Jump to content

.::Çekirdek Açabilen Anakartlar:.. (gÜncel!)

candemir2005

Recommended Posts

ECS A780GM-A Ultrayı da ekleyebilirsiniz. Bendeki AMD x2 7750BE nin çekirdeklerini açıyor fakat bilgisyar yeniden açıldığında 2 çekirdek olarak açılıyor. Bir kaç resetten sonra işlemciyi Phenom SE veya FX-7750 olarak tanımlıyor. CPU-Z, windows ve EVEREST te işlemci 4 çekirdekli olarak görülüyor. Everest testlerinde de değerler yükseliyor. İşlemci 1.30 voltta 3000MHz de çalışıyor.fx7750.jpg

• Replies 68
  • Created
  • Last Reply
ECS A780GM-A Ultrayı da ekleyebilirsiniz. Bendeki AMD x2 7750BE nin çekirdeklerini açıyor fakat bilgisyar yeniden açıldığında 2 çekirdek olarak açılıyor. Bir kaç resetten sonra işlemciyi Phenom SE veya FX-7750 olarak tanımlıyor. CPU-Z, windows ve EVEREST te işlemci 4 çekirdekli olarak görülüyor. Everest testlerinde de değerler yükseliyor. İşlemci 1.30 voltta 3000MHz de çalışıyor.fx7750.jpg

3000 MHZ ve çekirdekleri açılmış cpu ss'ni de bekliyoruz...

Screen shot galiba yani ekran görüntüsü ;)

Gönderdiğim resim ekran görüntüsü idi. Başka bir program açıkken ekran görüntüsümü istiyorsunuz tam olarak anlayamadım (Everest veya Windows görev yöneticisi açıkken).

http://valid.canardpc.com/show_oc.php?id=886490[/CODE]

Gönderdiğim resim ekran görüntüsü idi. Başka bir program açıkken ekran görüntüsümü istiyorsunuz tam olarak anlayamadım (Everest veya Windows görev yöneticisi açıkken).
http://valid.canardpc.com/show_oc.php?id=886490[/CODE]

[center]

Evet istediğim bu resimdi mükemmel...[/center]

İşlemci dört çekirdek olarak açıldıktan sonra ne kadar restart veya reset yapsamda dört çekirdek olarak kalıyor. Fakat bilgisayar kapatılıp açıldığında x2 olarak başlıyor. Tekrar dört çekirdek açılana kadar reset atmak gerekiyor. Sürekli olarak 4 çekirdek açılması için ne yaptıysam (ACC auto-per core all core, C&Q-C1E on-off, HTT-NB-CPU çarpanı ayarı) hiç bir işe yaramadı. Çözüm olabilecek önerileriniz olursa sevinirim.

Evet açabilirsiniz.Anakartınızın açılışta del'e basıp biosuna girin.

Bios1.jpg

Advanced bios features'e girip;

unlock_5.jpg

16092009001.jpg

Bu sayfa aynen resimdeki gibi olmalı sonra kaydedip yeniden başlatıyorsunuz o kadar.CPU-z programını indirip kurup çekirdeklerin açılıp açılmadığını kontrol edebilirsiniz.7750'de çekirdek açma ihtimali biraz daha az ama denenmeye değer.Bu arada mükemmel bir anakart tercihi çok iyi overclock yapılabiliyor...

NOT:Bu arada bilgisayarınız hiç açılmassa anakartın üzerinde 2'li ufak bir giriş var.Ona cd-rom'dan veya ide harddiskinden çıkardığınız jumperi takın bilgisayarı açın ekrana bir şey gelmez.1 dk bekleyip bilgisayarı tuşundan kapatın.Jumperi çıkartıp bilgisayarınızı açın açılacaktır.

Gayet güzel ve bu özelliğe sahip bir anakart.İşlemciniz de uyum sağlıyorsa çekirdek açma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Bunun açılmışı işte :):p:)

20080518_2_1211124137_g8m0.jpg

söledıgınız ayarların hıcbırını bulamadı mdaha dorusu yok bende :S:S acaba bıos u guncelleyıncemı cıkacaktır bunlar :S::S cpu core control fılan yok S:S

Bu ayarları bios güncellemesiz yapabiliyorsanız yapın(bazen bios güncellemesiyle çekirdek açma işlemi iptal edilebiliyor).

Please register to see this content.

Çok dikkatli olunuz.Dfi anakartlarda bios güncellemesi biraz daha çetrefilli...

tmm ben pc yı kapatıp ıslemlere baslıyayım İ:p

malasef olmadı ya :S ayrıca senın verdıgın goruntulerdekı yazıların bır kısmı bende yoktu :S onları es gecmek zorunda kaldım :S olanları yaptım ama hala 2 cekırdek :S

Sizdeki anakartın güney köprüsü SB600 dolayısıyla ACC (Advanced Clok Calibration) yok. Çekirdek açabilen tüm anakartlar ACC ile bu işi yapıyor. ACC özelliğide SB710 veya SB750 güney köprüsü olan anakartlarda var.

Sadece AMD desteklediğini söylemişsiniz ancak AMD Sınırlamasıyla kalmış sadece.Konu başlığında belirtiğiniz 4 satırlık AMD desteklemesi biraz bariz kaçmış keşke destekleyebilseydi.

AMD Athlon™ 64 X2 Dual Core Processor 4000+ Arkadaşın Verdiği İşlemciyle benim bir üstü ama farkeden gene bişey olmaz gene.. :)

AMD Athlon™ 64 X2 Dual Core Processor 4200+ <-- Buda benimki.Performans sağlamak isterdim aslında nasıl bir performans attışı olacağı merak konusu. :clapping:

Sizdeki anakartın güney köprüsü SB600 dolayısıyla ACC (Advanced Clok Calibration) yok. Çekirdek açabilen tüm anakartlar ACC ile bu işi yapıyor. ACC özelliğide SB710 veya SB750 güney köprüsü olan anakartlarda var.

hımm annadım yane ben bu ıslemı gerceklestıremem ölemı :S bios guncellemesı yapsam yapma şamsım olurmu acaba ??

Bu ayarları bios güncellemesiz yapabiliyorsanız yapın(bazen bios güncellemesiyle çekirdek açma işlemi iptal edilebiliyor).

Çok dikkatli olunuz.Dfi anakartlarda bios güncellemesi biraz daha çetrefilli...

dostum ben şimdik dfı kartımın bios unu guncelleyıp bu işlemı denıcem cunku obur turlu olmuor :blush:

sanırım şu adrestekı 752 kb lık exe dosyasını dısket içine kopyalayım baslangıcta boot etmem gerekıyor ;

Please register to see this content.

pekı boot etttıkten sonra karsıma ne gibi evreler gelıcek bıraz bılgılendırırsenız yabancılık cekmeden bu ıslemı gerceklestırebılırım sanırım hatta

S.S de varsa koyabılırısnız ıstersenız :(

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...