Jump to content

Yeni Bluexpe Çalışmaları... (güncellendi!)

blue_life
 Share

Recommended Posts

• Replies 315
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Sayın HaYTo daha önce grub4dos programın installer olmayanını indirmiştim ve o program hakkında yeterince bilgi bulamamıştım. Ancak yeniden araştırınca bu grub4dos programın birde installer versiyonu varmış onu indirince taşlar yerine oturdu. Şimdi grub4dos programı ile çok rahat usb boot edebiliyorum.

Yardımlarınız için teşekkürler.

@ozyol

Ilgili usb çalışması kısaca seçili diske grub4dos mbr bilgisi yazdırıp, ilgili dosyaları kopyalıyor. Kısaca yaptığı fazla karışık bir şey deyil.

İşin sırrı grub4dosta olsa gerek!

Grub4dos Installer tarzı programlar ilede yapılabilir. Ama öyle olunca daha karışık işlemler gerekecekti. (Format + uygun mbr bilgisi yazıdırmak + uygun dosyaları kopyalayıp ayarlarmak vs.)

Bu işlemleri basitleştirmek için ilgili çalışmayı yapmıştım. Arada bende kullanıyorum :)

@HaYTo

Isim değişikliği yapmıştım heralde! Ilgili paketleri kontrol edim...

BlueXP Light v1.9

BXPE\BLUEXPEL.BIN

BXPE\BLUEXPEL.WIM

BXPE\BX.L

-----------------

BXPE\PROGRAMS.WIM

BXPE\!PROGRAMS

BlueXP Network v1.0 (Çok eski)

BXPE\BLUE_XPE.BIN

BXPE\BLUE_XPE.WIM

BXPE\NT.S

-----------------

BXPE\PROGRAMS.WIM

BXPE\!PROGRAMS

Gödüğün üzere dosyalar farklı. !PROGRAMS, PROGRAMS.WIM içindeki ayrımda BLUEXPE.INI dosyasından yapılabiliyordu.

Yani sen ilgili dosyaları koyup Light v1.9 için BXPE\BLUEXPEL.BIN dosyasını, Network v1.0 için BXPE\BLUE_XPE.BIN dosyasını önyükleyeceksin...

Grub4dos kodlarını vermeme gerek yok! Zaten ilgili pakette mevcut...

Tmm, çalışmalara başlayınca senin isteğinide dener dışardan nasıl eklenebileceği konusuna bakarım... Not alıyorum...

Sayın blue_life grub4dos programı ile mbr bilgisini yazdırınca ilgili dosyaları kendisi yüklemiyor muş. grldr ve menü.lst dosyalarını kendin kopyalayıp usb belleğe atıyorsun.

Aslında benim amacım bir çok arkadaş gibi usbyi multiboot yapıp, hem gerekli programları çalıştırabilmek hemde usbden xp yükleyebilmek. Bunu yapmak için usb yi sizin hazırladığınız "BlueLife MultiBoot USB v1.2" dosyalarıyla usbyi biçimlendirip multiboot şeklinde açılışını hazırlıyordum. grub4dos programını indirip onunla birşeyler yapmaya çalışınca beceremedim. Nedeni ise installerini değilde diğer versiyonunu indirmişim.

Şuan usb multiboot hazırladım yine sizin BLXP'yi, HBCD'yi Qemu'da çalıştırabiliyorum. Ayrıca usb'den xp kurulumunu sadece bir bilgisayarda denedim mavi ekran hatası aldım. Ama denemelerim hala devam ediyor. Başka xpler ve başka programlar ile sürekli denemeler yapıyorum. Yardımlarınız ve sürekli herkesle ilgilendiğiniz için teşekkürü bir borç bilir, çalışmalarınızda başarılarınızın devamını dilerim.

@ozyol

XP kur dosyalarını usb sürücüne direk atıp (herangi bir düzenleme yapmadan) çalıştırmaya çalışıyorsan kurda tabiki hata alırsın!

Grub4dos ile multiboot konusunda bu konuları tartışmıştık...

Tabi Vista & Win7 de bu konularda sorun yok! (Usb sürücüsünü tanımada bir sorun olmaz ise)

Sayın blue_life grub4dos programı ile mbr bilgisini yazdırınca ilgili dosyaları kendisi yüklemiyor muş. grldr ve menü.lst dosyalarını kendin kopyalayıp usb belleğe atıyorsun.

Aslında benim amacım bir çok arkadaş gibi usbyi multiboot yapıp, hem gerekli programları çalıştırabilmek hemde usbden xp yükleyebilmek. Bunu yapmak için usb yi sizin hazırladığınız "BlueLife MultiBoot USB v1.2" dosyalarıyla usbyi biçimlendirip multiboot şeklinde açılışını hazırlıyordum. grub4dos programını indirip onunla birşeyler yapmaya çalışınca beceremedim. Nedeni ise installerini değilde diğer versiyonunu indirmişim.

Şuan usb multiboot hazırladım yine sizin BLXP'yi, HBCD'yi Qemu'da çalıştırabiliyorum. Ayrıca usb'den xp kurulumunu sadece bir bilgisayarda denedim mavi ekran hatası aldım. Ama denemelerim hala devam ediyor. Başka xpler ve başka programlar ile sürekli denemeler yapıyorum. Yardımlarınız ve sürekli herkesle ilgilendiğiniz için teşekkürü bir borç bilir, çalışmalarınızda başarılarınızın devamını dilerim.

Off offf 1 sene önceki halim aklıma geldi Erhan :) Sn. ozyol kardeşim ben çok Xpler çok teknikler denedim ama başaramadım usb den grub4dos ile sorunsuz xp kurmayı açıkçası olmuyor olurda beni aştı herkes olur diyor ama

neyse onunda bir çözümü var her zaman kullanışlı değil ve beni sarmadı ,bir sıkıntı vermedi bir sorunlada karşılaşmadım

sağ-olsun bunu bana üstat blue_life söyledi sağ olsun

grub4dos ile boot edildikten sonra grub4dosda bulunan bir live sistem ile pc açıyorsun ve xp Cd. dvd neyse dosyalarını hdd kopyalıyorsun sonra ufak bir uygulama ile format atacağın partitionu ve dosyaların bulunduğu dizini gösteriyorsun hdd ki ve sonra restar yapıyorsun usb çıkarıp ,başlıyor kurmaya ama çok tırıvıtılı modıfıyelı xp lerde olmuyordu herhalde mxp de olmuyordu onu hatırlıyorum ama normal sp3 sp2 hafif modifiyeli xp ler sorunsuzdu pc seçmiyordu belkide bu tekniği biliyorsundur ama neyse belki bilmeyen biti okur

eğer sistemi bulursan veya denek vs. bir yardım arıyorsan HaYTo burda bu denek olayı Erhan senin içinde geçerli ;)

blue_life sende HDD Regenerator 2011in disk imagesi vs. varımı grub4dos ekleyeceğim de

ve bu arada unutmadan bendeki Raid disklerin

0 olanını Bluexpe görmüyor

1 olanını görmüyor benim için önemsiz şu anlık ama ne bileyim Raid desteği sistemin tam çalışmıyor mu ne :))) yada benim sistemden diyeceğim ama diğer pc de 1 tane Raid diskim var oda raid 0 onu görüyor

*Bu arada erhanın lisansa takılan uyulamalara alerjisi olduğunu ve yaptığı yazılım vb. şeylerde bunlardan uzak durduğunu çok iyi biliyorum nokta

Edited by HaYTo

yanlış bilgi vermek gibi olmasında benim sistem de raid var cd den calışan xp ler raidi görmüyor bu yaptıgın çalışmaya intelin ahci ve raid driverlanı entegre etme gibi bidurum varmı acaba ?

Linklerdeki son çalışmalar yapıldığı tarihte güncel DPs MassStorage paketi çalışmaya eklenmişti! Yani görüp görmediğini denemek lazım.

Evet bazen 4shared serverlerinde sorun oluyor. Geri sayım bitince gerisayımın olduğu yerde çıkan linkte tıklıyor musun?

Diğer yandan Network çalışması çok eski! Light sürümü daha günceldi...

Please register to see this content.

title HDD REGENARATOR (HDD tamircisi)

ls /IMAGES/HDDREG.GZ || find --set-root --ignore-floppies /IMAGES/HDDREG.GZ

map --mem /IMAGES/HDDREG.GZ (fd0)

map --hook

chainloader (fd0)+1

rootnoverify (fd0)

map --floppies=1

boot

sata hdd üzerinde denenmiştir 875kb

Edited by digit_03

Off offf 1 sene önceki halim aklıma geldi Erhan :) Sn. ozyol kardeşim ben çok Xpler çok teknikler denedim ama başaramadım usb den grub4dos ile sorunsuz xp kurmayı açıkçası olmuyor olurda beni aştı herkes olur diyor ama

neyse onunda bir çözümü var her zaman kullanışlı değil ve beni sarmadı ,bir sıkıntı vermedi bir sorunlada karşılaşmadım

sağ-olsun bunu bana üstat blue_life söyledi sağ olsun

grub4dos ile boot edildikten sonra grub4dosda bulunan bir live sistem ile pc açıyorsun ve xp Cd. dvd neyse dosyalarını hdd kopyalıyorsun sonra ufak bir uygulama ile format atacağın partitionu ve dosyaların bulunduğu dizini gösteriyorsun hdd ki ve sonra restar yapıyorsun usb çıkarıp ,başlıyor kurmaya ama çok tırıvıtılı modıfıyelı xp lerde olmuyordu herhalde mxp de olmuyordu onu hatırlıyorum ama normal sp3 sp2 hafif modifiyeli xp ler sorunsuzdu pc seçmiyordu belkide bu tekniği biliyorsundur ama neyse belki bilmeyen biti okur

eğer sistemi bulursan veya denek vs. bir yardım arıyorsan HaYTo burda bu denek olayı Erhan senin içinde geçerli ;)

blue_life sende HDD Regenerator 2011in disk imagesi vs. varımı grub4dos ekleyeceğim de

ve bu arada unutmadan bendeki Raid disklerin

0 olanını Bluexpe görmüyor

1 olanını görmüyor benim için önemsiz şu anlık ama ne bileyim Raid desteği sistemin tam çalışmıyor mu ne :))) yada benim sistemden diyeceğim ama diğer pc de 1 tane Raid diskim var oda raid 0 onu görüyor

*Bu arada erhanın lisansa takılan uyulamalara alerjisi olduğunu ve yaptığı yazılım vb. şeylerde bunlardan uzak durduğunu çok iyi biliyorum nokta

map --hook

chainloader (fd0)+1

rootnoverify (fd0)

map --floppies=1

boot

map --hook

chainloader (fd0)+1

rootnoverify (fd0)

map --floppies=1

boot

Sağolasın 2011 sürümümü ? bu

usb bellek ile xp kurmanın en kolay yolu :yahoo: sysprep ile hazırlanmış harddisk imajını acronis true image 2011 plus pack ile xp yüklenecek bilgisayara üniversal restore yöntemi ile yüklemek ve bilgisayarı harddiskten yeniden başlatmak.

kullanıcı, bilgisayar adı gibi isteğe bağlı ayarları ise sysprep imajını yükledikten sonra bilgisayarı yeniden başlatmadan blue_xp ile açarak C:\sysprep klasörü içindeki sysprep.inf dosyasını düzenlemek

ACRONIS TRUE IMAGE 2011 PLUS PACK 32.2 mb (grub4dos bootable cd/dvd ile başlatılabilir)

title ACRONIS TRUE IMAGE 2011 PLUS PACK

errorcheck off

kernel /ATIH/dat3.dat /S ramdisk_size=32000 mbrcrcs=on vga=788 quiet

initrd /ATIH/dat2.dat

Sağolasın 2011 sürümümü ? bu

evet internette ararsan 1.71 diye geçer bizzat kullanıyorum

Edited by digit_03

usb bellek ile xp kurmanın en kolay yolu :yahoo: sysprep ile hazırlanmış harddisk imajını acronis true image 2011 plus pack ile xp yüklenecek bilgisayara üniversal restore yöntemi ile yüklemek ve bilgisayarı harddiskten yeniden başlatmak.

kullanıcı, bilgisayar adı gibi isteğe bağlı ayarları ise sysprep imajını yükledikten sonra bilgisayarı yeniden başlatmadan blue_xp ile açarak C:\sysprep klasörü içindeki sysprep.inf dosyasını düzenlemek

ACRONIS TRUE IMAGE 2011 PLUS PACK 32.2 mb (grub4dos bootable cd/dvd ile başlatılabilir)

title ACRONIS TRUE IMAGE 2011 PLUS PACK

errorcheck off

kernel /ATIH/dat3.dat /S ramdisk_size=32000 mbrcrcs=on vga=788 quiet

initrd /ATIH/dat2.dat

evet internette ararsan 1.71 diye geçer bizzat kullanıyorum

Şimdi baqtım son sürüm değil bu HDD Regenerator 1.71 sürümü

bana HDD Regenerator 2011 sürümü lazım

sağolasın ;)

Şimdi baqtım son sürüm değil bu HDD Regenerator 1.71 sürümü

bana HDD Regenerator 2011 sürümü lazım

sağolasın ;)

indirdikten sonra kurulum yapıp kurulum programının yanındaki klasörde bulunan dosyaları program files / hdd regenaratör klasörünün içindekilerinin üzerine yapıştır

BU DA FLOPPY İMAJI

uzantısını .ima olarak da kullanabilirsiniz.

BU DA GRUB4DOS İLE BOOT

title HDD REGENARATOR 2011 (HDD tamircisi)

ls /IMAGES/HDDREG.IMA || find --set-root --ignore-floppies /IMAGES/HDDREG.IMA

map --mem /IMAGES/HDDREG.IMA (fd0)

map --hook

chainloader (fd0)+1

rootnoverify (fd0)

map --floppies=1

boot

Edited by digit_03

BlueXPE_Network_v1.0 'ı usb üzerinden çalıştırdım. çok başarılı buldum.açılış hızı süper,internet mükemmel çalışıyor.flash video takıntısız seyredilebiliyor.
yanlız bir meseleyi aşamadım.MS OFFICE ENTERPRISE 2007 portable'ı çalıştıramadım.
yardımcı olursanız sevinirim

@fatsat

Seninde bildiğin üzere, bu tip livecdlerin boyutu normal sistemlere göre çok küçük.
Bunun nedeni ise bir çok sistem dosyasının (bazı programlar için gerekli dosyaların) bulunmaması diyebilirim.
Yani ilgili dosyaları tespit edip uygun yere konursa (sisteme veyahut programın çalışma klasörde olabilir) ilgii program belki çalışabilir.

Bence uğraşmak yerine farklı programları dene! Misal OpenOffice.
[color="#0000FF"][u][b]http://portableapps.com/apps/office/openoffice_portable[/b][/u][/color]

• 3 hafta sonra ...
  • 3 hafta sonra ...

hocam windows7 kurabilme şansımız varmı sistemi görmüyor. varsa başka bir yontem yönlendirirseniz sevinirim.
acronisi sizin menüyle iso olarak çalıştırıyorum ama recover yapmadı (fat32) olmasimi gerekiyor öneriniz.

Edited by korasoglu

evet aynen windows7 işletim sistemi kullanıyorum xp isosunu sanal sürüye gösterip kurulum yapıldığı gibi win7 kurmak istiyorum.
sizin 1.9 indirdim sistem çok hızlı açılıyor sorunsuz çalışıyor.
ne zaman win7 kullanmaya başladım sıkıntı başladı. fakat xp açıldığı zaman c ve d sürücüsünü göremiyorum
en önemliside acronisle recover yapamadım (cd den sorun yok)iso olarak gösterdiğimdenmi acaba yardımcı olursanız sevinirim
USBMENU.LST şöyle

title 1= Xp Kur
map (hd0,0)/xp.iso (hd32)
map --hook
chainloader (hd32)
# ===================================
title 2= Mini Portable XP
ls /BXPE/BLUEXPEL.BIN || find --set-root --ignore-floppies /BXPE/BLUEXPEL.BIN
ls /BXPE/BLUEXPEL.BIN || pause --wait=5 BXPE/BLUEXPEL.BIN bulunamadi!
chainloader /BXPE/BLUEXPEL.BIN || chainloader ()
#===================================
title 3= Portable Wista
map (hd0,0)/minivista.iso (hd32)
map --hook
chainloader (hd32)
title 4= Acronis 2011 BooTable
map (hd0,0)/Acronis.iso (hd32)
map --hook
chainloader (hd32)
title 5= Hiren's 9.6 BooTable
map (hd0,0)/Hiren.iso (hd32)
map --hook
chainloader (hd32)
title 6= Kaspersky Rescue Disk
map (hd0,0)/Kaspersky.iso (hd32)
map --hook
chainloader (hd32)
title 7= Harddiskten Xp Baslat
map (hd1) (hd0)
map --hook
rootnoverify (hd0)
root (hd0,0)
chainloader (hd0,0)/ntldr
title 8= Yeniden Baslat
reboot
title 9= Kapat
halt
title 10= Diger Secenekler=1 >>>
ls /USBMENU/USBMENU2.LST || pause --wait=5 USBMENU/USBMENU2.LST bulunamadi!
configfile /USBMENU/USBMENU2.LST || chainloader (hd0)+1
title 11= Diger Secenekler=2 >>>
ls /USBMENU/USBMENU3.LST || pause --wait=5 USBMENU/USBMENU3.LST bulunamadi!
configfile /USBMENU/USBMENU3.LST || chainloader (hd0)+1

Edited by korasoglu

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...