Jump to content

Ssd Disk Biçimlendirme Sorunu

azrail_
 Share

Recommended Posts

Selamün aleyküm arkadaşlar ' samsung 870 evo ' ssd diski satın aldım sonra laptopa taktım ve format atmak istedim ama bazı hatalar veriyordu ve yaptığım araştırmalar sonucu bu sorunu diskkill ile biosta boot edip biçimlendirip sorunu hallettigini yazmış. Bende aynısını uyguladım ve disk bicimlendirme işlemi %90'lara geldiğinde elektrikler kesildi ve sonrasinda ssd diski bicimlendiremedim. Ssd diski pc kapaliyken taktigimda windows baslamiyor veya 30 dakika sonra basliyor. Windows acildiginda  ssd diski görüyor ama biçimlendirme işlemleri olmuyor. Bir çok disk uygulamasi ve işletim sistemini denedim yine de çözüm olmadı. Bu diske bir çözüm varmı yoksa çöp mü oldu?

Cevaplarınız için şimdiden Allah razı olsun

azrail_, 4 saat önce yazdı:

Selamün aleyküm arkadaşlar ' samsung 870 evo ' ssd diski satın aldım sonra laptopa taktım ve format atmak istedim ama bazı hatalar veriyordu ve yaptığım araştırmalar sonucu bu sorunu diskkill ile biosta boot edip biçimlendirip sorunu hallettigini yazmış. Bende aynısını uyguladım ve disk bicimlendirme işlemi %90'lara geldiğinde elektrikler kesildi ve sonrasinda ssd diski bicimlendiremedim. Ssd diski pc kapaliyken taktigimda windows baslamiyor veya 30 dakika sonra basliyor. Windows acildiginda  ssd diski görüyor ama biçimlendirme işlemleri olmuyor. Bir çok disk uygulamasi ve işletim sistemini denedim yine de çözüm olmadı. Bu diske bir çözüm varmı yoksa çöp mü oldu?

Cevaplarınız için şimdiden Allah razı olsun

s.a sıfır üründe bu dediğin % 1 ihtimal garanti varsa yolla garantiye 2. else disk yönetiminde disk ne  gözüküyor çıkan hata nedir resimle paylaş başka pc de dene bunla diski sağlığnı görek kolay gele 

Please register to see this content.

• Like 1
  • Thanks 1

AdnanGumus, 51 dakika önce yazdı:

s.a sıfır üründe bu dediğin % 1 ihtimal garanti varsa yolla garantiye 2. else disk yönetiminde disk ne  gözüküyor çıkan hata nedir resimle paylaş başka pc de dene bunla diski sağlığnı görek kolay gele 

Cevabınız için çok teşekkür ederim. Dediğiniz uygulamayı çalıştırdım ve sonuç:

spacer.png

azrail_, 8 saat önce yazdı:

disk bicimlendirme işlemi %90'lara geldiğinde elektrikler kesildi ve sonrasinda ssd diski bicimlendiremedim.

Limanı yakmışsınız zaten .SSD lerini en büyük düşmanı elektrik kesintisi . büyük ihtimalle bozulmuştur 

satın aldım dediniz 2.el ürünse zaten işi yarasa kendi kullanırdı daha ömrüne çok var tam olarak ssd ne işlem yaptın format atarken sdd hata vermez hata neydi ne yaptınız biosta ssd yi başa seçer format atılır donanımsal arıza oluşmuş olsa hiç görmemesi gerek ssdye silme işlemimi yaptınız ve yarıda kalınca sorun oldu sonraki süreçte ne yaptınız fazla bir işlem yaptınmı ssd takarken sata girişine dokundun mu sendeki statik elektirik yük binmiş olabilir diğer ssd yi çıkar yeniden bir format atmayı dene verilen hatayı bildir buna göre bir yol izliyelim hdd sdd flaşh bellek bunlar çok geniş kapsamlı konular ve arızalan ürüne doğru tespit yapmadan çözersek başımıza iş alırız buda benim ssd hor kullanıyorum bu amaçla aldım 3, 4, gün bazen kapatmıyorum konun ilgimi çekti ve merakla takipteyim.

jtx9gcb.jpg

• Thanks 1

AdnanGumus, 05.08.2023 - 22:52 yazdı:

satın aldım dediniz 2.el ürünse zaten işi yarasa kendi kullanırdı daha ömrüne çok var tam olarak ssd ne işlem yaptın format atarken sdd hata vermez hata neydi ne yaptınız biosta ssd yi başa seçer format atılır donanımsal arıza oluşmuş olsa hiç görmemesi gerek ssdye silme işlemimi yaptınız ve yarıda kalınca sorun oldu sonraki süreçte ne yaptınız fazla bir işlem yaptınmı ssd takarken sata girişine dokundun mu sendeki statik elektirik yük binmiş olabilir diğer ssd yi çıkar yeniden bir format atmayı dene verilen hatayı bildir buna göre bir yol izliyelim hdd sdd flaşh bellek bunlar çok geniş kapsamlı konular ve arızalan ürüne doğru tespit yapmadan çözersek başımıza iş alırız buda benim ssd hor kullanıyorum bu amaçla aldım 3, 4, gün bazen kapatmıyorum konun ilgimi çekti ve merakla takipteyim.

Hocam ilgi alakanız cevaplarınız hoşuma gitti. Format atarken %50-60'larda dosya kopyalama hatası veriyordu. Sorunun çözümü olarak bir başka arkadaş diskkill ile halletmiş. Onun söylediği şekilde yaptım, bicimlendirme yaparken %90'larda iken elektrikler kesildi ve sonrasinda biçimlendirme işlemi yapmak istediğim de HDD çok geç görüyor. Gördükten sonrada bir işlem yapamıyorum. Dün gece hd tune ile tarama yaptım ve bütün sektörleri kırmızı olarak gösterdi. Ayrıca formattan sonra sata girislerine dokunmadım diye tahmin ediyorum..

Ubuntu live sürümünü kullanıp bicimlendirmek istedim ama diske işlem yapamıyor. DiskTest denedim bu da bicimlendirme islemine geldiğinde hic bir işlem yapmıyor. Sadece donuyor başka bir şey olmuyor.

Eğer sizin için uygun ise İsterseniz face veya WhatsApp ile iletişim kuralım. Teşekkür ederim (f)

AdnanGumus, 05.08.2023 - 23:05 yazdı:

AKLIMA geldi birde samsung ssd güncelleme var bunuda dene 

Tamam şimdi bunu deneyeceğim. Ayrıca ubuntuyu usb'ye boot edip calistirdigimda eğer bozuk ssd takılı ise çok geç açılıyor pc ve yine müdahale yapamıyorum. Windowsta ise pc bazen geç açılıyor bazen normal her iki durumda da pc ilk açıldığında hard diski görmüyor.  Bilgisayar yönetimindeb Depolana>disk yönetimi kısmına sag tıklayıp diskleri yeniden tara secenegini tikliyorum 15-20 dakika bekliyorum ve ssd görünüyor ama dediğim gibi biçimlendirme islemi yapamıyorum. Olmuyor.  Simdi bu samsung magic deneyeceğim.

AdnanGumus, 05.08.2023 - 23:05 yazdı:

AKLIMA geldi birde samsung ssd güncelleme var bunuda dene 

Firmware için ssd'yi görmüyor. Teşekkür ederim 

azrail_, 4 saat önce yazdı:

Firmware için ssd'yi görmüyor. Teşekkür ederim 

artık olay sende ya çöpe atıcan yada aldığın yere iade edecen tamir eden bulunur ama onlarla uğraşanı görmedim belki basit tir soket filan daha sonra görmesi ölmemiş demekki sana kolay gelsin ben teşekkür ederim benim gibi bir kişi yardımcı olamasa da iyi forumlar

• Thanks 1

Benzeri benim başıma 2007'de geldi.Yeni hdd'yi Xp kurulum ekranında biçimlendirirken elektrik kesildi.Sonra ne yaptıysam düzelmedi.Biçimlendirirken belli bir yere gelip donuyordu.Vatan'dan almıştım test edip yenisi ile değiştiler.Çözüm bulmak için iki gün sabahlamıştım.Geçmiş olsun.

• Sad 2