Jump to content

Proje Destekli Yarışma

alkan mehmet

Recommended Posts

iyi geceler TNC halkı

ben teknik lise 11.sınıf öğrencisiyim bilişim teknolojileri bölümünde okuyorum

bizim bilişim hocamız beni ve bir arkadaşımı proje destekli yarışmaya geçirmiş

konuda kendi kendini temizleyen kasa

o kadar aradım google amcada bişey bulamadım eğer bir bilginiz varsa paylaşırmısınz şimdiden teşekkürler....

Programlamada pek iyi değilim ama fikir olarak yardım edebilirim diye konuya baktım fakat projenizim konusundan hiçbirşey anlamadım. Belki biraz daha açık yazarsan bişeyler türetebiliriz.

şimdi program olarak değilde donanımsal olarak kasanın içinde tozlar birikiyorya onları elimiz değmeden nasıl alabiliriz tek bir düğmeye basarak belki duymuşsundur kendi kendini temizleyen fırın onun mantığında o içinde biriken yağları bir düğmeyle temizliyor bizde bunu bilgisayar kasasında uygulamaya çalışıyoruz yardımlarınız için şimdiden teşekkürler....

hmm yani kasanın içini temizlemek için kullanılan süpürgeye alternatif bir sistem arıyorsunuz.

süpürgenin boyutlarını küçülterek, kasanın üst kısımlarına montajını yapsan yada süpürgenin gücünü sağlayacak bir fan kullansan(fanın sabit kalmasını istemiyorsan hareket edebilmesi için bir raylı bir sistemde kurulabilir) işini görür mü???

hmm yani kasanın içini temizlemek için kullanılan süpürgeye alternatif bir sistem arıyorsunuz.

süpürgenin boyutlarını küçülterek, kasanın üst kısımlarına montajını yapsan yada süpürgenin gücünü sağlayacak bir fan kullansan(fanın sabit kalmasını istemiyorsan hareket edebilmesi için bir raylı bir sistemde kurulabilir) işini görür mü???

evet aynen bizde böyle bişey yapmaya çalışıyoruz daha paratik bir sistem küçük fazla yer kaplamayacak şekilde yinede teşekkürler....

(şimdi diyeceksin ki belamısın kardeşim :) ) kasanın hava alan açık bölümlerine hava filtreleri yerleştirerek girecek olan havayı süzme yoluna da gidebilirsiniz :)

yok tam tersine neden diyim çok teşekkür ederim benimle fikirlerinizi paylaşıyorsunuz

tamam öylede olurda ya power supply den giren tozlar yani daha profesyonelce şeyler düşünüyoruz çok teşekkür ediyorum....

Makinaya toz çeken bir motor bağlamak bunu da sistemetik kanallarla yapmak işini görecektir...

Değişik birşey istiyorsan Toz girişini engellemekte bir nevi temizliktir bunu da sağlayabilirsin...

Yalıtımı güzel yaparsan toz girişi engellenir fakat fanları sağlam yerleştirmeli bunun için de sağlam bir Power Suply edinmelisin...

Biraz Kasa Modifiye olaylarını araştır oralardan da fikir edinebilirsin. Değişik fan sistemleri mevcut piyasada...

Makinaya toz çeken bir motor bağlamak bunu da sistemetik kanallarla yapmak işini görecektir...

Değişik birşey istiyorsan Toz girişini engellemekte bir nevi temizliktir bunu da sağlayabilirsin...

Yalıtımı güzel yaparsan toz girişi engellenir fakat fanları sağlam yerleştirmeli bunun için de sağlam bir Power Suply edinmelisin...

Biraz Kasa Modifiye olaylarını araştır oralardan da fikir edinebilirsin. Değişik fan sistemleri mevcut piyasada...

evet güzel fikir bidaha arştırıyım dedğin gibi teşekkür ediyorum...

Kasanın yan tarafında güçlü ufak yüksek devirli motora PC fanlarından daha dik acıya sahip bir fan yapıpı kasanın doğru acısına yerleştirir ve arka cıkış(egzos) fanlarıda süpürgelerde bulununa torbalara benzer bişey koyup kendi yaptığın motor calıştırarak kasa icindeki tozları havalandırıp arka cıkış fanlarından toplaya bilirsin ama önemli olan toz girişini de azaltmak yapıcağın fan Pc temizleme aletlerindeki gibi yüksek basımc sağlayabilmeli bu yüzden cok yuksek devre sahip bir elektrik motoru edinmen lazım kafanı daha cok karıştırmamışımdır umarım Ucuz ve yapımı kolay bişey olsun diye düşündüm!!!

Buldum.

Bi kasa vardı yağmıydı neydi onun içinde çalişiyordu.bir kasa yaparsın.

Donanımı yerleştirirsin.

O sıvıyı dökersin.

Böylece kasan hiç kirlenmez :)

Bir nevi kendi kendini temizleyen kasa gibi oldu sanırım.

BEN VE ALKAN MEHMET'in projesine yardım ettiğiniz ve fikir beyanında bulunduğunuz için cok teşekkürler inş. bir sonuca waracaz ve projeyi yarışmaya sokcas :) TEKRAR SAOLUN.

eğer bu projenin sonunu getirirsek iyi olacak...

herkese teşekkürler...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...