Jump to content

ıde Ve Sata Baglantısı Yardım?

cengo_19

Recommended Posts

arkdşlar 1 tb sata 7200 hdd aldm ve daha önceden baglı olan hala kullandıgım 80 gb ide baglantılı hdd var..IDE olan slave baglantılı ve 2.ci sırada..sata olan ise 4.cü olark gözkyor arada dvd rw var...80 gb sadece c klasörü diğerini ise ikiye böldm...bu baglantılarda bi problem varmı...IDE yi master a ayarlamam veya sırasını değiştirmeme gerek varmı???bir de pc kapandıgı zman tık diye bi ses geliyor..genelde laptoplar ısınıp aniden kapandıgında gelio o ses...bu da 1tb hdd'yi bagladıgımdan bu yana olmaya başladı...??bilgilendirirseniz sevinrm..

1 tb ne aldın bilmıyorum WD black serısı aldıysan bence ısletim sıstemını buna kur derım her hangı bır problemın yok gibi ama biraz açılışta yavaşlama göreceksin 80 gb ıde aktarım hızı olarak satana göre stabil olamayacak ok.

arkadaşım dediginden hiç birsey anlamadım biraz duzgun yaz sunu yaw ;) ama bir kac birsey söleyeyim hdd sorunlarından

2 tane hdd den hangisinden girceksen onu master yap diyeini slave

hem sata hem ide hddlerin var ama sata ları önce görüyro veya iderleri önce görüyor sıralamayı istedigin sekilde ide configuration sekmesinden yapabilirsin

bu arada sorununu biraz daha acıklayıcı anlatırsan yardımcı olurum

1 tb ne aldın bilmıyorum WD black serısı aldıysan bence ısletim sıstemını buna kur derım her hangı bır problemın yok gibi ama biraz açılışta yavaşlama göreceksin 80 gb ıde aktarım hızı olarak satana göre stabil olamayacak ok.

seagate aldm...32mb önbellkli...evet haklısın pc'im eskisine nazaran daha yavaşladı..başta sistemi 1tbye kurdm uygun değildir dedi..80gbye kurmk sornda kaldm..ide nin sırasınımı değiştirmem gerekiyor...şu an slave da bu da farkedermi??

arkadaşım dediginden hiç birsey anlamadım biraz duzgun yaz sunu yaw ;) ama bir kac birsey söleyeyim hdd sorunlarından

2 tane hdd den hangisinden girceksen onu master yap diyeini slave

hem sata hem ide hddlerin var ama sata ları önce görüyro veya iderleri önce görüyor sıralamayı istedigin sekilde ide configuration sekmesinden yapabilirsin

bu arada sorununu biraz daha acıklayıcı anlatırsan yardımcı olurum

samsung ide 80 gb ve seagate sata 1tb hdd var..işletm sistemini 1tb'ye kurmak istiyorum...fakat kurmak istediğimde sata hdd nin uygun olmadıgını yazdı pc ve ide ye kurmak zorunda kaldım...dolayısıyla pc yavaşladı..şimdi sistemi 1tbye alıcm..bunun için ide nin jumperını ve sırasını değiştirmem gerekior herhalde..nası yaparım..

ilk önce su 80 gb hdd bır cıkart pc den kenara koy

seagate al sata2 yuvasına tak sonra pc boot tan başlat ve formatlama işlemi başlat

sonra kurulum bittikten sonra slavelı olan hdd o küçük zımbırtısını çıkar ordan kenara koy.elektriği kes sonra pc tak biosa gir boot ayarlarınıda seagate olanı seç ve ondan başlat tamam ses sorunu kapanınca verır korkma ok. bişe olursa yaz

ilk önce su 80 gb hdd bır cıkart pc den kenara koy

seagate al sata2 yuvasına tak sonra pc boot tan başlat ve formatlama işlemi başlat

sonra kurulum bittikten sonra slavelı olan hdd o küçük zımbırtısını çıkar ordan kenara koy.elektriği kes sonra pc tak biosa gir boot ayarlarınıda seagate olanı seç ve ondan başlat tamam ses sorunu kapanınca verır korkma ok. bişe olursa yaz

eyvallah sağolasın yarın denicem ve sonucu yazarım...kolay gelsin..

arkadaşım master slave ayarı sadece tek ide kablosuna aynı anda 2 parca taktınmı yapılır birbirleriyle cakısmasın diye 2 tane ide hdden var diyelim 2 side master olunca birini gormez birini master yapcan diyerini slave kurulum sırasından hangisnini ilk olarak gozukmesını ıstıyorsan onu master yaparsın bu kadar zaten suan satalar için aynı kablo uzerınden 2 parca takmak mumkun deil yani kafadna hiç master slve e kaymasın senin hdd sorununda biosda sata ayarlamaları yerı vardı advanced managamentdi sanırsam orda satayı sec raid olarak ayarlanmıssa ideye sevir sorunun kesin çözülür

arkadaşım master slave ayarı sadece tek ide kablosuna aynı anda 2 parca taktınmı yapılır birbirleriyle cakısmasın diye 2 tane ide hdden var diyelim 2 side master olunca birini gormez birini master yapcan diyerini slave kurulum sırasından hangisnini ilk olarak gozukmesını ıstıyorsan onu master yaparsın bu kadar zaten suan satalar için aynı kablo uzerınden 2 parca takmak mumkun deil yani kafadna hiç master slve e kaymasın senin hdd sorununda biosda sata ayarlamaları yerı vardı advanced managamentdi sanırsam orda satayı sec raid olarak ayarlanmıssa ideye sevir sorunun kesin çözülür

hayırlısıyla yarın halledicem....

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...