Jump to content

Truelaunchbar 4.4.3 Beta Kullanımı

YAGMURADAM

Recommended Posts

TrueLaunchbar 4.4.3 Beta Kullanımı

Açıklamalar:

Değerli arkadaşlarım bu çalışmamda sizlere yılardır kullandığım ve vazgeçemediğim Truelaunchbar adlı bir programın nasıl

kullanacağınıız anlatacağım.

A.Hazırlık:

Önce programımızı aşağıda verdiğim adrese gidin ve oradadan programı ve dil paketini indirin.Ve orada anlattığım şekilde kurup Türkçeleştirin.

Ve programı açınız.

Sitedeki konu adresi

http://www.tnctr.com/index.php?showtopic=10505&hl=truelaunchbar

B.Ayarlar:

Truelaunchbar ayarları güzel yapıldığında harika bir program.Başlayalım.

1.Şimdi başlata yakın bir yerden görev çubuğuna sağ tıklayın.Ve AYARLAR butonuna basınız

ajmltv.jpg

2.İlk olarak genel ayar ekranı gelir burada sadece alt kısımda olan dil seçimini kendinize göre değiştirin.Programın web sitesinde 7-8 tane farklı dil paketi var.

Bu genel ayarda değiştireceğmiz fazla bir şey yok.Bunu geçiyoruz.

sb644p.jpg

3.Şimdi araççubuğu kısmını pas geçip Menü görünümüne gelyoruz.Buradan aşağıdaki resimdeki gibi ayarları aynen yapıyoruz.

fayi3n.jpg

4.Şimdi Temalar sekmesine geliyoruz.Buradan programın yüklediği kendi temalarından birini seçiyoruz.Ben windows7 temasını seçtim.

Temayı şuna uygula seçeneğinide hem menüye ve hem de araççubuğuna işaret koyup YAP butonuna basıyoruz.

2i8wsh3.jpg

5.Şimdi Fare sekmesine gelelim.Bundan önce anlatmadığım kısmlar programın çok önemli olmayan ayarlarıdır.

Fare sekmesini açalım.Ve resimdeki gibi seçenekleri işaretleyelim.Bu seçenekler görev çubuğuna klasör ve dosya yerlertirdiğinizde fare ile üzerine gelince ne yapacağını anlatır .

Ve YAP butonuna basın.

10z8lev.jpg

6.Şimdi menü boyutlarına geliyoruz.Burada düğme marjları kısmında 16 yazan yer sizin oluşturacağınız klasörün görev çubuğundaki enidir.Rakam büyüdükçe truelaunchbar görev çubuğunda daha fazla yer kaplar.

Genişlik olarak geçen ise o klasörün boyudur.Yani görev çubuğuna göre dikey uzunluğudur.Ben 16 ile 36 ayarladım.Siz kendinize göre deneme yapılma yapıp ayarlayınız.Sonra da yap butonuna basınız.

Bu ekrandaki diğer ayarlara karışmayın.

10ciwpi.jpg

7.Şimdi Simge boyutu sekmesini açıyoruz.Varsayılan olarak program küçük simge ile çalışır.Bu simgelerin boyutunu kendinize göre ayarlayınız.Ben büyük 32 ayarında kullanıyorum.

xpc1tt.jpg

Bu anlattığım ayarlar temel ayarlar olup sizin bu programı daha etkin kullanmanızı sağlar.

Şimdi gelelim programa klasör ve kullandığınız programların kısayolunu eklemeye.

Bundan önce size tavsiyem Program Fileste bir klasör oluşturup beğendiğiniz simgeleri buraya kopyalayın.

Oluşturacağımız klasörlerin simgelerini buradan alabiliriz.Bunu yaptıysak başlayalım.

C.Kısayol ve Klasör ekleme:

1.Bu program programlara ait kısayollarını ve klasörleri;

C:\Users\YAGMUR\AppData\Roaming\Microsoft\Internet Explorer\Quick Launch

içinde saklar.Burada YAGMUR yerine kendi kullanıcı adınızı yazıp bu adrese gidiniz.

2.Bu adrese gittiğinizde hemen hemen boş bir klasör içi görürsünüz.

3.Şimdi burada boş bir yere sağ tıklayın ve Yeni klasör oluşturun.İhtiyacınıza göre klasör sayısını belirleyiniz.

Bunu yaptığınızda görev çubuğunuzda oluşturduğunuz klasörle anında görülmeye başlar.

33cbx8x.jpg

4.Şimdi bu klasörlerimize programların kısayollarını ekleyelim.2 yöntem var.

1.yöntem bu klasörlerin içine masaüstüne oluşturduğumuz kısayolu kopyalayıp yapıştırmaktır

2. yöntem ise masaüstündeki kısayolu sürükleyip klasörün içine bırakmaktır.

Bu klasörlerin içine başka klasörlerin de kısayolunu atabilirsiniz.Bunlar anında programın çubuklarında görülmeye başlar

Benim kullandığım haliyle size resmini vereyim

sw4fgk.jpg

D.Klasörlerin simgelerini değiştirme:

Şimdi görev çubuğumuza yerleştirdiğimiz bu görüne klasörlerin simgelerini değiştirelim.

Program fileste Sistem simgelerim veya başka bir adla klasör oluşturup içine beğendiğiniz simgeleri kopyalayın.Program png dosyalarını da klasör simgesi olarak atayabiliyor.

Şimdi bir klasörümüze sağ tıklayalım.Arayüz simgelerininden simge değiştire tıklayalım.

30vbuw7.jpg

Gelen ekranda klasörlere gözat veya dosyalara gözat deyip klasörünüze uygun olan bir simgeyi gösterip işlemi tamamlayınız.

Ben de önceden yüklü olduğu için simge görünüyor.Aynı işlemleri diğer klasörlere ve varsa klasör içindeki alt klasörlere de uygulayınız.

2w50me0.jpg

E.Bir programın kısayoluna klavyeden kısayol atama.

Diyelim ki bir programı klavyeden kısayol atayıp çalıştırmak istiyorsunuz.

Klasörün içindeki dosyaya sağ tıklayın ve KISAYOL butonuna basınız.

2hmowwn.jpg

Gelen küçük ekranda None yazan yere tıklayın ve bir kısayol belirleyiniz.Sonrada tamam butonuna basın.Hatalı yaparsanız yine buraya tıklayın ve Ctrl tuşuna basın.Kısayol silinir.

İşlem bitince Tamam a basın.Ben Shipt +P yaptım.Photoshop için.Siz istediğiniiz kullanın.Unutmayın kısayol çakışması olmasın.Aynı kısayolu birden fazla dosyaya atamayın.

33xk8jr.jpg

F.Klasörün ismiin değiştirme:

Menüdeki klasörlerinize tek tek sağ tıklayın ve Yeni ad ver butonuna basınız.Gelen ekranda klasörünüze yeni ad ı girin.

Bunu C:\Users\Kullanıcı adı\AppData\Roaming\Microsoft\Internet Explorer\Quick Launch içine klasörlerinizi ilk oluşturduğunuzda da yapabilirsiniz

2mgw6s2.jpg

33zea14.jpg

Gülegüle kullanın.Saygılarımla

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...