Jump to content

ağ sistemleri

sheak

Recommended Posts

arkadaşlar merhaba. proje dolayısı ile bana ağ sistemlerinde kullanılan kabloların standartları - bağlantı şekilleri ve bilgilerini içeren bir dökümana ihtiyaç duyuyorum. herkese şimdiden teşekkür ediyorum.

örnek :

kablo çeşidi /////////// bant genişliği /////////// sinyal uzaklığı

xxx xxxxxx xxxx

gibi

birde konnektörler hakkında elinizde kaynak varsa iyi olur

arkadaşlar merhaba. proje dolayısı ile bana ağ sistemlerinde kullanılan kabloların standartları - bağlantı şekilleri ve bilgilerini içeren bir dökümana ihtiyaç duyuyorum. herkese şimdiden teşekkür ediyorum.

örnek :

kablo çeşidi /////////// bant genişliği /////////// sinyal uzaklığı

xxx xxxxxx xxxx

gibi

birde konnektörler hakkında elinizde kaynak varsa iyi olur

Bilgisayar ağlarında kullanılan kablo tipleri şunlardır:

Koaksiyel Kablo (Coaxial Cable)

RG-8

RG-6 (Ağlarda kullanılmasa da bilmemiz gerekiyor.)

RG-58

Dolanmış Çift Kablo (Twisted Pair Cable)

Kaplamalı Dolanmış Çift (Shielded Twisted Pair-STP)

Kaplamasız Dolanmış Çift (Unshielded Twisted Pair-UTP)

Fiber Optik Kablo (Fiber Optic Cable)

321165969688.jpg

UTP birbirine dolanmış çiftler halinde ve en dışta da plastik bir koruma olmak üzere üretilir. Kablonun içinde kablonun dayanıklılığını arttırmak ve gerektiğinde(ne için gerekir diye sormayın..) dıştaki plastik kılıfı kolayca sıyırmak için naylon bir ip bulunur(resimde görülüyor).

Tel çiftlerinin birbirine dolanmış olmaları hem kendi aralarında hem de dış ortamdan oluşabilecek sinyal bozulmalarının önüne geçmek için alınmış bir tedbirdir.

Kablo içindeki teller çiftler halinde birbirine dolanmıştır. Her çiftin bir ana rengi bir de "beyazlı" olanı vardır. Yukarıdaki resimde de görüldüğü gibi ana renkler turuncu, mavi, yeşil ve kahverengidir. Bunlara sarılı olan beyaz teller ise, diğerleriyle karışmasın diye, sarılı olduğu renkle aynı bir çizgiye sahiptir. Böylece 8 telin de turuncu, turuncu-beyaz, mavi, mavi-beyaz, yeşil, yeşil-beyaz, kahverengi, kahverengi-beyaz olmak üzere 8 farklı renkte ama 4 grupta toplanmış olduğunu görüyoruz.

Bazen aldığınız kabloda renklerin biraz soluk, hatta değişik olduğunu görebilirsiniz. Hatta bazen beyaz kabloların tamamen çizgisiz olması bile mümkün. Ancak kaliteli ve CAT5(veya üstü) ibaresini taşıyan kablolarda problem yaşamazsınız.

Kategoriler

UTP kablo kendi içinde güvenli olarak aktarabileceği veri miktarına göre kategorilere sahiptir.

Kategori

Desteklediği maksimum veri aktarım miktarı

Kategori 1

Telefon hatları-veri aktarımında kullanılmaz

Kategori 2

4 Mbit/Saniye

Kategori 3

16 Mbit/Saniye

Kategori 4

20 Mbit/Saniye

Kategori 5/5e

100 Mbit/Saniye

Kategori 6

1000 Mbit/Saniye

Bilgisayar ağlarında önce 10 Mbit ethernet döneminde CAT3 kablo yoğun olarak kullanılmış, 100 Mbit ethernetin geliştirilmesiyle CAT5 kablolar üretilmeye başlanmış ve kullanılmaktadır.

UTP kablolar dış görünüş olarak birbirine çok benzer. Ancak her kablonun üzerinde kategorisi yazmaktadır

Kablonun kategorisi üretim kalitesiyle ilgilidir. Yapılan çeşitli testler ile kablonun belirtilen hızlarda elektrik sinyalini ne kadar sağlıklı ve az kayıpla iletebildiği, manyetik alan etkisine karşı sinyali ne kadar koruyabildiği ölçülür. Testler ile ortaya konan değerler kategorinin kriteridir. Bu kriterleri tutturabilen kablo bu kategoriyi almaya hak kazanır.

CAT5 ile 100 Mbit hızında veri aktarımı yapılabilir. Bir sonraki standart CAT5e (Enhanced CAT5, gelişmiş CAT5) standardıdır. Bu CAT5 ile aynı yapıda olup, daha üst seviye değerlere erişebilen bir kablodur. CAT5e ile gigabit hızına ulaşılabilir. Gigabit ethernet'te CAT5 kullanılabilmekle bereber CAT5e tavsiye edilir.

CAT6'da da aynı durum söz konusu CAT5e'den de daha yüksek değerlere erişebilir. CAT6 şu anda 568A standardına eklenmiş yani resmen kullanıma sunulmuştur. 1000Mhz hızı için, yani Gigabit ethernet için en uygun kablodur.

Cross bağlantı

bu yöntem sadece iki bilgisayarı birbirine bağlamak için kullanılır. İhtiyacımız olan malzemeler UTP bağlantı kablosu ve iki adet RJ45 konnektör. Cross-Cable dediğimiz bu yöntemle iki bilgisayarı HUB kullanmadan birbirine bağlayabiliriz. Hub'lı bağlantıdan farkı RJ45 konnektörün kabloya takılışında. Cross-Cable'da HUB'lı bağlantının aksine renkli kablolar konnektöre kablonun iki ucunda aynı sıra ile takılmaz. Cross-Cable hazırlanırken kullanılması gereken sıra aşağıdaki tabloda görülemktedir.

1 ==> 3

2 ==> 6

3 ==> 1

6 ==> 2

4 ==> 7

5 ==> 8

7 ==> 4

8 ==> 5

Düz bağlantı

bu yöntem le bir çok pc yi birbirine bağlayabilirsiniz internet cafe,banka,vs gibi

1 ==> 1

2 ==> 2

3 ==> 3

4 ==> 4

5 ==> 5

6 ==> 6

7 ==> 7

8 ==> 8

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...