Jump to content

Sabayon Linux 5.1 Sürümünü Duyurdu

harktu

Recommended Posts

Fabio Erculiani, Gentoo tabanlı Linux dağıtımı Sabayon'un 5.1 masaüstü sürümünü, GNOME ve KDE masaüstü yöneticileri için duyurdu. Linux çekirdeği 2.6.31'e uyarlanan sistemde yenilenen kütüphanelerin yanı sıra, depolarda daha etkin bir erişim sağlanmış.

sabayonx.jpg

Yaklaşık 2.5 aylık bir aradan sonra 5.0 sürümünün üzerine 5.1r1 sürümü duyuruldu.

Bu sürümde birçok yenilik var. En göze çarpanları;

Gnome 2.28.1

KDE 4.3.4

GCC 4.4.1 and Glibc 2.10

Masaüstü için optimize edilmiş 2.6.31 serisi çekirdek( 2.6.32 için hazır)

Xorg 7.5

Nvidia ve ATI kartlar için son sürüm sürücüler.

Bildiğiniz gibi Sabayon, Gentoo tabanlı bir dağıtımdır. Fakat paket yöneticisi olarak sadece "emerge" kullanılmaz. Sabayon'un kendine has ikili paket yöneticisi "entropy" (grafiksel arabirimi ise Sulfur) oldukça başarılıdır. Ayrıca Sabayon'un kurulumuda Gentoo'nun aksine, Ubuntu kadar kolaydır.

Şahsen bu sürümü detaylı olarak test etme fırsatı buldum ve izlenimlerimi aşağıda sizlerle paylaştım.

* LiveDVD olarak Gnome sürümünü kullandım. LiveDVD olarak bile çok hızlı açılıyor ve kullanımıda oldukça hızlı.

* Her nedense bilmiyorum, Türkçe seçeneği ve Türkçe klavye ile sistemi live olarak açamadım. Değişik seçenekler denedim ama olmadı.

(Geçmiş sürümlerde de aynı sorunu yaşıyordum.) Fakat kurulum yapacağımdam, benim için çokta büyük bir sorun değildi.

* DVD içerisinde Nvidia,ATI gibi kapalı kodlu sürücüler olduğundan, live olarak bile kompozit efektler almanız mümkündür.

* Kurulum oldukça kolay ve sade, ayrıca geçmiş sürümlere oranla daha hızlanmış. Öyle 45-50 dk sürmüyor. 25-30dk civarında sürdü.

* Kurulumda Türkçe seçeneği var ve kurulum sonrasında Türkçe desteği oldukça iyi durumda. Sadece openffice-l10n-tr paketini sonradan yükledim.

* Kurulum sonrasında Nvidia/ATI kartlarınız otomatik olarak yapılandırılıyor ve extra ayar/işlem gerekmiyor.

* Compiz, varsayılan pencere yöneticisi değil. Masaüstündeki ikona basarak aktifleştirebiliyorsunuz. Kusursuz compiz/emerald performansı var. Hiç sorun yaşamadım.

* Varsayılan Gnome temasını çok beğendim. Benim zevkime hitap ediyor.

* Birçok görüntü ve ses kodek'i yüklü olarak geliyor. (Adobe Flash dahil)

* Son sürüm Wine kurulu olarak geliyor.

* Gnome 2.28.1 var ama varsayılan IM programı Pingin (Bu çok hoşuma gitti)

* Birçok program kurulu olarak geliyor. (Deluge,Xchat,Openoffice 3.1, wine, Audacious2,Palimpsest, Gnome-do, Java vs vs...)

* Depolar geniş ve güncel.

Sistemin başlıca özellikleri şunlar;

• Tamamlanan ext4 dosya sistemi desteği.
  • Yeni X.Org 7.5.
  • Güncellenmiş FLOSS, NVIDIA, AMD ekran kartı sürücüleri.
  • GNOME 2.28 ve KDE 4.3.4
  • Compiz, Kwin ve Compiz Fusion gibi 3 boyutlu masaüstü uygulamalarının son sürümleri yer alıyor.

Sabayon 5.1'e ait yenilikler ve değişikliklerin tamamı hakkında detaylı bilgiye sürüm duyurusundan

ulaşabilirsiniz. Sabayon'u sisteminize indirmek için, indirme bağlantısını

kullanabilirsiniz.

Yansılarda KDE sürümünü indirmek için (K) ile başlayan uygun linkleri, GNOME sürümünü indirmek için de (G) ile başlayan uygun linkleri kullanınız

---------------------------

ALINTIDIR

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...