Jump to content

Kablolu Bağlantı Algılandığında Kablosuz Ağ/wi̇fi̇ Devre Dışı Kalıyor

ozanaus
 Share

Recommended Posts

slm arkadaşlar, bilgisayarım hp probook, wifi açıkken, kablo takınca wifi kapanıyor.

Nette baya arastırdım ama sonuc bulamadım, işim geregı uzak baglantı verıyorum ve ayar yapılacak modem/routeru pcye baglamam lazım, kabloyu bağladıgım gıbı wifi kapanıyor. yardımcı olacakalra sımdıden tskelr

Edited by ozanaus

ozanaus, 25.09.2023 - 23:35 yazdı:

başka bilgisayarda deniyorum, sorun olmuyor, kendi bılgısayarıma kablo takınca wifi devre dısı kalıyor

Siz aynı anda 2 bağdaştırıcıyı aktif kullanmak mı istiyorsunuz? Yoksa kablo bağlantı yapsamda wifi ilk çalışan bağdaştırıcı olsun mu istiyorsunuz?

Edited by Senkron2
  • Like 1

Senkron2, Bir saat önce yazdı:

Siz aynı anda 2 bağdaştarıcıyı aktif kullanmak mı istiyorsunuz? Yoksa kablo bağlantı yapsamda wifi ilk çalışan bağdaştırıcı olsun mu istiyorsunuz?

evet her ıkı baglantı da olsun ıstıyorum ve wifi ilk calısan olsun.
konuda belırttıgım gıbı wifiye baglıyım, anydeskle uzak paylasım vermısım ve baglanan kısı, farklı bır modeme ayar yapmak ıcın modemi laptopa baglamamı ıstıyorum, kablo taktıgım gıbı ınternet gıdıyor, cunku wifi devre dısı kalıyor, kablo bagladıgım modemde zaten ınternet yok, cunku modem ya yenı ayarları yapılacak ya da arızalıdır

Edited by ozanaus
  • Like 1

ozanaus, 12 saat önce yazdı:

evet her ıkı baglantı da olsun ıstıyorum ve wifi ilk calısan olsun.
konuda belırttıgım gıbı wifiye baglıyım, anydeskle uzak paylasım vermısım ve baglanan kısı, farklı bır modeme ayar yapmak ıcın modemi laptopa baglamamı ıstıyorum, kablo taktıgım gıbı ınternet gıdıyor, cunku wifi devre dısı kalıyor, kablo bagladıgım modemde zaten ınternet yok, cunku modem ya yenı ayarları yapılacak ya da arızalıdır

Başlat menüsünde Ayarlar uygulamasına tıklayın veya klavyenizden Windows pencere tuşu + I tuşlarına aynı basın ve Ayarlar uygulamasını açın. Ardından Ağ ve İnternet seçeneğine tıklayın.

windows-10da-ag-onceligi-degistirme Resim 2

Ağ ve İnternet sayfası açıldığında Gelişmiş ağ ayarları altında Bağdaştırıcı seçeneklerini değiştir seçeneğine tıklayın.

windows-10da-ag-onceligi-degistirme Resim 3

Bağdaştırıcı seçenekleri açıldığında öncelik vermek istediğiniz ağ bağlantısına mouse ile sağ tuş yapın ve Özellikler seçeneğine tıklayın.

windows-10-ag-onceligi-4-1.jpg Resim 4

Bağdaştırıcı özellikleri açıldığında İnternet Protokolü Sürüm 4 (TCP/IPv4) seçeneğini işaretleyin ve Özellikler butonuna tıklayın.

windows-10-ag-onceligi-5-1.jpg Resim 5

Özellikler penceresi açıldığında altta Gelişmiş butonuna tıklayın.

windows-10-ag-onceligi-6-1.jpg Resim 6

Gelişmiş penceresinde altta Otomatik ölçü kutucuğunda çentik işareti var ise kaldırın ve Arabirim ölçüsü kutusuna 1 yazın ve ardından Tamam butonuna tıklayın. Bu ayarları yaptıktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın. Bilgisayarınız açıldığında öncelikli ağ bağlantısı artık sizin belirlediğiniz bağlantıda olacaktır.

Makalemizin başlangıcında da belirttiğim gibi bazı durumlarda öncelik sırasını düşürmeniz gerekebilir. Bu gibi durumda yukarıdaki işlemleri sırasıyla uygulayın ve Gelişmiş penceresinde;

windows-10-ag-onceligi-7.jpg Resim 7

Resim 7’de Otomatik ölçü aralığını 100 yaptım, bunu Wi-Fi ile bağlı olduğunuz yazıcınızın bağlantısına uygulayabilirsiniz. Bu sayede mobil bir internet kullandığınızda Wi-Fi yazıcınız internet bağlantınızda kesinti yaşamanıza neden olmayacaktır.

Ağ önceliğini yukarıdaki adımları uygulayıp kendi istediğiniz sırada oluşturabilirsiniz. Ölçü birimini öncelik sırasına göre tüm bağlantılarınıza 1,2,3… gibi uygulayıp kendi ağ önceliğinizi kolaylıkla oluşturabilirsiniz.

• Thanks 2

tşkr ederim, istediğim tam da buydu, günlerdir araştrııyordum, dün sordum.nette benzer bi makale buldum, kabllolu bağlantıya 10 degerini verin diyordu, kablosuza 5, kablolu baglantıya 10 verdım sorunum çözüldü. (sadece wifiye 1 yada 5 degerını vermem yeterlı olur mu) 
deger olarak 1,5,10 degerleri fark edıyor mu, sanırım oncelık hangısıyse en düşük degeri ona vermek gerekir. tekrar tşkler

Edited by ozanaus
  • Like 1