zaman sanalda denerim yoksa her yaptığım çalışmayı bilgisayarımda deneseydim hiçbirşey yapamazdım, her zaman önce sanal sonra gerçek kusursuz olursa tabiki. bunun aslında gerekli programları indirim, güzel bir iso yapıp minixp niyetine kullanabilirsin. slaxın sitesini biraz gezdim herşey var içinde,TÜRKÇE dil desteği bile koymuş adamlar. vizelerden sonra yapabilirim muhteşem bir slax, belki bluexpe yi sollar. :D

her seferinde yaptığın çalışmayı cd ye yazarsan yazık olur o güzelim cdlere, ben her zaman sanalda denerim yoksa her yaptığım çalışmayı bilgisayarımda deneseydim hiçbirşey yapamazdım, her zaman önce sanal sonra gerçek kusursuz olursa tabiki. bunun aslında gerekli programları indirim, güzel bir iso yapıp minixp niyetine kullanabilirsin. slaxın sitesini biraz gezdim herşey var içinde,TÜRKÇE dil desteği bile koymuş adamlar. vizelerden sonra yapabilirim muhteşem bir slax, belki bluexpe yi sollar. :D

Sanal MAkinayı biliyorum ama Hardiskimde yer yok 3-5 gb lık alanda top koşturmaya çalışıyorum :)

En sağşalmı Gerçek makina da denemek hehehe....

Slax la zor geçersin.Kır-sıfırla bakalım Windows kullanıcı şifresini slax la? Kırılabiliyormu ?

kardeş bunu normal bir xp gibi hddye kurulacak çekilde iso olarak veremez misin? gerçi konuyu okuyup bitirmedim ama :)

sen bu sistemle hiçbirşey yapamazsın ki, minixpler vardı 88mblık onu indir dene.

http://rapidshare.com/files/172004527/ufacikikspe.rar[/CODE]

bunlar direk iso dosyaları değil mi, iso çalıştırmayı komutla nasıl yapıyorsan öyle.

herhangi bir sorun olacağını sanmıyorum çünkü her türlü isoyu denedim çalışıyo ACTI, BLUXPE GHOST PLOP vb.

Yok Baba, öyle olmuyor... Kaspersky ve Bitdefender Rescue cd tarzı iso lar linux tabanlı olduğu için onlarda O yöntem çalışmıyor...

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...