Jump to content

Windows İşlemleri Kapatma Arka Plan İşlemleri Kapatma

efsane01h
 Share

Recommended Posts

efsane01h, 02.10.2023 - 20:34 yazdı:

Ben islemleri kapatmak istiyorum aga sen olayi yanlis anlamissin 😄

Gayet doğru anladım. İşlemler sekmesinde, tüm işlemleri göremeyebilirsin. Ayrıntılar sekmesine geç. Orda bilmediğine sağ tıkla dosya konumu aç nedir diye öğrendikten sonra, kapatmak istiyorsan uygulamaya sağ tıkla işlem ağacını sonlardır de. Başlangıcı kontrol edip varsa kaldır. Hizmetlerde o isimli hizmet çalışıyorsa devredışı bırak, aga.😜

cmlacla, 15 dakika önce yazdı:

Gayet doğru anladım. İşlemler sekmesinde, tüm işlemleri göremeyebilirsin. Ayrıntılar sekmesine geç. Orda bilmediğine sağ tıkla dosya konumu aç nedir diye öğrendikten sonra, kapatmak istiyorsan uygulamaya sağ tıkla işlem ağacını sonlardır de. Başlangıcı kontrol edip varsa kaldır. Hizmetlerde o isimli hizmet çalışıyorsa devredışı bırak, aga.😜

Aga hangisinin gerekli hangisinin gerekli olmadigini bilmiyorumki 😪

Dosya konumu aç diyerek bak. Eğer sistem klasörüyse kapatma, sürücülerin yan uygulamaları ve çalışıyorsa kapatabilirsin. Mesela touchpad driver Elan gibi..Eğer kurduğun programın bileşeniyse ve kapanmasında sakınca görmüyorsan, kapat programı test et sorun yoksa, kalıcı kapatabilirsin. Anlamadığın bir şeyse, exe adını kopyala, nette arama yap hakkında. Virüs totalde de sorgula. Ben sürücülere ait, çalışması gerkenler hariç her şeyi kapatırım. İDM gibi başlangıçta çalışmak isteyenleri de kapatırım. Neticede tıklayınca çalışıyor zaten, açılışı yavaşlatmanın alemi yok.

Edited by cmlacla

• 2 ay sonra...
cmlacla, 05.10.2023 - 11:41 yazdı:

Dosya konumu aç diyerek bak. Eğer sistem klasörüyse kapatma, sürücülerin yan uygulamaları ve çalışıyorsa kapatabilirsin. Mesela touchpad driver Elan gibi..Eğer kurduğun programın bileşeniyse ve kapanmasında sakınca görmüyorsan, kapat programı test et sorun yoksa, kalıcı kapatabilirsin. Anlamadığın bir şeyse, exe adını kopyala, nette arama yap hakkında. Virüs totalde de sorgula. Ben sürücülere ait, çalışması gerkenler hariç her şeyi kapatırım. İDM gibi başlangıçta çalışmak isteyenleri de kapatırım. Neticede tıklayınca çalışıyor zaten, açılışı yavaşlatmanın alemi yok.

Reg gibi bisi olsa formattan sonra calistirsak ugrasmasak

efsane01h, 2 saat önce yazdı:

bunu çözemedim anlatım vs yok 

bunu yaptım 

Easy service optimizer v1.0

| 01/04/2015 |  | 

Bütün Windows versionları açılışta birçok servis çalıştırır bunlar genellikle işletim sisteminin stabil çalışması için gerekli servislerdir , gel gelelim bazı servisler vardırki arka planda çalışıp işlemci ve RAM kaynaklarını Boşa tüketir mesela
- Yazıcısı olmayan birinin bununla ilgili servisin arka planda çalışmasına ihtiyacı yoktur
- Bluetooth u olmayan birinin keza yine aynı şekilde
- Registry ye uzaktan bağlantı servisi kullanmayan için gereksiz sayılır
- Uzak bağlantı hizmeti (Remote desktop) 3 servise ihtiyaç duyar ve kaç kişinin bırakın kullanmayı bundan haberi var tartışılır
Normalde bu ve bunun gibi onlarca servis vardır ve özellikle düşük kaynaklara sahip sistemlerde bunların kapatılması sistem performansına bazen hatırı sayılır etki yapmaktadır , fakat servisler üzerinde bilgi sahibi olmadan değişiklikler yapmak oldukça risklidir en azından bir servisin bağlantılı olduğu diğer servisleride bilmek gerekir ki zahmetli bir iştir işte Easy service optimizer (Eso) programı bizleri tüm bu zahmetten kurtarıyor , kullanıcı dostu bir arayüze sahip yazılım herhangi bir teknik bilgi gerektirmeden Windows servislerini Optimize etmemizi sağlıyor , Kullanımı oldukça güvenli çünkü sadece listedeki servislerin başlangıç durumunu değiştiriyor ve bu kolayca geri alınabiliyor , Eso ile kendi listelerimizi oluşturabilir veya mevcut olanları düzenleyebiliriz.

Eso arayüzü

Nasıl kullanılır?

Yazılımı indirip zipten çıkarttıktan sonra çalıştıralım , Eso işletim sisteminizi otomatik olarak tanıyacak ve buna uygun servis listesini görüntüleyecektir , bu servis listesinde sadece optimize olmaya uygun servisler yeralır (Tüm servisler yoktur) böylece hata yapıp sistemin kararsız hale gelmesinin önüne geçilmiş , dip kısımda 4 seçenek görüyoruz

1. Varsayılan (Mevcut servis listemizden OPtimizasyona uygun olanlar )
2. Güvenli (Risksiz bir Optimizasyon isteyenler için)
3. Optimize  (Normal bir Optimizasyon)
4. Kapsamlı (Optimization seviyesi en yüksek olan)
Birini seçtikten sonra ayarları uygula butonuna tıklamamız gerekir

Eso ayarları uygula

Arayüzdeki butonlardan da farkedildiği üzere servis listesini kendimize göre düzenleyebiliriz mesela herhangi bir servisi düzenleyebilir yada yeni bir servis ilavesi yapabiliriz herhangi bir servisin başlangıç durumunu değiştirebilir yada bir servisi silebiliriz , burada şunu da hemen hatırlatalım , listeden bir servisi sildiğimizde onu gerçekten silmiyoruz Eso hiçbir Windows servisini silmez , listeden bir servisi silmek onun başlangıç durumunu Optimize etmek istemediğimiz anlamına gelir (yani windows default durumu ne ise o şekilde devam eder)

Hizmet listesinde varsayılana dönme

Hizmet listesinde editlemeler yaptıktan sonra lilstenin ilk haline dönmek isteyebilirsiniz bunun için üst kısımda bulunan "Hizmet" kısmına tıklayalım ve açılan manünün en dip kısmında yeralan "Hizmet listesini sıfırla" kısmına tıklayalım böylece hizmet listemiz varsayılana dönecektir.

Eso hizmet listesini varsayılan yapmak

üstteki resimde de görüldüğü üzere Hizmet menüsü altında yazılımın desteklediği tüm windows sürüm numaralarını görebilirsiniz

Hizmet Listesini farklı kaydetme

Düzenlediğimiz bir Hizmet listesini farklı kaydetmek istersek Dosya menüsünden Farklı kaydet diyebiliriz

Eso farklı kaydet

Aynı menüde bulunan Reg dosyası oluştur özelliği ile servilerin registry kayıtlarını oluşturabilir veya kaydetttiğiniz farklı servis listelerinden birini seçebilirsiniz.

Listeye yeni bir sevis ilave etme veya mevcut olanı editleme

Yeni hizmet ekle butonu ile listeye yeni bir servis ilave edebiliriz , mevcut olanı düzenlemek içinse servisi seçip "Hizmeti düzenle" butonuna tıklamamız gerekir.

NOT: Yeni bir hizmet ekleyip başlangıç tipini değiştirmek sisteminizin kararlılığını bozabilir , O nedenle Lütfen bu konuda dikkatli olunuz

Eso servis editleme

Easy service Optimizer in Cmd desteği de mavcuttur kullanımı için aşağıdaki resimdeki komutlar gereklidir

easy service optimizer cmd support

Please register to see this content.

Lisans: Freeware/Ücretsiz
Yayımcı: Sordum
Boyut: 481 kB
Sistem: Windows Xp ve üzeri sistemler (Windows 10 dahil)

JIjr5sp.gif